Úvod > Aktuality > Tipy pro Štědrý den v zoo, s krumlovskými medvědy anebo v pevnosti
Zážitky

Tipy pro Štědrý den v zoo, s krumlovskými medvědy anebo v pevnosti

  • Vydáno22. prosince 2019
Jak u dětí začít nenápadně pěstovat radost z obdarovávání ostatních? Třeba tak, že se na Štědrý den vypravíte do zoo, nejbližšího zookoutku, na farmu anebo ke krmelci do lesa a donesete zvířatům něco dobrého na zub. Buďte si jistí, že žádný kaštan, žalud, jablko nebo mrkev nepřijde nazmar!

Vánoce s medvědy

V hitparádě zvířecích Vánoc mají výsostné postavení Medvědí VánoceČeském Krumlově. Tohle město vypadá jako vystřižené z pohádky téměř v každé roční době, a dvojnásob to platí pro čas adventu: poznáte to na náměstí Svornosti na vánočních trzích, v areálu Klášterů na výstavě Anděl Páně II., v Hradním muzeu, které bývá otevřené i v zimě, v malebných uličkách i na hradě. Právě tady na Štědrý den slaví Vánoce medvědi v hradním příkopu.

Kdo má chuť, ten může pod dohledem medvědáře Jana Černého vstoupit přímo do medvědího příkopu a přidat dobroty pod vánoční stromečky: bábovky, koláčky, vánočky, jablka a jiné ovoce, zeleninu, vánoční cukroví nebo med. Vše je samozřejmě pečlivě zkontrolováno; to proto, aby se do medvědích bříšek nedostalo nic, co by jim mohlo ublížit.

Huňáči (aktuálně medvědice Marie Terezie a dvojice dvouletých medvíďat Máša a Arno) mezitím čekají ve svých ubikacích a k nadílce se vydají až na Štědrý den v 10:00 hodin dopoledne, kdy oficiální program Medvědích Vánoc začíná. Zatímco se budete bavit pohledem na hodujícího medvěda, můžete popíjet tradiční medvědí punč nebo čaj s medem, mlsat cukroví a poslouchat, jak hraje kapela Kapka. Mimochodem, takové hody jsou pro krumlovské chlupáče opravdu výjimečné, běžně dostávají jinou stravu. V jejich žaludcích prý každý týden zmizí spousty pečiva, tvaroh, jogurty, ovoce a zelenina. A samozřejmě med, protože jak dobře víte z pohádek, bez toho se žádný medvěd neobejde.
 

Vánoce v zoo

Zvláštní programy na Vánoce nachystala i spousta zoologických zahrad. Zadarmo se na Štědrý den podíváte do zoo Děčín anebo do zoo v Ústí nad Labem, kde na některá zvířata čekají slavnostně zabalené dárky s dobrotami a ozdobené vánoční stromečky. Zoo Praha bude na Štědrý den mít pokladny otevřené do 14:00 hodin (areál a většina pavilonů do 16:00 hodin) a k hlavnímu vchodu můžete donést dárky zvířatům: suché pečivo, čerstvé nebo sušené ovoce a zeleninu, veškeré druhy ořechů a piškoty. Vítána jsou také stará prostěradla, povlečení a trička bez zipů, knoflíků a přívěsků, která prý potěší zejména rodinu orangutanů sumaterských.

Chytání zlaté rybky, která dokáže splnit leckteré dětské přání, provází tradičně Štědrý den v zoo Plzeň; chystá se tu i vánoční naučná stezka, chybět nebudou jesličky na pamlsky pro zvířátka a samozřejmě Vánoce u šimpanzů. Také v zoo Liberec uvítají vánoční dárečky pro zvířata – ovoce, ořechy, míče, hasičské hadice, košíky a podobně – a za to vy budete mít dobrovolné vstupné. Do Zoo Zlín se na Štědrý den podívají děti za 1 Kč. Otevřené bude i Zoo Brno, kde chystají speciální komentovaná krmení.
 

Kam ještě zajít na Štědrý den?

Pevnost JosefovNa Ježíška můžete s dětmi na Štědrý den čekat při návštěvě pevnosti Josefov. Tradiční dopolední hra v podzemí se tentokrát zaměří na staročeská řemesla, po obědě se ještě můžete vypravit na letošní poslední komentovanou prohlídku.

Přijít si vychutnat atmosféru Štědrého dne můžete na hrad Valdštejn v Českém ráji. O Štědrém dnu přispěje ke sváteční atmosféře koncert souboru I Dilettanti z Liberce. V programu souboru pod vedením Čeňka Svobody zazní koledy a vánoční skladby z období renesance a baroka.

Stejně jako každý rok i letos můžete přijít na Vyhlídkovou věž Nové radnice v Ostravě. Příchozí si budou moci vyzkoušet vánoční tradice, jako jsou házení střevícem či pouštění skořápek, a zjistit, co je potká v dalším roce pomocí lití vosku. Vy i vaše ratolesti můžete popustit uzdu fantazii a kreativitě, a vyrobit si vlastní vánoční ozdoby, kterými můžete ozdobit náš vánoční stromeček, nebo si je vzít na památku domů. Pro zájemce bude k dispozici i betlémské světlo.
Na Štědrý den do Zoo Děčín

24.12.
Na Štědrý den do Zoo Děčín

Přímo na Štědrý den připravila zoo pro návštěvníky dáreček v podobě vstupu do zahrady zcela zdarma.

Lidové Vánoce v Polabí 2022

17.11.
30.12.
Lidové Vánoce v Polabí 2022

Velká vánoční výstava pod názvem „Lidové Vánoce v Polabí“ se i letos koná v celém areálu skanzenu.

Vánoční Zoo Dvůr Králové nad Labem

17.12.
3.1.
Vánoční Zoo Dvůr Králové nad Labem

Vánoce v Safari Parku začínají už 17. prosince!

Štědrý den v Zoo Brno

24.12.
Štědrý den v Zoo Brno

Štědrodopolední komentovaná krmení a setkání v Zoo Brno.

Štědrý den v Zoo Hluboká

24.12.
Štědrý den v Zoo Hluboká

Napadlo vás někdy zkrátit si chvíle čekání na Ježíška v zoo? Již několik let se v zoo scházíme, krmíme společně některá zvířata a užíváme si neopakovatelné vánoční nálady.

Medvědí Vánoce v Českém Krumlově

24.12.
Medvědí Vánoce v Českém Krumlově

Medvědi v hradním příkopě slaví vánoční svátky spolu s dětmi i dospělými, kteří jí rádi přinášejí dárky. Vánoční atmosféru umocňuje společné zpívání koled na hradním nádvoří.

Advent a Vánoce v Českém Krumlově

25.11.
6.1.
Advent a Vánoce v Českém Krumlově

Zazpívat si koledy pod širým nebem, bavit se v průvodu andělů, popíjet punč na nejkrásnějším náměstí… To vše zahaleno do sváteční atmosféry. Advent a Vánoce mají v Českém Krumlově svůj nezaměnitelný půvab.

Olomoucké Vánoce 2022

18.11.
23.12.
Olomoucké Vánoce 2022

Olomoucké vánoční trhy patří k těm nejhezčím nejen v Olomouci. Vychutnejte si pravou vánoční atmosféru až do 23. prosince 2022. Opět se můžete užít dřevěné městečko s desítkami stánků s tradičním sortimentem a bohatou nabídkou punčů. Novinkou letošních trhů je velký průvod Krampus čertů.

Další aktuality

Pět tipů na výlety vlakem s Mikulášem, čerty a pojízdným peklem

Do Mikuláše zbývá ještě pár dnů, ale čerti a nadšení železničáři nikdy nespí! Mnoho mikulášských a čertovských vlaků vyjíždí už tento víkend 3. a 4. prosince 2022. Vydejte se s portálem Kudy z nudy mikulášským parním vlakem z Brna do Oslavan, na hrad Hartenberg, mikulášským vlakem po Bechyňce anebo po úzkorozchodné Řepařské drážce!
Zážitky

Výlety za venkovními betlémy a vánoční atmosférou

Máte chuť udělat si hezký výlet za tradičními i netradičními betlémy? Vyrazte za nimi do plenéru! Pěkným zážitkem bude procházka ke skalnímu betlému v Kuksu, betlémům v Písku, k návštěvě láká také Jírův betlém v malebném Kryštofově údolí a jako z pohádky vypadá betlém v zámeckém parku ve Vrchlabí. Míst, kam se nejen za betlémy vydat, je však mnohem víc.
Zážitky

Seznamte se: nejúspěšnější čeští průmyslníci

Slavné české průmyslníky spojují známé značky, rozsáhlé průmyslové areály a neobvyklé nápady, jimiž často předběhli dobu. Někde se podnikání v rodině předávalo z generace na generaci, jinde se uplatňovaly originální metody řízení, výroby a obchodu. Jedinečné příběhy nejznámějších českých průmyslníků vám představíme na Kudy z nudy.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Tipy na zajímavé akce na víkend 3. až 4. prosince 2022. Inspirace na výlety a víkendové zážitky – za romantikou a poznáním, sport, zábava pro děti, aktuální výstavy, koncerty a zážitkové programy z celé České republiky! Tipy z kalendáře akcí snadno a rychle na jednom místě na Kudy z nudy.
Zážitky