Úvod > Aktuality > Tipy pro zvídavé fandy technických památek: pátrejte po našich akvaduktech
Památky

Tipy pro zvídavé fandy technických památek: pátrejte po našich akvaduktech

  • Vydáno26. dubna 2019
Obdivovat krásu akvaduktů nemusíte jen na cestách po světě, najdete je i u nás. Geniální technické stavby sice nepřiváděly už před dvěma tisíci let vodu do antických měst, ale jsou stejně působivé, mnohdy dosud funkční a často dokonale schované. Dokážete je najít?
Právě teď je na takové pátrání ideální doba: jarní příroda se teprve probouzí a zároveň půda není rozmáčená po deštích. Snadno se tak dostanete i tam, kam za pár měsíců nebude vidět přes kopřivy a křoví. K akvaduktům totiž často nevedou ani pohodlné cesty, ani turistické značky.

Pokud na takové výlety nemáte chuť, nabídneme vám nejlépe dostupné akvadukty, třeba antického krasavceparku u zámku Lednice anebo akvadukt na Zlaté stoce u Třeboně; k oběma se dostanete pohodlně pěšky. Dobře přístupná je i skutečná turistická atrakce, dřevěný akvadukt jihozápadně od Domažlic (GPS 49.4163306N, 12.8791094E). Akvadukt, který společně s mezinárodní cyklotrasou Praha-Plzeň-Regensburg-Mnichov vede nad železniční tratí z Plzně do České Kubice, je jediný svého druhu v Česku. Historický vodní kanál po něm přivádí už od 16. století vodu z lesů pod Čerchovem do rybníků kolem Domažlic.
 

Romantický (a antický) akvadukt v Lednici

Mozaiky, ozdobné oblouky ani ozdobné římsy na našich akvaduktech nečekejte. I když existuje výjimka: tou je akvadukt, který společně s Minaretem, jeskyní Peklo a dalšími romantickými stavbami zdobí park lednického zámku. Umělá zřícenina mohutného kamenného mostu s vysoko klenutými oblouky v sobě možná má kousek antických staveb: Lichtenštejnové si v první polovině 19. století totiž na své projekty nechali dovézt kousky antických staveb i barokních zámků. Po jednom z klenotů Lednicko-valtického areálu skutečně tekla voda: nahoru ji přivádělo potrubí z rybníka a z výšky deseti metrů tryskala dolů jako vodopád. Stavba je po rekonstrukci plně funkční, vodopád můžete vidět v letních měsících.
 

Akvadukty na Zlaté stoce

Dva akvadukty najdete na Zlaté stoce, která napájí a odvádí vodu z rybníků na Třeboňsku. Lépe přístupný je menší akvadukt, kde Zlatá stoka překonává níže položenou Podřezanskou stoku; od Třeboně vede téměř až na místo modrá značka a cyklistická naučná stezka Okolo Třeboně. Hlouběji v lesích objevíte druhý, mohutnější akvadukt, kde Zlatá stoka vede přes strouhu Odlehčovač. Po upravených cestách se dostanete téměř až k cíli, jen závěrečný úsek od můstku přes Zlatou stoku k akvaduktu musíte projít lesem.
 

Strohé, praktické a účelné

Mnohem častěji slouží naše akvadukty nikoli pro krásu, ale jako čistě praktické křížení potoků a náhonů. Když se vydáte na Pardubicko, pohodlně a zblízka si prohlédnete například Semínský akvadukt v lesích severně od Přelouče, kde přes Opatovický kanál vede Sopřečský potok. Na místo se dostanete po červené turistické značce od rozcestníku Semínský akvadukt anebo z jihu od silnice mezi obcemi Semín a Břehy. Celkem pohodlně se dostanete také k málo známému akvaduktu na vodním kanálu Halda na okraji Pardubic (GPS 50.0473497N, 15.7975311E). Vede přes takzvaný Spojilský odpad a stojí tu už od roku 1496.

Láká vás objevování a dobrodružství? Pak zkuste objevit dva akvadukty u Sezemic, postavené na konci 19. století a zapsané mezi kulturní památky. Velký akvadukt převádí Mlýnský potok přes Zadní Lodrantku v polích jihovýchodně od obce (GPS 50.0598031N, 15.8594633E). Přibližně o kilometr jižněji v malém hájku najdete Malý akvadukt (GPS 50.0507550N, 15.8595653E), vodní křižovatku Zminky a Malokolodějského odpadu. Zminka je novější název pro kanál, který už od druhé poloviny 16. století propojoval Novohradku u Dvakačovic a Loučnou u Sezemic, napájel čtyři rybníky a tři mlýny.
 

Mokré, suché, staré i moderní akvadukty

  • Dva akvadukty najdete také na Weisshuhnově kanálu u Hradce nad Moravicí. Takzvaný Papírenský náhon vznikl roku 1891 a sloužil až do roku 1966. Značka sice po jeho břehu nevede, ale cesty jsou příjemné pro pěší i pro cyklisty.
  • Při toulkách Šumavou se zastavte u akvaduktu na Schwarzenberském plavebním kanálu; kousek od Nové Pece vede kanál po kamenném mostě přes Koňský potok.
  • Jeden z největších a nejnovějších akvaduktů u nás, 142 metrů dlouhý, najdete v Chomutově v ústí Bezručova údolí, kde vede přes potok Chomutovku (GPS 50.4713506N, 13.3911853E). Je součástí Podkrušnohorského přivaděče, systému vodních kanálů a nádrží, které se táhnou od Klášterce nad Ohří až za Jirkov a chrání povrchové doly před povodněmi z menších potoků v Krušných horách.
  • Po akvaduktech můžete pátrat i v Českém Švýcarsku: u Fučíkovy ulice v České Kamenici vede přes řeku Kamenici akvadukt, postavený roku 1872 jako součást nedokončeného vodního náhonu pro místní papírnu (GPS 50.8035042N, 14.4476700E). Voda po něm neteče, podobně jako po pozoruhodně zachovalém akvaduktu u obce Dolní Chřibská (GPS 50.8586719N, 14.4447236E). Dvouobloukový akvadukt postavený roku 1886 přiváděl vodu z Chřibské Kamenice do tkalcovny v Dolní Chřibské.
  • Dosloužil už i 50 metrů dlouhý tříobloukový akvadukt u Kutné Hory, který od konce 15. století přiváděl vodu od pramene sv. Vojtěcha přes údolí přítoku Bylanky (GPS 49.9420769N, 15.2452733E).
Akvadukt na Schwarzenberském kanálu

Akvadukt na Schwarzenberském kanálu

Jednou ze zajímavostí na Schwarzenberském kanálu je akvadukt, kterým kanál překonává Koňský potok.

Akvadukt na Zlaté stoce

Akvadukt na Zlaté stoce

Akvaduktem překonává Zlatá stoka níže položenou Podřezanskou stoku. Nachází se v lesích za Třeboní, nejblíže je obec Branná.

Akvadukt na Zlaté stoce u Majdaleny

Akvadukt na Zlaté stoce u Majdaleny

Další ze dvou akvaduktů na Zlaté stoce se nachází přibližně jeden kilometr od vlakového nádraží obce Majdalena.

Akvadukt v lednickém parku

Akvadukt v lednickém parku

Akvadukt byl postaven v roce 1805 knížecím architektem Josefem Hardtmuthem jako napodobenina římského vodovodu a patřil do zavlažovacího sytému parku. Zároveň sloužil jako umělý vodopád, kdy voda z jeho vrcholu přepadala přes polozřícený pilíř do rybníka.

Kamenná kašna v Kutné Hoře

Kamenná kašna v Kutné Hoře

Krásná a mohutná kašna uprostřed malého náměstíčka je jedním ze symbolů Kutné Hory. Kvůli narušení pramenů důlní činností musela být voda přiváděna do města ze vzdálených míst. Kamenná kašna sloužila jako rezervoár vzácné pitné vody až do roku 1890.

Opatovický kanál – středověké vodní dílo

Opatovický kanál – středověké vodní dílo

Bylo vybudováno v letech 1498 až 1521, najdeme u Opatovic nad Labem. Kanál čerpal vodu z Labe a sloužil k napájení rozsáhlé rybniční sítě, kterou založil majitel pardubického panství pan Vilém z Pernštejna.

Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách

Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách

Říčka Chřibská Kamenice vyvěrá v Lužických horách v nadmořské výšce 552 m na svahu Jelení skály. Jedná se o pravostranný přítok řeky Kmenice (Srbské Kamenice), se kterou se spojuje pod obcí Srbská kamenice. Společně pak tvoří jednu řeku Kamenici, která tvoří známé soutěsky. Za nimi vtéká do Labe.

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně.

Weisshuhnův kanál – papírenský náhon u Hradce nad Moravicí

Weisshuhnův kanál – papírenský náhon u Hradce nad Moravicí

Weisshuhnův kanál sloužil v minulosti jako papírenský splav a dodnes je v provozu. Byl postaven na přelomu 20. století z popudu podnikatele Carla Weisshuhna pro chod továrny a papírnu v Žimrovicích.

Další aktuality

V Lednici se o víkendu otevře zámek a zámecký skleník

Od soboty 4. února se na sezonu 2023 opět otevírá zámek Lednice a zámecký skleník. Můžete přijít na zimní prohlídky prvního okruhu anebo se pokochat pohledem na ojedinělou kolekci exotických rostlin, z nichž některé rozkvétají právě teď. Zámek se skleníkem bude přístupný v únoru a březnu vždy o víkendech od 10:00 do 16:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Památky

V pátek se ve Valticích znovu otevře Salon vín

Salon vín České republiky ve Valticích představí už v pátek 3. února široké veřejnosti sto nejlepších moravských a českých vín pro rok 2023. Nejlepší stovka oceněná Zlatou medailí Salonu vín bude až do poloviny prosince letošního roku prezentována tradičně ve stejnojmenné degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Nejlepším vinařstvím roku 2022 je vinařství Jindřich Kadrnka!

Absolutním vítězem 13. ročníku prestižní oborové soutěže Vinozoom vinařství roku, oficiálně tedy i nejlepším vinařstvím loňského roku se stalo vinařství Jindřich Kadrnka, které zároveň zvítězilo v kategorii malé vinařství. V kategorii střední vinařství uspělo Thaya vinařství a v kategorii velké vinařství Bohemia Sekt.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Vinaři z Němčiček zvou na otevřené sklepy

Vinařská obec Němčičky na jižní Moravě zve milovníky vína na zimní festival otevřených sklepů s názvem Zimní festival vína. Bude se konat v sobotu 28. ledna od 10:00 do 19:00 hodin. K ochutnání budou skvělá vína od němčičských vinařů a k chuti přijdou vhod i tradiční zimní laskominy z domácích zdrojů. Nebude chybět ani soutěž o nejlepší svařák.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika