Úvod > Aktuality > Tradiční výstavy jiřinek: objevte kouzlo nejrůznějších druhů křehkých jiřin
Tradiční výstavy jiřinek: objevte kouzlo nejrůznějších druhů křehkých jiřin
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Tradiční výstavy jiřinek: objevte kouzlo nejrůznějších druhů křehkých jiřin

  • Vydáno22. srpna 2022
Jiřina – květina, která vytváří neopakovatelnou atmosféru jemnosti a vznešenosti. Z nepřeberného množství krásných odrůd si vybere opravdu každý návštěvník. Dýchne na vás atmosféra dávných časů, kdy se ještě pořádaly jiřinkové bály.

Jiřinky nejen v zahradách

JiřinkyV roce 2022 připravila Dendrologická zahrada Průhonice výstavu jiřinek a gladiol v severním okraji dlouhé louky a to v těsném sousedství základního okruhu. Obdivovat pestrou krásu těchto rostlin zde můžet až do 9. října 2022. Pro „indiánské“ léto připravili botanici 120 odrůd jiřinek do záhonů v blízkosti velké pergoly. Zajistili opět zástupce světového šlechtění i průhonických odrůd se zástupci dalších dvaceti nových odrůd. Záhony s vystavovanými rostlinami najdete již tradičně v sousedství pnoucích růží. Jiřinky se letos pomalu probouzí a hlavní kvetení tak očekávají zahradníci od konce srpna.

jiřinkaOd 2. do 4. září 2022 by se milovníci jiřinek měli vydat do Lysé nad Labem. Právě tam totiž proběhnou 10. již jubilejní Jiřinkové slavnosti. Jiřinek již bylo vyšlechtěno na 20 000 odrůd a mnoho z nich na výstavě jich uvidíte. Pestrobarevnou krásu aranžmá Ing. Vlastimila Šindeláře zhlédnete v přízemí haly A1. Koupěchtiví návštěvníci si vyberou na zahradnických trzích, jak pěstovat jiřinky poradí odborní pěstitelé z celé ČR. Pod patronací časopisu Receptář, vystoupí v doprovodném programu známé osobnosti a na své si přijdou milovníci dechovky.
 

Výstavy a jiřinkové slavnosti

jiřinkyTradiční výstava jiřinek s doprovodným kulturním programem se chystá od 9. do 11. září v České Skalici. Na výstavě uvidíte kolem 200 druhů jiřinek od desítky vystavovatelů. Výstava se koná v maloskalickém muzejním areálu a v maloskalické tvrzi. Výsadbu a řezané květy vystavují členové jiřinkářské společnosti Dagla z východních Čech, Exnarovo zahradnictví z Velkého Třebešova a Langrovo zahradnictví z Rájce-Jestřebí. Po celou dobu bude probíhat také objednávkový prodej hlíz.

jiřinkaJiž 22. ročník jiřinkových slavností pořádá ve dnech 10. a 11. září areál Zahradnictví Dahlia, Sloveč u Městce Králové. V době konání jiřinkových dnů si můžete nakoupit široký sortiment trvalek a skalniček, hrnkové chryzantémy, pokojové květiny, cibuloviny, okrasné keře. Volná prohlídka výsadby sortimentu jiřin ve více než 300 odrůdách z celého světa. Součástí je také výstava begonií, mečíků, vína, fuchsií, bonsají, lilií, chryzantém, masožravých rostlin, kaktusů, klematisů, čarověníků, plesových a společenských šatů a keramiky.
Průhonické jiřinky 2022

2.8.
9.10.
Průhonické jiřinky 2022

V roce 2022 připravila Dendrologická zahrada Průhonice výstavu jiřinek, na kterou se můžete přijít podívat od 2. srpna do 9. října.