!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Tradiční průvod Milevských maškar roztančí v sobotu město
Tradiční průvod Milevských maškar roztančí v sobotu město
"> "> ">
Zážitky

Tradiční průvod Milevských maškar roztančí v sobotu město

Vydáno 18. února 2020
V sobotu 22. února 2020 se v Milevsku uskuteční již 158. ročník tradičního masopustního průvodu. Milevský masopustní průvod má tradici od roku 1862. Každoročně se ho účastní několik set masek. Jde o ojedinělou tradici, která u nás nemá obdoby. Milevské maškary jsou zapsány mezi nejvýznamnějšími českými lidovými tradicemi na seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.
Milevské maškaryTřídenní masopustní program v Milevsku zahájí již ve pátek 21. února tradiční Zvaní milevských maškar. Ústřední postavou milevského masopustu je vždy takzvaný Bakus. Pan starosta v kostýmu předá maškarám klíč od města, které jim bude patřit přes dvacet hodin.

Klíč převezme tradičně maškara Švejka. Akce na náměstí začne v 19 hodin, následovat bude třeba ohňová show. Poté účastníci oslaví vládu nad městem v místních restauracích.
 

Sobotní Bakův průvod a maškarní scény

Hlavní program začíná 22. 2. již v 9 hodin jarmarkem a vepřovými hody, průvod vychází od Domu kultury v Milevsku ve 14 hodin. O hudební doprovod se postarají kromě jiných Kováčka, Silver band, Fusky dus a Pouličníci, zakončení bude mít na starosti Anička Slováčková s DJ Páslerem.

Na sobotu připravují pořadatelé na náměstí E. Beneše Bakův průvod, který měl svoji premiéru v roce 2014. Maškary se seřadí kolem jedné hodiny u kulturního domu. Bakův průvod tvoří komické figury, jeho ženy s dítětem, hrobaři, kostelník, kněz a také kdesi vzadu bláznivý „s křížkem po funuse“

Masopust v MilevskuAť už jste zblízka, či zdaleka, neváhejte se zúčastnit největšího pestrého maškarního průvodu v republice, který bude procházet ulicemi města. Na náměstí uvidíte maškarní scény, symbolické usmrcení Baka a vrácení nadvlády zpět městu. Jen vloni se ho účastnilo 842 masek, tak se máte na co těšit! 

Po skončení programu na náměstí se akce přesune do Domu kultury v Milevsku, kde následuje od 16:00 masopustní rej pro všechny generace a od 20:00 bude připravena masopustní zábava s Aničkou Slováčkovou.
Vodní tvrz Vlksice

Vodní tvrz Vlksice

Tvrz postavili v 16. století Tetaurové a po jejich odchodu z tvrze již nebyla obývaná. Jednalo se o patrové, kamenné stavení se dvěma štíty, v patře klenuté, zčásti však spálené.

Milevský klášter bratří premonstrátů - nejstarší klášter jižních Čech

Milevský klášter bratří premonstrátů - nejstarší klášter jižních Čech

Milevský klášter, založený roku 1187, je nejstarším na jihu Čech. Přes všechny vzestupy i pády, kterými během historie prošel, si však zachoval své genius loci. Klášterní bazilika je jedinou románskou bazilikou v jižních Čechách a neméně pozoruhodný je i kostel sv. Jiljí, který se v areálu nachází.

Žďákovský most – největší jednoobloukový most Česka

Žďákovský most – největší jednoobloukový most Česka

Roku 1967 překlenul Žďákovský most vltavské údolí u Orlíka nad Vltavou. V době svého vzniku byl největším jednoobloukovým ocelovým mostem na světě. Dnes zaujímá osmou příčku.

Milevské muzeum

Milevské muzeum

Na severním okraji Milevska, v prvním nádvoří zdejšího premonstrátského kláštera, sídlí v budově barokní prelatury už více než padesát let Milevské muzeum. Muzejní sbírky, které jsou nyní instalovány cca na 750 metrech čtverečních, dokumentují především dějiny města a kláštera.

Muzeum maškar v Milevsku

Muzeum maškar v Milevsku

Tradice milevských maškar sahá k lidovým hrám a středověkým městským slavnostem. Přímým předchůdcem maškar byl masopustní průvod s Bakusem. V dnešní podobě vznikají v roce 1862. Tradice byla přerušena jen několikrát, nejdéle v letech 1914 -ž 1933 a 1940 - 1945.