Úvod > Aktuality > Tipy na výlety tam, kde se něco děje o vánočních svátcích

Tipy na výlety tam, kde se něco děje o vánočních svátcích

Vydáno 19. prosince 2018 Zážitky
Trávíte Štědrý den pěkně doma, v pohodlí a v teploučku, a ven na výlet vás to táhne až o svátcích? I na Boží hod a na Štěpána se odehrává spousta akcí, stačí prolistovat nabídku portálu Kudy z nudy. Někde se bude nadělovat, jinde hrát divadlo anebo si prohlédnete nazdobené historické interiéry.

Popelka i Půta na hradě Švihov

ŠvihovPokud máte rádi Popelku a Vánoce si bez ní neumíte představit, udělejte si po Štědrém dnu a hlavních vánočních svátcích malé opakování. Zveme vás totiž mimo jiné na zimní prohlídky hradu Švihov, kde se filmová pohádka natáčela. Okolní krajinou vede pohádková stezka Po stopách Popelky a společně s dětmi můžete pátrat po místech, která znáte z filmu.

Zimní prohlídky Švihova se konají od 27. do 30. prosince, vždy v 11:00, 12:00 a 13:00 hodin. V tom samém termínu si můžete prohlédnout výstavu Půta Švihovský, diplomat konce středověku. Výstava bude věnována osobnosti Půty Švihovského z Rýzmberka, který byl nejvyšším sudím českého království na přelomu 15. a 16. století jedním z předních šlechticů konce středověku a nejdůležitějších politiků jagellonských Čech. Vstupné na komentované prohlídky je 110 korun pro dospělé a 80 Kč pro děti a důchodce.
 

Vánoce s koňmi, hudbou i poezií

BěloušPříběhy vánoční noci si vyslechnete pouze na Hod Boží 25. prosince na moravském Šternberku. Od 16 do 18 hodin se konají Poetické prohlídky hradu, které zahrnují nejen prohlídky vánočně vyzdobeným hradem v romantickém podvečerním čase, ale právě i četbu z knihy Piera Gribaudiho.

Národní hřebčín vás ve dnech 26. a 27. prosince 2018 zve do Kladrub nad Labem na tradiční vánoční návštěvu u starokladrubských koní. V Kladrubech nad Labem vás pozvou i na císařský zámek a do historické kočárovny, kde uvidíte pohádkový kočár z již zmíněné  pohádky Tři oříšky pro Popelku.

stezka korunami stromů LipnoSpeciální vánoční prohlídky, při kterých vyslechnete v různých komnatách zámku Radim krásné renesanční skladby v podání hraběnky Leopoldýny, se konají 26. prosince. Tato v pravdě záhadná osoba zahraje na loutnu a další nástroje skladby zachovalé z doby Rudolfa II., ale těšit se můžete i na vánoční koledy z celé Evropy.

Pohodovou atmosféru si můžete užít například na stezce korunami stromů na Lipně, která má otevřeno i během vánočních svátků. Připomeňme jen, že základní vstupné stojí 210 Kč, děti a senioři zaplatí 180 Kč a rodinné vstupné vás vyjde na 550 Kč.
 

Zn.: Jen pro odvážné a otužilé

Milujete vodu, jezdíte na vodu a máte pocit, že zvládnete všechno? Pak je právě pro vás přímo dělaná Vánoční jízda na Lužnici, kterou každý rok po Vánocích pořádá Vodácký klub Suchdol nad Lužnicí. Sraz účastníků letošního, v pořadí již 39. ročníku, je v 10:00 hodin na vodácké základně u Klikovského mostu, konvoj lodí společně popluje k jezu Pilař v Majdaleně. Komu se nechce do lodi, ten se může vydat na pěší pochod zimní krajinou kolem Lužnice, cílem je rovněž jez Pilař.

Z podobného soudku je také Memoriál Alfreda Nikodéma, jedna z nejznámějších a nejstarších otužileckých akcí v Česku – letos oslaví už 71 let trvání! Odehrává se každoročně na Štěpána v Praze ve Vltavě u Národního divadla. Vše vypukne v sobotu 26. prosince v 11:00 hodin na severním cípu Slovanského ostrova.
 

Od Vánoc až do Silvestra na hradech a zámcích

Někde mají otevřeno celou zimu, jinde otevírají interiéry právě jen na pár zimních dnů – například pouze na Štěpána se otevře hrad Buchlov nebo zámek Frýdek-Místek.

Od 25. do 31. prosince bude možné zajít do zámku Lysice, vánoční prohlídky čekají příchozí od 26. do 31. prosince na hradě Kost nebo Hrubý Rohozec. Ve dnech 25. a 26. prosince se konají večerní vánoční  prohlídky na zámku Loučeň. Prohlídky vánočně vyzdobených sychrovských zámeckých interiérů, doplněné o původní historické betlémy a vánoční stromečky s originálními ručně malovanými ozdobami, se konají od 27. do 31. prosince. Vánoční kostýmované prohlídky na zámku Boskovice budou pro všechny zájemce přístupné od 26. do 28. prosince. Příchozím otevře své brány Horšovský Týn i hrad Bouzov, kde na vás 26. a 27. prosince čekají nejen vánoční prohlídky, ale i živý betlém a vánoční dílna pro děti. Od 27. do 28. prosince budou probíhat vánoční prohlídky zámku rodiny Bartoň-Dobenín v Novém Městě nad Metují.
 

Prodloužený silvestrovský víkend

rozhledna brdo zimaA kam se vypravit na "silvestrovský víkend" od 29. do 31. prosince? Pokud máte rádi vánočky, pak musíte navštívit výstavu tohoto vánočního pečiva na zámku Vizovice, která zde bude až do 30. prosince. Do posledního prosincového dne se provádi na jihočeských Nových Hradech. Už v sobotu 29. prosince si užijete předsilvestrovskou oslavu mezi rybami v Živé vodě v Modré u Velehradu.

Skalní sportovci musí 30. prosince vyšlápnout kopec k rozhledně Brdo, tak, aby se setkali s ostatními pochodníky mezi 11. a 12. hodinou. K návštěvě do konce roku láká zámek Velké Losiny, krkonošská tvrz Stachelberg, Arcibiskupský zámek v Kroměříži a speciálně na Silvestra jste zváni na zámek Kynžvart, moravský Šternberk, do Národního divadla v Praze, Perníkové chaloupky, na zámek Mníšek pod Brdy anebo na zámek Bečov.
Silvestrovský hrad Šternberk

Silvestrovský hrad Šternberk

Závěrečnou akcí roku 2018 bude Silvestrovský hrad.

Memoriál Alfreda Nikodéma 2019

Memoriál Alfreda Nikodéma 2019

73. ročník nejstarší otužilecké akce v České republice se koná v Praze na řece Vltavě mezi Střeleckým a Slovanským ostrovem. Akce začne v 11.00 na severním cípu Slovanského ostrova.

Vánoční hrad Bouzov

Vánoční hrad Bouzov

Prohlídka vánočně vyzdobeným hradem, na I. nádvoří živý Betlém a vánoční dílna pro děti.

Silvestr na hradě Bouzov

Silvestr na hradě Bouzov

Přijeďte si ukrátit čekání na Nový rok prohlídkou hradu Bouzov.

Silvestrovský výstup na Javořici

Silvestrovský výstup na Javořici

Silvestrovský výstup na Javořici je již tradičně součástí akcí o „Novoroční čtyřlístek“, při které bude finanční částka 20 Kč od každého účastníka předána na podporu pro handicapované spoluobčany. Zakladatelem akce je Antonín Fučík.

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

První stezka korunami stromů v České republice je otevřená celoročně. Stezka v délce 372 m z dřevěné konstrukce je citlivě zasazena do smíšeného lesa a při maximálním stoupání 2 - 6% se dostanete až do 24 metrové výšky. Stezka je zakončena 40metrovou vyhlídkovou věží.

Zimní prohlídky hradu Kašperk

Zimní prohlídky hradu Kašperk

V termínu 28. 12. až 1. 1. otevře brány návštěvníkům hrad Kašperk. Během sváteční otevírací doby vždy od 10 do 16:30 hodin se tradičně konají speciální komentované prohlídky hradu s kostýmovaným průvodcem.

Zimní království starokladrubských koní

Zimní království starokladrubských koní

Národní hřebčín Kladruby nad Labem zve 26. a 27. prosince do Kladrub nad Labem a do Slatiňan všechny své příznivce na tradiční vánoční návštěvu starokladrubských koní.