Úvod > Aktuality > Muzeum loutek v Plzni představuje nejstarší a nejkrásnější české loutky
Muzeum loutek v Plzni představuje nejstarší a nejkrásnější české loutky
">
Kultura

Muzeum loutek v Plzni představuje nejstarší a nejkrásnější české loutky

  • Vydáno16. října 2018
Máte malé děti a nevíte, co podniknout v nadcházejících chladnějších dnech? Máme pro vás tip: vyrazte do Muzea loutek v Plzni! Ani vy nebudete ochuzeni o krásný zážitek, zavzpomínáte na dětská léta a zajisté budete nadšeni nejméně tak, jako vaše děti. Plzeň je odedávno spojená s tradicí loutek a dobou kočovných loutkářů 19. století. Muzeum je zařízeno velmi moderně a nechybí ani interaktivní expozice. Stačí zmáčknout tlačítko a rázem se ocitnete v pohádkovém světě. Spustí se hudba a před očima vám ožijí loutky.
Muzeum loutek PlzeňV Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti nabízí první "father friendly" program Plzni pod názvem Expedice na niti. Každá "výprava" je v muzeu vybavena deníkem expedice, podle kterého samostatně postupuje. V první části dítě a jeho doprovod společně poznávají muzeum dobrodružnějším způsobem než je běžné, hledají informace a plní úkoly. Vše zaznamenávají do deníku, který si odnesou později domů. Ve druhé části expedice využijí účastníci svou kreativitu a fantazii na jevišti muzejního divadla nebo při výrobě osobního talismanu.

Návštěvníci si sami mohou z takzvaných Loutkomatů pustit krátké představení, v herně mohou vlastníma rukama loutky rozpohybovat, z dotekových panelů se dozvědí zajímavosti nebo si sednou do křesla před Spejbla a Hurvínka. Příběh loutek, který muzeum vypráví, začíná již na počátku 19. století, kdy se Plzeňané mohli těšit z divadelních představení kočovných lidových loutkářů.

Muzeum loutekV prvním patře jsou k vidění loutky pocházející z doby kočovných loutkářů od počátku 19. století. Najdete zde loutky, se kterými hrály rody Kopeckých, Kočků, Dubských, Maiznerů či Finků. Expozice pokračuje spolkovým loutkářstvím, především Škodovým divadlem. Druhé patro nabízí pohled na v českém prostředí ojedinělá rodinná loutková divadla, jejichž významným výrobcem byla např. firma Münzberg, dále na spolkové Loutkové divadlo Feriálních osad, důležité osobnosti českého loutkářství – Gustava Noska, Josefa Skupy a Jiřího Trnky, kteří společně vytvořili slavné loutky dadaistických klaunů, Spejbla a Hurvínka. Celé třetí patro je potom věnováno bývalému Divadlu dětí, nyní Divadlu Alfa. Muzeum je otevřené denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin, vstupné je 60 korun.

Celosvětovým unikátem je půjčovna loutkových divadélek (spolu s loutkovými herci), které si může každý zájemce vypůjčit za 150 Kč na den.
Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Na plzeňském náměstí se nachází původní měšťanský dům, ve kterém od roku 2009 sídlí Muzeum loutek (pobočka Západočeského muzea v Plzni). Expozice muzea se věnuje plzeňskému loutkářství od počátku až do současnosti. Nechybí interaktivní expozice, divadelní ukázky ani multifunkční sál.