Úvod > Aktuality > Tradiční masopust v Hamrech představí dávné rituály

Tradiční masopust v Hamrech představí dávné rituály

Vydáno 7. února 2020 Kultura
Po několik generací obyvatelé na Hlinecku udržují obyčej, při němž ožívají tradiční masky a rituály. Pro svoji jedinečnost byly v roce 2010 Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku zapsány na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Obchůzek se můžete zúčastnit například v obcích Hamry, Studnice, Hlinsko - Blatno a Vortová. Už tento víkend, v sobotu 8. února 2020 si užijete maspustní rej s maškarami z Hamrů.

Masopust HamryPrvní písemné zmínky o zdejších masopustních maškarách pocházejí z 19. století. Už tehdy se o nich ale psalo jako o prastarém zvyku. Po generace se konaly vždy poslední den před začátkem půstu, tedy v úterý před Popeleční středou. V posledních letech se přesunuly na předcházející sobotu. Obecně mají masopustní průvody nejspíš původ již v pohanských dobách. Oslavují příchod Jara, zajišťují dobrou úrodu a plodnost.

Slovo "masopust" neznamená půst, jak si většina z nás myslí. Ba naopak! V období masopustu máme "maso popustit". Mezi typické masopustní pokrmy patří zabijačkové speciality, koblihy nebo masopustní koláče. Nejveselejší bývalo vždy loučení s masopustem, které se vázalo k masopustnímu úterý. Tak je označován den předcházející Popeleční středě. V letošním roce připadá masopustní úterý na 25. února.
 

Masopustní maškary v Hamrech budou mít v sobotu pré

MasopustTradiční masopustní maškary se vyrojí v sobotu 8. února v obci Hamry u Hlinska. Veselí zde začne už v 7 hodin ráno a bude trvat až do odpoledne, cca 17:00 hodin. Masopustní obchůzka bude zahájena z místní části obce Račín k bydlišti "Ženy" Laufra.

Průvod bude dále pokračovat ke starostovi obce pro povolení masopustního reje. Poté budou maškary putovat dům od domu. V reji nebudou chybět tradiční masopustní postavy, které budou vykonávat mnoho různých služeb, jež se od nich očekávají. Zatímco Turci se ve vyžehlených postrojích většinou drží s hudbou, ostatní z maškar prohání přítomné, aby se přidávali k zábavě.

Ždé masopust Hlinsko Účastníci masopustu se setkají se Židy, kteří se tradičně zabývají obchodem. Zpravidla nabízí nejrůznější potřeby erotického poslání. Rasové se soustředí na oholení mužů. Kominíci provádějí "kontroly komínů a stav topidel". Slamáci zas dbají na požehnání dobré úrody. Kobylka pak tradičně prohání obtloustlejší účastníky maškary. Celé bláznivé společnosti velí "Laufr" a jeho "Žena", která přijímá peníze za pozornost maškarního zastavení u domu.

Obchůzky probíhají po celé obci, během celého dne. Zakončení průvodu doprovodí tradiční "porážka kobyly".
 

Termíny dalších UNESCO masopustních obchůzek:


Masopust na Veselém kopci zde není uveden, jelikož se letos již konal začátkem února.
 

Expozice maškar na Betlémě

V památkové rezervaci Betlém Hlinsko, v domku č.p. 362, najdete stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka. Expozici spravuje SLS Vysočina ve spolupráci s Městem Hlinsko. Můžete si prohlédnout fotografie i originály masek z Hlinecka, výtvarnou hernu pro děti nebo film, který byl přiložen k žádosti o zápis na seznam UNESCO.

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, si můžete prohlédnout v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362.

Skanzen Svobodné Hamry

Skanzen Svobodné Hamry

Obec vznikla ve středověku v blízkosti železárny a patřila k nejstarším střediskům se železářskou výrobou v tomto regionu. Expozice Svobodné Hamry je však v roce 2020 stále uzavřena.

Betlém Hlinsko - památková rezervace na Vysočině

Betlém Hlinsko - památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Souboru lidových staveb Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.