Úvod > Aktuality > Zámky o prázdninách vítají děti, přijďte na pohádkovou prohlídku
Památky

Zámky o prázdninách vítají děti, přijďte na pohádkovou prohlídku

  • Vydáno21. června 2021
Vydejte se s dětmi na výlet do minulosti a poznejte hrady oživlé historií a pohádkami. Webový portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů na hrady a zámky, kde si děti užijí prázdninová dobrodružství!

Hry a hračky malých aristokratů

Zámek HořoviceHračky provázejí člověka odnepaměti. Ať už si je vyráběli v dávných dobách lidé doma z kostí, ze dřeva a hlíny, později z papíru, provázků a kousků látek, vždycky byly hračky nejcennějším dětským majetkem. Výstava her a hraček na zámku v Hořovicích se po dlouhých letech dočkala zasloužené proměny a byla přesunuta do prostor bývalé zámecké kuchyně. Výstava se bude líbit nejen dětem, ale i dospělým.

Okruh je otevřen denně mimo pondělí od 10:00 do 16:00 (o prázdninách pak ještě o hodinu déle), vstupné je 60 Kč pro dospělé a 50 Kč pro děti.

Pro děti je v hořovickém zámku k dispozici ještě Cesta za pokladem – hledání zámeckého pokladu pomocí plánku v praku.
 

Život šlechtice od dětských střevíčků na Nelahozevsi

Holčička princeznaZámek Nelahozeves zve na novou prohlídku děti a jejich rodiče. Děti i rodiče budou mít jedinečnou šanci se seznámit s Lobkowiczkými sbírkami prostřednictvím prohlídky zaměřené na prohloubení poznatků z historie rodiny Lobkowiczů, výtvarného a hudebního umění. Prožitek z prohlídky umocní nový pracovní sešit i navazující kreativní dílnička v dobově zařízených saloncích.

Délka dětské prohlídky je včetně výtvarné dílničky cca 90 minut. Dětské prohlídky se pořádají každý víkend, až do konce října, vždy ve 14:00 hodin. Vzhledem k omezené kapacitě, doporučujeme si prohlídku zarezervovat na tel. čísle 315 709 111.
 

Komtesa Hortensie ukáže dětem Ratibořice

zámek RatibořiceTaké v letošním roce připravil zámek Ratibořice pro dětské návštěvníky a jejich rodiče nevšední zážitky z prohlídky I. patra zámku. Začínají 1. července 2021 a budou probíhat po celý červenec. Během procházky zámeckými interiéry vás bude doprovázet půvabná schovanka paní kněžny, komtesa Hortensie. Hortensie bude dětem vyprávět o životě na venkovském sídle. Dozvíte se něco o etiketě, módě, účesech a oblékání. Dále o povinnostech dam i malých slečen, nebo o trávení volného času. Procházka zámeckými interiéry s komtesou Hortensií zabere asi 30 minut.  

Během prohlídky s komtesou Hortensií se děti nebudou nudit jako na běžné prohlídce, mohou se zeptat na cokoliv, co je bude zajímat a na konci prohlídky se mohou s komtesou Hortensií také vyfotografovat. Prohlídky s komtesou Hortensií se budou konat od 1. do 31. 7. 2021, s výjimkou pondělí, v časech od 10:00, 11:00, 12:00, 14:00 a 15:00 hodin.
 

Speciální dětské prohlídky na zámku Frýdlant

FrýdlantProhlídka je určena menším dětem a vede hradními místnostmi, kde se děti dozvědí, jak se na hradě žilo, čím se zabýval hradní pán, co dělaly jeho děti nebo jak se hrady vytápěly. Následně je pro děti připravena místnost, kde si mohou vystavené předměty osahat, uvidí hry, které se na hradech hrály, vyzkouší si křeslo hradního pána a mohou si do ruky vzít i meč. K dispozici jsou i pastelky, aby si mohly na památku namalovat obrázek.

Časy zahájení prohlídek určuje pokladní (nejsou pevně stanoveny). Intervaly mezi prohlídkami jsou dle potřeb provozu. Prohlídky se konají od 1. 6. do 31. 10. 2021.
 

Historické oděvy v Miloticích

Zámek MiloticeK lákadlům zámku Milotice na Hodonínsku patří kostýmované prohlídky, kde zájemce oblékají do historických oděvů, která funguje po celou sezónu, až do října. V kostýmu prince/princezny popřípadě hraběte/hraběnky se návštěvníci mohou individuálně projít francouzskou zahradou, anglickým parkem a exteriéry zámeckého areálu Milotice. Samozřejmě každý, kdo vlastní fotoaparát, se může při této procházce zvěčnit.

Kostymérna disponuje více jak 160 kostýmy různých velikostí. Šaty je možné zapůjčit na 30 minut a to za každého počasí, ovšem je třeba si návštěvu v kostymérně předem zamluvit přes webové stránky zámku.
 

Zkrácené prohlídky Rájce nad Svitavou

Rájec nad SvitavouV letošním roce připravil státní zámek v Rájci nad Svitavou pro dětské návštěvníky speciální prohlídky jižního křídla prvního patra. K vidění jsou nejen společné místnosti jako jídelna a velký salón, ale i ložnice a pracovny. Zkrácené prohlídky zavítají dokonce i ke koupelně a do loveckého salónu plného trofejí z okolních lesů.

Zkrácené prohlídky jsou připraveny od 22. 6. 2021 od úterý do neděle vždy v 11:00 a ve 13:00 hodin. Kapacita je omezena dle aktuálních vládních nařízení.
 

Letní pozastavení v Litomyšli

LitomyšlOd 1. července do 31. srpna 2021, od úterý do neděle vždy v 10:35 a ve 13:35, lze zakoupit zkrácenou prohlídku litomyšlským zámkem s názvem „Letní pozastavení“. Letní pozastavení na zámku v Litomyšli uvítají především rodiny s menšími dětmi, nebo všichni, kteří se chtějí v létě raději koupat, ale je jim líto litomyšlský zámek, památku zapsanou na seznam světového dědictví UNESCO, jen bez povšimnutí minout.

Zkrácené prohlídky procházejí deseti nejkrásnějšími místnostmi, které sloužily na zámku pro přijímání návštěv. Ve zkráceném povídání se do 30 minut dozvíte to nejdůležitější o zámku v Litomyšli, o nejkrásnějších exponátech i zajímavostech z běžného zámeckého života.


Dětské prohlídky zámku Děčín

Zámek DěčínDětská prohlídka se odehrává na běžné trase, využívá však vlastní speciální rekvizity, které mají zapojit co nejvíce smyslů. Malí návštěvníci nejen poslouchají a dívají se, ale některé předměty si mohou sami osahat, vyzkoušet a dokonce i ochutnat.

Celou prohlídkou se jako červená nit line zajímavé pátrání po skrytých indiciích a vzkazech, které po sobě zanechaly zámecké děti. A co malé návštěvníky čeká na konci? Tajemství, které se všichni dozví až během prohlídky. Program je určen pro děti ve věku 4–12 let. O letních prázdninách se dětskdobrodružné prohlídky konají vždy od čtvrtka do neděle 11:15, 13:15 a 15:15 hodin. Na prohlídku je nutná rezervace nebo objednání.
 

Letní dětské prohlídky na zámku Žďár nad Sázavou

zámek žďárOblíbené zábavné prohlídky zámku se zámeckými lektory se tentokrát ponesou v duchu architektury a stavebnictví. Letní program pro rodiny s dětmi probíhá ve Žďáru nad Sázavou každé prázdninové pondělí, středu a pátek.

Budete se bavit, ale zároveň se něco nového naučíte a dozvíte. Se zámeckým lektorem projdete různá zámecká zákoutí – program je plný zábavných výtvarných a pohybových aktivit! Na program je nutné mít rezervaci.
 

Léto na zámku Kačina

zámek KačinaPo celé léto vás na Kačině čeká bohatý program. Každé úterý a čtvrtek bude patřit dětským divákům, odehrají se zde pohádková představení. Pro dospělé jsou na plánu speciální kostýmované prohlídky, noční prohlídky, divadla a koncerty.

Například Oživené sobotní prohlídky zámku Kačina probíhají 18. a 25. července, 8. a 15. srpna 2021 a noční prohlídky se konají 25. června, 16. a 30. července, 13. srpna a 3. září 2021.
 

Prohlídky s princeznou na zámku Zákupy

Zámek ZákupyPrůvodkyně oblečená v pohádkovém kostýmu si na zákupském zámku s dětmi vypráví o výzdobě místností a zajímavých předmětech.

Prohlídka vybraných interiérů zámku vyhrazená pro děti do 10 let v doprovodu dospělých, pouze v 10:15, 12:15 a 14:15 hodin, délka 30 minut. Zájemcům doporučujeme rezervaci vstupenek na tel. 487 857 278. Vstupné na prohlídku je jednotné, a to 50 Kč. Zájemcům doporučujeme nákup vstupenek on-line.
 

Dětské prohlídky relikviáře svatého Maura

Relikviář sv. MauraBěhem návštěvní sezóny nabízí státní hrad a zámek Bečov pravidelné dětské prohlídky relikviáře svatého Maura a zámeckých interiérů. Pro děti ve věku 7 až 12 let je určen 3. okruh nesoucí název Relikviář pro každého. Děti jsou do prohlídky aktivně zapojovány a to hravou formou – pomocí dotykového modelu v reálné velikosti a komiksu. Prohlídka končí v trezorové místnosti s originálním relikviářem svatého Maura.

Pro nejmladší návštěvníky (4 – 8 let) je určen 4. okruh – Procházka minulostí. Výprava nejprve projde zámecké interiéry Bečova, poté zahrady, štoly tesané do skály a "tajné" schodiště s vyústěním v salla terreně, kde si děti mohou vyzkoušet historické kostýmy, hry a stolovací náčiní. Všechny dětské prohlídky končí povýšením účastníků do šlechtického stavu a obdržením glejtu.
Dětská prohlídka zámku Nelahozeves – objevování Lobkowiczkých sbírek

8.4.
Dětská prohlídka zámku Nelahozeves – objevování Lobkowiczkých sbírek

Zveme vás na prohlídku pro děti a rodiče na zámku Nelahozeves.

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy

Státní zámek Milotice, nazývaný perla jihovýchodní Moravy, je unikátně zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury v obci Milotice, asi 8 km od Kyjova, v regionu bohatých folklorních tradic a dobrého vína.

Relikviář pro každého – na hradě a zámku Bečov myslí na děti

Relikviář pro každého – na hradě a zámku Bečov myslí na děti

Během návštěvní sezóny nabízí státní hrad a zámek Bečov pravidelné dětské prohlídky relikviáře svatého Maura a zámeckých interiérů. Děti si na dětském webu mohou výlet na Bečov dokonce samy naplánovat.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: zaniklé zámky, zámečky a zříceniny plné romantiky a starých příběhů

Také máte rádi hrady a zámky? Nejenom na portálu Kudy z nudy patří mezi oblíbená výletní místa. Vydejte se s námi odhalit tajemství několika zajímavých památek, jejichž krásu smazaly požáry, běh času i nenechavé lidské ruce. Zaniklé zámky, které se proměnily ve zříceniny.
Památky

10 tipů na výlety do vodních mlýnů aneb ve stínu i na výsluní

Vydejte se s Kudy z nudy za nostalgickou atmosférou starých vodních mlýnů. O nevšední zážitky se postará tiché klapání mlýnského kola a šplouchání vody v náhonu, nahlédnete do domova mlynářů a jejich rodin, a podíváte se, jaké nářadí bylo potřeba k běžnému chodu mlýna i k hospodaření na polích. Samozřejmě nechybí ani tradiční vodníci a buclaté hrnečky na dušičky – bez nich se žádný správný mlýn neobejde.
Památky

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Krásné proměny: podívejte se na nejlépe opravené památky a přehlídku zdařilých rekonstrukcí. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy příběhy o tom, jak zanedbané a roky opomíjené hrady, zámky a další památky, roubenky, staré továrny i ryze praktické technické stavby vstaly z popela, chytily druhý dech a rozzářily se k novému životu.
Památky

Věda a historie není nuda: Iconic Houses – architektura 20. století a slavní tvůrci ikonických vil

Iconic Houses je mezinárodní síť sdružující architektonicky významné domy, vily umělců a ateliéry otevřené pro veřejnost. Hlavní výhoda? Všechny můžete prozkoumat zblízka a hlavně zevnitř. 12 objektů v České republice, náleží do této sítě. Nemusí vyhovovat vašemu osobnímu vkusu, ale nikdo nemůže popřít, že jsou skutečně elegantní a nadčasové, věhlasné a kultovní. Zkrátka Ikonické domy. Pojďte se s nimi seznámit.
Památky

V hlavní roli zvířata aneb kde objevíte sochy koček, psů, lišky, zajíce či opice?

I když nebudeme počítat koně a tisíce jezdeckých soch, přesto v Česku objevíte velkou řadu plastik, u kterých hlavní roli hrají podobizny nejrůznějších zvířat. Slůně na Králickém Sněžníku a liška Bystrouška pod hradem Hukvaldy jsou poměrně známí, ale víte, kde objevíte zajíce, kočky anebo největší sochu psa?
Památky

Zlato, zlato, zlato – poznejte místa, která jsou vzácnému kovu zasvěcena

Míst spojených se zlatem, jeho dobýváním anebo výnosným obchodováním je u nás více než dost. Pojďme se za nimi vypravit a poznat neobyčejné turistické trasy po stopách žlutavého kovu, staré štoly a doly související s dobýváním nejvzácnější kovové suroviny minulosti.
Památky

10 tipů na výlety za zvonkohrami aneb ve stínu i na výsluní

Možná máte bambusovou nebo kovovou zvonkohru doma na zahradě, ale zaposlouchejte se někdy do harmonických tónů velkých zvonkoher. Zvláštní hudební stroje hrají nejrůznější melodie, od lidových a církevních písní přes populární melodie až po koledy. Někde dokonce i zvonkohry odlétají na Velikonoce společně s kostelními zvony do Říma.
Památky

Máte rádi lidové zvyky? Národním muzeum v přírodě zve na velikonoční program

Národní muzeum v přírodě ožije v nadcházejících dnech pestrými velikonočními pořady. Jednotlivá muzea představí nejen obecně známé velikonoční zvyky a tradice, ale zároveň i specifika svých regionů. Návštěvníkům navíc umožní nahlédnout i do církevní symboliky velikonočních svátků. Všichni milovníci tradiční lidové kultury jsou zváni do Zubrnic, na Veselý Kopec, do Betléma u Hlinska, Rožnova pod Radhoštěm anebo hanáckých Příkaz.
Památky