Úvod > Aktuality > Máslovice v sobotu ožijí masopustem

Máslovice v sobotu ožijí masopustem

Vydáno 20. ledna 2020 Zážitky
Středočeská víska Máslovice zve všechny milvníky folkloru a dobré zábavy na sobotní staročeskou zabijačku a masopustní veselí. Zabijačka a masopust se konají už tuto sobotu 25. ledna 2020. Nebudou chybět maškary, příjemná dechová muzika a zabijačkové speciality.
MasopustVesnička Máslovice se nachází v turisticky zajímavém prostředí přírodního parku Dolní Povltaví. V Máslovicích na vás dýchne kouzlo dávné i zcela nedávné selské roboty, vůně čerstvě pečeného chleba, tlustě mazaného domácím, ručně hněteným máslem, po starém slovanském zvyku posoleném solí.

V sobotu 25. ledna 2020 se zde koná pravý středočeský masopust se zabijačkou. Řezník ukáže průběh zabijačky, ochutnáte čerstvé jitrnice a další dobroty, posílíte se Máslovickým grogy kotlíkem. Samozřejmě nebude chybět ani soutěž v pojídání jitrnic! Zabijačka začne v 10:30 hodin, soutěž s jitrnicemi je na plánu od 11:30. Ve 12:30 se na návsi setkají muzikanti hrající dechovku a veselé maškary, aby následoval nevázaný průvod masek s hudbou obcí. Všechny masky do průvodu jsou velmi vítány!

Otevřené bude také máslovické muzeum másla, jediné svého druhu v České republice, kde je ještě do 26. ledna k vidění originální máslovický betlém, jak jinak, než z másla.
Máslovické muzeum másla

Máslovické muzeum másla

Malé máslovické muzeum másla je jediné svého druhu v České republice. Netradiční naučná stezka od muzea k vltavskému přívozu.

Přírodní rezervace Máslovická stráň

Přírodní rezervace Máslovická stráň

Území tvoří zalesněný severní svah hluboko zaříznutého údolí Máslovického potoka v délce 2 km od skály nad Vltavou až po okraj obce Vodochody.

Zámek Nelahozeves

Zámek Nelahozeves

Renesanční zámek Nelahozeves, rodné místo hudebního skladatele Antonína Dvořáka, se těší oblíbenosti a hojné návštěvnosti. Mezi jeho největší lákadla patří expozice představující životní styl vlivné šlechtické rodiny v Čechách v 19. století.

Naučná stezka v Máslovicích

Naučná stezka v Máslovicích

Ve středočeských Máslovicích můžete navštívit nejen známé Malé máslovické muzeum másla, ale na svých 12 zastavení vás naláká také máslovická naučná stezka.

Přírodní park Dolní Povltaví

Přírodní park Dolní Povltaví

Přírodní park Dolní Povltaví byl založen roku 1994 a chrání tradiční ráz krajiny s lesostepmi a skalními stepmi i typickou kulturní zemědělskou krajinou. Významnou součást parku tvoří řeka Vltava s vodní faunou a břehovými biotopy.

Muzeum másla

Muzeum másla

Malé máslovické muzeum másla, jediné svého druhu ve střední Evropě, má interaktivní expozici, která nabízí různé druhy máselnic, odstředivek, formiček na máslo a další předměty související s výrobou másla. Vystavena je zde také ojedinělá kolekce obalů na máslo. Většinu exponátů lze prakticky vyzkoušet.