Úvod > Aktuality > Pět malých podzimních výletů za miniaturami
Zdroj foto: ceskesvycarsko.cz
Zážitky

Pět malých podzimních výletů za miniaturami

  • Vydáno19. listopadu 2022
Možná jste už procestovali všechny hrady a zámky, ale rozhodně jste jich nespatřili najednou tolik, kolik nabízejí parky miniatur. V Česku jich najdete několik a portál Kudy z nudy vás zve na podzimní procházku plnou objevů. Pospěšte si, než napadne sníh!

Brutalistické miniatury na Klárově

Koncem října 2022 byl v praze na Klárově otevřen parčík Holubička, kde nově uvidíte modely brutalistních staveb od Kryštofa Kintery. Jedná se o miniatury pražských brutalistních staveb stojících, již neexistujících anebo v minulosti navržených. V parku se tak sešel Obchodní dům Kotva třeba s Ústřední telekomunikační budovou (pražský Mordor), Emauzský klášter, Žižkovský vysílač a také stavby, které již nestojí, jako je hotel Praha nebo vinohradský Transgas. Modely i s podstavci váží pět tun, a i když představují ne zrovna oblíbený architektonický styl, symbioticky ladí s původní (a jedinou) sochou, představující dívku s holubicí. Pochází z roku 1958 a vytvořil ji Václav Šimek. Ve večerních hodinách jsou miniatury zajímavě nasvícené.
 

Park miniatur Mlýnky v České Kamenici

Park miniatur MlýnkyPřed rokem se v lokalitě Mlýnky nad městským koupalištěm v České Kamenici otevřel nově postavený park miniatur. Jedná se o kopie budov z České Kamenice rozmístěných v okolí zdejšího potůčku. Některé z modelů jsou pohyblivé, voda z potoka roztáčí například miniatruy mlýna nebo pily. Původně se v těchto místech již podobný park miniatur nacházel. Vytvořil ho truhlář Anton Gampe před 1. světovou válkou. Po jeho smrti však park miniatur postupně zanikl. Dnešní park vznikal v letech 2019 – 2021, je otevřen celoročně a příchozím je volně přístupný. reál pomáhají dotvářet děti z místní školy. Postupně doplňují další domečky, postavičky a další doplňky v rámci školních dílen.
 

Historické miniatury v Bystřici nad Pernštejnem

Bystřický park miniaturVenkovní expozice modelů s názvem Bystřický park miniatur vznikala po mnoho let v údolí potoka v Novém Dvoře v Bystřici nad Pernštejnem. Letos (2022) se jej podařilo úspěšně dokončit! Miniatury v měřítku 1:50 neodráží dnešní stav památek, ale období největšího rozkvětu ve 14. a 15. století. Kromě hradu Čepička u Tišnova můžete spatřit klášter Porta Coeli, hrad Skály, Zubštejn, hrad Pernštejn, Dalečín, Aueršperk, Pyšolec, Trmačov, Kunštát... atd. Miniatura Pernštejna měří v nejdelší části okolo sedmi metrů. Nejnovější přírůstky představuje klášter v Doubravníku a osada Havírna. Repliky začal tvořit v roce 2018 modelář Zdeněk Brachtl. Zaujal ho pozemek, který připomíná řeku Svratku u Jimramova na Žďársku. Jednotlivé terénní pak využil jako kontrastní návrší pro stavby hradů, některé jsou někdy až deset metrů dlouhé, autor je zpevňuje železem. Park miniatur je volně přístupný všem zájemcům.

 

Miniatury v Mariánských Lázních

boheminiumBoheminiu v Mariánských Lázních objevíte více než  75 dokonalých miniatur významných stavebních a technických památek z celého Česka, zasazených v upravených zákoutích rozlehlého parku. Čeká na vás například hrad Karlštejn, hrad Loket, Ještěd s vysílačem, zámek Červená Lhota, Lednice nebo miniaturní železnice a další překvapení. Od roku 2020 zde chovají také v Boheminiu mini koně s výškou 75 cm v kohoutku. Plemeno Miniature Horse je vzácné a není jednoduché tyto koně opatřit. Park je zřejmě jediným místem v ČR, kde jsou tito koně volně k vidění. Park je otevřený denně od 10 do 18 hodin, jen v případě nepříznivých klimatických podmínek je zavřeno. Park se nachází na vrchu Krakonoš, kam návštěvníky dopraví i lanovka či MHD, navíc ho obklopují lesy a louky. Vstupné stojí 170 Kč.
 

Za pohádkami a miniaturami na zámek Berchtold

zámek BerchtoldMiniatury hradů, zámků a dalších historických objektů (ale také nejrůznější skřítky, čerty a strašidla i s perníkovou chaloupkou) objevíte u Zámeckého hotelu Berchtold v Kunicích u Prahy. Není to jen hotel, ale také oblíbený cíl sportovních nadšenců a rodin s dětmi, na které v zámeckém parku čeká Dětský rájněkolika desítkami miniatur českých hradů a zámků. Podobně jako v Mariánkách je tu zámek Červená Lhota s rybníčkem, Trosky, Karlštejn, zámek Orlík, hora Říp, rozhledna Tanečnice nebo pomník Horymírova koně Šemíka z Neumětel. Kromě toho můžete navštívit minizoo, pohádkovou zemi plnou skřítků, strašidýlek a víl Vítězslavy Klimtové nebo podzemní peklo s čerty. Areál je přístupný celoročně a denně, počítejte jen s tím, že od listopadu do března mohou být některé exponáty v dětském ráji zazimované. Určitě vás potěší také zdejší mini zoo, kde se mohou děti seznámit s domácími zvířaty jako jsou husy, labutě, několik druhů holoubků, zakrslé holandské kozičky. V ohradě jsou průhledy pro malé děti, abyste je nemuseli zvedat. Vstupné do Dětského ráje v zimním období je za 130 Kč (pro děti 70 Kč).
Park miniatur Mlýnky v České Kamenici

Park miniatur Mlýnky v České Kamenici

V lokalitě Mlýnky nad městským koupalištěm v České Kamenici se nachází park miniatur. Jedná se o kopie budov z České Kamenice rozmístěných v okolí zdejšího potůčku. Některé z modelů jsou pohyblivé, voda z potoka roztáčí například miniatruy mlýna nebo pily.

Park brutalistních miniatur Kryštofa Kintery na Klárově

Park brutalistních miniatur Kryštofa Kintery na Klárově

V malém parku Holubička na Klárově naproti budově Kunsthalle Praha, si prohlédnete mimořádný soubor modelů brutalistních “soch domů”, které stojí či stávaly v pražských ulicích. Vytvořil je výtvarník Kryštof Kintera.

Boheminium – miniatury z celého Česka v Mariánských Lázních

Boheminium – miniatury z celého Česka v Mariánských Lázních

Park Boheminium nabízí expozici více než 70 modelů významných pamětihodností z celé republiky. Nechybí model hradu Karlštejn, Ještěd nebo Bezděz. Řadí se mezi 5 největších parků miniatur v Evropě.

Bystřický park miniatur

Bystřický park miniatur

V Bystřici nad Pernštejnem vyrůstá nová muzejní expozice s názvem Bystřický park miniatur. Kolem potůčku vznikla kopie údolí Svratky se zhruba dvacítkou modelů hradů, klášterů a jiných památek v měřítku 1:50.

Zámecký hotel Berchtold v Kunicích u Prahy

Zámecký hotel Berchtold v Kunicích u Prahy

Zámecký hotel Berchtold a jeho přilehlé zahrady s řadou originálních miniatur a jedinečnou parkovou architekturou je vhodným výletním místem pro rodiny s dětmi.

Další aktuality

Za posledním puchýřem se letos vypravte do Krupky

Letos jubilejní 50. ročník jedné z nejlepších a největších turistických akcí ve střední Evropě – Za posledním puchýřem 2022, se vrací tam, kde vznikla – do hornického města Krupky, které je pro svou zachovalost a unikátní historickou hodnotu zažazeno na seznam UNESCO pod názvem Hornická krajina Krupka. Celé akci bude vévodit sobota 19. listopadu, kdy se všichni turisté rozprchnou na trasy v oblasti Krušných hor.
Ústecký kraj | Letní sporty

České Švýcarsko láká turisty: ušetří za ubytování a získají bezplatnou veřejnou dopravu

Vydat se na vícedenní výlet do Českého Švýcarska je nyní výhodnější než kdy jindy! Od 1. listopadu 2022 vychází turisty noc strávená ve vybraných zařízeních v tomto regionu o 300 Kč na osobu levněji než dříve. K tomu mají veřejnou dopravu po celém Ústeckém kraji zcela zdarma. Tak vypadá akce, kterou na obnovení turismu v regionu poškozeném rozsáhlým požárem připravil Ústecký kraj ve spolupráci s obecně prospěšnou společností České Švýcarsko a Ministerstvem pro místní rozvoj ČR.
Ústecký kraj | Příroda

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet k přehradě Fláje a do vánočního města Seiffen

Vydejte se s portálem Kudy z nudy až na vrcholky Krušných hor k přehradě Fláje, která jako jediná u nás nabízí pravidelné prohlídky vnitřku hráze – a to dokonce i v zimě! Kromě toho vás zavedeme k téměř neznámému přestěhovanému kostelu, ukážeme vám místo, odkud se otvírá krásný výhled na přehradu shora, a nakonec se na skok podíváme do vánočního městečka Seiffen k sousedům do Německa.
Ústecký kraj | Památky

Národní park České Švýcarsko láká k návštěvě i mimo hlavní sezonu

České Švýcarsko je krásné v každé roční době. Milovníky turistiky láká k návštěvě i na podzim 2022. Klidné prostředí skal a lesů zve například k Pravčické bráně, na Mariinu vyhlídku, k Dolskému mlýnu anebo na Růžovský vrch. Od listopadu 2022 se spouští ubytovací vouchery a doprava zdarma na podporu turismu v Českém Švýcarsku. Cílem je návrat turistů do regionu a podpora lokální ekonomiky během mimosezóny. Je jen na vás, jestli si vyberete romantickou chaloupku, glampingový stan, penzion nebo luxusní hotel s wellnessem. Všechno bude skvělá volba, protože podzim v Českém Švýcarsku má neuvěřitelnou atmosféru. Objevte nejkrásnější místa Národního parku České Švýcarsko s našimi tipy na výlety!
Ústecký kraj | Příroda