Úvod > Aktuality > Tradiční výstavy jiřinek: objevte kouzlo nejrůznějších druhů křehkých jiřin
Příroda

Tradiční výstavy jiřinek: objevte kouzlo nejrůznějších druhů křehkých jiřin

  • Vydáno10. srpna 2023
Jiřina – květina, která vytváří neopakovatelnou atmosféru jemnosti a vznešenosti. Z nepřeberného množství krásných odrůd si vybere opravdu každý návštěvník. Dýchne na vás atmosféra dávných časů, kdy se ještě pořádaly jiřinkové bály.

Jiřinky v Průhonicích a v Lysé nad Labem

JiřinkyV roce 2023 připravila Dendrologická zahrada Průhonice výstavu jiřinekVýstava jiřinek je zde dlouhodobě jednou z nejoblíbenějších výstav. Pro léto 2023 je zatím připraveno téměř 160 odrůd ze světového šlechtění rozšířených o vybrané odrůdy průhonické. Záhony s jiřinkami najdete již tradičně v prostoru živých plotů a pnoucích růží. Obdivovat pestrou krásu těchto rostlin zde můžet až do 1. října 2023. Jiřinky se letos pomalu probouzí a hlavní kvetení tak očekávají zahradníci od konce srpna do prvních mrazů.


jiřinkaOd 8. do 10. září 2023 by se milovníci jiřinek měli vydat do Lysé nad Labem. Právě tam totiž proběhnou 11. Jiřinkové slavnosti, celostátní výstava jiřin a gladiolů. Jiřinek již bylo vyšlechtěno na 20 000 odrůd a mnoho z nich na výstavě uvidíte. Těšit se můžete na pestrobarevnou krásu aranžmá květin. Koupěchtiví návštěvníci si vyberou na zahradnických trzích, jak pěstovat jiřinky poradí odborní pěstitelé z celé České republiky. Po celé tři dny bude tradičně probíhat bohatý doprovodný program. 
 

Jiřinky v České Skalici a Městci Králové

jiřinkyTradiční výstava jiřinek se chystá od 8. do 10. září také v České Skalici. Na výstavě uvidíte kolem 200 druhů jiřinek od desítky vystavovatelů. Výstava se koná v maloskalickém muzejním areálu a v maloskalické tvrzi. Místní výstava jiřinek s tradicí od roku 1837 je zaměřena na dobu Boženy Němcové. Součástí bude soutěž o nejkrásnější jiřinku, prodej hlíz, bylinek, čarověníků, dřevin, aranžování květin a prodej cukrovinek i dalšího občerstvení. Čekají vás koncerty, výtvarné dílny i módní přehlídka historických oděvů.

jiřinkaJiž 23. ročník jiřinkových slavností pořádá ve dnech 9. a 10. září zahradnictví Dahlia v areálu Sloveč u Městce Králové. V době konání jiřinkových dnů si můžete nakoupit široký sortiment trvalek a skalniček, hrnkové chryzantémy, pokojové květiny, cibuloviny, okrasné keře. K volné prohlídce budou výsadby sortimentu jiřin ve více než 300 odrůdách z celého světa. Součástí je také výstava begonií, mečíků, vína, fuchsií, lilií, chryzantém, masožravých rostlin, kaktusů, klematisů, čarověníků, plesových a společenských šatů a keramiky. Vystoupí Petra Janů či kapela Ponožky pana Semtamťuka

Další aktuality

V jeskyních napříč republikou zažijete pravé peklo!

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku. Užijte si netradiční zážitky!
Příroda

10 tipů na procházky po povalových chodníčcích aneb ve stínu i na výsluní

Hitem poslední doby jsou povalové chodníčky. Tam, kde dřív přes rašeliniště a mokřady vedly jen blátivé pěšinky, vznikají kvůli ochraně vzácné přírody úzké dřevěné cesty z nahrubo opracovaných kuláčů, špalíků nebo fošen. Bezpečně vás provedou krajinou, často je navíc součástí stezky vyhlídková věž, odpočinkový altán, terasy nebo jiné překvapení.
Příroda

15 tipů na zdolání nejzajímavějších vrcholů nad 1000 m

V České republice existuje bezmála 400 vrcholů přesahujících 1000 metrů nad mořem. Zkuste jich pár pokořit! Některé vrcholy patří k notoricky známým, v našich tipech však objevíte i taková místa, která zatím se zatím do povědomí turistů ještě nedostala.
Příroda

Poznejte magické stolové hory: v zimě jsou krásnější než v létě

Když přijde řeč na stolové či tabulové hory, zřejmě si spíš než domácí vrcholy vybavíte ty ve světě, a přece – o stolové hory není nouze ani u nás. Mezi známé kopce s plochými temeny, z nichž do údolí spadají strmé svahy, patří třeba Ostaš mezi Policí nad Metují a Teplicemi nad Metují, Děčínský Sněžník anebo vrch Vladař u Žlutic, několik méně známých vrcholů a dokonce jedna hora, která se přímo jmenuje Stolová. Jejich zvláštní tvar nejlépe vynikne na podzim a v zimě, když opadá listí. Z jejich vrcholů se před vámi otevřou nečekané výhledy, navíc na cestách potkáte jen málo výletníků.
Příroda

Putování za smrkovou vůní: 10 tipů na výlet ke smrkům a do smrčin

Více než třetinu rozlohy ČR pokrývají lesy, z nichž polovina patří právě smrku ztepilému. Smrk je naší původní dřevinou – poprvé se u nás objevil již před 8 000 lety, s koncem doby ledové. Tehdejší lesy ale nevypadaly tak, jak je známe dnes. Ty původní byly černé, neprůchodné a plné divokých zvířat. S rozvojem civilizace však pralesy vzaly za své. Nejvíce jich ubývalo od 15. do 18. století, kdy bylo potřeba dřevěné uhlí ve sklářství a lesy ustupovaly pastvinám. Vzniklé odlesněné plochy bylo během dalších století třeba znovu zalesnit. A jako nejvhodnější dřevina se jevil smrk. Dokázal růst na mnoha místech, nebyl náročný, navíc jeho dřevo bylo všestranně využitelné. V neposlední řadě jej lze těžit v rozmezí 80–100 let, na rozdíl od buku, na jehož zralé dřevo musejí lesníci čekat až 160 let. Výsadbu nových smrkových lesů můžete podpořit v rámci sbírky Darujme stromečky lesu Nadace dřevo pro život. A kde se setkáte ještě dnes s původními starými smrčinami a jaké stromy – pamětníky můžete na svých toulkách potkat, vám poradí Kudy z nudy.
Příroda

100 tipů na zimní výlety do přírody

Vydejte se na výlet do přírody a poznejte krásy naší země i v zimním období. Výlety do přírody nás osvobozují od starostí všedního dne a nabíjejí novou energií. Nabízíme zaručené tipy na výlety, které přinesou radost vám i celé vaší rodině.
Příroda

Pohádková putování českou krajinou

My Češi jsme známí milovníci pohádek, na které se v televizi díváme často i v dospělosti. A není divu, naše pohádky jsou plné dobrodružství, tajemství a krásných míst, na kterých se natáčelo. Právě na taková místa vás dnes zavedeme v našich tipech. Objevíte je například na Českolipsku a v Českém Švýcarsku, Českém ráji, na Pálavě i Slovácku. Připomeneme vám legendární pohádkové filmy i novější pohádkové příběhy. Stačí si jen vybrat a vydat se na výlet za svou oblíbenou pohádkou.
Příroda

15 tipů, kam vyrazit za nevšední krásou zimní krajiny

Některé přírodní zajímavosti jsou k vidění po celý rok, zatímco jiné můžeme obdivovat pouze v nejchladnějším ročním období. Nezbytnou podmínkou pro jejich vytvoření je totiž mráz a s ním spojený vznik ledu. Díky němu dokáže příroda vykouzlit fantastické útvary na místech jindy obyčejných. Nechte se inspirovat k jedinečnému zimnímu výletu.
Příroda