Úvod > Aktuality > Znáte Technotrasu? Objevte osobitou krásu severomoravských a slezských technických památek
Památky

Znáte Technotrasu? Objevte osobitou krásu severomoravských a slezských technických památek

  • Vydáno19. července 2021
Technotrasa je virtuální neznačená trasa spojující zejména industriální atraktivity Moravskoslezského kraje. Zahrnuje nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty. Technotrasa představuje tyto památky neotřele, se zážitkem. Vnímat surový půvab i nepopiratelný a pokaždé svébytný genius loci přitom můžete všemi smysly. Na vzniku Technotrasy se podílí destinační agentura Moravian-Silesian Tourism, která je držitelem certifikátu kvality „Q“.

Technotrasa je unikátní projekt, který vás provede těmi nejzajímavějšími a nejpoutavějšími místy Moravskoslezského kraje. Nemusíte se držet mapy, můžete si vybrat jen to, co vás skutečně zajímá. Technotrasy jsou rozděleny nejen podle regionů, ale také podle jednotlivých témat. Milovníci dopravních strojů se mohou vydat po stopách do historie jejich vzniku, postupného vývoje a zdokonalování motorů a pohonů všeho druhu. Připomenout si řemesla starých mistrů, která už mnohdy upadla v zapomnění, jistě prospěje vám i vašim dětem. Hrdinské činy vojáků, hasičů a dalších statečných lidí připomene trasa nazvaná S hrdostí a odhodláním.

Landek parkAutentické příběhy průmyslníků, hutníků, horníků, textilníků, železničářů, kloboučníků, lesníků, mlynářů či vojáků si tak neposlechnete nejen z úst jejich potomků a pamětníků dob dávno minulých, ale budete si je moci prožít na vlastní kůži! Většina expozic a programů se sice odehrává v hlavní turistické sezóně, tj. od dubna do září, ale ani v zimě Technotrasa neupadá do zimnícho spánku.

Na vzniku Technotrasy se podílí destinační agentura Moravian-Silesian Tourism, která je držitelem certifikátu kvality „Q“. Ten mimo jiné zaručuje, že turisté jsou zde na prvním místě a vy se tak nemusíte bát toho, že vám dovolenou zkazí třeba nepříjemný personál.
 

A co všechno můžete na Technotrase objevit

TechnotrasaTéměř povinnou zastávkou všem milovníků industriálních památek by měly být Dolní Vítkovice. Bývalý průmyslový areál Hlubina je unikátní ukázkou industriální památky citlivě přetvořené v kulturní a společenské centrum. Dolní Vítkovice jsou první památkou na území České republiky, která je zapsaná na seznamu Evropského kulturního dědictví. Podíváte se do míst, kde se tavilo železo. Průvodci, kterými jsou často bývalí zaměstnanci, vás seznámí s jeho výrobou a zpracováním. Vystoupáte s nimi na vrchol bývalé vysoké pece, Bolt Tower, kterou pokřtil slavný jamajský sprinter. Celou Ostravu budete mít jako na dlani a celý pohled si budete moc vychutnat z jedinečné kavárny. S dětmi si užijete spoustu zábavy ve Velkém a Malém světě techniky U6

Za podívání stojí i dělnická kolonie ve Vítkovicích, kam vás mohou zavést po předchozí domluvě i ostravští průvodci v rámci prohlídky „Lesk a bída kolonií Vítkovic“. Výrobou železa se z malé vesnice stalo průmyslové centrum, vznikly zde dělnické domky, kostel, radnice, tržnice, hospody a školy…  

synagiga krnovPro zajímavost, Vítkovické železárny založil v roce 1828 olomoucký arcibiskup, arcivévoda Rudolf jako nejmodernější huť v Rakousko-Uherské monarchii. Později přešly závody do rukou vídeňských Rothschildů. Po roce 1918 se zde vyráběy obří lodní hřídele nebo součásti elektráren, známá je i výroba protitankových zátarasů zvaných rozsocháče, které měly zastavit německé tanky u opevnění. Ve Vítkovických železárnách nechal Rothschild vyrobit sloupy, které podpírají stropy synagogy v Krnově.

vodní mlýn BarzošoviceNa objednání se zájemcům otevře i vodní mlýn v Bartošovicích, který byl s komplexem vodohospodářských staveb budován od konce 15. století až do 20. století. Vodní mlýn je možné si prohlédnout po předchozí domluvě s majitelem, kterého mohou návštěvníci kontaktovat prostřednictvím facebookových stránek nebo bartošovického informačního centra.

Návštěvnické centrum Nový Jičín vám odhalí tajemství výroby klobouků a jeden maličký si budete moci i sami vyrobit. Stylově a elegantně vás pak vrátí do časů, kdy vyrobit kvalitní látky či klobouky bylo považováno za skutečné umění.
 

Fajne léto 2021

vodní mlýn wesselskyFajne léto je cyklus akcí, které nabízejí zajímavá místa Moravskoslezského kraje na Technotrase. Víkendové akce už desátým rokem představují atraktivity zaměřené na techniku a průmyslovou tradici. Letos výletníky Fajne léto zve do kosárny v Karlovicích (24. 7.), Vagonářského muzea ve Studénce (14. 8.), Železničního muzea moravskoslezském v Ostravě (21. 8.), do Vodního mlýna Wesselsky v Loučkách u Oder (4. 9.) a do Areálu čs. opevnění Hlučín-Darkovičky (4. 9.). Všude je připraven zajímavý program.

areál DarkovičkyUrčitě využijte také novou kartu Technotrasa Card totiž získáte za každou z placených zážitkových aktivit na Technotrase různý počet TechnoBodů. Za každou návštěvu placených zážitkových aktivit Technotrasy získají výletníci body, které pak vymění za dárky, jako jsou piknikové deky, softshellové bundy, stylová trička, náušnice nebo třeba plecháčky. Drobnější dárky si mohou vyzvednout přímo u jednotlivých provozovatelů atraktivit, hodnotnější ceny v kanceláři krajské destinační společnosti Moravian-Silesian TourismDolních Vítkovicích. Držitelé karty se navíc budou moci zúčastnit podzimního slosování o hodnotné ceny.
 

Tipy pro milovníky historických vozidel a technických provozů

motorky černá loukaKdo má v oblibě historická vozidla a technická zařízení, ten se může vypravit do Hasičského muzea města Ostravy, kde si lze prohlédnout historická i moderní vozidla, svítilny, sirény, uniformy a figuríny s dýchacími přístroji.  

Malý kousek od centra Ostravy, na Černé louce, na vás čeká úžasný svět motocyklových veteránů. Unikátní sbírka pana Rybičky, která voní benzínem, čítá přes čtyřicet krasavců, mezi kterými nechybí ani ty meziválečné

Velmi zajímavé je rovněž expozice Historie ostravského vodárenství v areálu Úpravny vody v Ostravě – Nové Vsi, kde je k vidění expozice, která se věnuje historii dodávek vody do krajského města. Expozice se otevírá každý třetí čtvrtek v měsíci v 15:30 a 17:30 hodin.

Expozice Historie ostravského vodárenství – Babylon

Expozice Historie ostravského vodárenství – Babylon

V areálu Úpravny vody v Ostravě – Nové Vsi je k vidění expozice, která se věnuje historii dodávek vody do krajského města. Výstavu tvoří panely s historií ostravského vodárenství a různé historické předměty.

Pěchotní srub MO S-5 Na trati

Pěchotní srub MO S-5 Na trati

Pěchotní srub je jeden z prvních postavených v ČSR, patří do systému stálého pohraničního opevnění stavěného v letech 1935-1938.

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách leží napravo od řeky Odry a vodní náhon k němu se táhne až z Jakubčovic n. Odrou. Prohlédnout si zde můžete mlýn s ojedinělou technologií, funkčním mlýnským kolem o průměru 3,6 m a obnovenou transmisí pro pohon zemědělských strojů.

Větrný mlýn v Cholticích

Větrný mlýn v Cholticích

U severního okraje osady Choltice leží chráněná technická památka, dřevěný větrný otočný mlýn. Do obce Choltice byl tento mlýn přestěhován v roce 1878 z obce Sádek. Jako mlýn pracoval do roku 1953.

Hasičské muzeum města Ostravy

Hasičské muzeum města Ostravy

Historii požární ochrany v Ostravě dokumentuje Hasičské muzeum. Návštěvníci si mohou prohlédnout historická i moderní vozidla, svítilny, sirény, uniformy a figuríny s dýchacími přístroji. K vidění je také stará hasičská stříkačka.

Vodní mlýn v Bartošovicích

Vodní mlýn v Bartošovicích

Areál vodního mlýna s komplexem vodohospodářských staveb, budován od konce 15. století až do 20. století se po 17 letech oprav otevřel veřejnosti.

Weisshuhnův kanál – papírenský náhon u Hradce nad Moravicí

Weisshuhnův kanál – papírenský náhon u Hradce nad Moravicí

Weisshuhnův kanál sloužil v minulosti jako papírenský splav a dodnes je v provozu. Byl postaven na přelomu 20. století z popudu podnikatele Carla Weisshuhna pro chod továrny a papírnu v Žimrovicích.

Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích

Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích

Technicky a stavebně autenticky dochovaný areál kamenouhelného dolu Michal najdete v Ostravě, v městské části Michálkovice, kde se uhlí začalo dolovat v první polovině 19. století.

Muzeum břidlice Budišov nad Budišovkou

Muzeum břidlice Budišov nad Budišovkou

Novou expozici o historii a současnosti těžby břidlice najdete v Budišově nad Budišovkou. Expozice muzea dokumentuje historii nářadím, vzorky a výrobky a je doplněna o geologický vývoj Země, bohatou fotodokumentaci z historie i současnosti.

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

Expozice pivovaru Radegast – pivo pro pravé chlapy

Expozice pivovaru Radegast – pivo pro pravé chlapy

Do pivovaru Radegast v Nošovicích nedaleko Frýdku-Místku můžete zavítat nejen na tradiční prohlídky pivovaru, ale také do Návštěvnického centra, které návštěvníky seznámí především s historií piva Radegast. Od sezony 2012 jsou zde velkoplošné obrazovky, informační panely či místnost ve tvaru sudu.

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Krnovská synagoga

Krnovská synagoga

Bývalý židovský templ v hornoslezském Krnově je jedinou v historické podobě dochovanou a turistům přístupnou synagogou v Moravskoslezském kraji. Zažijte a okuste "kosher" jídla a nápoje na "VIP prohlídkách", nebo se projděte "Po stopách Krnovských židů".

Městské muzeum Bílovec

Městské muzeum Bílovec

Muzeum Bílovec sídlí s měšťanském domě vedle náměstí. Audioprůvodce – písař Johann vás provede muzeem, kde zjistíte mnoho zajímavostí o historii města, nebo také něco k bývalé továrně Salcher. V kouzelném sklepení máme skřítky Picmochy, kteří jsou součástí Pohádkového Poodří.

Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky

Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky

Jedná se o významnou vojensko-technickou památku. Pevnostní areál je dnes evropsky vysoce ceněnou prezentací specificky ojedinělého bývalého fortifikačního systému naší republiky, který vznikal v letech 1935 – 1938.

Návštěvnické centrum Nový Jičín – Město klobouků v Laudonově domě

Návštěvnické centrum Nový Jičín – Město klobouků v Laudonově domě

V historickém domě, kde v roce 1790 zemřel slavný rakouský vojevůdce Gideon von Laudon, vzniklo Návštěvnické centrum s interaktivní expozicí přibližující tradici kloboučnictví, ale i zkoušírna pokrývek hlavy a multifunkční ateliér s dětským koutkem. Nechybí reprezentativní prodejna TONAK.

Hedva Rýmařov – expozice textilnictví

Hedva Rýmařov – expozice textilnictví

Externí expozice Městského muzea Rýmařov s názvem Dějiny textilnictví na Rýmařovsku sídlí v areálu firmy Hedva v Rýmařově. Expozice mapuje dějiny textilnictví na Rýmařovsku, vývoj textilní výroby na Rýmařovsku od středověku až po současnost.

Dělnické kolonie v Ostravě – Vítkovicích

Dělnické kolonie v Ostravě – Vítkovicích

Vítkovice, jedna z městských částí dnešní Ostravy, jsou ukázkou toho, jaké změny přinesla průmyslová revoluce. Výrobou železa se z malé vesnice stalo průmyslové centrum a to znamenalo vznik dělnické kolonie, kostela, radnice, tržnice, hospod a škol…

Landek Park Ostrava – jednou nahoře, jednou (v) dole

Landek Park Ostrava – jednou nahoře, jednou (v) dole

Největší hornické muzeum v České republice s nejširší nabídkou doplňkových služeb nabízí svým návštěvníkům celodenní výlet mezi památkami v přírodě. Přijďte si vyzkoušet, co znamená jednou nahoře, jednou (v) dole.

Flascharův důl v Odrách – unikátní břidlicový důl

Flascharův důl v Odrách – unikátní břidlicový důl

Důlní muzeum Flascharův důl v Odrách se nachází v lokalitě Nový Svět. Největším lákadlem břidlicového podzemí je unikátní oderská vrása, která vznikla ohromným tlakem hrnoucího se bahna, které se zarolovalo jako těsto a později ztuhlo a zkamenělo.

Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha

Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha

Na Osoblažsku v podhůří Jeseníků se nachází unikátní úzkorozchodná dráha, která je jediná svého druhu v Českém Slezsku. Trať vede z Třemešné ve Slezsku (napojení na normálněrozchodnou trať z Krnova do Jeseníku) přes Slezské Rudoltice do Osoblahy.

Další aktuality

Bílé výlety: po Bílých mostech třeba do Bílé nebo do Bílých Karpat

Bílé cestování k zimě patří: bílé jsou zasněžené svahy hor i sjezdovky, běžkaře zase lákají bílé stopy. Pojďte se na tu bílou podívat zblízka s portálem Kudy z nudy: co myslíte, kolik bílých míst vypátráme v mapách v době, kdy už bylo všechno prozkoumáno, zmapováno, změřeno a probádáno?
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty

Zažijte s dětmi pololetní prázdniny v Zoo Ostrava

Nevíte, jak zabavit děti o pololetních prázdninách? V pátek 3. února se vydejte do ostravské zoologické zahrady, kde bude o pololetních prázdninách připraven speciální program. Za mimosezónní zlevněné vstupné si mohou užít zábavu i poučení. Všichni školáci se mohou těšit i na malý dárek.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Beskydy budou hostit nejextrémnější zimní závod

Šestý ročník Lysohorské čtyřiadvacítky se koná v termínu 28. – 29. ledna 2023 a již tradičně se bude jednat o zimní mistrovství ČR v horském maratonu jednotlivců. Vyhrává ten, kdo za 24 hodin nejvícekrát dosáhne vrcholu Lysé hory!
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty

Anketu Alej roku 2022 vyhrála lipová alej na Uhlířském vrchu v Bruntále

Alejí roku se stala lipová alej na Uhlířském vrchu v Bruntále. Soutěž o nejkrásnější alej vyhlašuje pravidelně už dvanáct let spolek Arnika. Do ročníku 2022 nominovali lidé 93 alejí a stromořadí ze všech 14 krajů v České republice. Smyslem soutěže je prohloubit zájem lidí o stav veřejné zeleně.
Moravskoslezský kraj | Příroda