Úvod > Aktuality > Tipy pro Štědrý den v zoo, s krumlovskými medvědy anebo v pevnosti
Zážitky

Tipy pro Štědrý den v zoo, s krumlovskými medvědy anebo v pevnosti

  • Vydáno20. prosince 2023
Jak u dětí začít nenápadně pěstovat radost z obdarovávání ostatních? Třeba tak, že se na Štědrý den vypravíte do zoo, nejbližšího zookoutku, na farmu anebo ke krmelci do lesa a donesete zvířatům něco dobrého na zub. Buďte si jistí, že žádný žalud, ořech, jablko nebo mrkev nepřijde nazmar!

Vánoce s medvědy

V hitparádě zvířecích Vánoc mají výsostné postavení Medvědí VánoceČeském Krumlově. Tohle město vypadá jako vystřižené z pohádky téměř v každé roční době, a dvojnásob to platí pro čas adventu: poznáte to na náměstí Svornosti na vánočních trzích, v Hradním muzeu, které bývá otevřené i v zimě, v malebných uličkách i na hradě. Právě tady na Štědrý den slaví Vánoce medvědi v hradním příkopu. Kdo má chuť, ten může pod dohledem medvědáře Jana Černého vstoupit přímo do medvědího příkopu a přidat dobroty pod vánoční stromečky: bábovky, koláčky, vánočky, jablka a jiné ovoce, zeleninu, vánoční cukroví nebo med. Vše je samozřejmě pečlivě zkontrolováno; to proto, aby se do medvědích bříšek nedostalo nic, co by jim mohlo ublížit.

Huňáči (aktuálně medvědice Marie Terezie a dvojice tříletých medvíďat Máša a Arno) mezitím čekají ve svých ubikacích a k nadílce se vydají až na Štědrý den v 10:00 hodin dopoledne, kdy oficiální program Medvědích Vánoc začíná. Zatímco se budete bavit pohledem na hodujícího medvěda, můžete popíjet tradiční medvědí punč nebo čaj s medem, mlsat cukroví a poslouchat, jak hraje kapela Kapka. Mimochodem, takové hody jsou pro krumlovské chlupáče opravdu výjimečné, běžně dostávají jinou stravu. V jejich žaludcích prý každý týden zmizí spousty pečiva, tvaroh, jogurty, ovoce a zelenina. A samozřejmě med, protože jak dobře víte z pohádek, bez toho se žádný medvěd neobejde.
 

Vánoce v zoo

Zvláštní programy na Vánoce nachystala i spousta zoologických zahrad. Zadarmo se na Štědrý den podíváte do zoo Děčín anebo do zoo v Ústí nad Labem, kde na některá zvířata čekají slavnostně zabalené dárky s dobrotami a ozdobené vánoční stromečky. Zoo Praha bude na Štědrý den mít pokladny otevřené do 14:00 hodin (areál a většina pavilonů do 16:00 hodin) a k hlavnímu vchodu můžete donést dárky zvířatům: suché pečivo, čerstvé nebo sušené ovoce a zeleninu, veškeré druhy ořechů a piškoty. Vítána jsou také stará prostěradla, povlečení a trička bez zipů, knoflíků a přívěsků, která prý potěší zejména rodinu orangutanů sumaterských.

Chytání zlaté rybky, která dokáže splnit leckteré dětské přání, provází tradičně Štědrý den v zoo Plzeň; chystá se tu i vánoční naučná stezka, chybět nebudou jesličky na pamlsky pro zvířátka a samozřejmě Vánoce u šimpanzů. Také v zoo Liberec uvítají vánoční dárečky pro zvířata – ovoce, ořechy, míče, hasičské hadice, košíky a podobně – a za to vy budete mít dobrovolné vstupné. Otevřené bude i Zoo Brno, kde chystají speciální komentovaná krmení, například u tygrů, pásovce nebo u drápkatých opiček.
 

Kam ještě zajít na Štědrý den?

Pevnost JosefovNa Ježíška můžete s dětmi na Štědrý den čekat při návštěvě pevnosti Josefov. V kasematech budou připravené dílničky. Výrobek si každý může odnést domů a doplnit si tak vánoční výzdobu o vlastnoručně vyrobený kousek. Chybět nebude ani vánoční výzdoba v kasematech, oheň v krbech, trdelníky a vánoční punč. A proběhne tradičně i střelba ze střelecké galerie, kterou obstará Klub vojenské historie Josefov. Přijít si vychutnat atmosféru Štědrého dne můžete na hrad Rotštejn v Českém ráji. Od 13:00 do 15:00 se bude na hradě konat již XXII. Veselé hradní koledování. K vidění bude velký hradní betlém ze šustí, čeká vás sváteční prohlídka hradu, povídání pohádky, skauti přinesou Betlémské světlo. Nezapomeňte přinést věci na vánoční stromeček pro zvířátka. Od 9:00 do 14:00 hodin vás během Štědrého dne přivítá tropický skleník Fata Morgana v Botanické zahradě hlavního města Prahy v Troji. Pozoruhodné tvary rostlin, roztodivné barvy a zajímavé struktury porostu se neustále mění; rozkvétají rozmanité typy květů, a dokonce přibývají i nové druhy rostlin, přijďte se podívat!
Na Štědrý den do Zoo Děčín – Čekání na Ježíška

24.12.
Na Štědrý den do Zoo Děčín – Čekání na Ježíška

Na Štědrý den připravila zoo pro návštěvníky dáreček v podobě vstupu zdarma. Příchozí si mohou po celý advent užít vánočně nasvícenou zoo s několika vánočními stromy a betlémem.

Vánoční Zoo Dvůr Králové nad Labem 2024

21.12.
5.1.
Vánoční Zoo Dvůr Králové nad Labem 2024

Sváteční procházku po zahradě vám zpestří svítící dekorace ve tvaru zvířat či několik originálních vánočních stromků.

Medvědí Vánoce v Českém Krumlově

24.12.
Medvědí Vánoce v Českém Krumlově

Medvědi v hradním příkopě slaví vánoční svátky spolu s dětmi i dospělými, kteří jí rádi přinášejí dárky. Vánoční atmosféru umocňuje společné zpívání koled na hradním nádvoří.

Další aktuality

Kam vyrazit na výlet po České republice? Máme pro vás tipy na březen!

Česká republika – to je nepřeberné množství možností kam vyrazit na výlet. Vybrat si můžete mezi sportovními výlety, výlety do přírody, kulturou, památkami, starobylými městy, která jsou plná života a kultury nebo výlety za poznáním či zábavou. Poradíme vám, kam se vydat, a kde si užít i odpočinout!
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (24.2. – 25.2.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří 2024, Železný kelt/tka 2024, Matějská pouť 2024 v Praze, Mezinárodní den průvodců 2024 v Praze, Mezinárodní den průvodců 2024 v Prostějově. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (24.2. – 25.2.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Železný kelt/tka 2024, Mezinárodní den průvodců 2024 v Pardubicích, Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří 2024, Mezinárodní den průvodců v Brně 2024, Český ples v Obecním domě. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Naplánujte si Velikonoce – kouzelné svátky jara! Máme pro vás první tipy na jarní výlety

Oslavíte svátky jara ve městech, v probouzejících se parcích, na zámcích anebo v dobovém stylu ve skanzenu? V Česku můžete Velikonoce prožít na desítky způsobů! V roce 2024 připadá Velikonoční neděle na 31. března. Školákům začínají velikonoční prázdniny už ve čtvrtek 28. března a volno je i na Velký pátek 29. března. Velikonoční pondělí oslavíme 1. dubna.
Zážitky

Fascinace dinosaury trvá už 200 let: objev ze Stonesfieldu a první dinosaurus

Víte, že vědci objevili dinosaury teprve před 200 lety? Dinosauři obývali naši planetu v období druhohor, přibližně před 231 až 66 miliony let. Anglický přírodovědec a teolog William Buckland 20. února 1824 poprvé před Londýnskou geologickou společností popsal obří čelist a kosti končetin, které objevil v břidlicovém lomu ve vesnici Stonesfield nedaleko Oxfordu. Kam v Česku za dinosaury? Vyberte si! Čekají na vás T-Rexové, hraví Allosauři, různí Mosasauři, Plesiosaurři a další unikáty.
Zážitky

Nahlédněte do vesmíru a připomeňte si tak Den hvězdáren a planetárií

Víte, že 15. březen je Den hvězdáren a planetárií? Všem milovníkům astronomie má připomínat, že nad našimi hlavami se nachází obloha, po které se pohybují hvězdy, planety, Měsíc i Slunce, tu a tam se mihne meteor, kometa, kosmická stanice či družice, a že na toto vše se můžeme podívat nejen svýma očima, ale i hvězdářskými dalekohledy nebo prostřednictvím projektorů našich planetárií. Vydejte se na večerní pozorování, hvězdárny a planetária nabídnou také komentované prohlídky a další populárně vzdělávací akce.
Zážitky

Jarní prázdniny 2024: tipy, kam na výlety v týdnu 11. – 17. března

Už víte, kam vyrazit s rodinou či partou přátel na jarní prázdniny? V týdnu od 11. do 17. března mají volno děti z Benešova, Berouna, Rokycan, Českých Budějovic, Českého Krumlova, Klatov, Trutnova, Pardubice, Chrudimi, Svitav, Ústí nad Orlicí, Ostravy-města a Prostějova. Portál Kudy z nudy vám přináší spousty nápadů a tipů, kam se vypravit o jarních prázdninách a kde si pár dní volna opravdu užít.
Zážitky

100 tipů pro romantické zážitky

Romantika je podle Slovníku spisovného jazyka českého to, co v sobě má prvky nevšednosti, neobyčejnosti, fantastičnosti, dobrodružnosti a silného citového působení. Romantika je přesně to, co potřebujete! Máme pro vás vše, co by měl kvalitní romantický pobyt či zážitek nabídnout. Můžete si vybrat z tipů na první i sté rande: lahodné romantické večeře, procházky v přírodě, skvělé ubytování, trochu adrenalinu nebo relaxaci ve dvou. Udělejte radost své lásce, ať už je svátek svatého Valentýna, 1. máj nebo kterýkoliv jiný den v roce.
Zážitky