ÚvodAktualityHanácký skanzen Příkazy zve na lidová řemesla a krásu folkloru
Kultura

Hanácký skanzen Příkazy zve na lidová řemesla a krásu folkloru

  • 14. června 2023
Areál Kameníčkova gruntu a přilehlých stodol, které jsou součástí Hanáckého muzea v přírodě v Příkazech na Olomoucku, ožije v sobotu 17. června 2023 programem s názvem „Národní muzeum v přírodě vás zve“. Ten je nejen představením domovských regionů jednotlivých složek Národního muzea v přírodě, ale i pestrosti a umu lidových řemeslníků a folkloru.

Hanáské skanzen PříkazyBěhem sobotního dne vám v rámci programu "Národní muzeum v přírodě vás zve" představí své dovednosti a umění více než 150 účinkujících a řemeslníků! Cílem programu je ukázat bohatství a rozmanitost nejen folkloru, ale i zručnost řemeslníků čtyř vybraných regionů. Těšit se můžete například na ukázku výroby krojových součástek či dřevěných hraček, zpracování lýka a slámy, máku a dalších surovin.

Po celý den od 10:00 do 17:00 hodin budou probíhat komentované prohlídky obytné části statku, sadu i roubené stodoly ze Skaličky. Během odpoledne bude slavnostně zahájena výstava Zranitelné stavební dědictví. Ta doplňuje v loňském roce transferovanou stodolu ze Skaličky a představí možnosti, jak se z těchto marginálií můžeme poučit i v současnosti. Pro malé i velké návštěvníky jsou připraveny ukázky řemesel (na dvě desítky), soutěže a hry pro děti, ochutnávka či prodej regionálních produktů.
 

Hanácké skanzen a život obyvatel hanácké vesnice

skanzen PříkazySoubor staveb lidové architektury v obci Příkazy na Olomoucku nazývaný "Hanácké skanzen", tvoří památkově chráněná usedlost se špaletovou stodolou v zahradě a několik přilehlých zahrad, v nichž jsou umístěny další tři památkově chráněné stodoly.

Všechny stavby skanzenu Příkazy pocházejí z 19. století a dokládají místní tradiční architekturu. Mimořádná hodnota v rámci ČR je dána především tím, že se jedná o skanzen in situ, tedy na původním místě takzvaného Kameníčkova gruntu. Sbírky Hanáckého skanzenu jsou zaměřeny na běžný život obyvatel hanácké vesnice s ukázkami života zemědělské rodiny na přelomu 19. a 20. století. Obytná část usedlosti obsahuje předměty a vybavení kuchyně a světnic, od loňska také pravé hanácké hospody, řemeslnickou dílničku s mnoha pomůckami a druhy nářadí. Je zde i malá ukázka starých školních potřeb. Hospodářská část obsahuje předměty spjaté se zemědělstvím a chovem domácího zvířectva, ale také s praním a žehlením. V stodolách pak jsou staré vozy, vozíky, sáně, mlátičky obilí, pluhy nebo secí stroje.

Hanácké muzeum v přírodě – Skanzen Příkazy Památky

Hanácké muzeum v přírodě – Skanzen Příkazy

Soubor staveb lidové architektury v Příkazích (obecně nazývaný "Hanácké skanzen") tvoří památkově chráněná usedlost č. p. 54 s tzv. špaletovou stodolou v zahradě a několik přilehlých zahrad, v nichž jsou umístěny další tři stodoly.

Další aktuality

Oblíbená turistická trasa na Šerák prochází kvůli erozi úpravou

Rovnou a příkře stoupající pěšinu, po níž vede modrá turistická trasa od Obřích skal na vrchol Šerák v národní přírodní rezervaci Šerák-Keprník v Jeseníkách, dlouhodobě poškozuje nadměrná eroze. Proto ji Lesy České republiky ve spolupráci s dobrovolníky i Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR letos upraví do serpentin. Práce začaly v červnu a skončí v říjnu. Turisty však nečekají žádná omezení.
13. červen 2024 10:00
Příroda, Olomoucký kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Olomouckého kraje: zoo a aquapark v Olomouci a Termály Losiny

Jedinečná poloha na Svatém Kopečku, v podhůří Nízkého Jeseníku, a navíc s vyhlídkovou věží: to je Zoologická zahrada v Olomouci, nejnavštěvovanější místo Olomouckého kraje. Vodní zábavu ve stejném městě nabízí i aquapark. Mezi nejoblíbenější výletní cíle patří také Termály Losiny.
6. červen 2024 22:00
Památky, Olomoucký kraj

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Javornicko a do Paczkowa

Objevte s Kudy z nudy půvabný kraj, schovaný za hřebenem Rychlebských hor. Do Polska je odtud blíž než k nám, ale právě tady objevíte fantastické bludné balvany a zatopené lomy, renesanční zámek plný dýmek anebo legendární Bílou Vodu, místo z románu Kateřiny Tučkové.
5. červen 2024 10:07
Památky, Olomoucký kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Olomouckém kraji

Chystáte se na příjemnou rodinnou dovolenou v Olomouckém kraji, ale nevíte, kde hledat místa plné zábavy pro malé i velké? Pak se vám budou hodit tipy portálu Kudy z nudy, které jsou ušity rodině přesně na míru. Je libo výlet do přírody, zoo, aquaparku či na hrad? Stačí si jen vybrat.
29. květen 2024 7:43
Zážitky, Olomoucký kraj

Na Špičák za skřítky: jeskyně na Jesenicku nabízí Pohádkový okruh pro školy

Jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku už několik let pořádá na začátku června speciálně laděné prohlídky pro mateřinky. Průvodci vystřídají běžný výklad za pohádku a snaží se tak nejmenší návštěvníky hravou formou seznámit se základními pojmy spojenými s jeskynním systémem. Za pohádkou se mohou předškoláci vypravit 30. a 31. května 2024. Pohádkový okruh je také nově zařazen do standardní nabídky jeskyně.
18. květen 2024 6:00
Příroda, Olomoucký kraj

Lázně Jeseník zvou na zahájení sezony

Slavnostní zahájení sezóny bývá pro každé lázně prvořadou společenskou událostí, a platí to i pro Priessnitzovy lázně v Jeseníku, kde proběhnou oslavy od 17. do 19. května 2024. Těšit se můžete na jesenické trhy a bohatý kulturní program, který začne v pátek od 9 hodin na Masarykově náměstí. V sobotu dopoledne bude pokračovat ve Smetanových sadech a celé oslavy vyvrcholí v sobotu a v neděli v Priessnitzových lázních.
14. květen 2024 8:00
Lázně a wellness, Olomoucký kraj

Jak poznat Olomouc za jeden den

Rádi byste navštívili Moravu, ale tlačí vás čas? Poradíme vám, která místa můžete poznat během jediného dne. Tentokrát vám představíme Olomouc, hanáckou metropoli, jejíž prohlídku lze zvládnout za jeden den, ale můžete si pobyt protáhnout i na několik dnů – záleží jen na vás.
2. květen 2024 10:16
Památky, Olomoucký kraj

Hrad Helfštýn o víkendu zahajuje novou sezónu

Hrad Helfštýn sice otevřel své brány prvním letošním návštěvníkům již v březnu, ale na poslední dubnový víkend chystá slavnostní zahájení nové letní sezóny. Příchozí se mohou těšit na rozmanitý doprovodný program. Bude zahrnovat otevření sezónní výstavy Pavla Tasovského, noční prohlídky z oblíbeného cyklu Palác žije, ohňovou show a nebudou chybět ani veteráni – vozidla vyrobená do roku 1945.
26. duben 2024 10:00
Památky, Olomoucký kraj