!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Čtyři malé podzimní výlety za miniaturami
Zdroj foto: Boheminium
"> Zdroj foto: Boheminium "> Zdroj foto: mapy.cz "> Zdroj foto: Boheminium "> Dětský ráj Berchtold "> Bystřický park miniatur "> "> Boheminium "> Boheminium
Zážitky

Čtyři malé podzimní výlety za miniaturami

  • Vydáno11. listopadu 2021
Možná jste už procestovali všechny hrady a zámky, ale rozhodně jste jich nespatřili najednou tolik, kolik nabízejí parky miniatur. V Česku jich najdete několik a portál Kudy z nudy vás zve na podzimní procházku plnou objevů. Pospěšte si, někde na konci listopadu zavírají!

Park miniatur Mlýnky v České Kamenici

park miniatur mlýnkyV listopadu 2021 se v lokalitě Mlýnky nad městským koupalištěm v České Kamenici otevřel nově postavený park miniatur. Jedná se o kopie budov z České Kamenice rozmístěných v okolí zdejšího potůčku. Některé z modelů jsou pohyblivé, voda z potoka roztáčí například miniatruy mlýna nebo pily.

Původně se v těchto místech již podobný park miniatur nacházel. Vytvořil ho truhlář Anton Gampe před 1. světovou válkou. Po jeho smrti však park miniatur postupně zanikl. Dnešní park vznikal v letech 2019 – 2021, je otevřen celoročně a příchozím je volně přístupný. reál pomáhají dotvářet děti z místní školy. Postupně doplňují další domečky, postavičky a další doplňky v rámci školních dílen.
 

Miniatury v Mariánských Lázních

boheminiumBoheminiu v Mariánských Lázních objevíte více než  75 dokonalých miniatur významných stavebních a technických památek z celého Česka, zasazených v upravených zákoutích rozlehlého parku. Čeká na vás například hrad Karlštejn, hrad Loket, Ještěd s vysílačem, zámek Červená Lhota, Lednice nebo miniaturní železnice a další překvapení. Od roku 2020 zde chovají také v Boheminiu mini koně s výškou 75 cm v kohoutku. Plemeno Miniature Horse je vzácné a není jednoduché tyto koně opatřit. Park je zřejmě jediným místem v ČR, kde jsou tito koně volně k vidění.

Park je otevřený denně od 10 do 18 hodin, jen v případě nepříznivých klimatických podmínek je zavřeno. Park se nachází na vrchu Krakonoš, kam návštěvníky dopraví i lanovka či MHD, navíc ho obklopují lesy a louky. Vstupné stojí 160 Kč.
 

Za pohádkami a miniaturami na zámek Berchtold

zámek BerchtoldMiniatury hradů, zámků a dalších historických objektů (ale také nejrůznější skřítky, čerty a strašidla i s perníkovou chaloupkou) objevíte u Zámeckého hotelu Berchtold v Kunicích u Prahy. Není to jen hotel, ale také oblíbený cíl sportovních nadšenců a rodin s dětmi, na které v zámeckém parku čeká Dětský rájněkolika desítkami miniatur českých hradů a zámků. Podobně jako v Mariánkách je tu zámek Červená Lhota s rybníčkem, Trosky, Karlštejn, zámek Orlík, hora Říp, rozhledna Tanečnice nebo pomník Horymírova koně Šemíka z Neumětel. 

Kromě toho můžete navštívit minizoo, pohádkovou zemi plnou skřítků, strašidýlek a víl Vítězslavy Klimtové nebo podzemní peklo s čerty. Areál je přístupný celoročně a denně, počítejte jen s tím, že od listopadu do března mohou být některé exponáty v dětském ráji zazimované. Určitě vás potěší také zdejší mini zoo, kde se mohou děti seznámit s domácími zvířaty jako jsou husy, labutě, několik druhů holoubků, zakrslé holandské kozičky. V ohradě jsou průhledy pro malé děti, abyste je nemuseli zvedat. Vstupné do Dětského ráje v zimním období je za 70 Kč.


Historické miniatury v Bystřici nad Pernštejnem

bystřický park miniaturVenkovní expozice modelů s názvem Bystřický park miniatur vzniká v údolí potoka v Novém Dvoře v Bystřici nad Pernštejnem. Miniatury v měřítku 1:50 neodráží dnešní stav památek, ale období největšího rozkvětu ve 14. a 15. století. Kromě hradu Čepička u Tišnova můžete spatřit klášter Porta Coeli, hrad Skály, Zubštejn, hrad Pernštejn, Dalečín, Aueršperk, Pyšolec, Trmačov, Kunštát... atd. Miniatura Pernštejna měří v nejdelší části okolo sedmi metrů. Do roku 2022 by měly přibýt další miniatury – klášter v Doubravníku a osada Havírna. Objevit by se zde měla i socha Viléma II. z Pernštejna, od jehož úmrtí uplynulo v roce 2021 rovných 500 let.

Repliky začal tvořit před třemi lety modelář Zdeněk Brachtl. Zaujal ho pozemek, který připomíná řeku Svratku u Jimramova na Žďársku. Jednotlivé terénní vlny se dají využít jako kontrastní návrší pro stavby hradů, některé jsou až deset metrů dlouhé. Modely zpevňuje autor železem. Park miniatur je volně přístupný všem zájemcům.
Bystřický park miniatur

Bystřický park miniatur

V Bystřici nad Pernštejnem vyrůstá nová muzejní expozice s názvem Bystřický park miniatur. Kolem potůčku postupně vzniká kopie údolí Svratky se zhruba dvacítkou modelů hradů, klášterů a jiných památek v měřítku 1:50.

Boheminium – miniatury z celého Česka v Mariánských Lázních

Boheminium – miniatury z celého Česka v Mariánských Lázních

Park Boheminium nabízí expozici více než 70 modelů významných pamětihodností z celé republiky. Nechybí model hradu Karlštejn, Ještěd nebo Bezděz. Řadí se mezi 5 největších parků miniatur v Evropě.

Park miniatur Mlýnky v České Kamenici

Park miniatur Mlýnky v České Kamenici

V lokalitě Mlýnky nad městským koupalištěm v České Kamenici se nachází park miniatur. Jedná se o kopie budov z České Kamenice rozmístěných v okolí zdejšího potůčku. Některé z modelů jsou pohyblivé, voda z potoka roztáčí například miniatruy mlýna nebo pily.

Zámecký hotel Berchtold v Kunicích u Prahy

Zámecký hotel Berchtold v Kunicích u Prahy

Zámecký hotel Berchtold a jeho přilehlé zahrady s řadou originálních miniatur a jedinečnou parkovou architekturou je vhodným výletním místem pro rodiny s dětmi.

Další aktuality

9.12.
2021
Pravčickou bránu můžete navštívit i v zimním období

Pravčickou bránu můžete navštívit i v zimním období

Severozápadní Čechy | Příroda
2.12.
2021
Oprašte lyže a prkna – na Klínovci startuje zimní sezóna!

Oprašte lyže a prkna – na Klínovci startuje zimní sezóna!

Severozápadní Čechy | Zimní sporty
27.11.
2021
Zapomenutné skvosty: udělejte si výlet k Chřibskému akvaduktu

Zapomenutné skvosty: udělejte si výlet k Chřibskému akvaduktu

Severozápadní Čechy | Památky