Úvod > Aktuality > Tipy na místa, kde najdete orchideje v české přírodě
Příroda

Tipy na místa, kde najdete orchideje v české přírodě

  • Vydáno21. května 2022
Věděli jste, že v české přírodě najdeme na 70 druhů divokých orchidejí? Patří k nim například prstnatec májový, vstavače (mužský, vojenský, bahenní, nachový…), střevíčník pantoflíček, bradáček vejčitý, vemeníček zelený, kruštík bahenní, pětiprstka žežulník a další. Všechny tyto rostliny právě v těchto dnech kvetou a můžete se s nimi setkat na mnoha místech republiky, většinou na zvláště chráněných místech. Kam se za našimi orchidejemi vydat, vám rádi poradíme. Zároveň vás však prosíme, abyste se na uvedených lokalitách chovali k rostlinkám ohleduplně. Pro nenechavce máme důležitou zprávu: orchideje nelze přesadit jinam. Jsou vázány na konkrétní místo a jinde by uhynuly.
Prstnatcová louka v parku v Mariánských Lázních

Prstnatcová louka v parku v Mariánských Lázních

V parku přímo uprostřed Mariánských Lázní, nedaleko Rudolfova pramene, roste vzácný prstnatec májový, který patří k ohroženým druhům českých orchidejí.

Přírodní rezervace Studnické louky

Přírodní rezervace Studnické louky

Přírodní zajímavost Drahanské vrchoviny. Na těchto mokřadních loukách můžete spatřit chráněné rostliny, zejména orchidej prstnatec májový.

Národní přírodní rezervace Čertoryje v Bílých Karpatech

Národní přírodní rezervace Čertoryje v Bílých Karpatech

Jedním z nejcennějších území z celé CHKO Bílé Karpaty jsou právě louky Čertoryje, které byly vyhlášeny v roce 1987 Národní přírodní rezervací.

Vstavačové louky u Velkých Karlovic

Vstavačové louky u Velkých Karlovic

Každoročně v jarním období vykvétají na loukách v okolí Velkých Karlovic vzácné druhy rostlin, mezi ty nejvzácnější patří orchideje z čeledi vstavačovitých.

Farmářské stezky v Krkonoších

Farmářské stezky v Krkonoších

Arniková, orchidejová, hořcová a smilková – to jsou názvy čtyř farmářských stezek vedoucích po krkonošských loukách. Jmenují se podle význačných lučních druhů, které cestou můžete vidět. Na místních farmách si také můžete zakoupit výrobky na tamních loukách vyprodukované.

Louka vstavačů u Černýše

Louka vstavačů u Černýše

Přírodní památka se rozkládá na levém břehu Hučivého potoka pod Perštejnem v Krušných horách, kde se na podmáčených loukách vyskytuje zvláště chráněný prstnatec májový. Dále zde můžeme najít jedovatý upolín nejvyšší a kosatec sibiřský.

Přírodní památka Hvožďanská louka

Přírodní památka Hvožďanská louka

Hvožďanská louka je přírodní památkou v okrese Domažlice. Důvodem ochrany je vlhkomilná květena. Roste zde například hořec hořepník nebo prstnatec májový. Díky hořci se zde vyskytuje jedna z nejstabilnějších populací modráska hořcového v Česku.

Slatinná louka orchidejí u Liblic v zámeckém parku

Slatinná louka orchidejí u Liblic v zámeckém parku

Přírodní památka Slatinná louka leží v anglickém parku zámku Liblice, mimo turisticky značené cesty. Nachází se zde významná lokalita orchidejí. Území o výměře 2,27 ha je chráněno od roku 1986.

Milská stráň v Přírodním parku Džbán

Milská stráň v Přírodním parku Džbán

Přímo uprostřed přírodního parku Džbán v okrese Rakovník bylo v roce 1988 vyhlášeno chráněné území k ochraně zajímavých teplomilných společenstev slínovcovitých, tzv. bílých strání. Pozoruhodné je zde zejména jedno z nejbohatších českých nalezišť vstavače nachového.

Poznávací stezka okolo Lhotky

Poznávací stezka okolo Lhotky

Připravili jsme pro vás cca 2 km dlouhou stezku, na které se dozvíte něco o ovečkách chovaných na okolních pastvinách, včelkách nosících pilně med z okolní nedotčené přírody, obyvatelích rybníka, po jehož hrázi stezka vede, orchidejových loukách, či přírodní rezervaci Štamberk a kamenné moře.

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Naučná stezka Petrovské studánky v Petrově nad Desnou

Naučná stezka Petrovské studánky v Petrově nad Desnou

Stezka spojuje 4 historické studánky – Petrovskou, Srnčí, U kaliště a Anenskou. Stezka upozorňuje také na výskyt vzácných orchidejí a kapradin. Na nenáročné procházce se osvěžíte pramenitou vodou a pokocháte úžasným pohledem na jesenické vrcholy.

Přírodní rezervace Střemošická stráň

Přírodní rezervace Střemošická stráň

Rezervace na opukové stráni nad obcí Střemošice byla vyhlášena byla v roce 1990.

Přírodní památka Tesařov

Přírodní památka Tesařov

Přírodní památka v Kořenově, na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš, chrání oblast podmáčených a rašelinných luk s výskytem chráněného prstnatce májového. Dále zde naleznete silně ohrožený česnek hadí, ostřici rusou či vrbovku bahenní.

Bílé stráně v Českém středohoří

Bílé stráně v Českém středohoří

Severně od Litoměřic, na levé straně údolí Pokratického potoka, se zvedá strmá opuková stráň, která hostí řadu vzácných a významných druhů rostlin. Svůj název stráň dostala podle barvy půdy, jež tvoří druhohorní slínité vápence – tzv. zvonivá opuka.

Polabská černava

Polabská černava

Národní přírodní památka Polabská černava se rozkládá podél toku Pšovky v těsné blízkosti obce Mělnická Vrutice. Jedná se o unikátní lokalitu se slatinnými a rašelinnými porosty s výskytem vstavačů (orchidejí).

Přírodní památka Prlov

Přírodní památka Prlov

Přírodní památku Prlov tvoří tři samostatné lokality – dvě květnaté orchidejové louky a listnatý les. Na květnatých loukách se výskytují zvláště vzácné květiny, zejména orchidej vemeníček zelený a prstnatec Fuchsův a modřenec chocholatý. Na přilehlých loukách roste vstavače bledý a vstavač Mužský.

Bývala Mašovická střelnice v Podyjí – ráj motýlů a orchidejí

Bývala Mašovická střelnice v Podyjí – ráj motýlů a orchidejí

Ještě v nedávné minulosti u Mašovic vládli vojáci a lidem se za domy ozývala pravidelná střelba. Dnes je lokalita bývalého vojenského cvičiště místem, kde žijí desítky druhů vzácných motýlů, nebo silně ohrožený pěvec pěnice vlašská či rostou orchideje.

Další aktuality

Znáte motýlí ráje Papilonia?

Představte si nejkrásnější motýly světa poletující přímo kolem vás! A nemusí zůstat jen u snění – na několika místech naší republiky najdete motýlí domy Papilonia, které vás vezmou do tropické džungle anebo fantasy světa. Každá Papilonia má odlišnou stylizaci letové zóny, čímž prohlídce přidává charakteristickou atmosféru. Navíc mají tyto motýlí světy otevřeno celoročně, takže si návštěvu můžete naplánovat kdykoli. Nejnovějším přírůstkem do rodiny motýlích domů je Papilonia Liberec, který se otevřel během dubna 2024.
Příroda

Zákaz pálení klestu: platí od dubna do konce října kvůli riziku požárů

V souvislosti s oteplováním a klimatickou změnou výrazně stoupá riziko lesních požárů. Podle dlouhodobých statistik hoří nejčastěji kromě letních měsíců také v dubnu. Lesy ČR proto dbají na prevenci a apelují na návštěvníky. Jejich nedbalost je totiž nejobvyklejší příčinou požárů.
Příroda

Den Země: oslavte ho v Domech přírody

Každý rok 22. dubna má naše planeta svátek: Den Země. Užít si ho můžete nejlépe v přírodě, ve vybraných lokalitách navíc najdete i tzv. Domy přírody, unikátní expozice Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, kde se dozvíte zajímavosti o fauně, floře, geologii... konají se v nich exkurze a osvětové programy pro děti i dospělé. Kam se na taková místa vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Příroda

Den Země 2024, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe v roce 1970, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé.
Příroda

Na noční obloze vrcholí roj Lyridy, sledovat jej lze k ránu

Během dubna je možno pozorovat každoroční roj meteoritů zvaných Lyridy. Vrcholné období, kdy jsou letos na obloze patrné i pouhým okem, právě nastává, odehraje se 16. až 25. dubna, maximum se pak očekává 22. dubna 2024. Oči k nebi je však třeba pozvednout brzy ráno. Vesmírné představení však neskončí, poslední meteory spatříte 30. dubna.
Příroda

Lidové pranostiky: květen, lásky čas a krátké návraty zimy

Z pranostik „březen – za kamna vlezem“ a „duben, ještě tam budem“ fičí zima, zato máj, to je něco docela jiného: slibuje „vyhánění koz v háj“, hřejivé sluneční paprsky, lásku, polibky a květiny. Seznamte se na Kudy z nudy s květnovými pranostikami!
Příroda

100 přírodních zajímavostí, které musíte vidět

Česká republika má mnoho přírodních krás. S trochou nadsázky lze říci, že se u nás dá najít všechno: od horské krajiny přes lesotundru, step, mokřady a rašeliniště, slaniska s dozvuky vulkanické činnosti, vyhaslé sopečné útvary, rozmanitá skalní města, ledovcová jezera ale i několik malých „pouští“, tzv. písečných přesypů. Pojďte tato místa objevit i vy! Portál Kudy z nudy vám poradí, kam se vydat na zajímavý výlet do přírody.
Příroda

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: výlety za zvířaty našich lesů

Vzácní tetřívci z Krkonoš, srnky z pražského zookoutku, jezevci z Ondřejníku, včely z Monínce, veverky z lesoparku Barbořina, vlci ze Srní, divočáci z brněnské obory Holedná a společně s nimi lasičky, kuny, ježci, zajíci, sovy a další lesní zvířata: to jsou tentokrát naši průvodci na výletech do přírody po všech krajích České republiky. Vypravte se s námi hluboko do lesů a odhalte tajemství jejich obyvatel!
Příroda