Úvod > Aktuality > Hrad Vildštejn láká na staročeské pokrmy, muzeum vězeňství i zazděnou ženu
Hrad Vildštejn láká na staročeské pokrmy, muzeum vězeňství i zazděnou ženu
"> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Hrad Vildštejn láká na staročeské pokrmy, muzeum vězeňství i zazděnou ženu

  • Vydáno12. září 2021
Vildštejn nedaleko Františkových Lázní, jeden z nejstarších románských hradů v Čechách, byl pro veřejnost vůbec poprvé zpřístupněn až v roce 2001. Doslova z trosek zachráněná románská památka dnes láká návštěvníky nejen svým zajímavým příběhem a expozicemi, ale také výbornou restaurací s tradiční českou kuchyní a možností ubytování přímo v areálu.
hrad VildštejnHrad Vildštejn u obce Skalná na Chebsku, nedaleko Františkových Lázní, stojí na žulové skále nad přítokem Vonšovského potoka. Od města Skalné býval oddělen příkopem, dnes už zasypaným. První písemná zpráva o Vildštejně je z roku 1224. K původnímu románskému hradu patřila pouze severní část dnešního třípatrového hradu (tj. necelá polovina plochy), kdežto zbytek této budovy byl postaven až v 15. století, kdy se hrad dostal do rukou chebského patriciátu. Zachovalý románský hrad byl obydlený až do 19. století, kdy se změnil ve sladovnu. Když byl na Vildštejně roku 1850 založen okresní soud, pronajmul rytíř Osvald Wilhelm z Hemfeldu soudu kromě zámku i budovu hradu a sladovna tím byla záhy zrušena.

hrad VildštejnV roce 1950 byl zrušen okresní soud, zámek byl osídlen rumunskými reemigranty, kteří spálili všechny dřevěné části a oba objekty zcela zdevastovali. Hrad i zámek byly totálně zdevastovány a s následnou úplnou absenci údržby téměř zničeny. Chátrající památka upoutala pozornost pana Zdeňka Buchteleho, který s partou brigádníků v letech 1985 – 1989 usiloval o záchranu hradu a zámku. Jejich práce byly rozhodující pro budoucí existenci hradu a chátrání se jim podařilo zastavit. Zlomovým okamžikem se pro Vildštejn stal rok 1999, kdy jej zakoupil pan Miroslav Pumr, který po dvou letech rozsáhlé rekonstrukce hrad otevřel veřejnosti.
 

Hodování na hradě, ubytování s nádechem středověku i zajímavé expozice

hrad VildštejnDnes je hrad v perfektní kondici a nabízí řadu zážitků, staročeské pokrmy v dobové restauraci a ubytování s nádechem středověku. V rámci pobytových balíčků si můžete užít jak výlet pro celou rodinu, tak i hradní hodování nebo gurmánský pobyt. Každý pátek si pro milovníky vína zdejší sommelier Jaroslav chystá pestrý výběr těch nejlepších českých a moravských vín.

Na hradě nechybí ani hradní muzeum, středověká hodovna, královský sál, obřadní síň a muzeum hasičské techniky. Zámecká novější budova dnes nabízí prohlídku středověké kovárny, vězení i muzeum vězeňství na Vildštejně. Ve sklepení se nachází archeologická expozice o dějinách hradu s ostatky zazděné ženy. Na návštěvu se můžete vydat denně v čase od 10:00 do 18:00 hodin.
 

Koho za živa na hradě zazdili?

hrad Vildštejn zazděnáV roce 1987 zde došlo k zajímavému nálezu, který na sebe strhl na jistou dobu pozornost veřejnosti. Jednalo se objev původně zazděné ženy. Její pietně uložené ostatky byly nalezeny v komíně hradu, v zinkové schránce. Na lebce byl zjištěn malý otvor ve spánku, který byl způsoben násilím. Při antropologickém výzkumu Národního muzea v Praze bylo zjištěno, že se jedná o ostatky ženy ve věku 50 – 60 let, která byla tělesně postižena. Podle stupně fosilizace lze řadit ostatky oběti do 17. – 18. století. Žena snad měla být hluchá a byla pravděpodobně mučena.

Nabízí se zajímavá souvislost se starou legendou o rodu Trautenberků, kteří Vildštejně dlouho vlastnili. Na hradě prý žila žena, která vynikala bylinkářskými, čarodějnými a věšteckými schopnostmi. Podle pověsti se po této ženě trautenberské krve doslova slehla zem po té, co ji nespokojení poddaní označili za čarodějnici. S největší pravděpodobností se jedná o ostatky této ženy, která pomáhala lidem svými nadpřirozenými schopnostmi, ale její rodina zbavila, aby zabránila skandálu, ztrátě cti a rodového majetku.
 

Výlet do okolí k památkám i do přírody

soosZajímavé jsou také nedaleké kulturní památky – hrady Seeberg, Loket, Chebský hrad, klášter Teplá, zámek Kynžvart, Chlum Sv. Máří, Maria Loreto apod. Nabízí se zde možnost výletů pro pěší i cyklisty do překrásné okolní přírody obklopující Skalnou.

Za zmínku stojí jistě přilehlá přírodní rezervace SOOS a neaktivní sopka Komorní Hůrka. V letních měsících je nádherné koupání v místních kaolinových propadlinách, nebo na přehradní nádrži Jesenice, která ve vzdálenosti 18 km od Skalné nabízí ideální podmínky pro vodní sporty a rybaření.
Muzeum hasičské techniky na hradě Vildštejn ve Skalné

Muzeum hasičské techniky na hradě Vildštejn ve Skalné

Jedná se o největší muzeum svého druhu v Karlovarském kraji.

Nocležna na hradě Vildštejn

Nocležna na hradě Vildštejn

Hrad Vildštejn nabízí svým hostům přenocování v hradním areálu. K dispozici jsou zde čtyři pokoje a jeden apartmán. Krásné prostředí hradu je přímo stvořené pro rodinnou dovolenou či výlet.

Restaurace Hodovna

Restaurace Hodovna

Tradiční české pokrmy, speciality a vlastní uzenářské výrobky ve stylové restauraci na hradě Vildštejn.

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu

Románský hrad Vildštejn byl založen v roce 1166, až ale v roce 2001 byl poprvé zpřístupněn veřejnosti. Je jedním z nejstarších hradů na Chebsku. Dnes nabízí návštěvníkům bohatý program.

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.