Úvod > Aktuality > Jak se žilo v židovské Třebíči? To poznáte na slavnosti Oživené židovské město
Jak se žilo v židovské Třebíči? To poznáte na slavnosti Oživené židovské město
"> "> "> ">
Památky

Jak se žilo v židovské Třebíči? To poznáte na slavnosti Oživené židovské město

  • Vydáno10. července 2019
Přijďte od 12. do 14. července 2019 se podívat o víkendu do Třebíče na památku UNESCO, kterou je Židovská čtvrť a basilika sv. Prokopa. Originální akce navrací, alespoň na čas, život do křivolakých uliček bývalého židovského ghetta tak, jak tomu bývalo kdysi. Četníci bedlivě střeží pořádek a odchytávájí povětrné ženštiny, potulní muzikanti – klezmeři, vyluzují podmanivé tóny a vybírají do klobouku na pivo. Odevšud znějí tóny starobylého flašinetu, voní dobroty a hokynáři nabízejí svůj rozličný tovar. Kejklíři předvádějí své umění a rozdávají radost kolemjdoucím. Po setmění se pak venku klábosí se sklenkou dobrého moku u promítání prvorepublikových filmů.
TřebíčPřipomínkou dlouhé a bohaté historie židovské obce v Třebíči je unikátní ghetto, jedno z urbanisticky nejzachovalejších v Evropě a chráněné jako památka UNESCO. Úzké uličky, průchody, kavárny, verandy, synagogy a náměstíčka nejlépe poznáte při jedinečných akcích, například od 12. do 14. července při třídenní slavnosti Oživené židovské město.

Do křivolakých uliček bývalého ghetta, na nábřeží i na náměstíčko před synagogou se zase po roce vrátí někdejší atmosféra s klezmerem, muzicírováním v uličkách, pouličními divadly, filmovými večery s Hugem Haasem, historickým kolotočem a prvorepublikovým četnictvem.

Letos se můžete těšit například na komentovaná putování za židovskou historií, historickou hasičskou techniku, ranní pikniky u řeky U Židovské brány, oblíbené kostýmované prohlídky domu rodiny Bauerovy či prvorepublikové četníky, kteří se postarají o rozruch v ulicích. Nebude chybět ani "módní přehlídka" či čaj o páté. Letošní novinkou bude čtení z knihy "Půjčovna andělů" s Blankou Fišerovou v Opuštěné uličce.
Židovské muzeum – dům Seligmanna Bauera Třebíč

Židovské muzeum – dům Seligmanna Bauera Třebíč

V Třebíči můžete navštívit nové židovské muzeum. Dům je v přímém spojení s objektem synagogy. Nachází se zde expozice židovského bydlení, unikátní židovský obchod, historický vstup na ženskou galerii synagogy a moderní přednáškové prostory.

Zadní synagoga v židovském městě v Třebíči

Zadní synagoga v židovském městě v Třebíči

Zadní synagoga v Třebíči je součástí židovského ghetta. Dnes slouží k pořádání výstav, koncertů a dalších kulturních aktivit. V prostorách ženské galerie je umístěna stálá výstava židovské kultury.

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například 2 synagogy, židovské muzeum, budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvrť je volně přístupná.

Naučná stezka Po stopách opatů a rabínů v Třebíči

Naučná stezka Po stopách opatů a rabínů v Třebíči

V Třebíči se projdete naučnou stezkou Po stopách opatů a rabínů, která propojuje místní památky – baziliku sv. Prokopa a židovské město se hřbitovem – zapsané do seznamu UNESCO.

Třebíčský židovský hřbitov

Třebíčský židovský hřbitov

Na židovském hřbitově se nachází spousta rozličných náhrobků dokumentujících svým výtvarným pojetím vývoj židovského náhrobního kamene až do 40. let 20. století ve všech rozmanitých formách, od renesance přes baroko, až po klasicismus.