Úvod > Aktuality > Ve Dvoře Králové znovu ožilo textilní řemeslo
Ve Dvoře Králové znovu ožilo textilní řemeslo
"> "> ">
Kultura

Ve Dvoře Králové znovu ožilo textilní řemeslo

  • Vydáno23. listopadu 2019
Začátkem listopadu 2019 vznikla v bývalé textilní škole (nyní Střední škole informatiky a služeb) ve Dvoře Králové nad Labem nová expozice textilního tisku, která dokumentuje vývoj textilnictví a zejména textilního tisku nejen v České republice. V expozici jsou nainstalovány textilní stroje a další předměty přepravené většinou ze zaniklého Muzea textilu v České Skalici.
muzeum dvůr královéNová expozice textilního tisku se nachází v budově bývalé textilní školy na nábřeží Jiřího Wolkera a provozuje ji Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem, které tím navazuje na další stálou expozici Historie města Dvůr Králové nad Labem a textilního průmyslu na Královédvorsku. 

V prostorách bývalých dílen na bývalé Střední průmyslové škole jsou umístěny exponáty, které návštěvníkům přiblíží způsoby, druhy a možnosti potisku textilu. Díky původním strojům, doplněných množstvím vzorníků, látek či modrotiskovou dílnou nahlédnete pod pokličku nejen tiskařům, ale i designérům, rytcům a vzorkařům. Mimo jiné zde uvidíte téměř 150 let starou perotinu – tiskařský stroj vážící několik tun.

muzeum dvůr královéOtevřeno je v expozici denně mimo pondělí, od úterý do pátku 9:00–12:00 hod. a 13:00–16:00 hod., v sobotu a neděli od 13:00 do 17:00 hodin. Kromě pracovníků městského muzea vás zde možná provedou i žáci SŠIS oboru Cestovní ruch. Městské muzeum plánuje pořádat v expozici různé akce, například workshopy na téma modrotisk, přednášky zaměřené na textilní tisk, a časem zde vznikne i badatelna s předměty a dokumenty, jež se týkají textilního průmyslu.
Muzeum textilního tisku ve Dvoře Králové

Muzeum textilního tisku ve Dvoře Králové

Ve Dvoře Králové nad Labem najdete muzeum textilního tisku. Vzniklo v bývalé textilní škole (nyní Střední průmyslové škole a Střední odborné škole). V muzeu jsou k vidění například exponáty z bývalého textilního muzea v České Skalici nebo modrotisková dílna.