Úvod > Aktuality > Tradice: Lázeňská sezóna 2022, přehled slavností, otevírání pramenů a lázeňské novinky
Tradice: Lázeňská sezóna 2022, přehled slavností, otevírání pramenů a lázeňské novinky
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Lázně a wellness

Tradice: Lázeňská sezóna 2022, přehled slavností, otevírání pramenů a lázeňské novinky

  • Vydáno22. dubna 2022
Oblíbili jste si lázeňské pobyty a chtěli byste být svědky nejkrásnějších akcí roku, spojených se slavnostním zahájením sezóny a svěcením pramenů? Portál Kudy z nudy vám přináší velký přehled lázeňských slavností i novinek. Zažijte atmosféru starých časů a pestré programy, v nichž nechybí průvody v historických kostýmech, hudba různých žánrů, řemeslné či farmářské trhy nebo programy pro děti. Stačí si jen vybrat!
Zahájení sezóny je pro každé lázeňské město velkou událostí – zvlášť letos, protože předchozí dva ročníky škrtla pandemie a radovánky musely jít stranou. Užijte si proto letošní lázeňskou sezonu tak jako dřív – s čerstvě posvěcenými prameny léčivé vody, bohatým programem, lázeňskými oplatkami, procházkami jarní přírodou a všemi novinkami.
 

Které lázně si vyberete?

Pro Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně bude letošní slavnostní zahájení lázeňské sezóny opravdu jedinečné: akci totiž poprvé připravují jako lázně zapsané na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Trojlístek našich lázní byl společně s dalšími osmi lázeňskými městy v červenci 2021 zapsán mezi památky UNESCO v rámci nominace Slavné lázně Evropy. V Karlovarském kraji můžete být také svědky zahájení sezony v lázních Jáchymov a Lázních Kynžvart. Během května zahájí sezonu také lázně Luhačovice, Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku, lázně Poděbrady, lázně Třeboň anebo lázně Teplice.
 

Lázeňské novinky 2022

O památkách UNESCO jsme se už zmínili, ovšem lázně v letošním roce nabízejí mnohem víc novinek. K těm největším a nejočekávanějším patří Třeboň a Třeboňský vodní svět. Stojí v areálu Lázní Aurora a první návštěvníky by měl přivítat v květnu – ovšem pozor, bude záležet na počasí. V sousedství bazénového komplexu vyrůstá také wellness komplex se saunami, který by se měl otevřít koncem léta nebo začátkem podzimu.

Při slavnostním zahájení 665. lázeňské sezónyKarlových Varech poprvé uvidíte Vřídelní kolonádu v nové podobě. Vypadá tak jako kdysi v době otevření, a to včetně skleněného osmistěnu coby symbolické koruny na vrcholku stavby. Repliky původních skleněných tabulí vyrobili a osadili skláři z Nového Boru. Mimochodem, tabulí je přesně 321, každá je jiná a sedí na milimetr přesně – ostatně přijeďte se podívat sami. Zároveň můžete být u odhalení nové jezdecké sochy Karla IV., která vzdá hold zakladateli města. Socha s výškou 5,6 metrů a váhou 30 tun vznikla podle návrhu akademického sochaře Michala Gabriela a stát bude v centru města na Divadelním náměstí.

Ve Františkových Lázních se zajděte podívat do Městského muzea, které letos slaví rovných 100 let od otevření první expozice: podívejte se, jaké novinky nachystalo pro letošní rok.

Podobně jako jinde i v Jáchymově se loňské tradiční zahájení lázeňské sezóny odehrálo v podstatně skromnějším duchu než jindy, ale přesto tu otevřeli nové Návštěvnické informační centrum lázní Jáchymov. Mimo jiné si můžete rezervovat zážitkovou prohlídku štoly Astoria, kde se prostřednictvím filmového plátna virtuálně přenesete do skutečného podzemí dolu Svornost.

Zajímavé novinky chystá i Park miniatur Boheminium v Mariánských Lázních. Nejde sice přímo o lázeňské zařízení, ale jako nejnavštěvovanější turistickou atrakci v Karlovarském kraji jeho návštěvu málokdo vynechá. Letos park slibuje nejenom rozšířenou expozici miniaturních domácích zvířat a vylepšené návštěvnické zázemí, ale také dva nové modely pražských památek. Během léta si poprvé prohlédnete zmenšený Břevnovský klášter s kostelem sv. Markéty a chrám sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, jednu z nejznámějších pražských sakrálních staveb. Kromě toho se ve spolupráci s botanickou zahradouBečově nad Teplou chystají úpravy celého parku: řada modelů se přestěhuje a budou zasazeny v autentické přirozené krajině.
 

Luhačovice chystají otevření Slunečních lázní

Víte, že podle průzkumu jsou Luhačovice nejlepším místem pro život ve Zlínském kraji? Jedním z jeho architektonických klenotů je někdejší Vodoléčebný ústav, dílo známého architekta Dušana Jurkoviče. Vznikl v roce 1909 z Jestřabského mlýna, jeho součástí jsou Říční a Sluneční lázně, Sirnaté a slatinné lázně a technický objekt bývalé kotelny a prádelny. Nyní se mění v muzeum skladatele Leoše Janáčka, který luhačovické lázně označoval za svůj druhý domov, a architekta Dušana Jurkoviče. Jeden z prohlídkových okruhů bude mapovat historii areálu, další nabídne depozitář lázeňských technologií a expozici teplomilných rostlin. Původní bazén napouštěný přírodní vodou v provozu nebude, čeká ho proměna v biotop s molem a lavičkami. Pro lázeňské hosty a další návštěvníky by se areál měl otevřít v roce 2023.
 

Kdy a kam se vypravit?

Zahájení lázeňské sezony 2022 v Jáchymově

28.5.
Zahájení lázeňské sezony 2022 v Jáchymově

Léčebné lázně Jáchymov a.s. vás zvou na slavnostní zahájení lázeňské sezony. Zakuste tu dávnou, kouzelnou atmosféru, kdy se lázně po dlouhé zimě probouzejí, rozkvétají a zavoní. Kdy se do lázní vrací život, pacienti, hosté, kultura a všechen lázeňský ruch.

Tradice: znáte slavné osobnosti, které si oblíbily české lázně?

Tradice: znáte slavné osobnosti, které si oblíbily české lázně?

Rádi cestujete ve stopách slavných? Pak by vaší pozornosti neměla uniknout lázeňská města. Během minulých staletí si tu panovníci, spisovatelé, hudební skladatelé a další velikáni doslova podávali kliky. Při ranní zdravotní procházce jste tak snadno mohli potkat třeba Františka Josefa I. a pyšnit se tím, že s císařem dýcháte stejný vzduch.

Zahájení lázeňské sezony v Lázních Kynžvart

4.6.
Zahájení lázeňské sezony v Lázních Kynžvart

Slavnostní zahájení lázeňské sezóny v Lázních Kynžvartu.

Slavnostní zahájení 114. lázeňské sezony v Poděbradech

20.5.
22.5.
Slavnostní zahájení 114. lázeňské sezony v Poděbradech

Zažijte nejen relax při procedurách, ale také program na lázeňské kolonádě v Poděbradech.

Tradice: za léčivou sílou přírodních zdrojů se vydejte do lázní

Tradice: za léčivou sílou přírodních zdrojů se vydejte do lázní

České lázeňství má skvělou pověst: kromě kvalitní léčby se širokým záběrem nabízí léčivou sílu přírody v té nejčistší podobě. Nabízíme nejenom přehled léčivých zdrojů, které můžete využít, ale i lázní, které je nabízejí.

Jak covid změnil cestování?

Jak covid změnil cestování?

Češi objevili Česko: to je hlavní dobrá zpráva posledních dvou let. Stejně jako lidé v jiných zemích i my v době pocovidové vybíráme pro výlety a dovolenou mnohem častěji místa u nás doma. Hledáme neobjevená místa, rarity a kuriozity, a vracíme se i tam, kde to máme rádi. Cestovatelský sentiment? Možná. Hlavně ale při tom všem doufáme, že bude líp.

Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2022

27.5.
29.5.
Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2022

Slavnostní zahájení 868. lázeňské sezóny v Teplicích. Lázeňskou zónu zaplní opět desítky tisíc návštěvníků. V průběhu dvou víkendových dnů se Teplice promění v jeden veliký svatostánek otevřený hudbě téměř všech žánrů.

Zahájení lázeňské sezóny ve Františkových Lázních

21.5.
Zahájení lázeňské sezóny ve Františkových Lázních

Město Františkovy Lázně zahajuje již 229. lázeňskou sezónu. Při slavnostním zahájení se představí Františkovy Lázně na filmovém plátně a připomenou nám téměř stoleté výročí vzniku prvního snímku o městě.

Karlovy Vary – největší a nejznámější lázeňské město v České republice

Karlovy Vary – největší a nejznámější lázeňské město v České republice

Karlovy Vary jsou největším lázeňským městem České republiky. Své jméno dostaly po císaři Karlu IV. Místní horké i studené léčivé prameny jsou využívány k pitným kúrám, koupelím a dalším procedurám.

Poznejte česká lázeňská nej

Poznejte česká lázeňská nej

Už vás nedokážou nahodit ani krásná letní rána a pořád vás trápí zbytky jarní únavy? Zažeňte ji a užijte si hýčkání v lázních těch nejzvučnějších jmen! Tipy na lázně oplývajícími nejrůznějšími „nej“ vám třeba dodají trochu inspirace, kam vyrazit a dopřát vašemu tělu odpočinek a rekonvalescenci.