Úvod > Aktuality > Tradiční obchůzku Tří králů a zpívání koled nabídne v neděli skanzen v Kouřimi
Tradiční obchůzku Tří králů a zpívání koled nabídne v neděli skanzen v Kouřimi
"> "> Tríkrálovým svátkem koncí cas vánocní "> Skanzen pripravil cyklus poradu Ceský rok, aneb Besedování o lidových tradicích "> Muzeum lidových staveb v Kourimi je v nedeli mimorádne otevreno
Památky

Tradiční obchůzku Tří králů a zpívání koled nabídne v neděli skanzen v Kouřimi

  • Vydáno3. ledna 2020
V souladu s lidovou tradicí připravili v Muzeu lidových staveb v Kouřimi obchůzku Tří králů a zpívání koled na konci vánočního období. Přijďte v neděli 5. ledna do kouřimského skanzenu a rozlučte se s Vánoci.
Pořady ve skanzenu Kouřim budou o tradicích výročních i rodinných, o zvycích, obřadech, vztazích mezi lidmi v minulosti, o prosté moudrosti našich předků, o lidovém stravování. 
 
Obchůzky s Tříkrálovou kolední hrou se konají v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin, v 12:00 a 14:00 hodin bude začínat společné zpívání koled s Michaelem Pospíšilem. Po vesnici obchází kantor a žáčci s kolední hrou, ke zpěvu koled chutná vánočka s muzikou. Kovář buší do kovadliny, hospodyně besedují při přástkách, i tkadlec klape – na cukr, na kafe. Jak to bylo s hvězdou či kometou se dozvíme, když si ji vyrobíme ze slámy či drátků. Který král je který? Zkusíme si ho vymalovat jako svatý obrázek. Chalupou zavoní františek, do papírového betléma doputují figurky Tří králů a fanfrnoch zabručí, že "Nastává nám novej rok". 

Dále proběhne povídání o křesťanské tradici i pověrách, novoročních lidových zvycích a věštění budoucnosti. Pro děti i dospělé jsou připraveny výtvarné a řemeslné dílny.
Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech. Nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. V průběhu roku se ve skanzenu konají rozmanité národopisné pořady.

Kostel sv. Štěpána v Kouřimi

Kostel sv. Štěpána v Kouřimi

Již sedm a půl století je chrám sv. Štěpána Prvomučedníka v Kouřimi architektonickou i duchovní dominantou města. Stavba se dodnes zachovala v relativně autentické podobě, která napovídá mnohé o charakteru raně gotického stavitelství.