Úvod > Aktuality > Trasy Singltreku pod Smrkem hodnotí britský expert Dafydd Davis
Trasy Singltreku pod Smrkem hodnotí britský expert Dafydd Davis
"> "> ">
Letní sporty

Trasy Singltreku pod Smrkem hodnotí britský expert Dafydd Davis

  • Vydáno3. května 2016
Po sedmi letech, kdy se začaly budovat trasy Singltreku pod Smrkem na Frýdlantsku nedaleko krajského města Liberec na sveru Čech, hodnotí jejich kvalitu britský expert Dafydd Davis. Posudek připravuje na objednávku partnerů projektu včetně Lesů ČR. Unikátní a přírodě blízké lesní stezky projektované a budované podle speciální metodiky skýtají sportovcům velký zážitek z jízdy na kole v terénu. Navíc respektují přírodní prostředí i lesní hospodaření.
singltrekSingltrek pod Smrkem je vůbec prvním cyklistickým projektem tohoto typu v republice i v kontinentální Evropě. Dnes vede česko-polský singltrek na 80 kilometrech ve 12 trasách. Trasy se vlní mezi stromy, nikdy nevedou dlouho rovně, příliš z kopce ani do kopce. Najdete je ve frýdlantském výběžku, na úbočí hory Smrk (1124 m n. m.), nejvyšší hory české části Jizerských hor.

Vzhledem ke značnému zájmu o stezky se různí názory na jejich údržbu. Proto Lesy ČR pozvaly na Frýdlantsko světově uznávaného experta Dafydda Davise z Velké Británie, který stezky mimo jiné projektoval a v terénu vyznačoval. Nyní hodnotí současný stav singltreku. Posudek by měl být hotov v polovině června. Partneři projektu jsou připraveni jeho doporučení realizovat.

Singltrek dětiStezky jsou jednosměrné a barvami rozdělené podle obtížnosti, podobně jako sjezdovky. Podle výkonnosti si může cyklista zvolit z různých délek okruhu. Na své si přijde jak úplný začátečník, tak zkušený jezdec.

Stezky jsou v dobrém stavu a je skvělé, že lesům nic neubírají, právě naopak. Pokud má však projekt dosáhnout evropské úrovně, bude třeba trasy promyšleně rozšířit a nabídnout až 150 kilometrovou síť stezek. Mimo Lesů ČR singltrekové stezky propojuje i město Nové Město pod Smrkem a na polské straně Świeradów-Zdrój.
Singltrek pod Smrkem – první síť singltrekových stezek v ČR

Singltrek pod Smrkem – první síť singltrekových stezek v ČR

Singltrek pod Smrkem je první síť singltrekových stezek v ČR navržená pro maximální prožitek z jízdy na kole a s respektem k přírodě. Singltrek respektuje lesní prostředí a dělá vše pro to, aby si široká škála návštěvníků užila jízdu v přírodě.

Další aktuality