Úvod > Aktuality > Temperamentní Jánošíkův dukát rozezní Valašské muzeum v přírodě
Temperamentní Jánošíkův dukát rozezní Valašské muzeum v přírodě
"> "> "> "> Na festivalu se představí řada folklorních souborů především z České republiky a Slovenska "> Součástí festivalu bude také jarmark lidových řemesel "> "> Součástí festivalu je i malá škola tanců z Terchové "> "> Mistrovství Valašského království ve stloukání másla
Kultura

Temperamentní Jánošíkův dukát rozezní Valašské muzeum v přírodě

  • Vydáno3. srpna 2022
Jánošíkov dukát z.s., Obec Slovákov v Českej republike, Folklorní spolek Púčik z Brna, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Svetové združenie Slovákov v zahraničí a město Rožnov pod Radhoštěm pořádají v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě 5. až 7. srpna 2022 XXIII. Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice Jánošíkův dukát 2022 – jediný menšinový festival u nás, věnovaný slovenské lidové kultuře.

Janošíkův dukátNa festivalu se letos představí 17 folklorních souborů jak z České republiky, které se věnují jevištnímu zpracování slovenských lidových písní, tanců a melodií, tak v Dřevěném městěčku pod Radhoštěm vystoupí špičkové soubory a sólisté ze Slovenska. Chybět nebudou slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Maďarska, Rumunska a Srbska. Soubory jiných národnostních menšin žijících v ČR budou letos zastupovat Rusíni a Bulhaři.

Ve výstavních prostorách Sušáku bude probíhat výstava „Slovensko čarovné“ fotografů Igora Čombora, Ivana Kenéze a Ľubomíra Schmida.  Vernisáž výstavy se uskuteční ve výstavním sále Sušáku v pátek 5. 8. od 19.00, výstava potrvá do 31. 8. 2022.
 

Folklórní sobota a zábavné pořady

Janošíkův dukátCelý festival v pátek večer zahájí Muzika Milana Rendoša z Košic autorským programem  „A ti, hudák, šumňe hraj.“ V sobotu návštěvníky čeká program dětských folklorních souborů „Zahrajme sa…“, program krajanských slovenských souborů a zástupců minorit „Aký kraj, taký mrav“ a tradiční pořad „Od Tatier k Šumave“, v němž se představí soubory z České republiky, které uchovávají a prezentují lidové tance, písně a melodie svých předků – Slováků. Sobotní večerní pořad nazvaný „Harmoňija hrále“ je celovečerním program zaměřený na region Abov a Zemplín. 

V programové nabídce je i letos „Detský dvor“, kde se děti mohou něčemu přiučit v dětských dílničkách, zajezdit si na dřevěných koloběžkách nebo chodit na chůdách. Současně pro ně bude připravena i malá školička tance.

Těšit se můžete na řadu zábavných a soutěžních pořadů – konat se bude 20. mezinárodní „Mistrovství Valašského království ve stloukání másla“, spojené se soutěží jmenovců slavného zbojníka – Jánošíků z Čech, Moravy, Slovenska i ze světa, dále „Malá škola hry na pastýřské hudební nástroje“ – na fujaru a píšťalky bude vyučovat známý výrobce, muzikant a pedagog Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre, anebo „Malá škola abovských tanců“ pod vedením tanečních pedagogů Martina a Kataríny Topoľovských z Košic.
 

Naladěná neděle a jarmark lidových řemesel

V neděli určitě zaujme program pro muzikantské labužníky nazvaný „Naladenô?“ a všichni účinkující, hosté i diváci se s jubilejním XXIII. ročníkem MFSF Jánošíkov dukát rozloučí na galakoncertu „Z rodného kraja“. Na jarmarku lidových řemesel, který je neoddělitelnou součástí festivalu, mohou zájemci nejen pozorovat mistry lidového řemesla přímo při práci, ale třeba si i některou z činností sami vyzkoušet. 
 
Jánošíkov dukát patří dnes mezi významné festivaly nejenom v rámci Zlínského kraje, ale i celé republiky. Přijměte už třiadvacáté pozvání do nádherného prostředí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na jedinečný svátek slovenského folkloru. Vstupné na festival pro dospělé vyjde na 150 Kč, snížené pak na 100 Kč.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.