Úvod > Aktuality > Kalendář 2024: Traktory – muzea a traktoriády, kde si je vyzkoušíte a svezete se
Památky

Kalendář 2024: Traktory – muzea a traktoriády, kde si je vyzkoušíte a svezete se

Nestačí vám se na starobylé i moderní traktory jen dívat v muzeích? Rádi byste si na ně nebo do nich sedli a vyzkoušeli si, jak fungují? Pak vás potěší malý přehled muzeí, kde si traktory můžete prolézt ze všech stran, a také tipy, kam se letos vypravit na traktoriády, závody zručnosti a spanilé jízdy.

Traktory v muzeích zemědělské techniky

expozice jede traktor_nzmMístem, kde traktory hrají hlavní roli, je například expozice Jede traktorNárodním zemědělském muzeuPraze. Přehlídku dvaceti typů traktorů tuzemských i zahraničních značek, vyrobených v letech 1917 až 1953, doplňují šlapací traktůrky a odrážedla pro děti, počítačová hra Farming Simulator nebo unikátní trenažér Zetor, na kterém si vyzkoušíte řízení traktoru na vlastní kůži. Kabina je vybavená stejně jako skutečný traktor, vyzkoušet si můžete jízdu po městě i orání na poli, a to včetně řazení, brzd či přidávání plynu. Pro malé děti, které nedosáhnou na všechny ovládací prvky, je hned vedle připravený dětský bagr. Kromě traktorů si v Národním zemědělském muzeu prohlédnete expozice rybářství, zemědělství či myslivosti, lákavá je i laboratoř ticha s živým lesem a vyhlídková terasa na střeše, kde si můžete uspořádat piknik.

traktory ČáslavV září 2020 byla otevřena nová pobočka NZM v Ostravě. Zemědělská technika, která je zde vystavena, je rozdělena do tří základních tematických celků, traktory, stroje na zpracování obilovin a stroje na zpracování píce. Na 40 vystavených strojů představuje průřez největší sbírkou zemědělské techniky v České republice. Uvidíte známé české značky i stroje vyrobené v USA nebo tehdejším SSSR. Do 31. července zde přibližuje výstava Ukrajinská pole orná a válečná aktuální téma ukrajinského zemědělství.

Unikátní sbírku nabízí Muzeum historické techniky Čáslavi. Opět patří pod křídla Národního zemědělského muzea, které zde vystavuje více než sedmdesát strojů tří desítek výrobců. Jde o ucelený přehled traktorů a zemědělských parních strojů tuzemské i zahraniční provenience, převážně z první poloviny dvacátého století. Do některého z mnoha desítek historických traktorů můžete usednout také v Muzeu traktorů a zemědělské techniky v Chotouni, obci na Českobrodsku. Většina pečlivě opravených strojů je provozuschopná a i dnes by dokázaly pracovat v terénu. Nejstarším exponátem je traktor Praga AT z roku 1928. Další staré traktory si prohlédnete například v Muzeu užitkové technikyMníšku pod Brdy anebo v Muzeu zemědělských strojů u Vyškova.
 

Traktoriády, přehlídky a soutěže 2024

V průběhu roku se na různých místech republiky uskuteční celá řada traktoriád, polních dnů, přehlídek a soutěží. V sobotu 4. května odstartuje již 11. ročník traktoriády Zděchov. V šesti kategoriích a dvou disciplínách poměří soutěžící své síly na zdejší motokrosové trati. V sobotu 11. května to rozjedou Veteráni pod Točníkem. Spanilá jízda pojede kolem hradů Točník a Žebrák, soutěžící čeká i i orientační závod. Poslední květnovou sobotu, 25. května, si můžete udělat výlet do Brnířova na  Brnířovské setkání starých traktorů a veteránů.

První červnový víkend, 1. – 2. června 2024 bude v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi patřit oblíbené předváděcí akci Pradědečkův traktor. Celý víkend budou na předváděcí ploše v areálu muzea prezentovány vybrané historické zemědělské stroje v chodu. Uvidíte traktory, sklízecí mlátičky a stabilní motory ze sbírek muzea i od soukromých sběratelů. Připraven je bohatý doprovodný program, včetně jízdy zručnosti, kterou si mohou vyzkoušet držitelé řidičského průkazu. V sobotu 1. června se sjedou traktory také do Římova, na 3. ročník Římovské traktoriády. Staré straktory se ukážou v neděli 2. června také na srazu veteránů v Kovozoo Staré Město

Novou událostí v kalendáři traktoriád je Markvartická traktoriáda. V sobotu 10. srpna ji čeká první ročník. Domácí i tovární traktůrky zde na připravené trati porovnají své síly a dovednosti. Slavnosti sklizně v Centru Eden o víkendu 17. – 18. srpna nejsou přímo srazem traktorů, ale v rámci bohatého doprovodného programu se na traktoru můžete svézt. Dobrodružná je Dráchovská traktoriáda, letos v termínu 17. srpna. K soutěžím patří jízda pralesem i couvání s válcem na čas. Velkou událostí je vždy Železnohorský traktor. Letos by se měl uskutečnit v sobotu 17. srpna. Na diváky obvykle čeká spanilá jízda, závody traktorů ve slalomu a sprintu nebo výstava historických a moderních traktorů. Sami diváci se mohou zúčastnit soutěže v koulení balíků slámy! Pamatováno je také na děti, které se mohou zapojit do soutěže pro děti a rodiče anebo se pobaví ve skákacím hradu. Dospělí především z řad mužů určitě ocení výstavu fotografií soutěže Miss Traktor, celá rodina se pak může těšit na stánkový prodej, točenou zmrzlinu nebo slavnostní vyhodnocení a předání cen odvážným traktoristům.
Slavnosti sklizně v Centru Eden 2024

17. 8.18. 8.
Slavnosti sklizně v Centru Eden 2024

Tradiční slavnosti sklizně na Edenu, jako každý rok, i letos vás 17. až 18. srpna čeká bohatý doprovodný program.

Muzeum veteránů, motocyklů a traktorů v Radovesnicích II

Muzeum veteránů, motocyklů a traktorů v Radovesnicích II

V Muzeu Veteránů v Radovesnicích II naleznete přes 500 exponátů, hlavně pak historických motocyklů a traktorů. Dále pak uvidíte nákladní automobily, vestavby dílen, stabilní motory a mnoho dalšího.

Železnohorský traktor 2024

17. 8.
Železnohorský traktor 2024

Spanilá jízda, závody traktorů ve sprintu, divácká soutěž v koulení balíků slámy, výstava historických a moderních traktorů, soutěže pro děti a rodiče, skákací hrady pro děti.

Markvartická traktoriáda

10. 8.
Markvartická traktoriáda

V sobotu 10. srpna 2024 proběhne první ročník Markvartické traktoriády. Sraz domácích a továrních traktůrků, které porovnají své síly a dovednosti na připravené trati v Markvarticích u Děčína.

Traktoriáda Zděchov

4. 5.
Traktoriáda Zděchov

Už 11. ročník zděchovské traktoriády startuje v sobotu 4. května 2024 na motokrosové trati Zděchov.

Dráchovská traktoriáda

17. 8.
Dráchovská traktoriáda

Na louce u dráchovského mostu se v sobotu 17. srpna 2024 uskuteční již 11. ročník této největší akce v okrese Tábor. Čeká vás nejen přehlídka starých motocyklů, traktorů a traktorů domácí výroby, ale především soutěže, jako je jízda pralesem či couvání s válcem na čas.

Římovská traktoriáda

1. 6.
Římovská traktoriáda

V sobotu 1. června 2024 se koná již 3. ročník Římovské traktoriády.

Jede traktor v Národním zemědělském muzeu

1. 1.31. 12.
Jede traktor v Národním zemědělském muzeu

Expozice na ploše přes 500 m² představuje více jak dvacet typů traktorů od tuzemských i zahraničních výrobců od roku 1917 do roku 1953.

Brnířovské setkání starých traktorů a veteránů

25. 5.
Brnířovské setkání starých traktorů a veteránů

Obec Brnířov zve na již 12. ročník setkání starých traktorů a veteránů v Brnířově. Termín je v sobotu 25. května 2024, místo konání je na krásné brnířovské návsi.

Pradědečkův traktor v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi

1. 6.2. 6.
Pradědečkův traktor v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi

První červnový víkend, 1. – 2. 6. 2024, bude v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi patřit oblíbené předváděcí akci Pradědečkův traktor. Přijďte si prohlédnout historické zemědělské stroje od těch nejstarších parních po traktory, které možná ještě pamatujete na polích, v akci!

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Hlavní budova Národního zemědělského muzea na Letné nabízí unikátní pohled na zemědělství a fenomény s ním spojené. Zabývá se lesnictvím, rybářstvím, gastronomií, myslivostí, zemědělskou technikou a dalšími obory. Na střeše je vyhlídková terasa a příjemný trávník na posezení.

Ukrajinská pole orná a válečná v NZM Ostrava

26. 9.31. 7.
Ukrajinská pole orná a válečná v NZM Ostrava

Výstava v Národním zemědělském muzeu v Ostravě se zabývá velmi aktuálním tématem ukrajinského zemědělství, které představí v několika perspektivách.

Sraz veteránů v Kovozoo Staré Město

2. 6.
Sraz veteránů v Kovozoo Staré Město

Sraz a výstava historických vozidel ve Starém Městě.

Museum veteránů na Zelenohorské poště

Museum veteránů na Zelenohorské poště

Zelenohorská pošta, to je zámeček na okraji historického centra městečka Nepomuk, v němž můžete navštívit malé rodinné muzeum historických motocyklů, automobilů i zemědělské techniky.

Národní zemědělské muzeum Ostrava – Muzeum potravin a zemědělských strojů

Národní zemědělské muzeum Ostrava – Muzeum potravin a zemědělských strojů

Národní zemědělské muzeum v ostravské pobočce vystavuje část své jedinečné sbírky historické zemědělské techniky, k vidění je i interaktivní expozice věnovaná českým moravským a slezským potravinám.

Národní zemědělské muzeum Čáslav – Muzeum zemědělské techniky

Národní zemědělské muzeum Čáslav – Muzeum zemědělské techniky

Muzeum vystavuje v současnosti ve dvou expozicích unikátní sbírku historických traktorů, parních oraček a dalších zemědělských strojů tuzemské a zahraniční výroby. Zájemci mohou po předchozí domluvě navštívit i zpřístupněné depozitáře stabilních motorů a klasických mlátiček.

Muzeum zemědělských strojů Hoštice-Heroltice

Muzeum zemědělských strojů Hoštice-Heroltice

Expozice Muzea zemědělských strojů a nářadí v Hošticích-Herolticích je ukázkou způsobu hospodaření a života vesnického lidu regionu Hané od poloviny 19. století. Muzeum se nachází 2 km od Vyškova směrem na Kroměříž.

Zetor Gallery Brno – dočasně uzavřeno

Zetor Gallery Brno – dočasně uzavřeno

Zetor Gallery je nová víceúčelová hala, která přiblížuje fanouškům traktorů tradiční českou značku Zetor. V prosinci 2022 se návštěvníkům do odvolání uzavřela.

Muzeum užitkové techniky v Mníšku pod Brdy

Muzeum užitkové techniky v Mníšku pod Brdy

Muzeum je umístěno v soukromých prostorách v areálu bývalého statku nedaleko náměstí v Mníšku, v místech, kde stávala továrna na barvení látek a výrobu škrobu. Soustřeďuje exponáty, které sloužily především k práci a dopravě.

Muzeum zemědělské techniky Chotouň

Muzeum zemědělské techniky Chotouň

Muzeum je rozděleno do expozic zaměřených na jednotlivé okruhy zemědělské techniky a strojů a poskytuje možnost seznámit se chronologií rozvoje zemědělské techniky a s jejím dopadem na způsob obhospodařování zemědělské půdy a způsob života na venkově.

Vesnické muzeum Antonína Vaňka v Halži

Vesnické muzeum Antonína Vaňka v Halži

Muzeum potěší všechny příznivce starých zemědělských strojů, k vidění jsou také ukázky ze života v 18. století. Při své návštěvě nemusíte sahat hluboko do kapsy, vstupné do muzea je dobrovolné.

Traktor Zetor – nejznámější český traktor

Traktor Zetor – nejznámější český traktor

Úspěšná firma z Brna začala vyrábět traktory pod značkou Zetor v roce 1945. Postupně rozšiřovala sortiment modelů a typů a vybudovala si pozici přední evropské firmy v oboru. Brněnské traktory pro nejrůznější typy práce, terény a podmínky, se stále vyváží do celého světa.

Další aktuality

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky