ÚvodAktualityTip na výlet po celý rok: za renesancí na císařský a královský zámek Brandýs nad Labem
Zážitky

Tip na výlet po celý rok: za renesancí na císařský a královský zámek Brandýs nad Labem

Císařský a královský zámek byl v minulosti oblíbeným loveckým sídlem habsburských panovníků. Významná renesanční památka s dochovanou sgrafitovou výzdobou je celoročně otevřena pro veřejnost. Zrestaurované sály a interiérová expozice podávají svědectví o pobytech všech císařů monarchie, kterým zámek patřil až do roku 1918. Mimo hlavní sezónu je zámek otevřen v sobotu a v neděli. Prohlídky se konají každou celou hodinu, v době od 10:00 do 16:00 hodin. A navíc – na zámku je možné zahrát si únikovou hru!
brandýs nad labemCísařský a královský zámek Brandýs najdete nedaleko Prahy v centru města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, v brandýské části města poblíž Masarykova náměstí, na břehu řeky Labe.

Zajímavé jsou komnaty, kde v době své služby u zdejšího dragounského regimentu bydlel poslední rakousko-uherský císař Karel I. Rakouský. Romantiku starých časů si návštěvníci mohou připomenout při prohlídkách zámku v doprovodu dragounských důstojníků v historických uniformách.

Součástí rozsáhlých vědeckých sbírek, které zde v 19. století soustředil světoznámý cestovatel, arcivévoda Ludvík Salvátor z rodiny Toskánských Habsburků, je pozoruhodná knihovna v nejstarším gotickém křídle. Zámek je otevřen od 10:00 do 16:00 hodin, v sezoně od úterý do neděle, v zimním období o víkendech, vstupné stojí 150 Kč, pro děti 100 Kč.
 

Zahrajte si únikovou hru

pokladJedinečné prostory zámku nabízí poutavý a napínavý příběh pro dospělé i děti, přátelé i rodinu. Je však nutné si ji zarezervovat předem. Rudolf II. měl zámek v Brandýse nad Labem v oblibě a mnohdy zde trávil i několik měsíců v kuse. Poklady zámku lákaly mnoho zlodějů a nenechavců a mezi nimi byl i jeden podvodný alchymista. Jelikož byl Rudolf II. velmi důvěřivý, alchymista se na císařský dvůr bez problému vetřel za záminkou výroby zlata.

Místo toho, aby však zlato vyráběl, tak se pokusil ukrást truhlu s císařským pokladem. Byl ale ve své chamtivosti neopatrný, a tak byl ještě na zámku dopaden. Tento zlodějíček ovšem v nestřežené chvíli stihl poklad ukrýt a i když byl vyslýchán, tak neprozradil, kam poklad schoval. Pro krádež byl chamtivec vsazen do žaláře a nikdy nebyl propuštěn. Po čase se na zámku začal objevovat jeho duch, aby střežil svůj ukrytý lup i po smrti. Dokážete zjistit, kam alchymista svůj poklad ukryl? Ale pozor, prý jej dodnes stále střeží …


Náš tip – prohlédněte si Starou Boleslav

PalladiumNejznámějším místem Staré Boleslavi je trojlodní románská bazilika sv. Václava. Na jejím místě stál na počátku 10. století kostelík sv. Kosmy a Damiána, u něhož byl pravděpodobně 29. září 929 zavražděn kníže Václav, zakladatel chrámu sv. Víta na Pražském hradě, později svatořečený patron české země. Místo jeho tragické smrti se stalo významným poutním místem a zároveň symbolem křesťanských a státních tradic, které si veřejnost připomíná každoročně koncem září při svatováclavských oslavách. Mučednická smrt sv. Václava je vyobrazena ve Vrábské kapli. Do staroboleslavského souboru zajímavých církevních památek dále patří kostelík sv. Klimenta z 11. století s cennou románskou freskovou výzdobou a barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie, v němž je umístěn zlatý mariánský reliéf, jinak též palladium – symbol ochrany a záštity – české země. Památku je možné navštívit v době, kdy je kostel přístupný.
Zámek Brandýs nad Labem – za životními osudy posledních Habsburků Památky

Zámek Brandýs nad Labem – za životními osudy posledních Habsburků

Zámek Brandýs nad Labem byl oblíbeným sídlem habsburských panovníků. Významná renesanční památka s dochovanou sgrafitovou výzdobou je otevřena pro veřejnost a zrestaurované sály a interiérové expozice podávají svědectví o pobytech všech císařů monarchie, kterým zámek patřil až do roku 1918.

Poutní místo Stará Boleslav Památky

Poutní místo Stará Boleslav

Poutní místo Stará Boleslav je nejstarším poutním místem v Čechách. Od roku 2017 do roku 2021 probíhala generální oprava dvou národních kulturních památek, a to baziliky Nanebevzetí Panny Marie a baziliky sv. Václava. Obě památky jsou nyní přístupné veřejnosti v rámci komentovaných prohlídek.

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi Památky

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi

Raně barokní baziliku Nanebevzetí Panny Marie postavil na začátku 17. století italský stavitel Giaccomo de Vaccani, na úpravách se podíleli A. Leuther a K. I. Dientzenhofer. Uvnitř kostela je uchováváno Palladium země české – pozlacený reliéf Madony staroboleslavské.

Kostel sv. Klimenta ve Staré Boleslavi Památky

Kostel sv. Klimenta ve Staré Boleslavi

Kostel sv. Klimenta vznikl podle archeologického výzkumu v 1. polovině 12. století. Je dochován v původní podobě, výjimečný je především nástěnnými malbami z poslední třetiny 12. století, zachycujícími mj. zobrazení legendy ze života sv. Klimenta.

Palladium země české ve Staré Boleslavi Památky

Palladium země české ve Staré Boleslavi

Palladium země české je kovový reliéf, který měl podle legend na Velkou Moravu přivézt biskup Metoděj a při křtu jej věnovat kněžně Ludmile. Za husitských válek byl poničen a znovu přetepán do podoby Panny Marie s dítětem. Ochranou země české byl jmenován v roce 1609 po vydání majestátu Rudolfa II.

Bazilika sv. Václava ve Staré Boleslavi Památky

Bazilika sv. Václava ve Staré Boleslavi

Románská bazilika sv. Václava s kryptou sv. Kosmy a Damiána je postavena na místě, kde byl podle tradice roku 935 zavražděn a po tři roky pohřben sv. Václav. Založil ji spolu s místní kolegiátní kapitulou po roce 1039 kníže Břetislav I. a vysvěcena byla roku 1046.

Brandýs nad Labem – Stará Boleslav

Brandýs nad Labem – Stará Boleslav

Nejznámější české dvojměstí je zapsáno v seznamu českých zeměpisných rekordů jako město s nejdelším názvem. Leží ve středních Čechách a rozděluje je řeka Labe. Brandýs s renesančním zámkem leží na jejím levém břehu, Stará Boleslav s nejstarším českým poutním místem na pravém.

Další aktuality

Žebrák, Točník, Šternberky a Nové Hrady: které hrady a zámky se nám pletou nejčastěji?

Také si pletete Žebrák a Točník nebo Šternberk a Český Šternberk? Ukážeme vám, že jsou ještě daleko záludnější místa, kdy se některá dokonce jmenují úplně stejně. Nevěříte? V tom případě vás čeká spousta překvapení a možná také pár cest do neznáma.
22. březen 2025 12:00
Památky, Středočeský kraj

Průhonický park láká na jarní květiny, tradiční akce i české pohádky

Tisíce jarních cibulovin, expozice v historických stavbách v parku, online mapa i pohádková trasa. Průhonický park, který letos slaví 140. výročí svého založení, láká v krásných jarních dnech k pěkné procházce. Zároveň svým příznivcům odhaluje největší akce nadcházející sezóny. Přijďte se pokochat nádherou pestrých jarních květů!
21. březen 2025 16:00
Příroda, Středočeský kraj

Hrad Krakovec je o víkendech otevřený

Hrad Krakovec, který leží na západní hranici CHKO Křivoklátsko mezi Kralovicemi a Rakovníkem, zve všechny milovníky hradní architektury k zajímavým prohlídkám každý březnový a dubnový víkend. Hrad je známý pobytem mistra Jana Husa, ale třeba i natáčením oblíbené pohádky Ať žijí duchové.
21. březen 2025 8:00
Památky, Středočeský kraj

Skanzen Přerov nad Labem vám ukáže, jak vypadalo jaro na vsi

Tradiční výstava Jaro na vsi v celém areálu skanzenu v Přerově nad Labem začíná letos 21. března. V interiérech všech sedmi chalup budou scénky ze života našich předků, znázorňující různé staré zvyky a obyčeje, vztahující se k jarnímu období a Velikonocům. Program bude pokračovat až do 30. dubna 2025.
19. březen 2025 10:00
Památky, Středočeský kraj

Na výstavišti v Lysé nad Labem proběhne oblíbená výstava Zemědělec

Oslava prvních jarních dnů proběhne od 19. do 23. března 2025 na výstavišti v Lysé nad Labem. Bude se zde totiž konat již 60. ročník oblíbené výstavy Zemědělec, která bude opravdu velkolepou oslavou přicházejícího jara. Největší zahrádkářská, zahradnická a zemědělská událost v Polabí nabídne široký sortiment jarních květin, osiv, stromků, keřů, postřiků a zahradnických pomůcek, doplněných o zemědělskou a zahradní techniku.
19. březen 2025 8:00
Zážitky, Středočeský kraj

Zažijte hrátky se sluncem aneb Rovnodennost v katedrále v Kutné Hoře – Sedlci

V katedrále v Kutné Hoře – Sedlci můžete být svědky okamžiku, kdy si přes propast dlouhých staletí podají ruku staří mistři stavitelé s vesmírem, časem a světlem. Na portálu Kudy z nudy se navíc dozvíte, že chvíle připomínající zázrak nastává dvakrát ročně, v den jarní a podzimní rovnodennosti. Sluneční paprsek letos na jeho cestě katedrálou doprovodí skladatel a pianista Mikuláš Tichý.
16. březen 2025 15:00
Příroda, Středočeský kraj

Věda a historie není nuda: po stopách starých Markomanů na Pičhoru

Když se v čase vrátíme o dva tisíce let zpět, dostaneme se do časů na přelomu letopočtu, kdy se na území dnešní České republiky usadil kmen Markomanů. Památek na jejich pobyt se dochovalo jen málo, řada míst na své objevení teprve čeká, mnohá se nikdy nedočkají. Přesto se s Kudy z nudy zkusíme vypravit po jejich stopách!
16. březen 2025 10:22
Památky, Středočeský kraj

Několik nápadů, kam vyrazit na výlet nedaleko Prahy

Největší poklady často leží hned za rohem. Za Prahou začíná brdská krajina samoty a ticha – romantická, divoká a trochu zapomenutá příroda. K jejímu objevování vám stačí i jedno pěkné odpoledne. Jakými výlety se inspirovat? Kde začít a co nevynechat? Zveme vás například za Kájou Maříkem, na vyhlídky Babka a Pišťák nebo do sedla kola a projížďku okolo Berounky. Projít se můžete i okolo Ameriky či na vyhlídku Máj.
13. březen 2025 11:00
Příroda, Středočeský kraj