Úvod > Aktuality > Tramvajové a železniční tipy na Mikulášské jízdy, nadílky a akce
Tramvajové a železniční tipy na Mikulášské jízdy, nadílky a akce
">

Tramvajové a železniční tipy na Mikulášské jízdy, nadílky a akce

Vydáno 29. listopadu 2019 Zážitky
Máme pro vás jednoduchý recept, jak dětem zkrátit čekání na Mikuláše: vyberte si z našeho kalendáře speciálních mikulášských jízd! Mikuláš, čerti, andělé, parní lokomotivy, železničáři i milovníci historických dopravních vozidel se na vás už těší.

Vánoční tramvaj v Brně

Dočkat se nemohou například v Brně, kde se už v pátek 29. listopadu otevřou letošní Vánoční trhy a městem zároveň začne pravidelně jezdit speciální vánoční tramvaj. Poznáte ji lehce - letos na historický vůz pracovníci připevnili světelné rámy, na kterých se budou měnit různé vánoční motivy. Městem vás tramvaj sveze za běžné jízdné sveze až do neděle 23. prosince 2019.

Doplňme ještě tip na jednu z nejoblíbenějších akcí mezi jihomoravskými vláčkovými modeláři a rodiči malých dětí: v areálu Mosilana na Křenové uliciBrně můžete navštívit tradiční výstavu klubových kolejišť. Letos končí v neděli 1. prosince.
 

Mikulášské jízdy v Praze parní lokomotivou i Čertohráčkem

Na víkend 30. listopadu a 1. prosince 2019 připravily České dráhy oblíbené mikulášské parní vlaky. Centrem mikulášských jízd se už tradičně stane nádraží Praha-Smíchov, odkud několikrát během dne vyrazí historický vlak v čele s parní lokomotivou 475.179 „Šlechtična“ a také oblíbený vlak Cyklohráček, který se o prvním adventním víkendu promění v Čertohráček.

Na Smíchovském nádraží bude v rámci Mikulášských jízd připraven doprovodný program. V kulturním sále v 1. patře pražského smíchovského nádraží se představí moduláři ze Slivence a DDM Prahy 5 s ukázkou modulové železnice. Kdo bude chtít pokračovat v objevování miniaturního světa na kolejích, bude se moci svézt historickým autobusem Karosa ŠD 11 do Království železnic na Andělu. Historický autobus bude po oba víkendové dny pendlovat mezi smíchovským nádražím a Andělem.
 

Přes nekolik pekel na hrad Hartenberg

Mikulášská jízda HartenbergOblíbenou kratochvílí je také Mikulášská jízda ze Sokolova do zastávky Hřebeny, odkud skrz několik pekel putují výletníci na zříceninu hradu Hartenberg. Letos se bude tato akce konat v sobotu 30. listopadu, vlak vyrazí se Sokolova v 9:36, 10:36, 13:36, 14:36 a v 16:38 hodin. Pro dospělé je lístek za 110 Kč, pro děti s nadílkou za 220 Kč.

Centrem veškerého dění je vlaková zastávka Hřebeny. Zde je, ve sklepení nádražní budovy, i první peklo a začíná tu cca 2 km stezka lesem v údolí pod zříceninou hradu. Děti s baterkami, lampionky či jen tak, podle doby, v kterou na Hřebeny dojedou, se vydají touto trasou. Po cestě je čeká návštěva několika pekel. Stezku však nedoporučujeme absolvovat kočárkům a pejskům. Na nádvoří hradu a na Cikánském dvoře začíná nepřetržitý kulturní program již v 11 hodin. Těšit se můžete na divadelní vystoupení, stánkový prodej, táborák, hry a soutěže, krčmu s jídlem a pitím.
 

Mikulášským parním vlakem z Brna do Oslavan

parní vlak oslavanyVydejte se Mikulášským parním vlakem v sobotu 30. listopadu 2019  z brněnského dolního nádraží  do Oslavan, kde budou na zámku pro děti připraveny čertovské úkoly. Lákadly jsou i tradiční jarmark nebo výstava betlémů.

Vlak tažený parní lokomotivou Skaličák (433.001) odjíždí v sobotu 30. listopadu ve 14:03 hod. z brněnského dolního nádraží do Oslavan (příj. 15:05). Soupravu vlaku tvoří historické vozy ze 40. a 50. let., bufetový vůz a také služební vůz pro přepravu kočárků. Zpáteční jízdenka pro dospělého stojí 240 Kč, za dítě ve věku 6 až 15 let zaplatíte 120 Kč, za dítě do 6 let 60 Kč.


Pardubicích se na neděli 1. prosince odpoledne chystá Mikulášský trolejbus. Jedná se o jízdu starým trolejbusem Pardubického spolku historie železniční dopravy.

Bude projíždět městem po okružní trase vedoucí z Třídu Míru do Polabin, nebo na Dubinu. Nastoupit i vystoupit se dá na kterékoliv zastávce. Každé dítě obdrží od Mikuláše nějaký malý pamlsek, ale kdo zlobil, skončí v pytli. Jednotné jízdné stojí 30 Kč, děti do tří let neplatí nic.
 

Mikuláš na úzkých kolejích

Vláček OsoblahaNa Mikulášskou jízdu se můžete vypravit 30. listopadu na úzkokolejce z Třemešné do Osoblahy; Mikulášský parní vlak – poslední pára roku 2019 – se vydá na cestu z Třemešné ve Slezsku v 13:15 přes Liptaň, Dívčí Hrad, Horní Povelice, Amalín, Slezské Rudoltice, Kobelno, Bohušov, Osoblaha. Zpět z Osoblahy do Třemešné ve Slezsku se vydá ve 17:00 hodin.

Ve stejný den (sobotu 30. listopadu) se projedete s čerty a Mikulášem úzkokolejkou z Jindřichova Hradce do Hůrky. Roztopený kotel, žhavé jiskry a hustý dým vyletující z komína, sten a skřípot v soukolí stařičké parní lokomotivy dotvoří opravdovou pekelnou atmosféru. Pořadatelé doporučují rezervovat si místa předem.
 

Kam za Mikulášem a čerty příští týden?

Mikuláš na kolejíchChcete zažít čertovské rejdění v hornickém skanzenu Mayrau? Svezte se ve čtvrtek 5. prosince Čertovským vlakem za Mikulášem; motoráček vyjíždí z Kladna v 17:32. Trasa povede z Kladna do Dubí a následně po vlečce až do skanzenu Mayrau, kde na vás bude čekat bohatý program pro malé i větší děti a na své si určitě přijdou i dospělí. Ostatně peklo pohltí každého hříšníka bez rozdílu věku. Nezapomeňte, že místa v motoráčku je potřeba rezervovat předem telefonicky nebo e-mailem!

Naopak bez rezervace se obejdete v sobotu 7. prosince na Mikulášské jízdě historickým vlakem z Letohradu do Dolní Lipky a zpět; z Letohradu vlak vyjíždí v 10:09, na zpáteční cestu se vydá v 11:50 a jízdenky stojí 60/100 Kč podle pásma. Jedná se o nejstarší akci na tratích Českých drah v ČR. První jízda se uskutečnila jednu mrazivou sobotu v roce 1989 právě v Letohradě a na této trase!

Ostravě nachystali na sobotu 7. prosince nejenom okružní jízdy historickou tramvají Barborka, při nichž se s čertem a Mikulášem projedete po Hrabůvce, ale po městě se celý víkend můžete projet i s Mikulášskými motoráčky.

Celý víkend 7. a 8. prosince také můžete jezdit s parní lokomotivou, Mikulášem, anděly a spoustou čertů na úzkorozchodné Kolínské řepařské drážce v Sendražicích u Kolína. Jedno svezení stojí 120 Kč pro dospělé a 70 Kč pro děti.
Mikulášský víkend s Cyklohráčkem a parním vlakem

5.12.
6.12.
Mikulášský víkend s Cyklohráčkem a parním vlakem

Dětský výletní vlak Cyklohráček, který jezdí v sezoně z Prahy přes Okoř do Slaného, bude v sobotu 5. a 6. prosince jezdit po Praze a jejím okolí i s Mikulášovou družinou.

Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha

Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha

Na Osoblažsku v podhůří Jeseníků se nachází unikátní úzkorozchodná dráha, která je jediná svého druhu v Českém Slezsku. Trať vede z Třemešné ve Slezsku (napojení na normálněrozchodnou trať z Krnova do Jeseníku) přes Slezské Rudoltice do Osoblahy.

Advent a Vánoce v Českém Krumlově

27.11.
6.1.
Advent a Vánoce v Českém Krumlově

S přicházející zimou ukazuje Český Krumlov zcela jinou tvář. Tvář plnou klidu a poezie. Čas adventu je naplněn řadou překrásných setkání, počínaje společným rozsvícením vánočního stromu, koledami, mikulášskou nadílkou a také Ježíškovou poštou.

Další aktuality

2.7.
2020
Zámek Bučovice láká na květinovou výstavu

Zámek Bučovice láká na květinovou výstavu

Jižní Morava | Památky
30.6.
2020
Kam v létě za vínem? Na Moravu!

Kam v létě za vínem? Na Moravu!

Jižní Morava | Gurmánská turistika