ÚvodAktualityTradiční výstavy jiřinek 2024: objevte kouzlo nejrůznějších druhů křehkých jiřin
Příroda

Tradiční výstavy jiřinek 2024: objevte kouzlo nejrůznějších druhů křehkých jiřin

  • 31. července 2024
Jiřina – květina, která vytváří neopakovatelnou atmosféru jemnosti a vznešenosti. Z nepřeberného množství krásných odrůd si vybere opravdu každý návštěvník. Dýchne na vás atmosféra dávných časů, kdy se ještě pořádaly jiřinkové bály.

Jiřinky v Průhonicích a v Lysé nad Labem

JiřinkyV roce 2024 připravila Dendrologická zahrada Průhonice výstavu jiřinekVýstava jiřinek je zde dlouhodobě jednou z nejoblíbenějších výstav. Pro léto 2024 je připraveno téměř 160 odrůd ze světového šlechtění rozšířených o vybrané odrůdy průhonické. Záhony s jiřinkami najdete již tradičně v prostoru živých plotů a pnoucích růží. Obdivovat pestrou krásu těchto rostlin zde můžet až do konce září 2024. Hlavní kvetení očekávají zahradníci od srpna až do prvních mrazů.


jiřinkaOd 6. do 8. září 2024 by se milovníci jiřinek měli vydat do Lysé nad Labem. Právě tam totiž proběhnou 12. Jiřinkové slavnosti, celostátní výstava jiřin a gladiolů. Jiřinek již bylo vyšlechtěno na 20 000 odrůd a mnoho z nich na výstavě uvidíte. Těšit se můžete na pestrobarevnou krásu aranžmá květin. Koupěchtiví návštěvníci si vyberou na zahradnických trzích, jak pěstovat jiřinky poradí odborní pěstitelé z celé České republiky. Po celé tři dny bude tradičně probíhat bohatý doprovodný program
 

Jiřinky v České Skalici a Městci Králové

jiřinkyTradiční výstava jiřinek se chystá od 6. do 8. září 2024 také v České Skalici. Na výstavě uvidíte kolem 200 druhů jiřinek od desítky vystavovatelů. Výstava se koná v maloskalickém muzejním areálu a v maloskalické tvrzi. Místní výstava jiřinek s tradicí od roku 1837 je zaměřena na dobu Boženy Němcové. Součástí bude soutěž o nejkrásnější jiřinku, prodej hlíz, bylinek, čarověníků, dřevin, aranžování květin a prodej cukrovinek i dalšího občerstvení. Čekají vás koncerty, výtvarné dílny i módní přehlídka historických oděvů.

jiřinkaJiž 24. ročník jiřinkových slavností pořádá ve dnech 14. a 15. září 2024 zahradnictví Dahlia v areálu Sloveč u Městce Králové. V době konání jiřinkových dnů si můžete nakoupit široký sortiment trvalek a skalniček, hrnkové chryzantémy, pokojové květiny, cibuloviny, okrasné keře. K volné prohlídce budou výsadby sortimentu jiřin ve více než 300 odrůdách z celého světa. Součástí je také výstava begonií, mečíků, vína, fuchsií, lilií, chryzantém, masožravých rostlin, kaktusů, klematisů, čarověníků, plesových a společenských šatů a keramiky.
Růže, karafiáty a lilie: tipy na výstavy krásných letních květin

Růže, karafiáty a lilie: tipy na výstavy krásných letních květin

Začíná léto a interiéry řady hradů, zámků a dokonce i klášterů zaplavují květiny. Aby ne, jarní výstavy kamélií jsou už dávno za námi a na podzimní výstavy jiřinek si počkáme ještě pořádně dlouho. Letní výstavy se od svých podzimních a jarních kolegyň neliší jen skladbou květin, ale také délkou. Výlety musíte naplánovat opravdu pečlivě, většina akcí trvá jen pouhých pár dní, výjimečně pak o něco déle. Pojďte se tedy společně s portálem Kudy z nudy podívat, jak to na zámcích sluší růžím, liliím a svatojánskému kvítí.

České jiřinky – tradice pěstování a nejstarší jiřinkářská společnost na světě

České jiřinky – tradice pěstování a nejstarší jiřinkářská společnost na světě

Jiřina – květina, která vytváří neopakovatelnou atmosféru jemnosti a vznešenosti. Jiřinky (Dahlia pinnata) patří do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) jsou oblíbené hlíznaté květiny, které kvetou od vrcholného léta až do prvních podzimních mrazů. Zahrnují 38 botanických druhů a pochází z tropické Ameriky, kde je rod rozšířen v oblasti od Mexika po Kolumbii. Jedinečná je nejen různorodost krásných květů, ale i dlouhá doba jejich kvetení. Díky těmto přednostem patří již více než 150 let k nejoblíbenějším zahradním květinám.

Další aktuality

Tipy na zimní fotografování v přírodě i ve městech

Zimní měsíce jsou pro milovníky fotografování, kteří se rádi toulají přírodou s foťákem na krku, velmi atraktivním obdobím. Lze fotit krásy zimní krajiny, které vykouzlí sníh a mráz, ale také pomíjivé okamžiky městské zimní výzdoby a světelných efektů na Silvestra či Nový rok. Nechte se inspirovat a udělejte si fotografický výlet do přírody i města.
1. prosinec 2024 13:36
Příroda

20 tipů, kam za kouzlem zimy v Krkonoších

Při toulkách přírodou v Krkonoších objevíte velmi zajímavá místa, která v zimě sníh a mráz změní k nepoznání. Tak například na svahu Studniční hory vznikne každý rok mapa republiky, vodopády se promění v ledopády a běžkaři mají šanci dostat se tam, kam v létě nemohou, například pod Stříbrný hřeben a na Čertovu louku, nebo na Lysou horu u Rokytnice. Nenechte si ujít nejkrásnější zimní výpravy Krkonošským národním parkem!
1. prosinec 2024 13:00
Příroda

10 tipů na zimní procházku naučnými stezkami

I v zimě mají naučné stezky své kouzlo – objevovat je můžete právě nyní, když ještě nenapadlo tolik sněhu, aby se dalo jezdit na běžkách. K návštěvě láká například Božídarské rašeliniště, Hostivické rybníky, tichá krajina Kokořínska anebo sněhem již políbená krajina Jizerských hor, Krkonoš či Beskyd.
30. listopad 2024 10:00
Příroda

Putování za smrkovou vůní: 10 tipů na výlet ke smrkům a do smrčin

Více než třetinu rozlohy ČR pokrývají lesy, z nichž polovina patří právě smrku ztepilému. Smrk je naší původní dřevinou – poprvé se u nás objevil již před 8 000 lety, s koncem doby ledové. Tehdejší lesy ale nevypadaly tak, jak je známe dnes. Ty původní byly černé, neprůchodné a plné divokých zvířat. S rozvojem civilizace však pralesy vzaly za své. Nejvíce jich ubývalo od 15. do 18. století, kdy bylo potřeba dřevěné uhlí ve sklářství a lesy ustupovaly pastvinám. Vzniklé odlesněné plochy bylo během dalších století třeba znovu zalesnit. A jako nejvhodnější dřevina se jevil smrk. Dokázal růst na mnoha místech, nebyl náročný, navíc jeho dřevo bylo všestranně využitelné. V neposlední řadě jej lze těžit v rozmezí 80–100 let, na rozdíl od buku, na jehož zralé dřevo musejí lesníci čekat až 160 let. Výsadbu nových smrkových lesů můžete podpořit v rámci sbírky Darujme stromečky lesu Nadace dřevo pro život. A kde se setkáte ještě dnes s původními starými smrčinami a jaké stromy – pamětníky můžete na svých toulkách potkat, vám poradí Kudy z nudy.
28. listopad 2024 10:00
Příroda

Kde vidět kamenné kruhy v Česku? Poznejte archeologické unikáty i novodobé repliky megalitické stavby

Víte, že u nás máme až překvapivé množství kamenných kruhů? Některé z těchto staveb jsou novodobé, ale dochovaly se i stavby staré více než tisíc let. Doléhá na vás únava a máte pocit vyčerpání? Pak zkuste vyhledat energeticky bohaté místo, které vás doslova nabije! Vybrat si můžete buď místa, která k rituálním účelům našim předkův sloužila již před tisíci lety anebo se vydejte objevovat novodobé repliky megalitických staveb. Podle esoteriků nabíjí úplně stejně jako jejich pravěké předlohy.
27. listopad 2024 16:29
Příroda

Národní parky ČR: objevte krásy české přírody a chráněných území

Národní parky jsou skvosty české přírody, které si zaslouží nejvyšší ochranu spojenou s péčí odborníků a respekt milovníků přírody. Na území České republiky máme zatím čtyři parky, v budoucnu by měl vzniknout další na území Křivoklátska. Při respektování pravidel pohybu ve zvláště chráněných územích se zde nabízí řada pro přírodu šetrných aktivit. Zákon o ochraně přírody a krajiny vymezuje v národních parcích čtyři zóny: přírodní (bezzásahová, kam turisté nemají přístup), přírodě blízké (zásahy v omezené míře), soustředěné péče (zlepšování stavu ekosystémů narušených člověkem) a kulturní krajiny (obce v NP a jejich okolí). A jaké parky vlastně v ČR máme? Jejich přehled vám přináší Kudy z nudy.
27. listopad 2024 10:46
Příroda

100 tipů na zimní výlety do přírody

Vydejte se na výlet do přírody a poznejte krásy naší země i v zimním období. Výlety do přírody nás osvobozují od starostí všedního dne a nabíjejí novou energií. Nabízíme zaručené tipy na výlety, které přinesou radost vám i celé vaší rodině.
27. listopad 2024 9:00
Příroda

Znáte motýlí ráje Papilonia?

Představte si nejkrásnější motýly světa poletující přímo kolem vás! A nemusí zůstat jen u snění – na několika místech naší republiky najdete motýlí domy Papilonia, které vás vezmou do tropické džungle anebo fantasy světa. Každá Papilonia má odlišnou stylizaci letové zóny, čímž prohlídce přidává charakteristickou atmosféru. Navíc mají tyto motýlí světy otevřeno celoročně, takže si návštěvu můžete naplánovat kdykoli. Nejnovějším přírůstkem do rodiny motýlích domů je Papilonia Teplice, který se otevřel v listopadu 2024. V nové atraktivní expozici se ocitnete uprostřed tropického lesa, kde na paleontologické stezce můžete obdivovat ekosystém plný motýlů a ponořit se do světa dinosaurů.
25. listopad 2024 22:59
Příroda