Úvod > Aktuality > Tip na výlet i v zimním období: Zámek Brandýs nad Labem
Zážitky

Tip na výlet i v zimním období: Zámek Brandýs nad Labem

  • Vydáno20. února 2022
Císařský a královský zámek byl v minulosti oblíbeným loveckým sídlem habsburských panovníků. Významná renesanční památka s dochovanou sgrafitovou výzdobou je celoročně otevřena pro veřejnost. Zrestaurované sály a interiérová expozice podávají svědectví o pobytech všech císařů monarchie, kterým zámek patřil až do roku 1918. Mimo hlavní sezónu je zámek otevřen v sobotu a v neděli. Prohlídky se konají každou celou hodinu, v době od 10:00 do 16:00 hodin. A navíc – na zámku je možné zahrát si únikovou hru!
brandýs nad labemZajímavé jsou též komnaty, kde v době své služby u zdejšího dragounského regimentu bydlel poslední rakousko-uherský císař Karel I. Rakouský. Romantiku starých časů si návštěvníci mohou připomenout při prohlídkách zámku v doprovodu dragounských důstojníků v historických uniformách.

Součástí rozsáhlých vědeckých sbírek, které zde v 19. století soustředil světoznámý cestovatel, arcivévoda Ludvík Salvátor z rodiny Toskánských Habsburků, je pozoruhodná knihovna v nejstarším gotickém křídle. Zámek je otevřen o víkendech od 10:00 do 16:00 hodin, vstupné stojí 150 Kč, pro děti 100 Kč.
 

Zahrajte si únikovou hru

pokladJedinečné prostory zámku nabízí poutavý a napínavý příběh pro dospělé i děti, přátelé i rodinu. Je však nutné si ji zarezervovat předem na escapemaster.cz/cs/hra-brandys-n-l/. Rudolf II. měl zámek v Brandýse nad Labem v oblibě a mnohdy zde trávil i několik měsíců v kuse. Poklady zámku lákaly mnoho zlodějů a nenechavců a mezi nimi byl i jeden podvodný alchymista. Jelikož byl Rudolf II. velmi důvěřivý, alchymista se na císařský dvůr bez problému vetřel za záminkou výroby zlata.

Místo toho, aby však zlato vyráběl, tak se pokusil ukrást truhlu s císařským pokladem. Byl ale ve své chamtivosti neopatrný, a tak byl ještě na zámku dopaden. Tento zlodějíček ovšem v nestřežené chvíli stihl poklad ukrýt a i když byl vyslýchán, tak neprozradil, kam poklad schoval. Pro krádež byl chamtivec vsazen do žaláře a nikdy nebyl propuštěn. Po čase se na zámku začal objevovat jeho duch, aby střežil svůj ukrytý lup i po smrti. Dokážete zjistit, kam alchymista svůj poklad ukryl? Ale pozor, prý jej dodnes stále střeží …


Náš tip – prohlédněte si Starou Boleslav

PalladiumNejznámějším místem Staré Boleslavi je trojlodní románská bazilika sv. Václava. Na jejím místě stál na počátku 10. století kostelík sv. Kosmy a Damiána, u něhož byl pravděpodobně 29. září 929 zavražděn kníže Václav, zakladatel chrámu sv. Víta na Pražském hradě, později svatořečený patron české země. Místo jeho tragické smrti se stalo významným poutním místem a zároveň symbolem křesťanských a státních tradic, které si veřejnost připomíná každoročně koncem září při svatováclavských oslavách. Mučednická smrt sv. Václava je vyobrazena ve Vrábské kapli. Do staroboleslavského souboru zajímavých církevních památek dále patří kostelík sv. Klimenta z 11. století s cennou románskou freskovou výzdobou a barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie, v němž je umístěn zlatý mariánský reliéf, jinak též palladium – symbol ochrany a záštity – české země. Památku je možné navštívit v době, kdy je kostel přístupný.
Palladium země české ve Staré Boleslavi

Palladium země české ve Staré Boleslavi

Palladium země české je kovový reliéf, který měl podle legend na Velkou Moravu přivézt biskup Metoděj a při křtu jej věnovat kněžně Ludmile. Za husitských válek byl poničen a znovu přetepán do podoby Panny Marie s dítětem. Ochranou země české byl jmenován v roce 1609 po vydání majestátu Rudolfa II.

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi

Raně barokní baziliku Nanebevzetí Panny Marie postavil na začátku 17. století italský stavitel Giaccomo de Vaccani, na úpravách se podíleli A. Leuther a K. I. Dientzenhofer. Uvnitř kostela je uchováváno Palladium země české – pozlacený reliéf Madony staroboleslavské.

Poutní místo Stará Boleslav

Poutní místo Stará Boleslav

Poutní místo Stará Boleslav je nejstarším poutním místem v Čechách. Od roku 2017 do roku 2021 probíhala generální oprava dvou národních kulturních památek, a to baziliky Nanebevzetí Panny Marie a baziliky sv. Václava. Obě památky jsou nyní přístupné veřejnosti v rámci komentovaných prohlídek.

Kostel sv. Klimenta ve Staré Boleslavi

Kostel sv. Klimenta ve Staré Boleslavi

Kostel sv. Klimenta vznikl podle archeologického výzkumu v 1. polovině 12. století. Je dochován v původní podobě, výjimečný je především nástěnnými malbami z poslední třetiny 12. století, zachycujícími mj. zobrazení legendy ze života sv. Klimenta.

Bazilika sv. Václava ve Staré Boleslavi

Bazilika sv. Václava ve Staré Boleslavi

Románská bazilika sv. Václava s kryptou sv. Kosmy a Damiána je postavena na místě, kde byl podle tradice roku 935 zavražděn a po tři roky pohřben sv. Václav. Založil ji spolu s místní kolegiátní kapitulou po roce 1039 kníže Břetislav I. a vysvěcena byla roku 1046.

Další aktuality

Zažijte pravý zámecký advent na zámku Kačina!

Během adventních víkendu na Kačině 3. a 2., 9. až 10. a 16. až 17. prosince 2023 se budou konat tradiční prohlídky vyzdobeným zámkem, projít se můžete i zámeckým parkem a připravena je také adventní hra pro děti i dospělé. Během druhé adventní neděle jste zváni na zámecký jarmark, třetí adventní víkend vám ukáže tajemství skleníku a těšit se můžete i na ježíškovu poštu a výstavu betlémů.
Středočeský kraj | Památky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (2.12. – 3.12.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Mikulášské jízdy Prahou a okolím – Čertohráček, Valašský mikulášský jarmek, Čertovské řádění našich i krampus čertů v Dětenicích, Vánoce na Hrádku, Slavnostní otevření Arény sportu na Praze 5. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Středočeský kraj | Zážitky

Kam na výlet v Kutné Hoře po celý rok? Objevte ta nejzajímavější místa

Kutná hora patří k perlám našich historických měst, které jsou pro svou jedinečnost zařazeny na seznam UNESCO. Kutnohorské pamětihodnosti lze obdivovat po celý rok, řada z nich je totiž otevřená jak v létě, tak i v zimním období. Poznejte zdejší architektonické skvosty z různých historických období, jako je chrám sv. Barbory, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci, slavná kostnice, Muzeum stříbra anebo Vlašský dvůr. Ze všech ulic, domů i kostelů tu na vás doslova dýchne dlouhá historie města, plná významných dějinných událostí. Během posledních let se do města vrací tradice vinařství, které bývalo v minulosti nedílnou součástí koloritu města. Výlet do Kutné Hory si tak lze zpestřit procházkou po vinařské stezce.
Středočeský kraj | Památky

20 tipů na skvělého Mikuláše ve středních Čechách

Krásné a oblíbené adventní trhy ve středních Čechách a Svatý Mikuláš s anděly i čerty lákají k prosincovým výletům. S dětmi si můžete užít ve Středočeském kraji velké průvody i komornější akce s přátelskou atmosférou. Vydejte se třeba na Čertovské jízdy na Kolínské řepařské drážce, na adventní program do zooparku Zájezd, za tradicemi do Hornického domku v Příbrami anebo si počkejte na mikulášskou nadílku ve skanzenu v Kouřimi. Kam vyrazit za Mikulášem vám poradí Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Zážitky

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami v zimě zůstává otevřený

Novorenesanční zámeček ve Vysoké u Příbrami, rozsáhlý park, Rusalčino jezírko, vila Rusalka i nádherná krajina jsou místa inspirace hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Od letošního roku je to vůbec poprvé, kdy bude památník možné navštívit i v zimní sezóně. Otevřeno zde je každý víkend od 10:00 do 15:00 hodin, a to od listopadu 2023 až do konce března 2024.
Středočeský kraj | Kultura

Zámek Loučeň vstoupí do adventu křtem největšího adventního věnce

Již jedenáct let je loučeňský zámek místem, kde se nachází největší adventní věnec v Čechách, zdobící kašnu na nádvoří. Každoročně se zde zahajuje advent krásným rituálem, při kterém čtyři andělé v doprovodu Bílé paní loučeňské slavnostně rozsvěcí svíce na loučeňském věnci a žehnají klid a lásku pro celé předvánoční období. Advent bude na středočeském zámku zahájen křtem největšího adventního věnce v Česku i tento rok, a to v sobotu 25. listopadu.
Středočeský kraj | Zážitky

Prohlídky hradu Křivoklátu lákají po celý rok

Vydejte se na prohlídku královského hradu Křivoklátu v zimním období. Zachovalý hrad si prohlédnete o víkendech – na prohlídkovém okruhu Gotické paláce, kde se podíváte do křivoklátských interiérů. Navštívit můžete i Stříbrnici, hradní kapli, rytířský a velký královský sál, Fürstenberskou knihovnu, obrazárnu a hradní knihovnu. Hrad otevírá svoje brány vždy o víkendech od 10 do 15 hodin.
Středočeský kraj | Památky

Areál Monínec otevřel lyžařskou sezónu jako první! Pod Javorovou skálou se už lyžuje

Středočeský Skiareál Monínec spustil provoz hlavní sjezdovky již 17. listopadu 2023. Během týdne jsou lyžaři zváni na večerní lyžování standardně od úterý do soboty. Denním lyžování je možné vždy od pátku do neděle od 9 do 16 hodin. Na denní lyžování se všechny vleky včetně lanové dráhy rozjedou pravděpodobně během vánočních svátků.
Středočeský kraj | Zimní sporty