!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Tipy na výlety tam, kde se něco děje o vánočních svátcích
Tipy na výlety tam, kde se něco děje o vánočních svátcích
"> "> "> ">
Zážitky

Tipy na výlety tam, kde se něco děje o vánočních svátcích

Vydáno 19. prosince 2019
Trávíte Štědrý den pěkně doma, v pohodlí a v teploučku, a ven na výlet vás to táhne až o svátcích? I na Boží hod a na Štěpána se odehrává spousta akcí, stačí prolistovat nabídku portálu Kudy z nudy. Někde se bude nadělovat, jinde hrát divadlo anebo si prohlédnete nazdobené historické interiéry.

Popelka i Půta na hradě Švihov

ŠvihovPokud máte rádi Popelku a Vánoce si bez ní neumíte představit, udělejte si po Štědrém dnu a hlavních vánočních svátcích malé opakování. Zveme vás totiž mimo jiné na zimní prohlídky hradu Švihov, kde se filmová pohádka natáčela. Okolní krajinou vede pohádková stezka Po stopách Popelky a společně s dětmi můžete pátrat po místech, která znáte z filmu.

Zimní prohlídky Švihova se konají od 27. do 30. prosince, vždy v 11:00, 12:00 a 13:00 hodin. V zimním období ve vánočním čase bude možné navštívit upravený prohlídkový okruh Hrad a výstavu Za tajemstvím Popelčina střevíčku. Vstupné na komentované prohlídky je 120 korun pro dospělé a 80 Kč pro děti a důchodce.
 

Vánoce s koňmi, hudbou i poezií

BěloušPříběhy vánoční noci si vyslechnete pouze na Hod Boží 25. prosince na moravském Šternberku. Od 16 do 18 hodin se konají Poetické prohlídky hradu, které zahrnují nejen prohlídky vánočně vyzdobeným hradem v romantickém podvečerním čase, ale právě i četbu z knihy Piera Gribaudiho.

Národní hřebčín vás ve dnech 26. a 27. prosince 2019 zve do Kladrub nad Labem na tradiční vánoční návštěvu u starokladrubských koní. V Kladrubech nad Labem vás pozvou i na císařský zámek a do historické kočárovny, kde uvidíte pohádkový kočár z již zmíněné  pohádky Tři oříšky pro Popelku.

stezka korunami stromů LipnoSpeciální vánoční prohlídky, při kterých vyslechnete v různých komnatách zámku Radim krásné renesanční skladby v podání hraběnky Leopoldýny, se konají 25. prosince. Tato v pravdě záhadná osoba zahraje na loutnu a další nástroje skladby zachovalé z doby Rudolfa II., ale těšit se můžete i na vánoční koledy z celé Evropy.

Pohodovou atmosféru si můžete užít například na stezce korunami stromů na Lipně, která má otevřeno i během vánočních svátků (mimo Štědrého dne). Připomeňme jen, že základní vstupné stojí 250 Kč, děti a senioři zaplatí 205 Kč a rodinné vstupné vás vyjde na 705 Kč.
 

Zn.: Jen pro odvážné a otužilé

Milujete vodu, jezdíte na vodu a máte pocit, že zvládnete všechno? Pak je právě pro vás přímo dělaná Vánoční jízda na Lužnici, kterou každý rok po Vánocích pořádá Vodácký klub Suchdol nad Lužnicí. Sraz účastníků letošního, v pořadí již 40. ročníku, je v 10:00 hodin na vodácké základně u Klikovského mostu, konvoj lodí společně popluje k jezu Pilař v Majdaleně. Komu se nechce do lodi, ten se může vydat na pěší pochod zimní krajinou kolem Lužnice, cílem je rovněž jez Pilař.

Z podobného soudku je také Memoriál Alfreda Nikodéma, jedna z nejznámějších a nejstarších otužileckých akcí v Česku – letos oslaví už 73 let trvání! Odehrává se každoročně na Štěpána v Praze ve Vltavě u Národního divadla. Vše vypukne ve čtvrtek 26. prosince v 11:00 hodin na severním cípu Slovanského ostrova.
 

Od Vánoc až do Silvestra na hradech a zámcích

Někde mají otevřeno celou zimu, jinde otevírají interiéry právě jen na pár zimních dnů – například pouze na Štěpána se otevře hrad Buchlov nebo zámek Frýdek-Místek.

Ve dnech 25. a 31. prosince bude možné zajít do zámku Lysice, vánoční prohlídky čekají příchozí od 26. do 31. prosince na hradě Kost, ve dnech 25. až 28. prosince se konají večerní vánoční  prohlídky na zámku Loučeň. Prohlídky vánočně vyzdobených sychrovských zámeckých interiérů, doplněné o původní historické betlémy a vánoční stromečky s originálními ručně malovanými ozdobami, se konají od 27. do 31. prosince. Vánoční kostýmované prohlídky na zámku Boskovice budou pro všechny zájemce přístupné od 26. do 28. prosince. Příchozím otevře své brány Horšovský Týn i hrad Bouzov, kde na vás 26. a 27. prosince čekají nejen vánoční prohlídky, ale i živý betlém a vánoční dílna pro děti. Od 27. do 28. prosince budou probíhat vánoční prohlídky zámku rodiny Bartoň-Dobenín v Novém Městě nad Metují.
 

Silvestrovský konec roku

rozhledna brdo zimaA kam se vypravit na konec roku od 28. do 31. prosince? Do posledního prosincového dne se provádi na jihočeských Nových Hradech. Už v sobotu 28. prosince si užijete předsilvestrovskou oslavu mezi rybami v Živé vodě v Modré u Velehradu.

Skalní sportovci musí 30. prosince vyšlápnout kopec k rozhledně Brdo, tak, aby se setkali s ostatními pochodníky mezi 11. a 12. hodinou. K návštěvě do konce roku láká zámek Velké Losiny, krkonošská tvrz Stachelberg a speciálně na Silvestra jste zváni na zámek Kynžvart, moravský Šternberk, do Perníkové chaloupky, na zámek Mníšek pod Brdy anebo na zámek Bečov.
Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

První stezka korunami stromů v České republice je otevřená celoročně. Stezka v délce 372 m z dřevěné konstrukce je citlivě zasazena do smíšeného lesa a při maximálním stoupání 2 - 6% se dostanete až do 24 metrové výšky. Stezka je zakončena 40metrovou vyhlídkovou věží.