Úvod > Aktuality > Traktory: muzea a traktoriády, kde si je vyzkoušíte a svezete se
Traktory: muzea a traktoriády, kde si je vyzkoušíte a svezete se
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Traktory: muzea a traktoriády, kde si je vyzkoušíte a svezete se

  • Vydáno11. srpna 2022
Nestačí vám se na starobylé i moderní traktory jen dívat v muzeích? Rádi byste si na ně nebo do nich sedli a vyzkoušeli si, jak fungují? Pak vás potěší malý přehled muzeí, kde si traktory můžete prolézt ze všech stran, a také tipy, kam se letos vypravit na traktoriády, závody zručnosti a spanilé jízdy.

Traktory v muzeích zemědělské techniky

expozice jede traktor_nzmMístem, kde traktory hrají hlavní roli, je například expozice Jede traktorNárodním zemědělském muzeuPraze. Přehlídku dvaceti typů traktorů tuzemských i zahraničních značek, vyrobených v letech 1917 až 1953, doplňují šlapací traktůrky a odrážedla pro děti, počítačová hra Farming Simulator nebo unikátní trenažér Zetor, na kterém si vyzkoušíte řízení traktoru na vlastní kůži. Kabina je vybavená stejně jako skutečný traktor, vyzkoušet si můžete jízdu po městě i orání na poli, a to včetně řazení, brzd či přidávání plynu. Pro malé děti, které nedosáhnou na všechny ovládací prvky, je hned vedle připravený dětský bagr. V roce 2022 je však dočasně mimo provoz, čeká se na diagnostiku a následnou opravu. Kromě traktorů si v Národním zemědělském muzeu prohlédnete expozice rybářství, zemědělství či myslivosti, lákavá je i laboratoř ticha s živým lesem a vyhlídková terasa na střeše, kde si můžete uspořádat piknik.

traktory ČáslavV září 2020 byla otevřena nová pobočka NZM v Ostravě. Zemědělská technika, která je zde vystavena, je rozdělena do tří základních tematických celků, traktory, stroje na zpracování obilovin a stroje na zpracování píce. Na 40 vystavených strojů představuje průřez největší sbírkou zemědělské techniky v České republice. Uvidíte známé české značky i stroje vyrobené v USA nebo tehdejším SSSR. Pěkné muzeum historické techniky se nachází také v Čáslavi. Opět patří pod křídla Národního zemědělského muzea, které zde vystavuje více než sedmdesát strojů tří desítek výrobců. Jde o ucelený přehled traktorů a zemědělských parních strojů tuzemské i zahraniční provenience, převážně z první poloviny dvacátého století. Do některého z mnoha desítek historických traktorů můžete usednout také v Muzeu traktorů a zemědělské techniky v Chotouni, obci na Českobrodsku. Většina pečlivě opravených strojů je provozuschopná a i dnes by dokázaly pracovat v terénu, nejstarším exponátem je traktor Praga AT z roku 1928. Další staré traktory si prohlédnete například v Muzeu užitkové technikyMníšku pod Brdy anebo v Muzeu zemědělských strojů u Vyškova.
 

Historické i moderní stroje v Zetor Gallery

traktor zetorSrdce milovníků zemědělské techniky jistě potěší expozice historických traktorů Zetor. V té můžete cestovat zpátky časem přes řadu Crystal, řadu Suprů až po legendární Zetor 25. Do všech historických traktorů si můžete sedat, šplhat a otevírat kapoty. Vedle prvních traktorů značky Zetor z roku 1946 vás v Zetor GalleryBrně čeká hlavně přehlídka moderní techniky. Ryze současná je celá expozice s řadou audiovizuálních prvků a multi-dotykovými displeji, nechybí ani obchod pro fanoušky firmy Zetor. Muzejní exponáty se vyměňují, pořádají se krátkodobé tematické výstavy a akce, ale hlavně – do traktorů se může libovolně šplhat, sedat i otvírat kapoty, a všechny se samozřejmě mohou fotit!
 

Traktoriády, přehlídky a soutěže

V sobotu 20. srpna 2022 se na hřišti u mostu v Dráchově nedaleko Soběslavi koná po dvouleté covidové přestávce již devátý ročník Traktoriády – sjezd starých i nových motocyklů, traktorů a traktorů domácí výroby. Na soutěžící čeká jízda pralesem nebo couvání s válcem, každý si může zkusit hodit pneumatikou. Během dne budou příchozí diváci vybírat nejkrásnější stroj a jeho majitel vyhraje sud piva.

Stejné datum, tedy sobota 20. srpna je vyhrazena Křenovické traktoriádě. Příchozí uvidít závody traktorů v různých kategoriích. Nebude chybět ani oblíbená závodní dráha pro děti. Zábavní atrakce pro děti i dospělé jsou zdarma. Samozřejmostí je bohaté občerstvení po celý den.

Železnohorský traktor se rovněž uskuteční 20. srpna. Na diváky čeká spanilá jízda, závody traktorů ve slalomu a sprintu nebo výstava historických a moderních traktorů. Sami diváci se mohou zúčastnit soutěže v koulení balíků slámy! Pamatováno je také na děti, které se mohou zapojit do soutěže pro děti a rodiče s firmou Agroad anebo se pobaví ve skákacím hradu. Dospělí především z řad mužů určitě ocení výstavu fotografií soutěže Miss Traktor, celá rodina se pak může těšit na stánkový prodej, točenou zmrzlinu nebo slavnostní vyhodnocení a předání cen odvážným traktoristům.

V sobotu 10. září proběhne Kašnická traktoriáda v okrese Břeclav, kterou připravují převážně ženy. Přijďte si užít den společně s nadšenými traktoristy a doprovodným programem. Stanete se svědky spanilé jízdy všech traktorů a doprovodných vozidel od areálu bývalého JZD nad Kašnicí přes celou obec až na hřiště pod Kopce. Traktoristy řekají soutěžní disciplíny ve zručnosti řidičů. Divácky atraktivní bude také prohlídka samotných traktorů, traktoškola, malování na obličej nebo pečení brambor v ohni.
Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum nabízí kromě stálých expozic v Praze expozice ve svých pobočkách, krátkodobé výstavy, přednášky pro veřejnost, archiv, fotoarchiv a knihovnu. Zveme vás i na vyhlídkovou terasu na střeše muzea s výjimečným výhledem na celou Prahu.

Jede traktor v Národním zemědělském muzeu

1.1.
31.12.
Jede traktor v Národním zemědělském muzeu

Expozice na ploše přes 500 m² představuje více jak dvacet typů traktorů od tuzemských i zahraničních výrobců od roku 1917 do roku 1953.

Muzeum veteránů, motocyklů a traktorů v Radovesnicích II

Muzeum veteránů, motocyklů a traktorů v Radovesnicích II

V Muzeu Veteránů v Radovesnicích II naleznete přes 500 exponátů, hlavně pak historických motocyklů a traktorů. Dále pak uvidíte nákladní automobily, vestavby dílen, stabilní motory a mnoho dalšího.

Expozice veteránů na Zelenohorské poště

Expozice veteránů na Zelenohorské poště

Zelenohorská pošta, to je zámeček na okraji historického centra městečka Nepomuk, v němž můžete navštívit malé rodinné muzeum historických motocyklů, automobilů i zemědělské techniky.

Muzeum užitkové techniky v Mníšku pod Brdy

Muzeum užitkové techniky v Mníšku pod Brdy

Muzeum je umístěno v soukromých prostorách v areálu bývalého statku nedaleko náměstí v Mníšku, v místech, kde stávala továrna na barvení látek a výrobu škrobu. Soustřeďuje exponáty, které sloužily především k práci a dopravě.

Muzeum zemědělských strojů Hoštice-Heroltice

Muzeum zemědělských strojů Hoštice-Heroltice

Expozice Muzea zemědělských strojů a nářadí v Hošticích-Herolticích je ukázkou způsobu hospodaření a života vesnického lidu regionu Hané od poloviny 19. století. Muzeum se nachází 2 km od Vyškova směrem na Kroměříž.

Muzeum zemědělské techniky Chotouň

Muzeum zemědělské techniky Chotouň

Muzeum je rozděleno do expozic zaměřených na jednotlivé okruhy zemědělské techniky a strojů a poskytuje možnost seznámit se chronologií rozvoje zemědělské techniky a s jejím dopadem na způsob obhospodařování zemědělské půdy a způsob života na venkově.

NZM Čáslav – Muzeum zemědělské techniky

NZM Čáslav – Muzeum zemědělské techniky

Muzeum vystavuje v současnosti ve dvou expozicích unikátní sbírku historických traktorů, parních oraček a dalších zemědělských strojů tuzemské a zahraniční výroby. Zájemci mohou po předchozí domluvě navštívit i zpřístupněné depozitáře stabilních motorů a klasických mlátiček.

Zetor Gallery Brno – nahlédněte nejen do historie traktorů Zetor

Zetor Gallery Brno – nahlédněte nejen do historie traktorů Zetor

Zetor Gallery je nová víceúčelová hala, která přiblížuje fanouškům traktorů tradiční českou značku Zetor. Tradiční výrobce zemědělské techniky zde představuje nejen pohled do bohaté historie traktorů Zetor, ale především přehlídku moderní techniky, kterou přiblíží atraktivní formou.

NZM Ostrava – Muzeum potravin a zemědělských strojů

NZM Ostrava – Muzeum potravin a zemědělských strojů

Národní zemědělské muzeum v ostravské pobočce vystavuje část své jedinečné sbírky historické zemědělské techniky, k vidění je i interaktivní expozice věnovaná českým moravským a slezským potravinám.