Úvod > Aktuality > Tramvajové a železniční tipy na Mikulášské jízdy, nadílky a akce
Zážitky

Tramvajové a železniční tipy na Mikulášské jízdy, nadílky a akce

  • Vydáno1. prosince 2023
Máme pro vás jednoduchý recept, jak dětem zkrátit čekání na Mikuláše: vyberte si z našeho kalendáře speciálních mikulášských jízd! Mikuláš, čerti, andělé, parní lokomotivy, železničáři i milovníci historických dopravních vozidel se na vás už těší.

Vánoční šalina v Brně

Historické centrum Brna brázdí o Vánocích speciální vánoční tramvaj typu T3. Poznáte ji lehce – letos na historický vůz pracovníci připevnili patnáct světelných rámů, na kterých střídavě blikají sváteční motivy. Uvidíte na nich vločky, sněhuláky nebo vánoční stromky. Šalina jezdí v půlhodinovém intervalu na trase mezi Českou ulicí, Malinovského náměstí, hlavním nádražím, náměstí Svobody, Českou, Šilingrovým náměstím, Novými sady, hlavním nádražím, náměstí Svobody a Českou. Zvláštní ční vánoční linka bude v provozu až do 23. prosince každý den mezi třetí hodinou odpoledne a půl devátou večer. A navíc vás sveze za běžné jízdné.
 

Mikulášské jízdy v Praze parní lokomotivou i Čertohráčkem

Na víkend 2. a 3. prosince 2023 připravily České dráhy oblíbené mikulášské parní vlaky. Centrem mikulášských jízd se letos stává stanice Praha-Vršovice. Parní lokomotiva Čtyřkolák odjíždí v sobotu 2. prosince z Vršovic v 9:23, 13:23 a 16:41 hod. Po zastávce na pražském hlavním nádraží dojede do Libčic nad Vltavou v 10:05, 14:05 a v 17:23 hod. Ve vlaku vám budou dělat společnost Mikuláš, anděl a čerti. V soupravě vlaku bude řazen také historický bufetový vůz a služební vůz pro přepravu kočárků. V neděli 3. prosince se s Mikulášem, andělem a čerty můžete vydat do Posázaví. Parní Čtyřkolák odjíždí V 10:04 a doveze vás do Týnce nad Sázavou. V prostorách týneckého hradu vás budou čekat vánoční výstavy – Šatičky Pražského Jezulátka – královská garderoba a Vánoce dříve i dnes. Nebude chybět minitržistě s drobným občerstvením, vánoční dílničky pro děti a Ježíškova pošta. V 14:34 hod. bude parní vlak pokračovat po okružní trase přes Čerčany zpět do Prahy-Vršovic, kde svoji jízdu v 16:18 Čtyřkolák ukončí.

čertohráčekO víkendu vyrazí z Prahy i oblíbený Cyklohráček, který se však o prvním adventním víkendu promění v Čertohráček a vyrazí na 3 trasy!. V něm vám budou dělat společnost nejen tzv. hrajvedoucí, ale také Mikuláš a jeho pomocníci. Z Vršovic je poprvé odjezd v 9:10, pak se Čertohráček vydá do Vraného nad Vltavou, kam přijede v 9:47 hod. Na zpáteční jízdu po stejné trase odjíždí z Vraného v 10:12 a do Prahy-Vršovic s ním dojedete v 10:54 hod. Na druhou trasu se vypraví ve 12:23 a pojede přes Smíchov, Řeporyje a Rudnou u Prahy dorazí ve 13:02 do Hostivice. Po pětiminutové přestávce pojede zpět přes Zličín, Jinonice a Smíchov a ve stanici Praha-Vršovice z něj vystoupíte ve 13:53. Třetí jízda bude v 14:44. Tentokrát vlak s mikulášskou družinou pojede přes Kralupy nad Vltavou do Slaného (příj. 16:06 hod.). Zpět ze Slaného se vydá v 16:40 hodin. Ve vlaku bude k dispozici oblíbené občerstvení s nabídkou ČD Minibar. Ve všech těchto vlacích platí standardní jízdné ČD, PID, příp. OneTicket.
 

Cesta na hrad Hartenberg

Mikulášská jízda HartenbergOblíbenou kratochvílí je také Mikulášská jízda ze Sokolova do zastávky Hřebeny, odkud skrz několik pekel putují výletníci na zříceninu hradu Hartenberg. Letos se bude tato akce konat v sobotu 2. prosince, vlak vyrazí se Sokolova v 9:36, 10:36, 12:36, 13:36, 14:36, 15:36 hodin. Cena jízdenky je 300 Kč pro děti i dospělé. Za lístek na hrad, kde bude od 11:00 do 17:00 probíhat kulturní program (bez jízdenky) zaplatíte 100 Kč.

Centrem veškerého dění je vlaková zastávka Hřebeny. Zde začíná asi 2 km dlouhá stezka lesem v údolí pod zříceninou hradu. Děti s baterkami, lampionky či jen tak, podle doby, v kterou na Hřebeny dojedou, se vydají touto trasou. Stezku však nedoporučujeme absolvovat kočárkům a pejskům. Na nádvoří hradu a na Cikánském dvoře začíná nepřetržitý kulturní program již v 11 hodin. Těšit se můžete na divadelní vystoupení, stánkový prodej, táborák, hry a soutěže, krčmu s jídlem a pitím.
 

Mikulášským parním vlakem z Brna do Oslavan

parní vlak oslavanyVydejte se Mikulášským parním vlakem v sobotu 2. prosince 2023 z brněnského dolního nádraží do Oslavan, kde budou na zámku pro děti připraveny čertovské úkoly. Lákadly jsou i tradiční jarmark nebo výstava betlémů. Vlak tažený parní lokomotivou Skaličák (433.001) odjíždí v sobotu 2. prosince ve 13:12 z brněnského hlavního nádraží do Oslavan (příj. 14:04). Soupravu vlaku tvoří historické vozy ze 40. a 50. let., bufetový vůz a také služební vůz pro přepravu kočárků. Zpáteční jízdenka pro dospělého stojí 300 Kč, za dítě ve věku 6 až 15 let zaplatíte 150 Kč, za dítě do 6 let 75 Kč. Ke každé jízdence cestující obdrží zdarma vstupenku do Pekla čertovského zámku.
 

Pardubické trolejbusy

vánoční trolejbusyPardubicích jezdí od pátku 1. prosincedo Tří králů, tedy 6. ledna 2024 Vánoční trolejbusy. Dopravní podnik města Pardubice letos vánočně vyzdobil trolejbusy a posílá je do ulic, aby přispěl k té pravé vánoční náladě. Nasvíceným a nazdobeným vozem se svezete na pravidelných trolejbusových linkách. Letos to jsou dokonce trolejbusy dva. Zájem cestujících a jejich pozitivní reakce inspirovaly Dopravní podnik města Pardubic ke zkrášlení dalšího trolejbusu, tentokrát parciálního (s bateriemi), díky kterému si užijete vánoční trolejbus i v místech bez trolejového vedení. V sobotu 2. 12. budou vánoční trolejbusy obsluhovat linky 1 a 13, v neděli 3. 12. linky 5 a 7 a v pondělí 4. 12. linky 2 a 5. Podrobné informace k provozu vánočních trolejbusů v dalších dnech najdete na facebooku dopravního podniku.
 

Mikulášským parním vlakem z Letohradu do Dolní Lipky

mikulášská letohradSvezte se první prosincovou neděli 3. 12. mikulášským vlakem mezi Letohradem a Dolní Lipkou! Ve vlaku vám budou dělat společnost Mikuláš, anděl a čerti. A svačinu si s sebou brát nemusíte, občerstvit se můžete v bufetovém voze. Jedná se mikulášský vlak s nejdelší tradicí u nás. První mikulášská jízda se totiž uskutečnila již v roce 1989 právě v Letohradě. Mikulášský vlak s parní lokomotivou Velký bejček (423.009) a soupravou historických vozů bývalé třetí třídy vyrazí na svoji cestu z Letohradu10:22 hod. a po zastávkách v Jablonném nad Orlicí a Lichkově dorazí do Dolní Lipky v 11:10 hodin.

Po dobrání vody do lokomotivy vyjede na zpáteční cestu ve 12:03 a po stejné trase přijede do Letohradu ve 12:50 hod. V soupravě budou cestujícím dělat společnost Mikuláš s andělem a čertem, kteří hodné děti odmění. Během jízdy se můžete občerstvit v bufetovém voze. Jízdenky (jejíž součástí je rezervace místa k sezení) se prodávají ve všech pokladnách ČD do vyčerpání kapacity vlaků!  V prodeji jsou pouze jednosměrné jízdenky, jejichž cena se odvíjí podle ujeté vzdálenosti: Do 15 km zaplatí dospělí cestující 100 Kč, děti od 6 do 15 let 70 Kč, od 16 km dospělí 150 Kč a děti od 6 do 15 let 100 Kč.


Parní čertovské jízdy na Řepařské drážce

čertovské kízdy na řepařceCelý víkend 2. a 3. prosince také můžete jezdit s parní lokomotivou, Mikulášem, anděly a spoustou čertů na úzkorozchodné Kolínské řepařské drážce v Sendražicích u Kolína. Vlaky budou taženy parní lokomotivou s pravidelným odjezdem: 9:45, 11:00, 12:15, 13:30, 14:45 a v 16:00 hodin.  Po dobu celého víkendu bude ve stanici Mikuláš s andělem předávat Mikulášskou nadílku, po nádraží se budou pohybovat také čerti. Mista si nelze rezervovat dopředu. Ve vlaku budou řazeny vytápěné uzavřené, ale i otevřené vagóny.Jedno svezení stojí 230 Kč pro dospělé a 130 Kč pro děti. Platba je možná pouze v hotovosti.
 

Kam za Mikulášem a čerty příští týden?

Ostravě nachystali na neděle 10. a 17. prosince oblíbené okružní jízdy historickou tramvají Barborka, při nichž se s čertem a Mikulášem projedete po Hrabůvce. Motorový vůz číslo 21 byl vyroben v roce 1922 a z běžné osobní dopravy vyřazen v roce 1964. V následujícím roce byl upraven na tramvaj ostravských dětí – populární „Barborku“. Během let se tento vůz stal pro většinu Ostravanů symbolem pro staré dřevěné dvounápravové tramvaje.

Každý adventní víkend jezdí retro motoráček na Jemnické dráze. Cestující vozí historický motorový vůz řady 810 Railway Capital, a to konkrétně červeno-krémový 810.369-9. Vlak pojede z Moravských Budějovic přes Jackov, Dědice, Rácovice, Třebelovice, Lhotice do Jemnice.

Andělská projížďka se chystá 9. prosince také parním vlakem z Martinic do Rokytnice nad Jizerou. Spolek železniční historie Martinice v Krkonoších spolu se sv. Mikulášem, archandělem Petronelem a Luciferem připravil dvě vyjížďky v doprovodu andělsko-čertovské družiny a kapely. Každý dětský cestující obdrží od Mikuláše drobný dárek. Na nádraží v Martinicích bude v sobotu otevřeno muzeum a nádražní kavárna. Stanici provoní svařené víno a perník.

Další aktuality

Vláčky, lodě, kostičky: výstavy a stálé expozice modelů všeho druhu

Kdo z vás se rád nepodívá na modelová miniaturní kolejiště? Pro příznivce vlakových modelů je na výběr několik zajímavých výstav, ale na své si přijdou i ti, kteří obdivují autodráhy, stavebnici Lego či modely lodí a architektury. Potěšte se v expozicích modelářských klubů anebo vezměte děti na místa, kde jsou železniční modely k vidění celý rok. Vydejte se na výlet, který potěší malé i velké!
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Snový zámek Neuschwanstein v Bavorských Alpách, hrad Eltz, řeka Rýn, pohádka Brémští muzikanti, překrásná historická městečka s čele s bavorským Rothenburgem ob der Tauber, mnichovský Oktoberfest, buřty a klobásy se zelím, marcipán z Lübecku, adventní trhy, drážďanská štola anebo Saské Švýcarsko, malý kousek ráje hned za hranicemi: je tolik věcí, které máme rádi na Německu! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich dalších sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Německo!
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (24.2. – 25.2.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří 2024, Matějská pouť 2024 v Praze, Mezinárodní den průvodců 2024 v Prostějově, Železný kelt/tka 2024, Dětské prohlídky na Hučáku. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (24.2. – 25.2.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Český ples v Obecním domě, Mezinárodní den průvodců 2024 v Praze, Pupp Bál Festival 2024 – Anděl s ďáblem v těle, Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří 2024, Mezinárodní den průvodců v Brně 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Znáte příběhy českých značek?

Portál Kudy z nudy vám pravidelně představuje příběhy nejrůznějších tradičních českých značek. Tak například se dozvíte zajímavosti o firmě Baťa, Thonet, Botas, či Moser, anebo o automobilkách Škoda, Tatra nebo Kaipan. České značky, které prověřil čas anebo ty úplně nové a moderní vám nyní přinášíme v souhrnném přehledu, v němž naleznete všechny dosavadní články z webu Kudy z nudy.
Zážitky

Seznamte se: 7. března má svátek Tomáš

Tomáš se společně s Jakuby, Jany, Adamy, Vojtěchy, Martiny a Lukáši už dlouho vyhřívá na žebříčku nejpopulárnějších jmen pro novorozené chlapečky. Pochází z aramejštiny a používá se na celém světě. Portál Kudy z nudy přeje všem Tomům, Tomíkům, Tomčům, Tomáškům a Tomečkům k jejich svátku vše nejlepší!
Zážitky

Česko ve filmu: filmové triky, počítačová animace a úspěšná triková studia

Tmavomodrý svět, Návštěvníci, Arabela, pohádky S čerty nejsou žerty nebo Pyšná princezna a tisíce dalších filmů by vypadaly docela jinak bez filmových triků. Česká triková studia patří ke světové špičce a jejich práce byla dokonce oceněna Oscarem: na řadě počítačem upravených scén ve filmu Blade Runner 2049 se podílelo české studio Universal Production Pictures (UPP).
Zážitky

Kam vyrazit na výlet po České republice? Máme pro vás tipy na březen!

Česká republika – to je nepřeberné množství možností kam vyrazit na výlet. Vybrat si můžete mezi sportovními výlety, výlety do přírody, kulturou, památkami, starobylými městy, která jsou plná života a kultury nebo výlety za poznáním či zábavou. Poradíme vám, kam se vydat, a kde si užít i odpočinout!
Zážitky