Úvod > Aktuality > Tisíce křehkých květin provoní zámek v Litomyšli

Tisíce křehkých květin provoní zámek v Litomyšli

Vydáno 12. března 2018 Zážitky
Státní zámek Litomyšl otevře novou návštěvnickou sezónu již 16. března 2018, a to opět voňavou květinovou výstavou – tentokrát k 450. narozeninám zámku (1568–2018). Uskuteční se v jediných dochovaných renesančních sálech v zámeckém přízemí, které je i bezbariérově přístupné. Tisíce živých květů ve více než třech desítkách aranžmá provoní reprezentační sály zámku v Litomyšli do 2. 4. 2018.
Zámek LitomyšlZákladní kámen jedné z nejvýznamnějších českých renesančních památek – zámku v Litomyšli, byl položen Vratislavem z Pernštejna po poradě s astrology 18. 3. 1568. Zámek bude proto slavit své narozeniny v roce 2018 již od brzkého předjaří.

Výstava s názvem Renesance v Litomyšli navodí atmosféru z dob reprezentačního paláce nejvyššího kancléře a stavitele zámku Vratislava z Pernštejna v 16. století. Podobu, kterou postupně zastřely přestavby či opravy po četných požárech v dalších stoletích.

Výstava proběhne v jediných dochovaných renesančních sálech v přízemí zámku, dnes používaných jako Kongresové sály, které jsou bezbariérově přístupné. Výstava je přístupná od 16. 3. do 2. 4. 2018, vždy od úterý do neděle od 10 do 16 hodin. Každý otvírací den nabízí zámek v určité hodiny komentované prohlídky výstavy. Na Velikonoční pondělí 2. 4. 2018 je rovněž mimořádně otevřeno. Poslední prohlídka začíná vždy 30 minut před zavírací hodinou. Vstupné 80 Kč, snížené 50 Kč.
 

Další květinové výstavy

AmarylisKvětinová výstava v Litomyšli je jednou z prvních z řady podobných voňavých výstav na státních zámcích. Už v sobotu 24. března začne v zámeckých interiérechLysicích tradiční výstava jarních květinových vazeb, tentokrát s názvem Jaro na lysickém zámku v barvách trikolóry. Potrvá do velikonočního pondělí 2. dubna 2018. Zámek v Bučovicích zve 30. března – 8. dubna 2018 na Tulipány a květy jara; na zámku v Třeboni je pak k vidění tradiční výstava Amarylis 7. – 15. dubna, otevřeno bude i včetně pondělí 9. dubna.
Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Další aktuality

11.12.
2018
Adventní trh v Litomyšli proběhne v sobotu

Adventní trh v Litomyšli proběhne v sobotu

Východní Čechy | Zážitky
10.12.
2018
Na návštěvu do minulosti láká Betlém v Hlinsku

Na návštěvu do minulosti láká Betlém v Hlinsku

Východní Čechy | Zážitky