Úvod > Aktuality > Tento rok bude vládnout zajíc
zajíci
"> zajíci
Památky

Tento rok bude vládnout zajíc

Právě dnes předal tygr vládu nad světem zajícovi, a ten dosedl na pomyslný astrologický trůn. S příchodem čínského nového roku by tak mělo přijít období zklidnění a harmonie, neboť zajíc je v čínské, ale i řecké mytologii symbolem jemnosti, klidu a štěstí. V české lidové slovesnosti se zajíc pokládá za alegorii moudrosti, skromnosti a zmrtvýchvstání, protože prý nikdy nespí. Tuto pověru zapříčinil nejspíš fakt, že zajíc nemá oční víčka…
To, že jednou budou zajíci vládnout světu si dokázal představit malíř Mark van Kaytzen, který roku 1583 vymaloval jeden pokoj na bučovickém zámku v Evropě ojedinělými motivy „zaječího“ světa. České pojetí zaječí vlády však nemá nic společného s mírumilovností čínského zajíce. Zajíci převzali vládu nad světem po lidech a tuto událost patřičně oslavovali. Na bučovickém zámku si tak můžete prohlédnout výjevy se zneklidňujícími názvy jako například Lov lidí a hostina královského zaječího páru, Útok zaječí jízdy proti lidské pěchotě, nebo Oslavy zaječího vítězství. Mimo lidí se zajíci museli vypořádat také s ostatními predátory, což dokazuje malba Bitva zajíců se psy.
 
Zámek v jihomoravských Bučovicích je unikátní ukázkou italské renesance na sever od Alp. Projektoval jej Jacopo Strada, který byl správcem uměleckých sbírek tří Habsburských císařů – Ferdinanda I., Maxmiliána II. a Rudolfa II. Na jeho prohlídku si, ale musíte počkat až do 1. dubna, kdy začíná turistická sezóna.

Renesanční zámek Bučovice

Renesanční zámek Bučovice

Zámek v Bučovicích je unikátní ukázkou renesančního stavitelství v České republice. K ojedinělým patří bohatá manýristická výzdoba interiérů a kašna na nádvoří. Zámek je unikátní stavbou italské renesance na sever od Alp.

Další aktuality

4.10.
2022
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Jihomoravský kraj | Příroda
29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika