Úvod > Aktuality > Tradice: příběh obloženého chlebíčku aneb nejchutnější český vynález
Gurmánská turistika

Tradice: příběh obloženého chlebíčku aneb nejchutnější český vynález

Poslechněte si audio verzi článku
Typická součást silvestrovských oslav, dobrota na dvě tři kousnutí a zároveň bytostně česká tradice, dokonalá ve své jednoduchosti: to jsou obložené chlebíčky. Do pražského lahůdkářství Jana a Štěpánky Paukertových na Národní třídě se na ně chodilo ještě dřív, než vznikla samostatná Československá republika.
Kdyby prý měla první republika svou typickou chuť, vyhrály by obložené chlebíčkylahůdkářství Paukert. Protože ale stále platí, že každému chutná něco jiného, byl by to gejzír mnoha chutí a vůní. Jedni tvrdí, že největší lahůdkou v Praze byl chlebíček s rostbífem a cibulovou majonézou, jiní by dali přednost klasice – tedy plátku veky s bramborovým salátem, suchým salámem, vejcem, šunkou a kyselou okurkou. Kdyby tak tehdy Paukertovi věděli, kam to tajná zbraň tuzemské studené kuchyně dotáhne po sto letech!
 

Kam si zajít na obložený chlebíček?

Šunkový a šunkový se sýrem, se žervé a sušenými rajčaty, vajíčkový, camembertový, s vlašským salátem, s herkulesem, uherákem nebo s moravským masem, se šunkovou či křenovou pěnou, vegetariánský, s paprikášem, krabí, kaviárový, sardelový nebo lososový: to je jen malý výběr z desítek druhů obložených chlebíčků.

Vynikající obložené chlebíčky připravují je v řadě bister a lahůdkářství. V Praze si na ně můžete zajít třeba do lahůdek Zlatý kříž u Jungmannova náměstí, do poboček Ovocného Světozoru anebo do prodejen Libeřských lahůdek. Ty jsou vyhlášené podobně jako kdysi Lahůdkářství Jana Paukerta. Mimochodem, stále existuje. I když je místo Národní třídyPraze 1 najdete v Praze 8 - Karlíně na Rohanském nábřeží, neexistuje stylovější místo, kam se vypravit za historií obložené a bytostně národní pochoutky. A samozřejmě musíte ochutnat!
 

Zrod Paukertova lahůdkářství

Jan Paukert se narodil v roce 1888 v Ústí nad Orlicí do rodiny, která mu umožnila jak kvalitní vzdělání, tak cesty po světě. Odmalička chtěl být obchodníkem, studoval francouzské lyceum a patrně i anglickou obchodní akademii, a už když vyrazil na zkušenou do světa, domluvil se několika jazyky.

Pracoval v lahůdkářství v Mnichově, Miláně i Londýně, kde navázal cenné osobní kontakty. Po návratu ze zahraničí nastoupil do podniku velkouzenáře Antonína Chmela, který se proslavil průmyslovou výrobou Pražské šunky. Paukert se tam seznámil se svou budoucí ženou Štěpánkou a v roce 1916 si otevřeli vlastní lahůdkářství na Národní třídě.

Nevelký, ale prvotřídně zařízený podnik měl skvělou adresu. V sousedství nebylo jen Národní divadlo, ale také vyhlášená galerie U Topičů, luxusní módní salon Oldřicha Rosenbauma a Palác Lažanských s kavárnou Slavia.
 

Jak vznikl obložený chlebíček

Paukertovo lahůdkářství nabízelo dobroty z celého světa a nakupovali tu labužníci z celé Prahy. Širokou nabídku francouzských sýrů a paštik, vín, destilátů, vermutů a likérů doplňovaly saláty, uzeniny z Bavorska, čerstvé ryby ze Středomoří – a samozřejmě chlebíčky.

Za jejich vznik prý může mlsný jazyk hudebníka a malíře Jana rytíře Skramlíka. Narodil se roku 1860, byl vyhledávaným barytonistou, působil v Národním divadle, a kromě toho maloval; jeho plátna najdete i ve sbírkách Národní galerie. Do ateliéru si tento labužník nechával nosit svačinky přímo z Paukertova lahůdkářství, ovšem obložené chleby pro něj byly moc velké a jednohubky zase malé. Speciálně pro něj proto Jan Paukert vytvořil obložené chlebíčky – ty skvěle splňovaly požadavek, aby to byla dobrota „na dvě tři kousnutí“.
 

Český chlebíček, jeho fanoušci a příbuzní

Mezi hosty Paukertova lahůdkářství patřili například Ema Destinnová, Jaroslav Seifert, herečky Lída Baarová a Hana Vítová, herci Zdeněk Štěpánek, Hugo Haas a Oldřich Nový, Jan Werich a Jiří Voskovec. Král komiků Vlasta Burian si dokonce Paukertovy chlebíčky tak oblíbil, že pro své přátele pořádal vyhlášené chlebíčkové hody. Paukertovy lahůdky zásobovaly také stůl rodiny prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka.

Pochoutky stylem podobné obloženému chlebíčku se připravují i v jiných zemích. Ve Skandinávii ochutnáte obložený chléb smørrebrød, často s plátky marinovaných ryb, či opečený toast skagen s krevatami a majonézou. Ve francouzské Provence servírují jako předkrm roustides aux anchois, opečené krajíce bílého chleba potřené pastou z česneku, ančoviček, olivového oleje a lístků petrželky. V Itálii se sourozenci našich chlebíčků nazývají bruschette a crostini, v Řecku pak nabízejí plátky opečeného chleba či pita chleba.
 

Obložený chlebíček: jak na něj?

Ať už je vaším favoritem chlebíček šunkový, hermelínový, s ruským vejcem, s rostbífem, s uherákem nebo s debrecínkou, ať už si veku pečete doma nebo kupujete v obchodě a dospod dáváte máslo, saláty, máslo, máslové nebo sýrové krémy či pomazánky, vyplatí se vědět, že:
  • Na vzhledu záleží, a právě u chlebíčku to platí nikoli dvojnásobně, ale trojnásobně.
  • Důležitá není jen chuť, ale i souhra barev a nápaditost zdobení.
  • Základ je našikmo krájená veka, aby se toho na ni vešlo co nejvíc.
  • Dvě tři kousnutí jsou sice fajn pravidlo, ale jsme Češi a podobně jako u pizzy to máme rádi „čím větší, tím lepší“ a „čím víc, tím líp“.
  • Všechny ingredience by měly být poskládané tak šikovně, aby se vešly do pusy současně – jedině tak oceníte souhru všech chutí.
  • K tradici patří i to, že po prvním kousnutí z chlebíčku všechno padá – proto k němu servírujte ubrousek.
  • Hodí se jakákoliv vychytávka, která přinutí chlebíček držet pohromadě, třeba seříznuté spodky vajíček – anebo některá z rad Těhotnýho kuchaře a jeho poctivýho domácího vaření. Dobrou chuť!
Znáte pražské pasáže? Představíme vám ty nejznámější kolem Václavského náměstí

Znáte pražské pasáže? Představíme vám ty nejznámější kolem Václavského náměstí

Traduje se, že výraz pasáž poprvé použil Jan Neruda, když v novinách popisoval dojmy z Paříže. Bylo mu šestadvacet, právě se vrátil z cest a zářící chodby pařížských pasáží jej patřičně oslnily. Čeština už dávno slovo pocházející z francouzského výrazu passage, průchod, zařadila do spisovného jazyka. Schválně, jak dobře znáte pražské pasáže?

Kam jít na skvělé obložené chlebíčky? Vyberte si ze stylových chlebíčkáren

Kam jít na skvělé obložené chlebíčky? Vyberte si ze stylových chlebíčkáren

Také si dáte rádi chlebíček k rychlé svačině anebo jako lahůdku na nejrůznějších oslavách? Možná vás překvapí, že se obložené chlebíčky považují za výhradně českou specialitu. Světlo světa poprvé spatřily roku 1916 a následného rozkvětu se dočkaly za 1. republiky. Ostatně populární jsou dodnes, kdy se bez nich neobejde žádná společenská událost. A jaký chlebíček máte rádi vy? Humrový, šunkový, s vajíčkem, roastbeefem, hermelínem anebo třeba s husími játry či lososem? Kde si vychutnáte ten nejlepší vám poradí Kudy z nudy.

Tvarůžková cukrárna v Lošticích

Tvarůžková cukrárna v Lošticích

Už jste ochutnali tvarůžkovou kremroli? A co Loštický koláček s povidly? Tvarůžková cukrárna nabízí netradiční zpracování Olomouckých tvarůžků, které nadchne nejen milovníky tohoto aromatického sýru. Toto jedinečné místo nesmíte v Lošticích vynechat.

Seznamte se: sladké i slané české pochoutky

Seznamte se: sladké i slané české pochoutky

Na Kudy z nudy milujeme dobré jídlo a skvělé příběhy. Naší pozornosti proto nemohly uniknout některé poklady české kuchyně – uvařili jsme pro vás třeba svíčkovou, napekli koláče a lázeňské oplatky, připravili pražkou šunku, obložené chlebíčky, sýry a taliány. Tabule je bohatě prostřená, a teď nás čekají gastronomické hody. Dobrou chuť!

Divoká vařečka – kulinářské studio v Brně

Divoká vařečka – kulinářské studio v Brně

Myšlenka otevření kulinářského studia v Brně se zrodila během roku 2008. Od myšlenky to byl už jenom krůček k samotné realizaci projektu. Hlavním cílem je zábavnou a nenásilnou formou učit uvařit chutné a zdravé pokrmy.

Take 5 Brno

Take 5 Brno

Nový espresso bar a gourmet shop v samém srdci Židenic přímo u Staré Osady.

Obložený chlebíček – nejchutnější český vynález a stálice silvestrovských oslav

Obložený chlebíček – nejchutnější český vynález a stálice silvestrovských oslav

Kdyby prý měla první republika svou typickou chuť, vyhrály by obložené chlebíčky z lahůdkářství Jana Paukerta (1888–1972) na pražské Národní třídě. Typická součást silvestrovských oslav, dobrota na dvě tři kousnutí a zároveň bytostně česká tradice je dokonalá ve své jednoduchosti.

Bývalé lahůdkářství Paukert

Bývalé lahůdkářství Paukert

Obložené chlebíčky od Paukerta, to byl pojem. Ostatně tuto pochoutku proslavil za první republiky právě Jan Paukert. Původní lahůdkářství sídlilo na Národní třídě.

Cukrárna a lahůdky Ovocný Světozor v Praze

Cukrárna a lahůdky Ovocný Světozor v Praze

Ovocný Světozor nabízí nepřeberné množství ovocných, tvarohových a šlehačkových dortů, zmrzlinových pohárů, zmrzliny kopečkové a točené, ale i balené, palačinek, poctivých obložených chlebíčků nebo plněných bagelů.

10 tipů na speciální automaty, ve kterých koupíte farmářské produkty

10 tipů na speciální automaty, ve kterých koupíte farmářské produkty

Kvalitní potraviny jsou to nejlepší, co si můžeme dopřát. Ne vždy je však jednoduché je najít. V našich tipech objevíte možná trochu netradiční zdroje výborných surovin – nachází se totiž v důmyslných automatech. Čerstvé mléko, jogurty, sýry, maso nebo vejce si můžete díky nim dopřát sedm dní v týdnu, dvacet čtyři hodin denně.

Chlebíček Store – veganské bistro v Libni

Chlebíček Store – veganské bistro v Libni

Chlebíček Store nabízí veganské občerstvení. Hlavním produktem tu jsou chlebíčky, připravované pouze z rostlinných surovin. V bistru je připravují čerstvé po celý den, přímo před zraky zákazníků. Dále zde nabízí dortíky a polévky. Zajišťují i catering na oslavy a další akce.

Cukrárna a kavárna pod Zámkem

Cukrárna a kavárna pod Zámkem

Kavárna s posezením a dětským koukem se nachází v ulici Křivoklátská pod nižborským zámkem. Je vyhlášená výrobou dortům cukroví a makronek. Vše je zde dělané poctivě a s láskou.

Zlatý kříž v Jungmannově ulici

Zlatý kříž v Jungmannově ulici

Jedničkou v pražském sortimentu lahůdek byl už od první republiky Zlatý kříž u Jungmannova náměstí. Nabízel chlebíčky, jednohubky, obložené mísy, zákusky a mnoho dalších lahůdek pro každou příležitost. Svou činnost ukončil po 100 letech, v roce 2024.

Libeřské lahůdky – ochutnejte nejen vynikající chlebíčky

Libeřské lahůdky – ochutnejte nejen vynikající chlebíčky

Vždy čerstvé a voňavé – prostě k nakousnutí. Pouze takové lahůdky si zakoupíte v síti prodejen Libeřské lahůdky, kde si můžete vybrat z mnoha druhů chlebíčků, baget, toastů, tortil, smažených lahůdek, koláčů a sladkého pečiva.

#světovéČesko a sladké výlety za tajemstvím vánočního cukroví

#světovéČesko a sladké výlety za tajemstvím vánočního cukroví

Na Vánoce peče a mlsá celé Česko. Kdo nepeče, ten si alespoň pár kousků cukroví koupí, aby ozdobilo vánoční stůl. Tradičně se chystá přesný počet druhů, což prý nosí štěstí. Kolik druhů to ale je? A jak si naše vanilkové rohlíčky, pracny nebo marokánky vedou ve světové konkurenci?

Další aktuality

Ochutnat nestačí, musíte pobejt aneb 10 tipů na návštěvnická centra

Pivo se vaří od nepaměti a to skutečně první bylo uvařeno v Mezopotámii. Staročeské slovo pivo pak označovalo nápoj nejobyčejnější a nejrozšířenější. Vydejte se za poznáním pivovarů, které jsou na zvídavé turisty připraveny v podobě návštěvnických center! Zde se dozvíte nejen něco o historii, ale také ochutnáte nejrůznější ingredience a samozřejmě i hotový mok. Aby naše tipy nebyly jen o pivu, najdete v našem přehledu také pozvánky do palíren a dokonce i za zázrakem z medu. Nechejte auto doma a vyrazte do světa tekutých vůní.
Gurmánská turistika

Skvělý výhled a báječné jídlo: tipy na restaurace s vyhlídkovou terasou z celého Česka

Nemůže být romantičtějšího místa, kam vzít partnera, nebo partnerku, na oběd či večeři než do restaurace, kde si mimo skvělé kuchyně vychutnáte i nádherný výhled! Kudy z nudy vám přináší přehled těch nejkrásnějších míst po celé ČR. Užijte si posezení na terase či zahrádce s krásným pohledem na město nebo okolní přírodu.
Gurmánská turistika

Restaurace pro vegetariány: tipy na skvělé podniky, kde vaří bez masa

V dnešních tipech potěšíme všechny ty, kteří vyznávají vegetariánský způsob života, či se stali flexitariány – lidmi, kteří výrazně omezují konzumaci masa. Vegetariánském či veganskému stravování se přizpůsobila řada podniků, které stojí za to navštívit a poznat jejich kuchyni. To mohou ostatně udělat i „masožravci“, kteří chtějí pro jednou nějakou změnu. Kde najdete dobrou vegetariánskou kuchyni, vám poradí portál Kudy z nudy.
Gurmánská turistika

Objevte kouzlo kaváren a cukráren s geniem loci pro milovníky sladkostí

Hledáte kavárnu se skvělými zákusky a báječnou zmrzlinou anebo podniky v neobvyklých místech s geniem loci a navíc s dětským hřištěm? Anebo vám vyhovuje držet v jedné ruce kávu a druhou hladit kočku? Kam zamířit do příjemných cukráren a kaváren vám poradí portál Kudy z nudy!
Gurmánská turistika

Kam jít na zmrzlinu: kopečkovou i točenou? Tipy na vyhlášené zmrzlinárny z celého Česka

Kdo by neměl rád zmrzlinu! V teplém letním počasí snad nemůže být nic lepšího než pořádná porce zmrzliny vyrobená z těch nejlepších surovin. Kudy z nudy pro vás vybralo přehled nejoblíbenějších zmrzlináren v Čechách i na Moravě, kde si poctivou zmrzlinu z čerstvého ovoce, zeleniny, kvalitní čokolády i smetany po celý rok vyrábějí přímo zmrzlináři sami. K dostání jsou také neobyčejné příchutě od mrkvové přes pithayu, ananasovou, morušovou, okurkovou, smrkovou, pampeliškovou, rakytníkovou a mnohé další neuvěřitelné druhy. Vyzkoušejte je letos v létě všechny!
Gurmánská turistika

50 tipů, kde si užít piknik

Vlídné počasí se sluníčkem nad hlavou přímo láká k výletům do přírody. S sebou můžete vzít skvělé jídlo a pití, deku a někde na trávě s dětmi bude hned plno zábavy. Využijte i naše tipy a piknikové menu, které nabízí stále více zámků i restaurací. Jste-li romantická povaha a pokud chcete partnera či partnerku mile překvapit, staňte se na chvilku šlechtici na dekách a polštářích, v působivých zákoutích zámecké zahrady a užijte si opravdu romantické stolování!
Gurmánská turistika

Dopřejte si dobré jídlo na netradičních místech!

Co může být lepšího než spojit zajímavý výlet s kulinářským zážitkem? Máte-li rádi dobrou českou kuchyni, ať už v tradiční, nebo v moderní úpravě, bude pro vás vodítkem, ale i zárukou kvality, kulaté modré logo označující certifikované restaurace Czech Specials. Tyto restaurace najdete po celé České republice, na místech romantických i připomínajících dávnou historii. Lehce tak spojíte romantický výlet s vynikajícím jídlem!
Gurmánská turistika

Vinařské akce: svěží tipy na jarní ochutnávky vín 2024

Říkáte si, že koštování vín patří spíše podzimu? Chyba lávky, i na jaře se konají nejrůznější zajímavé vinařské akce a milovníkům vín se otevírají sklepy. Pokud nevíte, kam vyrazit o některém z jarních víkendů, máme pro vás několik tipů na festivaly, výstavy i ochutnávky nejen do vinařských sklípků.
Gurmánská turistika