Úvod > Aktuality > Tradiční vor popluje v pátek Prahou!
Tradiční vor popluje v pátek Prahou!
">

Tradiční vor popluje v pátek Prahou!

  • Vydáno12. července 2012
Tradiční vor o délce 90 metrů vyplul ve středu ze Štěchovic na 760 km dlouho plavbu. Vidět jej na vlastní oči a setkat se s jeho posádkou mohou Pražané v pátek, kdy vor připluje do hlavního města.
Ve středu odpoledne vyplul, po více než půlstoletí, ze Štěchovic tradiční vor, který v pátek dorazí do hlavního města.  Vor byl vyroben přesně podle původní dobové technologie a dobových postupů. Měří více než 90 metrů a je složený z pěti vorových tabulí, poskládaných celkem ze 120 šestnáctimetrových kmenů. Veřejnost tak bude mít jedinečnou příležitost seznámit se s původním způsobem plavení dřeva a na vlastní oči se v Praze i dalších městech podívat, jak náročné to tehdy bývalo. Cílem projektu Vor 2012 je kromě připomenutí kdysi slavného plaveckého řemesla především oslava dřeva jako jedinečného materiálu a obnovitelného zdroje – ze 120 klád, které vor spojuje lze totiž vyrobit zhruba 500 stolů nebo 1500 židlí.

Vorařství vždy mělo v Čechách dlouholetou tradici a patřilo mezi vážená a uznávaná povolání. První doložená písemná zpráva o voroplavbě na Vltavě se zachovala z roku 1316. Vory však připlouvaly do Prahy již nejméně o 300 let dříve. Velký rozmach voroplavby nastal v době vlády Karla IV. Vrcholu dosáhlo plavení dřeva v Čechách v 18. a 19. století. Zánik tohoto řemesla nastal vybudováním přehrad na Vltavě v průběhu 20. století.

Vor z Prahy, kde spluje dvě původní vorové propusti, popluje dále k Mělníku a po Labi zamíří až k německému Hamburku.