ÚvodAktualityZámky o prázdninách vítají děti, přijďte na pohádkovou prohlídku
Památky

Zámky o prázdninách vítají děti, přijďte na pohádkovou prohlídku

  • 21. června 2021
Vydejte se s dětmi na výlet do minulosti a poznejte hrady oživlé historií a pohádkami. Webový portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů na hrady a zámky, kde si děti užijí prázdninová dobrodružství!

Hry a hračky malých aristokratů

Zámek HořoviceHračky provázejí člověka odnepaměti. Ať už si je vyráběli v dávných dobách lidé doma z kostí, ze dřeva a hlíny, později z papíru, provázků a kousků látek, vždycky byly hračky nejcennějším dětským majetkem. Výstava her a hraček na zámku v Hořovicích se po dlouhých letech dočkala zasloužené proměny a byla přesunuta do prostor bývalé zámecké kuchyně. Výstava se bude líbit nejen dětem, ale i dospělým.

Okruh je otevřen denně mimo pondělí od 10:00 do 16:00 (o prázdninách pak ještě o hodinu déle), vstupné je 60 Kč pro dospělé a 50 Kč pro děti.

Pro děti je v hořovickém zámku k dispozici ještě Cesta za pokladem – hledání zámeckého pokladu pomocí plánku v praku.
 

Život šlechtice od dětských střevíčků na Nelahozevsi

Holčička princeznaZámek Nelahozeves zve na novou prohlídku děti a jejich rodiče. Děti i rodiče budou mít jedinečnou šanci se seznámit s Lobkowiczkými sbírkami prostřednictvím prohlídky zaměřené na prohloubení poznatků z historie rodiny Lobkowiczů, výtvarného a hudebního umění. Prožitek z prohlídky umocní nový pracovní sešit i navazující kreativní dílnička v dobově zařízených saloncích.

Délka dětské prohlídky je včetně výtvarné dílničky cca 90 minut. Dětské prohlídky se pořádají každý víkend, až do konce října, vždy ve 14:00 hodin. Vzhledem k omezené kapacitě, doporučujeme si prohlídku zarezervovat na tel. čísle 315 709 111.
 

Komtesa Hortensie ukáže dětem Ratibořice

zámek RatibořiceTaké v letošním roce připravil zámek Ratibořice pro dětské návštěvníky a jejich rodiče nevšední zážitky z prohlídky I. patra zámku. Začínají 1. července 2021 a budou probíhat po celý červenec. Během procházky zámeckými interiéry vás bude doprovázet půvabná schovanka paní kněžny, komtesa Hortensie. Hortensie bude dětem vyprávět o životě na venkovském sídle. Dozvíte se něco o etiketě, módě, účesech a oblékání. Dále o povinnostech dam i malých slečen, nebo o trávení volného času. Procházka zámeckými interiéry s komtesou Hortensií zabere asi 30 minut.  

Během prohlídky s komtesou Hortensií se děti nebudou nudit jako na běžné prohlídce, mohou se zeptat na cokoliv, co je bude zajímat a na konci prohlídky se mohou s komtesou Hortensií také vyfotografovat. Prohlídky s komtesou Hortensií se budou konat od 1. do 31. 7. 2021, s výjimkou pondělí, v časech od 10:00, 11:00, 12:00, 14:00 a 15:00 hodin.
 

Speciální dětské prohlídky na zámku Frýdlant

FrýdlantProhlídka je určena menším dětem a vede hradními místnostmi, kde se děti dozvědí, jak se na hradě žilo, čím se zabýval hradní pán, co dělaly jeho děti nebo jak se hrady vytápěly. Následně je pro děti připravena místnost, kde si mohou vystavené předměty osahat, uvidí hry, které se na hradech hrály, vyzkouší si křeslo hradního pána a mohou si do ruky vzít i meč. K dispozici jsou i pastelky, aby si mohly na památku namalovat obrázek.

Časy zahájení prohlídek určuje pokladní (nejsou pevně stanoveny). Intervaly mezi prohlídkami jsou dle potřeb provozu. Prohlídky se konají od 1. 6. do 31. 10. 2021.
 

Historické oděvy v Miloticích

Zámek MiloticeK lákadlům zámku Milotice na Hodonínsku patří kostýmované prohlídky, kde zájemce oblékají do historických oděvů, která funguje po celou sezónu, až do října. V kostýmu prince/princezny popřípadě hraběte/hraběnky se návštěvníci mohou individuálně projít francouzskou zahradou, anglickým parkem a exteriéry zámeckého areálu Milotice. Samozřejmě každý, kdo vlastní fotoaparát, se může při této procházce zvěčnit.

Kostymérna disponuje více jak 160 kostýmy různých velikostí. Šaty je možné zapůjčit na 30 minut a to za každého počasí, ovšem je třeba si návštěvu v kostymérně předem zamluvit přes webové stránky zámku.
 

Zkrácené prohlídky Rájce nad Svitavou

Rájec nad SvitavouV letošním roce připravil státní zámek v Rájci nad Svitavou pro dětské návštěvníky speciální prohlídky jižního křídla prvního patra. K vidění jsou nejen společné místnosti jako jídelna a velký salón, ale i ložnice a pracovny. Zkrácené prohlídky zavítají dokonce i ke koupelně a do loveckého salónu plného trofejí z okolních lesů.

Zkrácené prohlídky jsou připraveny od 22. 6. 2021 od úterý do neděle vždy v 11:00 a ve 13:00 hodin. Kapacita je omezena dle aktuálních vládních nařízení.
 

Letní pozastavení v Litomyšli

LitomyšlOd 1. července do 31. srpna 2021, od úterý do neděle vždy v 10:35 a ve 13:35, lze zakoupit zkrácenou prohlídku litomyšlským zámkem s názvem „Letní pozastavení“. Letní pozastavení na zámku v Litomyšli uvítají především rodiny s menšími dětmi, nebo všichni, kteří se chtějí v létě raději koupat, ale je jim líto litomyšlský zámek, památku zapsanou na seznam světového dědictví UNESCO, jen bez povšimnutí minout.

Zkrácené prohlídky procházejí deseti nejkrásnějšími místnostmi, které sloužily na zámku pro přijímání návštěv. Ve zkráceném povídání se do 30 minut dozvíte to nejdůležitější o zámku v Litomyšli, o nejkrásnějších exponátech i zajímavostech z běžného zámeckého života.


Dětské prohlídky zámku Děčín

Zámek DěčínDětská prohlídka se odehrává na běžné trase, využívá však vlastní speciální rekvizity, které mají zapojit co nejvíce smyslů. Malí návštěvníci nejen poslouchají a dívají se, ale některé předměty si mohou sami osahat, vyzkoušet a dokonce i ochutnat.

Celou prohlídkou se jako červená nit line zajímavé pátrání po skrytých indiciích a vzkazech, které po sobě zanechaly zámecké děti. A co malé návštěvníky čeká na konci? Tajemství, které se všichni dozví až během prohlídky. Program je určen pro děti ve věku 4–12 let. O letních prázdninách se dětskdobrodružné prohlídky konají vždy od čtvrtka do neděle 11:15, 13:15 a 15:15 hodin. Na prohlídku je nutná rezervace nebo objednání.
 

Letní dětské prohlídky na zámku Žďár nad Sázavou

zámek žďárOblíbené zábavné prohlídky zámku se zámeckými lektory se tentokrát ponesou v duchu architektury a stavebnictví. Letní program pro rodiny s dětmi probíhá ve Žďáru nad Sázavou každé prázdninové pondělí, středu a pátek.

Budete se bavit, ale zároveň se něco nového naučíte a dozvíte. Se zámeckým lektorem projdete různá zámecká zákoutí – program je plný zábavných výtvarných a pohybových aktivit! Na program je nutné mít rezervaci.
 

Léto na zámku Kačina

zámek KačinaPo celé léto vás na Kačině čeká bohatý program. Každé úterý a čtvrtek bude patřit dětským divákům, odehrají se zde pohádková představení. Pro dospělé jsou na plánu speciální kostýmované prohlídky, noční prohlídky, divadla a koncerty.

Například Oživené sobotní prohlídky zámku Kačina probíhají 18. a 25. července, 8. a 15. srpna 2021 a noční prohlídky se konají 25. června, 16. a 30. července, 13. srpna a 3. září 2021.
 

Prohlídky s princeznou na zámku Zákupy

Zámek ZákupyPrůvodkyně oblečená v pohádkovém kostýmu si na zákupském zámku s dětmi vypráví o výzdobě místností a zajímavých předmětech.

Prohlídka vybraných interiérů zámku vyhrazená pro děti do 10 let v doprovodu dospělých, pouze v 10:15, 12:15 a 14:15 hodin, délka 30 minut. Zájemcům doporučujeme rezervaci vstupenek na tel. 487 857 278. Vstupné na prohlídku je jednotné, a to 50 Kč. Zájemcům doporučujeme nákup vstupenek on-line.
 

Dětské prohlídky relikviáře svatého Maura

Relikviář sv. MauraBěhem návštěvní sezóny nabízí státní hrad a zámek Bečov pravidelné dětské prohlídky relikviáře svatého Maura a zámeckých interiérů. Pro děti ve věku 7 až 12 let je určen 3. okruh nesoucí název Relikviář pro každého. Děti jsou do prohlídky aktivně zapojovány a to hravou formou – pomocí dotykového modelu v reálné velikosti a komiksu. Prohlídka končí v trezorové místnosti s originálním relikviářem svatého Maura.

Pro nejmladší návštěvníky (4 – 8 let) je určen 4. okruh – Procházka minulostí. Výprava nejprve projde zámecké interiéry Bečova, poté zahrady, štoly tesané do skály a "tajné" schodiště s vyústěním v salla terreně, kde si děti mohou vyzkoušet historické kostýmy, hry a stolovací náčiní. Všechny dětské prohlídky končí povýšením účastníků do šlechtického stavu a obdržením glejtu.
Letní pozastavení – zkrácené prohlídky pro děti na zámku Litomyšl

1. 7.31. 8.
Letní pozastavení – zkrácené prohlídky pro děti na zámku Litomyšl

O letních prázdninách lze zakoupit zkrácenou prohlídku litomyšlským zámkem s názvem „Letní pozastavení“.

Kostýmové prohlídky – půjčovna historických kostýmů na zámku Milotice

16. 5.28. 10.
Kostýmové prohlídky – půjčovna historických kostýmů na zámku Milotice

K lákadlům zámku Milotice na Hodonínsku patří kostýmované prohlídky, kde zájemce oblékají do historických oděvů. Je však nutné se předem zarezervovat.

Speciální dětské prohlídky na zámku Frýdlant

3. 4.30. 9.
Speciální dětské prohlídky na zámku Frýdlant

Prohlídka i pro ty nejmenší na státním hradu a zámku ve Frýdlantě nabízí několik místností, kde mohou děti vidět, jak se dříve žilo a hospodařilo. Sednou si na královské křeslo, vezmou si do ruky meč a na cestu si namalují obrázek.

Dětská prohlídka zámku Nelahozeves – objevování Lobkowiczkých sbírek

30. 3.26. 10.
Dětská prohlídka zámku Nelahozeves – objevování Lobkowiczkých sbírek

Zveme vás na prohlídku pro děti a rodiče na zámku Nelahozeves.

Dětské prohlídky na zámku Hrubý Rohozec – Zámek dětem (mimořádný okruh)

28. 3.30. 9.
Dětské prohlídky na zámku Hrubý Rohozec – Zámek dětem (mimořádný okruh)

Zkrácená prohlídka pro rodiny s dětmi prochází dvě zámecké knihovny, jídelnu a dětské pokoje. Je zaměřena na nejmladší návštěvníky, zejména děti od 3 do 7 let. Průvodce ovšem není v kostýmu. Prohlídka probíhá především formou otázek. Prohlídky dětského okruhu odcházejí pouze v předem stanovené časy.

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy Památky

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy

Státní zámek Milotice, nazývaný perla jihovýchodní Moravy, je unikátně zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury v obci Milotice, asi 8 km od Kyjova, v regionu bohatých folklorních tradic a dobrého vína.

Relikviář pro každého – na hradě a zámku Bečov myslí na děti Památky

Relikviář pro každého – na hradě a zámku Bečov myslí na děti

Během návštěvní sezóny nabízí státní hrad a zámek Bečov pravidelné dětské prohlídky relikviáře svatého Maura a zámeckých interiérů. Děti si na dětském webu mohou výlet na Bečov dokonce samy naplánovat.

Další aktuality

Znáte všechna královská města? Přinášíme velký přehled tipů na výlet

Čím se lišilo královské město od běžného poddanského města? Bylo podřízeno přímo panovníkovi a jeho obyvatelé byli svobodní, na rozdíl od poddaných v ostatních městech, kteří byli podřízeni šlechtě. Mezi královská města se počítala i tzv. věnná města, která spravovaly manželky vladařů. Kromě daní, které města v Království českém odevzdávala přímo královské koruně se také zavázala posílat na královský dvůr různé „naturálie“ – vždy takové, které byly v dané oblasti nejlepší. Tak například Nový Bydžov posílal do královské kuchyně raky, Mělník víno, Chrudim pšenici a Jaroměř lososy.
29. květen 2024 9:00
Památky

10 tipů na místa s nejkrásnější štukovou výzdobou aneb ve stínu a na výsluní

Stropy, římsy, balkony, fabiony, reliéfy, rohové lišty i sloupy u řady našich památek zdobí plastická štuková výzdoba. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte nejkrásnější štukovou výzdobu v Česku – třeba na zámky Uherčice, Bučovice a Kratochvíle, do Clam-Gallasova paláce v Praze anebo do kostela Nanebevzetí Panny Marie v Polné.
29. květen 2024 8:03
Památky

10 tipů na návrat do renesance

Zatímco středověké hrady sloužily k obraně svých obyvatel a jejich majetku, renesanční zámky měly za úkol své majitele reprezentovat. Vydejte se na některý ze zámků, které vám přinášíme v našich tipech na výlet a poznejte život renesančních šlechtických rodů.
29. květen 2024 7:00
Památky

Prohlídky soukromých hradů a zámků: navštěvujte a objevujte!

Už o nadcházejícím víkendu 25. a 26. května se budou konat Dny soukromých hradů a zámků 2024. Dvacítka památkových objektů, o které pečují buď potomci starých šlechtických rodů, anebo noví majitelé, během nich otevře své brány a nabídne vedle pravidelných prohlídek i speciální programy. Udělejte si výlet na místa, kde při troše štěstí potkáte i jejich šlechtické majitele... Pozoruhodné interiéry nabízí například zámek Častolovice, hrad Kost, zámek Blatná, Karlova Koruna, Chyše, Dobříš, Stránov a mnohé další památky.
24. květen 2024 16:00
Památky

Tipy pro milovníky hradů a zámků: navštivte ty, které jsou v soukromých rukách

O podstatnou část kulturního dědictví naší země pečují s cílem, aby bylo zachováno nejen pro současníky, ale i pro generace budoucí, soukromí vlastníci. Poznejte hrady a zámky, které patří původním šlechtickým rodům, městům a obcím anebo soukromníkům, pro které je péče o kulturní dědictví celoživotní radostí.
24. květen 2024 7:23
Památky

Kalendář 2024: I knihy mají svou duši – objevte kouzlo literatury na festivalech i v muzeích a knihovnách

Objevte kouzlo knih. Krásné starobylé knihovny lze obdivovat při prohlídkách klášterů, přímo do výroby papíru se dostanete v jedné z nejstarších evropských manufaktur ve Velkých Losinách, kde se tradičním způsobem papír vyrábí dodnes. Navštívit můžete i památník Bible kralické, knihovnu Latinské školy v Jáchymově a další zajímavá muzea. Navíc milovníci a milovnice knih jistě netrpělivě očekávají začátek festivalu Svět knihy, který startuje již tento čtvrtek 23. května 2024. Podívejte se s portálem Kudy z nudy i na další zajímavé akce, které potěší knihomolky a knihomoly.
22. květen 2024 11:45
Památky

7 věcí, které nevíte o… jízdách králů

Lidový obyčej, zapsaný v roce 2011 na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO, fascinuje svým tajemným poselstvím. Obřady provázející svátek zvaný letnice se dřív odehrávaly na mnoha místech, dnes se zvyk udržuje už jen v několika vesnicích na Slovácku a na střední Moravě.
22. květen 2024 11:00
Památky

Česko ve filmu: znáte nejpohádkovější místa v Česku?

Zámky Červená Lhota, Hluboká a Lednice, hrady Švihov, Bouzov a Pernštejn, a k tomu ještě Pekelné doly nebo skalní město Adršpach: to jsou ta nejpohádkovější místa v Česku. Není divu, že je vedle nadšených turistů a výletníků vyhledávají také filmaři. Podívejte se s Kudy z nudy ta nejkrásnější a nejpohádkovější místa, která hrála hlavní roli ve filmových pohádkách!
21. květen 2024 8:49
Památky