ÚvodAktualityMezinárodní den průvodců ukáže brněnskou architekturu i brněnské legendy
TIC v Brne ukáže pri oslavách Mezinárodního dne pruvodcu 12 zajímavých míst
Zážitky

Mezinárodní den průvodců ukáže brněnskou architekturu i brněnské legendy

  • 18. února 2019
Poznejte architekturu, kostely i osobnosti Brna! Brno je městem, které pro cestovatele, ale i své obyvatele, vydává zajímavé tištěné průvodce. Poznat však profesi průvodců a užít si s nimi osobní setkání můžete v sobotu 23. a v neděli 24. února. TIC Brno pořádá ve spolupráci s Asociací průvodců ČR v pořadí již 16. ročník Mezinárodního dne průvodců.
Město BrnoV rámci oslav Mezinárodního dne průvodců se na mnoha místech v České republice konají různé akce. Průvodci ve spolupráci s turistickými centry pořádají prohlídky po památkách, ulicích a pamětihodnostech měst, hradů, zámků a památek obecně. K oslavám se letos již po patnácté připojuje také Brno. Pokud se tedy chcete dozvědět o Brně něco nového, nebo se podívat se na místa, kam byste sami jen tak nezašli, neváhejte a přijďte v sobotu nebo v neděli, 23. a 24. února, na Mezinárodní den průvodců.

Turistické informační centrum města Brna nabízí hned 20 prohlídkových okruhů městem (17 v češtině a jeden v ruském, anglickém a německém jazyce). Pokud se chcete o Brně dozvědět něco nového, nebo se podívat se na místa, kam byste sami jen tak nezašli, naplánujte si koupi vstupenek. Za symbolickou cenu 30 korun vyrazte se zdejšími báječnými průvodci poznat architekturu, kostely, osobnosti nebo pověsti města Brna. Začátek je v sobotu 23. února v 10 hodin na nádvoří Staré radnice, prohlídky trvají 2 hodiny. Vstupenky se prodávají v informačních centrech v ulicích Radnická 8 a Panenská 1.
 

Na jaké okruhy se můžete těšit?

Mezinárodní den průvodcůProhlídky začínají vždy v 10 a ve 14 hodin. Stavitelství a architekturu ukáží okruhy: Brněnské výstaviště, Vily v Žabovřeskách, či Katedrála sv. Petra a Pavla a Diecézní muzeum.

Osobnosti i legendy Brna představí okruhy: Brněnští rodáci slavní u nás i ve světě, Stopami tří arcinávštěv, Po stopách brněnských pověstí, Brněnské morytáty, Po stopách Francouzů v Brně, Gregor Johann Mendel jako vědec a opat nebo Po stopách Leoše Janáčka.

Prvorepublikové Brno připomenou procházky Brno před 100 lety, Řečkovice včera a dnes anebo Černá Pole a kavárna Era.

Den průvodců BrnoVelmi zajímavý bude okruh Brněnská prvenství, na kterém vám průvodci prozradí, v čem Brno je, či bylo, neobyčejné a unikátní. Pro návštěvníky Brna, kteří město ještě příliš neznají je potom určena prohlídka Historické Brno.

Prohlídkové okruhy Mezinárodního dne průvodců jsou určeny především Brňanům, kteří se o svém městě chtějí dozvědět něco zajímavého. Pokud na některé zájemce vstupenky nyní nezbydou, není nic ztraceno. Pro novou sezónu již Turistické informační centrum města Brna připravuje opakování těch nejúspěšnějších, a také další zajímavé prohlídkové okruhy – tradiční a oblíbený cyklus Jarních komentovaných prohlídek začne již v dubnu.
Vila Tugendhat v Brně Kultura

Vila Tugendhat v Brně

Architektonická čistota, prolínání prostor – interiéru i exteriéru, nadčasové technické vybavení, ušlechtilé a exotické materiály, a především vysoká míra zachovalosti – to jsou hlavní atributy, díky nimž byla vila Tugendhat v roce 2001 zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Vila Löw-Beer v Brně Památky

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.

BVV – Brněnské výstaviště Zážitky

BVV – Brněnské výstaviště

Veletrhy Brno navazují ve svém podnikání na tradici, která byla zahájena v roce 1928 Výstavou soudobé kultury v Československu. Na začátku 20. století vznikl jeden z nejznámějších evropských výstavních areálů. Brněnské výstaviště bylo otevřeno v roce 1928 a patří ke skvostům funkcionalismu.

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů Památky

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

V Labyrintu pod Zelným trhem v Brně si návštěvník udělá představu, jak bylo podzemí se sklepením využíváno v dobách svého vzniku. Expozici doplňují předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů Zelného trhu. V průběhu roku se zde koná řada akcí.

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny Kultura

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Kulturní stezka vás provede místy spojenými s životy nejvýznamnějších osobností evropské kulturní scény 1. poloviny 20. století. Vydejte se po stopách známých architektů, designérů a dalších umělců – můžete navštívit rodný dům Josefa Hoffmanna, Gustava Mahlera, Janáčkův domeček či Jurkovičovu vilu.

Brněnské architektonické stezky Kultura

Brněnské architektonické stezky

Naplánujte si procházku brněnskými architektonickými stezkami! Informace o 400 objektech z období funkcionalismu najdete na novém webu, kde je kromě audionahrávek ke stažení zachycena i stručná historie těchto staveb, okolnosti jejich vzniku, životní osudy majitelů i architektů.

Funkcionalistická synagoga Agudas Achim v Brně Památky

Funkcionalistická synagoga Agudas Achim v Brně

V Brně byste kdysi našli hned čtyři synagogy. Dodnes se však zachovala jen jediná. Navštívit ji můžete v ulici Skořepka nedaleko centra města.

Kapucínská hrobka v Brně Památky

Kapucínská hrobka v Brně

Hrobka je neobvyklým dokladem dějin kapucínského řádu; vypráví také o přátelství mezi komunitou bratří a lidmi, kteří jim pomáhali a kteří s nimi zůstali i ve smrti. Nejznámějším dobrodincem je patrně slavný velitel pandurů František baron Trenck. Návštěvníci sem přicházejí už více než 90 let.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách Kultura

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Další aktuality

Festival Janáček Brno 2024 bude ve znamení Roku české hudby

Mottem letošního festivalu Janáček Brno, který se bude konat od 1. 11. do 24. 11. 2024 je Bez hranic!… a česká hudba žádné hranice nezná. Zažijte s námi Brno a českou hudbu v místech, kde vznikla a která ji inspirovala Užijte si během tří festivalových týdnů jedinečný genius loci Brna, multikulturního města plného krásné architektury, umění i gastronomie, kde se zrodila myšlenka genetiky i vrcholná díla Leoše Janáčka, génia hudby 20. století.
4. říjen 2024 12:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Máte vadu zraku, ale neradi nosíte brýle? Pak pravděpodobně používáte jeden z nejvýznamnějších českých vynálezů: kontaktní čočky. Jejich otcem je Otto Wichterle. Je to ale trochu smutný příběh. Nadaný vědec vyrobil první čočky o Vánocích roku 1961 doma za pomoci stavebnice Merkur patřící jeho dětem. Vynález si nechal řádně patentovat, ale v tehdejším Československu nenašel využití a patent odkoupili Američané. Nasaďte čočky nebo brýle a jeďte se podívat na originál čočkostroje z Merkuru profesora Wichterleho, který je vystaven v pražském Národním technickém muzeu. Slavných chemiků je u nás ale daleko víc – Jaroslav Heyrovský, Antonín Holý či Gabriela Basařová.
4. říjen 2024 7:03
Zážitky, Jihomoravský kraj

Objevujte pestrý svět kávy po celý týden v Brně

Mezinárodní den kávy slaví celý svět 1. října. V Brně však oslavy černého nápoje trvají dokonce celý týden! Vydejte se do jihomoravských kaváren, vychutnejte si kvalitní kávu a užijte si nabitý program plný workshopů, degustací, ale i akcích pro celé rodiny. Týden kávy se v Brně koná již po 14., podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co můžete těšit.
1. říjen 2024 10:05
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Oslavte Mezinárodní den kávy 2024 lahodným šálkem či na zajímavé akci v Brně, Praze i ve Zlíně

Brno se během posledních několika let stalo českou Mekkou kavárenství a kávy. Přesvědčit se o tom můžete během Týdne kávy, který začne v úterý 1. října 2024, kdy se slaví Mezinárodní den kávy. Cílem je zviditelnění pracovních a životních podmínek těch, kdo kávu pěstují. Během týdne kávy se dozvíte mnoho zajímavostí, ale můžete se i naučit, jak připravovat kávu i s pěkným latté art. Podívejte se s Kudy z nudy, co se chystá i jinde po Česku.
30. září 2024 17:33
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Lednicko-valtickým areálem zní klasická hudba

Devátý ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu je dle svého podtitulu uměleckým dílem hudebních a zednářských idejí. Od 28. září do 12. října 2024 se ve městech a vybraných lokalitách Lednicko-valtického areálu konají koncerty a zajímavé přednášky, festival otevře novou hudební pokladnici a představí zednářské inspirace v hudební klasice.
30. září 2024 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Do Valtic se vydejte na začátku října na tradiční vinobraní

Od pátku do soboty 4. a 5. října 2024 zažijete ve Valticích významnou kulturní událost, Valtické vinobraní. Na třech pódiích se soustředí směsice hudebních žánrů z celého portfolia české hudební scény. Hlavními tahouny hudebního programu budou letos koncerty Petra Koláře, Michala Hrůzy a Kapely Hrůzy, Adama Mišíka a Lake Malawi. Kulturní program nabídne také vystoupení místních tanečních, dechových a folklórních spolků. Vinobraní toho ale nabízí mnohem víc.
29. září 2024 11:25
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Hustopeče žíjí vinařskou historii města a lákají na burčákové slavnosti

Víte co jsou to horenská rada, burčáková policie, podzemní vojsko či Burčáková unie? Jakou hodnotu má platidlo zvané Búro? Už jste viděli obří kvasinku vinnou? Vše najdete na Burčákových slavnostech v Hustopečích, které se letos konají od čtvrtka 3. října do soboty 5. října 2024. Třídenní oslavy sladkého bouřlivého moku provází originální dávka humoru a recese.
29. září 2024 11:17
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Festival environmentálních dokumentů Ekofilm slaví 50. výročí

Brno se od 1. do 6. října 2024 stává na šest dnů epicentrem ekologických dokumentů. Festival nabídne tři soutěžní sekce. Přehlídku celovečerních environmentálních filmů Krásy přírody doplní mezinárodní soutěž středometrážních filmů a samostatných dílů dokumentárních sérií s názvem Vize přírody. Soutěžní sekce do třetice doplní soutěž krátkých filmů s novým názvem Ve zkratce. Projekce soutěžních filmů 50. ročníku mezinárodního filmového festivalu s environmentální tematikou Ekofilm navíc přijedou uvést i delegace filmařů.
29. září 2024 9:25
Zážitky, Jihomoravský kraj