Úvod > Aktuality > Traktory: muzea a traktoriády, kde si je vyzkoušíte a svezete se

Traktory: muzea a traktoriády, kde si je vyzkoušíte a svezete se

Vydáno 26. dubna 2019 Životní styl
Nestačí vám se na starobylé i moderní traktory jen dívat v muzeích? Rádi byste si na ně nebo do nich sedli a vyzkoušeli si, jak fungují? Pak vás potěší malý přehled muzeí, kde si traktory můžete prolézt ze všech stran, a také tipy, kam se na jaře a začátkem léta vypravit na traktoriády, závody zručnosti a spanilé jízdy.

Traktory v muzeích

Místem, kde traktory hrají hlavní roli, je například expozice Jede traktorNárodním zemědělském muzeuPraze. Přehlídku dvaceti typů traktorů tuzemských i zahraničních značek, vyrobených v letech 1917 až 1953, doplňují šlapací traktůrky a odrážedla pro děti, počítačová hra Farming Simulator nebo unikátní trenažér Zetor, na kterém si vyzkoušíte řízení traktoru na vlastní kůži. V Česku žádný jiný nenajdete!

Kabina je vybavená stejně jako skutečný traktor, vyzkoušet si můžete jízdu po městě i orání na poli, a to včetně řazení, brzd či přidávání plynu. Pro malé děti, které nedosáhnou na všechny ovládací prvky, je hned vedle připravený dětský bagr.

Kromě traktorů si v Národním zemědělském muzeu prohlédnete expozice rybářství, zemědělství či myslivosti, lákavá je i laboratoř ticha s živým lesem a vyhlídková terasa na střeše, kde si můžete uspořádat piknik.

Do některého z mnoha desítek historických traktorů můžete usednout také v Muzeu traktorů a zemědělské techniky v Chotouni, obci na Českobrodsku. Většina pečlivě opravených strojů je provozuschopná a i dnes by dokázaly pracovat v terénu, nejstarším exponátem je traktor Praga AT z roku 1928.
 

Moderní technika

Vedle prvních traktorů značky Zetor z roku 1946 vás v Zetor GalleryBrně čeká hlavně přehlídka moderní techniky. Ryze současná je celá expozice s řadou audiovizuálních prvků a multi-dotykovými displeji, nechybí ani obchod pro fanoušky firmy Zetor. Muzejní exponáty se vyměňují, pořádají se krátkodobé tematické výstavy a akce, ale hlavně – do traktorů se může libovolně šplhat, sedat i otvírat kapoty, a všechny se samozřejmě mohou fotit!
 

Traktoriády, přehlídky a další muzea

Už třináctý ročník Traktoriády zažije v sobotu 27. dubna Vyskeř v Českém ráji. Na motokrosové trati budou zdatní traktoristi a traktoristky soutěžit v několika kategoriích, od 8 hod. je jízda zručnosti-slalom a v 11 hod. startuje hlavní závod-dvě jízdy souměrnosti.

Stejné datum, tedy sobotu 27. dubna zvolili organizátoři akce Traktory Libeň 2019. Jižně od Prahy se uskuteční 13. ročník přehlídky historických traktorů, vojenské techniky, motocyklů a aut v Libni u středočeské Libře.

V neděli 28. dubna se přijeďte podívat na Bohuňovskou traktoriádu na Vysočinu. Kromě přehlídky a soutěží traktorů, malotraktorů, zemědělských a stavebních strojů tu uvidíte jak dětské šlapací traktory, tak několik originálně zhotovených kuriózních vozidel i veteránů. Můžete se účastnit spanilé jízdy obcí a užít si různé soutěže, například v hodu pneumatikou na cíl nebo hlasovat o nejhezčí traktor.

Už 7. ročník zděchovské traktoriády startuje v sobotu 4. května od 9:30 na motokrosové trati Zděchov. Soutěžící budou rozděleni do šesti kategorií a poměří své síly ve 2 disciplínách.

traktor

25. května se v Jabloňově u Velkého Meziříčí koná už 6. ročník výstavy historických traktorů a stabilních motorů. Mimo 130 historických traktorů všeho druhu budou na místě i historické motocykly a osobní automobily.

Znáte pobočku Národního zemědělského muzea v Čáslavi? Muzeum zemědělské techniky je zaměřené na historickou i současnou techniku v zemědělství, tedy i na traktory. O víkendu 1. a 2. června přijeďte na akci nazvanou Pradědečkův traktor, kde se stroje z muzejních sbírek budou předvádět v chodu.

Další staré traktory si prohlédnete například v Muzeu užitkové technikyMníšku pod Brdy anebo v Muzeu zemědělských strojů u Vyškova.
Jede traktor v Národním zemědělském muzeu

Jede traktor v Národním zemědělském muzeu

Expozice na ploše přes 500 m² představuje více jak dvacet typů traktorů od tuzemských i zahraničních výrobců od roku 1917 do roku 1953. Pro děti jsou tu připraveny šlapací traktůrky nebo herní simulátor, na unikátním trenažéru Zetor Major si můžete vyzkoušet řízení traktoru.

Národní zemědělské muzeum - obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum - obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum nabízí kromě stálých expozic v Praze expozice ve svých pobočkách, krátkodobé výstavy, přednášky pro veřejnost, archiv, fotoarchiv a knihovnu. Od července 2017 se na střeše budovy otevřela vyhlídková terasa s piknikovou loučkou.

Automuzeum Vratislavice nad Nisou

Automuzeum Vratislavice nad Nisou

V roce 2003 bylo v areálu pivovaru Konrad ve Vratislavicích nad Nisou otevřeno nové motoristické muzeum. Majitelé různých historických vozidel zde vystavují své zajímavé exponáty. Většina vystavených vozidel je stále pojízdná.

Expozice veteránů na Zelenohorské poště

Expozice veteránů na Zelenohorské poště

Zelenohorská pošta, to je zámeček na okraji historického centra městečka Nepomuk, v němž můžete navštívit malé rodinné muzeum historických motocyklů, automobilů i zemědělské techniky.

Zetor Gallery Brno - nahlédněte nejen do historie traktorů Zetor

Zetor Gallery Brno - nahlédněte nejen do historie traktorů Zetor

Zetor Gallery je nová víceúčelová hala, která přiblížuje fanouškům traktorů tradiční českou značku Zetor. Tradiční výrobce zemědělské techniky zde představuje nejen pohled do bohaté historie traktorů Zetor, ale především přehlídku moderní techniky, kterou přiblíží atraktivní formou.

Automuzeum Praga - třetí největší značková sbírka na světě

Automuzeum Praga - třetí největší značková sbírka na světě

Z technických důvodů je Automuzeum Praga ve Zbuzanech do odvolání uzavřené. Nové prostory se pro Pragovky chystají v pražských Vysočanech, v areálu bývalé továrny Pragovka.

NZM Čáslav - Muzeum zemědělské techniky

NZM Čáslav - Muzeum zemědělské techniky

Muzeum vystavuje v současnosti ve dvou expozicích unikátní sbírku historických traktorů, parních oraček a dalších zemědělských strojů tuzemské a zahraniční výroby. Zájemci mohou po předchozí domluvě navštívit i zpřístupněné depozitáře stabilních motorů a klasických mlátiček.

Muzeum veteránů v Radovesnicích

Muzeum veteránů v Radovesnicích

V Muzeu Veteránů v Radovesnicích II naleznete přes 400 exponátů, hlavně pak historických motocyklů a traktorů. Dále pak uvidíte nákladní automobily, vestavby dílen, stabilní motory a mnoho dalšího.

Zemědělský skanzen u Havlíčků - ZOO park a veteran muzeum Rapotín

Zemědělský skanzen u Havlíčků - ZOO park a veteran muzeum Rapotín

ZOO park a Veterán muzeum v Rapotíně u Šumperka vyrůstá na místě vyhořelé a silně zdevastované rolnické usedlosti jako zemědělský skanzen. Cílem je zachovat ráz venkova, fauny a flory podhůří Jeseníků, bohaté kulturní tradice a rukodělný um našich předků i pro další generace.

Muzeum traktorů a zemědělské techniky Chotouň

Muzeum traktorů a zemědělské techniky Chotouň

Muzeum je rozděleno do expozic zaměřených na jednotlivé okruhy zemědělské techniky a strojů a poskytuje možnost seznámit se chronologií rozvoje zemědělské techniky a s jejím dopadem na způsob obhospodařování zemědělské půdy a způsob života na venkově.

Muzeum techniky v Loukově

Muzeum techniky v Loukově

V netradičním muzeu v Hájích nad Jizerou - Loukově si můžete prohlédnout unikátní motoristickou sbírku – historické automobily, motocykly a jejich příslušenství a také kolekci historických radiopřijímačů.

Muzeum užitkové techniky v Mníšku pod Brdy

Muzeum užitkové techniky v Mníšku pod Brdy

Muzeum je umístěno v soukromých prostorách v areálu bývalého statku nedaleko náměstí v Mníšku, v místech, kde stávala továrna na barvení látek a výrobu škrobu. Soustřeďuje exponáty, které sloužily především k práci a dopravě.

Muzeum historických vozidel a staré zemědělské techniky

Muzeum historických vozidel a staré zemědělské techniky

Muzeum se nachází v soukromých prostorách obce Pořežany u Týna nad Vltavou. V muzeu jsou ke zhlédnutí nákladní a osobní automobily, koňské kočáry, bryčky, sáně, motocykly, jízdní kola, stará zemědělská technika, nářadí, selská jizba, modely vláčků, automobilů a letadel.

Výstava Klukovský sen

Výstava Klukovský sen

Letošní výstava Klukovský sen v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi je zaměřená na modely a hračky představující zemědělskou techniku. K vidění budou tentokrát převážně modely tuzemské výroby. Výstavu najdete ve dvou místnostech přilehlých k expozici Dřinu strojům.

Muzeum zemědělských strojů Hoštice-Heroltice

Muzeum zemědělských strojů Hoštice-Heroltice

Expozice Muzea zemědělských strojů a nářadí v Hošticích-Herolticích je ukázkou způsobu hospodaření a života vesnického lidu regionu Hané od poloviny 19. století. Muzeum se nachází 2 km od Vyškova směrem na Kroměříž.