Úvod > Aktuality > Znáte Technotrasu? Objevte osobitou krásu severomoravských a slezských technických památek
Znáte Technotrasu? Objevte osobitou krásu severomoravských a slezských technických památek
"> "> "> "> "> "> "> ">

Znáte Technotrasu? Objevte osobitou krásu severomoravských a slezských technických památek

Vydáno 10. února 2020 Památky
Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující zejména industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty. Technotrasa představuje tyto památky neotřele, se zážitkem. Vnímat surový půvab i nepopiratelný a pokaždé svébytný genius loci přitom můžete všemi smysly. Na vzniku Technotrasy se podílí destinační agentura Moravian-Silesian Tourism, která je držitelem certifikátu kvality „Q“.

Technotrasa je unikátní projekt, který vás provede těmi nejzajímavějšími a nejpoutavějšími místy Moravskoslezského kraje. Nemusíte se držet mapy, můžete si vybrat jen to, co vás skutečně zajímá. Technotrasy jsou rozděleny nejen podle regionů, ale také podle jednotlivých témat. Milovníci dopravních strojů se mohou vydat po stopách do historie jejich vzniku, postupného vývoje a zdokonalování motorů a pohonů všeho druhu. Připomenout si řemesla starých mistrů, která už mnohdy upadla v zapomnění, jistě prospěje vám i vašim dětem. Hrdinské činy vojáků, hasičů a dalších statečných lidí připomene trasa nazvaná S hrdostí a odhodláním.

Landek parkAutentické příběhy průmyslníků, hutníků, horníků, textilníků, železničářů, kloboučníků, lesníků, mlynářů či vojáků si tak neposlechnete nejen z úst jejich potomků a pamětníků dob dávno minulých, ale budete si je moci prožít na vlastní kůži! Většina expozic a programů se sice odehrává v hlavní turistické sezóně, tj. od dubna do září, ale ani v zimě Technotrasa neupadá do zimnícho spánku.

Na vzniku Technotrasy se podílí destinační agentura Moravian-Silesian Tourism, která je držitelem certifikátu kvality „Q“. Ten mimo jiné zaručuje, že turisté jsou zde na prvním místě a vy se tak nemusíte bát toho, že vám dovolenou zkazí třeba nepříjemný personál.
 

A co všechno můžete na Technotrase objevit i během zimních měsíců?

TechnotrasaTéměř povinnou zastávkou všem milovníků industriálních památek by měly být Dolní Vítkovice. Bývalý průmyslový areál Hlubina je unikátní ukázkou industriální památky citlivě přetvořené v kulturní a společenské centrum. Dolní Vítkovice jsou první památkou na území České republiky, která je zapsaná na seznamu Evropského kulturního dědictví. Podíváte se do míst, kde se tavilo železo. Průvodci, kterými jsou často bývalí zaměstnanci, vás seznámí s jeho výrobou a zpracováním. Vystoupáte s nimi na vrchol bývalé vysoké pece, Bolt Tower, kterou pokřtil slavný jamajský sprinter. Celou Ostravu budete mít jako na dlani a celý pohled si budete moc vychutnat z jedinečné kavárny. S dětmi si užijete spoustu zábavy ve Velkém a Malém světě techniky U6

Za podívání stojí i dělnická kolonie ve Vítkovicích, kam vás mohou zavést po předchozí domluvě i ostravští průvodci v rámci prohlídky „Lesk a bída kolonií Vítkovic“. Výrobou železa se z malé vesnice stalo průmyslové centrum, vznikly zde dělnické domky, kostel, radnice, tržnice, hospody a školy…  

synagiga krnovPro zajímavost, Vítkovické železárny založil v roce 1828 olomoucký arcibiskup, arcivévoda Rudolf jako nejmodernější huť v Rakousko-Uherské monarchii. Později přešly závody do rukou vídeňských Rothschildů. Po roce 1918 se zde vyráběy obří lodní hřídele nebo součásti elektráren, známá je i výroba protitankových zátarasů zvaných rozsocháče, které měly zastavit německé tanky u opevnění. Ve Vítkovických železárnách nechal Rothschild vyrobit sloupy, které podpírají stropy synagogy v Krnově.

vodní mlýn BarzošoviceNa objednání se zájemcům otevře i vodní mlýn v Bartošovicích, který byl s komplexem vodohospodářských staveb budován od konce 15. století až do 20. století. Vodní mlýn je možné si prohlédnout po předchozí domluvě s majitelem, kterého mohou návštěvníci kontaktovat prostřednictvím facebookových stránek nebo bartošovického informačního centra.

Návštěvnické centrum Nový Jičín vám odhalí tajemství výroby klobouků a jeden maličký si budete moci i sami vyrobit. Stylově a elegantně vás pak vrátí do časů, kdy vyrobit kvalitní látky či klobouky bylo považováno za skutečné umění.
 

Tipy pro milovníky historických vozidel a technických provozů

motorky černá loukaKdo má v oblibě historická vozidla a technická zařízení, ten se může vypravit do Hasičského muzea města Ostravy, kde si lze prohlédnout historická i moderní vozidla, svítilny, sirény, uniformy a figuríny s dýchacími přístroji.  

Malý kousek od centra Ostravy, na Černé louce, na vás čeká úžasný svět motocyklových veteránů. Unikátní sbírka pana Rybičky, která voní benzínem, čítá přes čtyřicet krasavců, mezi kterými nechybí ani ty meziválečné

Velmi zajímavé je rovněž expozice Historie ostravského vodárenství v areálu Úpravny vody v Ostravě – Nové Vsi, kde je k vidění expozice, která se věnuje historii dodávek vody do krajského města. Expozice se otevírá každý třetí čtvrtek v měsíci v 15:30 a 17:30 hodin.

Technotrasa - stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa - stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Vodní mlýn v Bartošovicích

Vodní mlýn v Bartošovicích

Areál vodního mlýna s komplexem vodohospodářských staveb, budován od konce 15. století až do 20. století se po 17 letech oprav otevřel veřejnosti.

Krnovská synagoga

Krnovská synagoga

Bývalý židovský templ v hornoslezském Krnově je jedinou v historické podobě dochovanou a turistům přístupnou synagogou v Moravskoslezském kraji. Zažijte a okuste "kosher" jídla a nápoje na "VIP prohlídkách", nebo se projděte "Po stopách Krnovských židů".

Expozice historických motocyklů na ostravském výstavišti

Expozice historických motocyklů na ostravském výstavišti

Expozice historických motocyklů se nachází na Výstavišti Černá louka, v pavilonu C. Prohlédnete si zde čtyři desítky historických motorek se sbírky akademického sochaře Miroslava Rybičky, který sám na motorkách závodil a také je restauroval.

Dělnické kolonie v Ostravě - Vítkovicích

Dělnické kolonie v Ostravě - Vítkovicích

Vítkovice, jedna z městských částí dnešní Ostravy, jsou ukázkou toho, jaké změny přinesla průmyslová revoluce. Výrobou železa se z malé vesnice stalo průmyslové centrum a to znamenalo vznik dělnické kolonie, kostela, radnice, tržnice, hospod a škol…

Hasičské muzeum města Ostravy

Hasičské muzeum města Ostravy

Historii požární ochrany v Ostravě dokumentuje Hasičské muzeum. Návštěvníci si mohou prohlédnout historická i moderní vozidla, svítilny, sirény, uniformy a figuríny s dýchacími přístroji. K vidění je také stará hasičská stříkačka.

Dolní Vítkovice - průmyslový areál Dolu Hlubina

Dolní Vítkovice - průmyslový areál Dolu Hlubina

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysokých pecí Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

Expozice výroby klobouků v Novém Jičíně

Expozice výroby klobouků v Novém Jičíně

V historickém domě, kde v roce 1790 zemřel slavný rakouský vojevůdce Gideon von Laudon, vzniklo Návštěvnické centrum s interaktivní expozicí přibližující tradici kloboučnictví, ale i zkoušírna pokrývek hlavy a multifunkční ateliér s dětským koutkem.

Expozice Historie ostravského vodárenství – Babylon

Expozice Historie ostravského vodárenství – Babylon

V areálu Úpravny vody v Ostravě – Nové Vsi je k vidění expozice, která se věnuje historii dodávek vody do krajského města. Výstavu tvoří panely s historií ostravského vodárenství a různé historické předměty.

Další aktuality

7.8.
2020
Do lázní, nebo na horskou túru? V Karlově studánce zažijete obojí!

Do lázní, nebo na horskou túru? V Karlově studánce zažijete obojí!

Severní Morava a Slezsko | Lázně a wellness
2.8.
2020
50 tipů, kam na výlet v okolí Ostravy

50 tipů, kam na výlet v okolí Ostravy

Severní Morava a Slezsko | Letní sporty
23.7.
2020
#světovéČesko a jesenické moře na Slezské Hartě

#světovéČesko a jesenické moře na Slezské Hartě

Severní Morava a Slezsko | Letní sporty