Úvod > Aktuality > Tip na adventní výlet: Hanácký skanzen v obci Příkazy
Kultura

Tip na adventní výlet: Hanácký skanzen v obci Příkazy

  • Vydáno10. prosince 2018
Soubor staveb lidové architektury v obci Příkazy na Olomoucku nazývaný Hanácké skanzen, tvoří památkově chráněná usedlost se špaletovou stodolou v zahradě a několik přilehlých zahrad, v nichž jsou umístěny další tři památkově chráněné stodoly. Hanácké Vánoce a galerii rozzáří 15. prosince vánoční výstava. V hudebních a tanečních vystoupeních se představí žáci příkazské mateřské a základní školy a těšit se můžete také na řemeslný jarmárek.

Všechny stavby skanzenu Příkazy pocházejí z 19. století a dokládají místní tradiční architekturu. Mimořádná hodnota v rámci ČR je dána především tím, že se jedná o skanzen in situ, tedy na původním místě takzvaného Kameníčkova gruntu.

Sbírky Hanáckého skanzenu jsou zaměřeny na běžný život obyvatel hanácké vesnice s ukázkami života zemědělské rodiny na přelomu 19. a 20. století. Obytná část usedlosti obsahuje předměty a vybavení kuchyně a světnic, od loňska také pravé hanácké hospody, řemeslnickou dílničku s mnoha pomůckami a druhy nářadí. Je zde i malá ukázka starých školních potřeb. Hospodářská část obsahuje předměty spjaté se zemědělstvím a chovem domácího zvířectva, ale také s praním a žehlením. V stodolách pak jsou staré vozy, vozíky, sáně, mlátičky obilí, pluhy nebo secí stroje.

Skanzen je vyhledávaným cílem pro školní, turistické a poznávací výlety i pro návštěvu kulturních pořadů a předvádění starých řemesel a technik. Konají se v něm například letní rolnické dny nebo zářijové pivní dožínky.

Mistr a žák – kurzy tradičních řemesel v Hanáckém skanzenu Příkazy

Mistr a žák – kurzy tradičních řemesel v Hanáckém skanzenu Příkazy

Mistr a žák je unikátní vzdělávací program zaměřený na výuku tradičních řemesel a jejich propojení se současností. Kurzy jsou koncipovány pro malou skupinu žáků, aby se lektor mohl pečlivě věnovat každému z vás.

Minipivovar Melichárek Horka nad Moravou

Minipivovar Melichárek Horka nad Moravou

Pivovárek Melichárek v Horce nad Moravou vyrábí od června 2013 několik druhů nepasterizovaného a nefiltrovaného piva, které vyniká svou hořkou chutí. Ochutnat zde můžete světlé pivo plzeňského typu, polotmavý ležák a také několik pivních speciálů.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje v Příkazech

Kaple sv. Cyrila a Metoděje v Příkazech

Kaple, zasvěcená slovanským věrozvěstům, je současně památníkem obětí světových válek. Svou architekturou se podobá románské rotundě se dvěma apsidami.

Hanácké muzeum v přírodě – Skanzen Příkazy

Hanácké muzeum v přírodě – Skanzen Příkazy

Soubor staveb lidové architektury v Příkazích (obecně nazývaný "Hanácké skanzen") tvoří památkově chráněná usedlost č. p. 54 s tzv. špaletovou stodolou v zahradě a několik přilehlých zahrad, v nichž jsou umístěny další tři stodoly.