!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Toulovcovy prázdninové pátky v Litomyšli opět ve znamení pohody a dobré nálady

Toulovcovy prázdninové pátky v Litomyšli opět ve znamení pohody a dobré nálady

Vydáno 3. července 2019 Zážitky
Také se vám zdá, že o prázdninách letí ten čas tak nějak rychleji? Prázdniny v Litomyšli jsou ve znamení pohádek, folkových koncertů a hlavně dobré nálady. Jedenadvacátý ročník Toulovcových prázdninových pátků má před sebou devět zastávek, které budou stát za to. Program začíná vždy v 18:00 a potrvá od pátku 5. července do pátku 30. srpna 2019.

LitomyšlCílem Toulovcových prázdninových pátků, které se konají vždy poslední pracovní den v červenci a srpnu je oživit prázdninovou Litomyšl a dát občanům města, ale také prázdninovým návštěvníkům malý dárek v podobě pohodově stráveného večera.

Hlavním znakem Toulovcových prázdninových pátků je pravidelnost - každý pátek, ve stejný čas (18.00 hodin pohádka, 19.30 hodin kapela) na stejném místě - Tím místem je Toulovcovo náměstí neboli tzv. Špitálek. V případě nepříznivého počasí se představení konají v Music clubu Kotelna.

Dříve zde stával špitál kterému odkázal majetný litomyšlský měšťan Vavřinec Toulovec z Třemošné velký roční plat - ten se stal základem rozsáhlého panství města Litomyšle. Toulovcova postava je opředena pověstmi - z bohabojného měšťana se stal v lidovém podání loupeživý rytíř. Podle pověsti podnikal loupeživé výpravy a před pronásledovateli se i s kořistí ukrýval ve skalách u Budislavi - v Toulovcových maštalích. Dovedete si představit tajemnější kulisu pro vystoupení divadelních společností a kapel nejrůznějších žánrů?
 

Každý pátek divadlo a koncert

Toulovcovy pátkyNeuvěřitelný 21. ročník prázdninového festivalu pohádek, dobré muziky a pohody startuje v pátek 5. července Ulhaná princezna v podání divadlo ŠUS. O hudební start letošních pátků se postará vlídný písničkář Pavel Helan.

Druhý prázdninový pátek 12. července si poslechnete pohádku O Smolíčkovi a poté vystoupí hudební skupina Kantoři. Uslyšíte tedy upravené lidové i folkové písně řady národů z celého světa.

Třetí prázdninový pátek 19. července zahájí pohádka O kůzlátkách v podání divadla Kejkle. A poté vás již čeká výběrová sestava muzikantů napříč žánry - rock, folk, jazz, blues, country - vše elegantně propojené v aktuální sestavě kapely s názvem Pozdní sběr.

Poslední červencový pátek 26. července odvypráví divadlo Elf pohádku Plaváček. Představovat zpívajícího právníka Ivo Jahelku je téměř zbytečné. Jeho zhudebněné soudní případy a příběhy ze života jsou již legendární. Srpnový program si představíme zase příště.

Toulovcovy Maštale - úkryt rytíře Toulovce

Toulovcovy Maštale - úkryt rytíře Toulovce

Přírodní rezervace Toulovcovy Maštale patří mezi nejzajímavější a nejmalebnější kouty u nás. V oblasti najdete pískovcové skalní útvary Toulovcovy a Městské Maštale.