Úvod > Aktuality > Tři gotické kostelíky pod hradem Lipnice se otevřou o víkendu
Tři gotické kostelíky pod hradem Lipnice se otevřou o víkendu
">
Památky

Tři gotické kostelíky pod hradem Lipnice se otevřou o víkendu

  • Vydáno23. dubna 2016
"O záchranu a oživení kostelů sv. Jiří v Řečici, sv. Markéty v Loukově a sv. Martina v Dolním Městě usiluje dlouhodobě sdružení Přátelé podlipnických kostelů. Tři středověké kostelíky pod hradem Lipnice budou letos poprvé otevřeny tuto sobotu. U svaté Markéty v Loukově a u svatého Martina v Dolním Městě budou komentované prohlídky. Nejbohatší program je připraven v Řečici u příležitosti tamní Svatojiřské pouti. "
V řečickém kostele svatého Jiří bude kromě mše a prohlídky i benefiční koncert. Lidé mohou přispět na další opravy těchto památek a záchranu v nich ukrytých nástěnných maleb ze 14. století. Sobotní Den pro podlipnické kostely začne v 10 hodin mší ke cti svatého Jiří v řečickém kostele. Komentované prohlídky kostelů budou odpoledne. Benefiční koncert Jiřího Sychy s barokní hudbou pro sólové housle začne v Řečici v 16.30. 
Kostel sv. Jiří v Řečici

Kostel sv. Jiří v Řečici

Opevněný kostel v Řečicích je poprvé písemně zaznamenán v roce 1352 v rejstřících papežských desátků. Jeho pravděpodobný vznik se klade do 1. poloviny 14. století. Kostel je vzácným případem dochované lidové gotické stavby, která je vymalována malbami rustikálního charakteru.

Kostel sv. Markéty v Loukově

Kostel sv. Markéty v Loukově

Kostel stojí na místě zaniklé vsi Loukov a v jeho blízkosti se kdysi nacházel statek, jehož majitel Naček z Lúkého byl spolu se svou rodinou donátorem kostela. V interiéru se dochovaly gotické nástěnné malby.

Kostel sv. Martina v Dolním Městě

Kostel sv. Martina v Dolním Městě

Kostel, původně zasvěcený sv. Janovi, vznikl nejspíš po roce 1300. Byl renesančně a barokně upravován, přesto si ponechal svůj gotický ráz. Loď je obdélná s valenou klenbou, presbyterium má žebrovou křížovou klenbu.