Úvod > Aktuality > Tipy na druhý adventní víkend: trhy, andělé, betlémy, čerti a bitva
Tipy na druhý adventní víkend: trhy, andělé, betlémy, čerti a bitva
"> "> "> ">
Zážitky

Tipy na druhý adventní víkend: trhy, andělé, betlémy, čerti a bitva

  • Vydáno4. prosince 2019
Žádné Vánoce se neobejdou bez jarmarků a trhů. Portál Kudy z nudy jich nabízí celou řadu, poklidné i plné čertů, na výstavištích nebo v historických centrech měst. Mezi pozvánkami na další adventní víkend se ale neztratí ani ta, která láká do Perníkové chaloupky anebo na husitskou bitvu u Nekmíře.

Advent pod Rumpálem ve Strakonicích

StrakoniceJihočeské Strakonice ožijí od pátku 6. prosince do neděle 8. prosince 2019 středověkým vánočním trhem pod Rumpálem! Zkušení cestovatelé a místní vědí, že Rumpál je mohutná gotická věž na hradě ve Strakonicích, v sídle Muzea středního Pootaví. Pochází ze 13. století a tradiční adventní trhy, které se na nádvoří pod ní vždy v prosinci odehrávají, mívají jedinečný genius loci.

Hradní nádvoří se zaplní řemeslníky a hudebníky ze širokého okolí s pestrým sortimentem řemeslných výrobků, jako jsou adventní věnce, vánoční ozdoby, betlémy, jmelí, svíčky, perníčky a další vánoční zboží. Dále kované a vyřezávané předměty, šperky z různých materiálů, keramiku, koření, sušenou vazbu, drátkování, ručně vyráběný textil, přírodní kosmetiku a háčkované čepice, čelenky, bižuterie atd. Nebude chybět ani tradiční medovina, punč, trdelník, pražené mandle a oříšky, klobásy, nakládané sýry, bramboráky, koblížky, ovocné špízy či staročeská kuchyně.
 

Valašský mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách

Vánoční trhLetošní 28. Valašský mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách zve návštěvníky v sobotu 7. prosince na ukázky starodávných řemesel či podívanou na lidové zvyky patřící k adventu, naláká na vynikající valašské dobroty kyselicí počínaje a rožněným jehněčím konče, potěší při poslechu muzik a souborů, rozveselí mikulášskou obchůzkou s průvodem čertovských družin a přichystá i mnoho dalších milých setkání.

Těšit se můžete také na bohatou nabídku regionálních dobrot a rukodělných produktů, výstavy, soutěže a koncerty – zkrátka jarmek plný setkání, chutí a vůní, jaký zažijete jen ve Valašských Kloboukách.
 

Legendární Mikulášská jízda z Letohradu

Mikuláš v LetohraduI letos můžete v Pardubickém kraji oslavit Mikuláše na kolejích. Jedná se o nejstarší akci na tratích Českých drah v ČR. První jízda se uskutečnila jednu mrazivou sobotu v roce 1989 právě v Letohradě a na této trase, takže letos tomu bude přesně 30 let, co oblíbený mikulášský vláček vyjel poprvé!

V sobotu 7. prosince pojede mikulášský vlak z Letohradu do Dolní Lipky a zpět. Mikuláš s andělem a čerty se vydá na cestu z Letohradu v 10:09 hodin. Po hodině jízdy vlak dorazí do Dolní Lipky, odkud se bude vracet v 11:50 zpět do Letohradu.
 

Vánoce na výstavištích

Vánoční trhyNa vánoční trhy můžete vyrazit i na výstaviště – třeba do areálu FloriaKroměříži, kde vánoční trhy s expozicí betlémů, ukázkami tradiční i moderní vánoční výzdoby, jarmarkem, dětskými dílnami a salaší s živými zvířaty budou k vidění po celý víkend 7. a 8. prosince. Mnohem déle potrvají Polabské vánoční trhy na výstavišti v Lysé nad Labem, kde si nakoupíte dárky a získáte vánoční inspiraci od pátku 6. prosince až do neděle 22. prosince. Obyvatelé jihomoravské metropole se mohou vydat na vánoční trhy na brněnském výstavišti.
 

Zimní husitská bitva u Nekmíře

Bitva zimaV sobotu 7. prosince se můžete zúčastnit rekonstrukce první bitvy, kde Jan Žižka z Trocnova použil vozovou hradbu. Bitvy se uskuteční u nového pomníku na původním bojišti v obci Nekmíř cca 15 km od Plzně. Právě zde se začátkem prosince 1419 odehrála bitva, v níž husitská vojska v čele s Janem Žižkou zápasila se šlechticem Bohuslavem ze Švamberka.

Během dne se uskuteční dvě bojové ukázky, a to v 11:00 a 14:00 hodin. Uvidíterytíře na koních, Husity na vozech, poslechnete si dobovou hudbu a spolu s dětmi so určitě užijete i doprovodný program. Vstupné stojí pro dospělého 130 Kč, pro děti pak 70 korun.
 

Tipy pro rodiny s dětmi

SvařákZábavy pro děti není nikdy dost, třeba o víkendu 7. a 8. prosince na Špilberku, kde se chystají Vánoce s pohádkami a vánočními zvyky, vánočně vyzdobená je v těchto dnech i Perníková chaloupka u Pardubic, která o víkendu láká k návštěvě právě rodiny s dětmi.

Ve čtvrtek 5. prosince pak můžete vyrazit na náměstí Přemysla Otakara II. v centru Českých Budějovic a opět po roce zažít tradiční přílet anděla, který se vždy o adventu snáší na náměstí z Černé věže.

A pokud vám snad v našem výčtu chybí mikulášské tipy, najdete je přehledně shrnuté ve zvláštním článku!
Vánoce ve skanzenu Zubrnice

10.12.
11.12.
Vánoce ve skanzenu Zubrnice

Zažijte chvíle klidu a pohody ve skanzenu v Zubrnicích. Po oba dva dny jsou otevřeny objekty na návsi od 9 do 16 hod. Dětem zpestříme prohlídku úkoly na vánoční stezce, mohou si také v dílnách vyrobit malou drobnost.

Polabské vánoční trhy na výstavišti v Lysé nad Labem

2.12.
4.12.
Polabské vánoční trhy na výstavišti v Lysé nad Labem

Polabské vánoční trhy v Lysé nad Labem si za dobu své existence – v roce 2022 se uskuteční již 27. ročník, vybudovaly pověst jedněch z nejlepších předvánočních prodejních akcí v republice.

Perníková chaloupka – vypravte se do pohádky a za vůní medu

Perníková chaloupka – vypravte se do pohádky a za vůní medu

Původně Lovecký zámeček z roku 1882, který slouží jako výletní místo pro všechny, co dosud nepřestali věřit na pohádky. Uvidíte historii pardubického perníku, výstavu perníků, uslyšíte vyprávění pohádky O perníkové chaloupce a zažijete návštěvu strašidelného pohádkového lesa.

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum založené v roce 1894 spravuje stálé expozice v prostorách strakonického hradu a od roku 2008 také unikátní areál Vodního mlýna v Hoslovicích. V současné době prochází muzeum rozsáhlou rekonstrukcí. Otevřeny jsou jen aktuální výstavy, černá kuchyně a vyhlídková věž Rumpál.

Přílet anděla do Českých Budějovic

5.12.
Přílet anděla do Českých Budějovic

Nenechte si ujít Přílet anděla a Andělskou pochůzku v Českých Budějovicích. Přílet anděla na náměstí Přemysla Otakara II. probíhá již tradičně 5. prosince. Tedy i v letošním roce se anděl chystá slétnout z Černé věže přesně v 17:45 hodin.

Vánoční trhy na brněnském výstavišti

9.12.
18.12.
Vánoční trhy na brněnském výstavišti

Od 9. do 18. prosince se na brněnském výstavišti konají tradiční Vánoční trhy, které jsou skutečným rájem pro nákup vánočních dárků. Návštěvníci si jistě vyberou ve vánočně vyzdobených pavilonech z pestré nabídky od více než 400 prodejců z celé republiky i ze zahraničí.

Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket

10.12.
11.12.
Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket

Tentokrát se můžete těšit na stará řemesla a zvyky, vážící se k regionu Krušných hor a Poohří.