Úvod > Aktuality > Toulovcovy prázdninové pátky v Litomyšli jsou opět ve znamení pohody a dobré nálady
Zážitky

Toulovcovy prázdninové pátky v Litomyšli jsou opět ve znamení pohody a dobré nálady

  • Vydáno7. července 2022
Také se vám zdá, že o prázdninách letí ten čas tak nějak rychleji? V Litomyšli se koná už 24. celoprázdninový festival pohádek a koncertů na Toulovcově náměstí. Prázdniny v Litomyšli jsou opět ve znamení pohádek, folkových koncertů a hlavně dobré nálady.

LitomyšlCílem Toulovcových prázdninových pátků, které se konají vždy poslední pracovní den v červenci a srpnu je oživit prázdninovou Litomyšl a dát občanům města, ale také prázdninovým návštěvníkům malý dárek v podobě pohodově stráveného večera.

Hlavním znakem Toulovcových prázdninových pátků je pravidelnost – každý pátek, ve stejný čas (18.00 hodin pohádka, 19.30 hodin kapela) na stejném místě – Tím místem je Toulovcovo náměstí neboli tzv. Špitálek. V případě nepříznivého počasí se představení konají v Music clubu Kotelna.

Dříve zde stával špitál kterému odkázal majetný litomyšlský měšťan Vavřinec Toulovec z Třemošné velký roční plat – ten se stal základem rozsáhlého panství města Litomyšle. Toulovcova postava je opředena pověstmi – z bohabojného měšťana se stal v lidovém podání loupeživý rytíř. Podle pověsti podnikal loupeživé výpravy a před pronásledovateli se i s kořistí ukrýval ve skalách u Budislavi – v Toulovcových maštalích. Dovedete si představit tajemnější kulisu pro vystoupení divadelních společností a kapel nejrůznějších žánrů?
 

Každý pátek divadlo a koncert

Toulovcovy pátkyV pátek 8. července od 18 hodin zde bude k vidění Divadlo Pruhované panenky s představením Kryštůfek a lesní bytost, po němž od 19:30 hodin následuje vystoupení Martiny Trchové a Adama Kubáta. Litomyšlí budou znít v jejich podání písně zpěvačky Zuzany Navarové.  V pátek 15. července se pak od 18 hodin můžete těšit na Liduščino divadlo, které si nachystalo „kus“ Kudy cesta do pohádky. Od 19:30 hodin se pak odehraje koncert souboru A. M. Úlet. 
 

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Přírodní rezervace Toulovcovy Maštale patří mezi nejzajímavější a nejmalebnější kouty u nás. V oblasti najdete pískovcové skalní útvary Toulovcovy a Městské Maštale.