Úvod > Aktuality > Tip na výlet na běžkách: Z Haničky na Anenský vrch a Mezivrší
Tip na výlet na běžkách: Z Haničky na Anenský vrch a Mezivrší
"> "> ">
Zimní sporty

Tip na výlet na běžkách: Z Haničky na Anenský vrch a Mezivrší

Vydáno 28. prosince 2018
V Orlických horách si užijete 250 km strojově upravovaných tras. Všechny stopy zde upravují rolbou na „manšestr“ se stopou na klasiku po straně dvakrát týdně. Zkuste podniknout výlet z Haničky na Anenský vrch a Mezivrší. Určitě se vám bude líbit.
Zima Orlické horyNa běžkách můžete vyrazit také Rokytnice v Orlických horách nebo pohodlněji až z parkoviště na Haničce. Stoupající cesta vás zavede k jednomu z nejvýznamnějších vojenských objektů – dělostřelecké tvrzi Hanička. Bufet je zde otevřený i v zimě.

Po dalším stoupání po Jiráskově červené hřebenové trase budete odměněni turistickou rozhlednou na Anenském vrchu. Podle sil se můžete vydat ještě dál kolem bunkru Průsek s nepravidelně otevřeným soukromým muzeem. Až na Mezivrší to máte rovných 6,5 km.
 

Kramářova chata potěší gastronomií i panoramatickými pohledy

kramářova chata suchý vrchNa zajímavé trasy narazíte i v okolí proslulého Suchého vrchu, který je nejvýchodnější dominantou hor. Na vrchu trůní historická Kramářova chata z první republiky, která se v letošním červenci dočkala slavnostního znovuotevření po požáru v roce 2003. Vedle občerstvení kolemjdoucím nabízí i kvalitní českou kuchyni a s ní kulinářský zážitek ve zdejší restauraci a ubytování. Ve výběhu u chaty fascinují děti i dospělé ochočení jeleni a laně spolu s křížencem divokého a domácího prasete.

Na Suchý vrch můžete vyrazit na běžkách z parkoviště v Červenovodském sedle a vybrat si dle libosti z 50 km upravovaných okruhů v oblasti Buková hora – Suchý vrch. Při pěkném počasí budete mít Orlické hory jako na dlani.
Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor

Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor

Cesta Aloise Jiráska zpřístupňuje prakticky celý hlavní hřeben Orlických hor a dá se projít pěšky i projet na kole. Jiráskova cesta je vůbec první značenou turistickou trasou na hřebenech Orlických hor a má své významné místo v celé turistické historii tohoto krásného regionu.

Rozhledna Anna na Anenském vrchu

Rozhledna Anna na Anenském vrchu

Na Anenském vrchu v Orlických horách opět stojí rozhledna. Naposledy se tam lidé mohli kochat výhledem do krajiny v roce 1937, kdy k vyhlídkové věži náležela i kaple.

Kramářova chata na Suchém vrchu – legenda Orlických hor

Kramářova chata na Suchém vrchu – legenda Orlických hor

Turistická chata na Suchém vrchu, která byla postavena podle plánů architekta Jaroslava Stejskala, je známá od 20. let minulého století. Své honosné jméno má podle prvorepublikového předsedy vlády Karla Kramáře. Obnova chaty byla dokončena v červenci 2012 a nyní opět slouží turistům a návštěvníkům.

Lyžařská běžecká oblast Buková hora – Suchý vrch

Lyžařská běžecká oblast Buková hora – Suchý vrch

Dáváte přednost běžeckému lyžování než klasickému sjíždění vrchů? Máme pro vás zajímavý tip v nejjižnější části Orlických hor, kde najdete lyžařskou běžeckou oblast Buková hora – Suchý vrch.

Orlické hory na běžkách – Orlickohorská běžkařská magistrála

Orlické hory na běžkách – Orlickohorská běžkařská magistrála

Orlické hory jsou svým profilem přímo ideální pro milovníky běžek. Ti zde naleznou více než 200 kilometrů tras s různou náročností. Vyrazit mohou na mírné kopce s příjemným profilem, ale i na trasy vedoucí po hřebenech hor.

Dělostřelecká tvrz Hanička – předválečné opevnění ze 30. let

Dělostřelecká tvrz Hanička – předválečné opevnění ze 30. let

Dělostřelecká pevnost Hanička patří do systému předválečného opevnění budovaného ve 30. letech především proti Německu. Své dívčí jméno pevnost dostala podle osady nacházející se v okolí.