Úvod > Aktuality > Televizní věž, Švejk, Kafka a Nobelova cena: patnáct žižkovských zastavení

Televizní věž, Švejk, Kafka a Nobelova cena: patnáct žižkovských zastavení

Vydáno 7. prosince 2018 Památky
Jak dobře znáte Žižkov, jednu z nejznámějších pražských čtvrtí? Víte, že se můžete projít po starém popravišti, že z několika míst se otvírají fantastické výhledy na centrum města a že Žižkov má dodnes bohémské srdce? Například jedna stará tančírna se stala domovem divadla Járy Cimrmana.

Náměstí Winstona Churchilla

Rušné prostranství z jedné strany ohraničuje Vysoká škola ekonomická a z druhé budova bývalého Všeobecného penzijního ústavu; ta vznikla ve 30. letech minulého století v tehdy módním funkcionalistickém slohu. V parku stojí socha slavného britského premiéra Winstona Churchilla v nadživotní velikosti; přesná replika londýnského originálu od britského sochaře Ivora Roberts-Jonese byla odhalena 17. listopadu 1999 k desátému výročí sametové revoluce za přítomnosti Margaret Thatcherové, bývalé ministerské předsedkyně Velké Británie.
 

Seifertova ulice

Jednou z hlavních tepen Žižkova je Seifertova ulice. Básník, spisovatel, novinář a překladatel Jaroslav Seifert (1901–1986) je jediný český nositel Nobelovy ceny za literaturu. Na Žižkově se narodil, prožil tu dětství, studoval na gymnáziu v Kubelíkově ulici a připomíná jej několik míst, například pamětní deska na rodném domě v Bořivojově ulici a památník na křižovatce ulic Chelčického, Seifertovy a Táboritské. V roce 1938 Žižkov opustil a až do smrti bydlel v Břevnově v ulici U Ladronky.
 

Žižkovská náměstí

Na Žižkově dodnes najdete několik půvabných náměstí. Seifertova ulice prochází přes maličké Sladkovského náměstí s gymnáziem a novogotickým kostelem sv. Prokopa od architekta Josefa Mockera; 70 metrů vysoká chrámová věž se tyčí vysoko nad žižkovskými střechami. Kostnické náměstí dobře znají návštěvníci  Žižkovského divadla Járy Cimrmana v blízké Štítného ulici. Z oválného Basilejského náměstí je to jen pár koků k funkcionalistickému komplexu nákladového nádraží, které se mění v kulturní centrum. Kulaté Škroupovo náměstí zase známe jako místo, kde se 10. prosince 1988 uskutečnila první oficiálně povolená disidentská manifestace v období normalizace a kde Václav Havel pronesl svůj první veřejný projev, požadující propuštění politických vězňů.
 

Jan Žižka a vrch Vítkov

Jména řady žižkovských ulic a náměstí připomínají dobu Jana Žižky. Na celou čtvrť shlíží vrch Vítkov s bronzovou jezdeckou sochou Jana Žižky z Trocnova; stojí v místech, kde 14. července 1420 husité porazili křižácké vojsko. Národní památník na Vítkově vznikl za první republiky k uctění památky československých legionářů a československého odboje v období první světové války, dnes o něj pečuje Národní muzeum. Z teras památníku a střešní kavárny se otvírají nádherné a neobvyklé výhledy na centrum Prahy.
 

Jaroslav Hašek a Švejk

Na Žižkově v Jeronýmově ulici žil Jaroslav Hašek (1883–1923), autor světoznámého humoristického románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. V srdci starého Žižkova na Prokopově náměstí s tvarem nevelkého trojúhelníku má Hašek pomník. Sochař Karel Nepraš dílo pojal také humoristicky: busta Jaroslava Haška spočívá na koni, kterého obklopuje barový pult. Podle původního záměru totiž měla socha zároveň sloužit jako pípa, ze které by při žižkovských slavnostech proudem teklo pivo.
 

Betlémská kaple a žižkovská radnice

Praze nenajdete jen slavnou Betlémskou kapli na Starém Městě, svou Betlémskou kapli má i Žižkov. Nenápadná stavba s prvky kubismu a secese se skrývá uprostřed bloku domů mezi Prokopovým a Havlíčkovým náměstím; tam, na prostranství se sochou Karla Havlíčka Borovského, stojí žižkovská radnice.
 

Žižkovský vysílač

Jednou z nejznámějších žižkovských staveb je televizní vysílač v Mahlerových sadech v těsném sousedství starého židovského hřbitova. S výškou 216 metrů jde o nejvyšší stavbu v Praze; ve výšce 66 metrů se nachází panoramatická restaurace Oblaca a nad ní luxusní hotelové apartmá, ve výšce 93 metrů pak je vyhlídková kabina. Kromě zajímavého pohledu na město z ptačí perspektivy je za příznivých podmínek vidět až do vzdálenosti sta kilometrů. Vysílač zdobí sochy lezoucích miminek od Davida Černého.
 

Nekropole: město mrtvých

Velkou část Žižkova zabírají Olšanské hřbitovy, vůbec největší pražské pohřebiště. Během několika staletí tu spočinuly přes dva miliony mrtvých, po místech posledního odpočinku řady významných osobností vede naučná stezka. Za ulicí Jana Želivského pokračují Olšanské hřbitovy Novým židovským hřbitovem. Ten vznikl v roce 1891 po naplnění starého hřbitova pod dnešním televizním vysílačem a najdete tu například hroby Franze Kafky či Oty Pavla.
 

Vinice, popraviště a parky

Oblíbeným místem procházek nejsou jen parky na Vítkově, ale také park na vrchu sv. Kříže, zvaný Parukářka. Nachází se v místech, kde se dřív rozkládaly vinice a také odtud se nabízejí neobyčejné výhledy na centrum Prahy, bonusem navíc je několik dětských hřišť a Bezovka, jeden z největších protiatomových bunkrů. O kousek dál poblíž Nákladového nádraží se rozkládá park s tajemným názvem Židovské pece, kde se dřív nacházelo popraviště. Najdete tu několik dětských hřišť i dopravní hřiště.
Ústřední telekomunikační budova - Mordor na Žižkově

Ústřední telekomunikační budova - Mordor na Žižkově

Ústřední telekomunikační budova byla vybudována v letech 1972 až 1979. Její charakteristická věž se stala výrazným orientačním bodem nedaleko Nákladového nádraží Žižkov.

Galerie Saturnin na Žižkově v Praze

Galerie Saturnin na Žižkově v Praze

Výstavní prostory baru Saturnin hostí pravidelně výstavy různých zajímavých uměleckých děl v průběhu celého roku. Každá výstava trvá vždy zhruba měsíc a většina výstav je prodejních.

Garden Restaurant Miminoo pod Žižkovskou věží

Garden Restaurant Miminoo pod Žižkovskou věží

Klidné místo s uvolněnou atmosférou a nabídkou skvělých jídel a dobrého pití, to vše nabízí zahradní restaurace přímo pod Žižkovskou věží. Elegantní stavba v parku je příjemným místem, kde můžete v letních měsících relaxovat v houpačkách, zapůjčit si piknikový set nebo se usadit na zahrádce.

Mahlerovy sady se starým židovským hřbitovem na Žižkově

Mahlerovy sady se starým židovským hřbitovem na Žižkově

Mahlerovy sady se nacházejí přímo pod Žižkovským vysílačem, v těsné blízkosti židovského hřbitova. Park vznikl koncem 50. let na úkor části tohoto hřbitova. Později potkal i sady podobný osud, a to, když v jejich středu byl vybudován Žižkovský vysílač.

Naučná stezka Olšanské hřbitovy

Naučná stezka Olšanské hřbitovy

Naučná stezka seznamuje s Olšanskými hřbitovy, největším současným pražským pohřebištěm na místě bývalé osady Olšany, dnes mezi čtvrtěmi Žižkov a Vinohrady.

Park Parukářka na pražském Žižkově

Park Parukářka na pražském Žižkově

Poměrně rozsáhlý park Parukářka se nachází na kopci mezi nedalekým vrchem Vítkovem a Olšanskými hřbitovy. Vrch má parkovou až lesoparkovou úpravu a kromě legendární undergroundové hospůdky se zde nachází také tři dětská hřiště. V podzemí je bývalý protiatomový kryt Bezovka zvaný též bunkr Parukářka.

Rajská zahrada na Žižkově

Rajská zahrada na Žižkově

Rajská zahrada je luxusní park, který byl vybudován na zanedbaném prostoru mezi Riegrovými sady a Vysokou školou ekonomickou. Poskytuje zázemí pro trávení volného času jak aktivně na hřišti, tak pasivně v kavárně.

Televizní věž Žižkov - Tower Park Praha

Televizní věž Žižkov - Tower Park Praha

Žižkovský vysílač je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985 - 1992 podle plánů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka. Díky náročné rekonstrukci v roce 2012 vás osloví veškeré prostory nevšedním stylem a designem.

Vyhlídková terasa na střeše Národního památníku na Vítkově

Vyhlídková terasa na střeše Národního památníku na Vítkově

Národní památník na Vítkově zaujme nejen svou stálou expozicí, která je věnována novodobým dějinám ČR, ale i vyhlídkovou terasou na střeše budovy. Na vyhlídku se dá lehce dostat výtahem ze Slavnostní síně v 1. patře památníku. Vyhlídková terasa nabízí krásný kruhový výhled na celou Prahu.

Žižkovské divadlo Járy Cimrmana

Žižkovské divadlo Járy Cimrmana

Žižkovské divadlo Járy Cimrmana je pražské divadlo, z jehož repertoáru jsou nejznámější hry Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka s tematikou českého génia Járy Cimrmana. Zajímavostí je, že v divadle hrají pouze muži.