Úvod > Aktuality > Technické muzeum v Brně poodhalí práci vědců a oslaví 100 let české vědy
Technické muzeum v Brne poodhalí práci vedcu
Kultura

Technické muzeum v Brně poodhalí práci vědců a oslaví 100 let české vědy

  • Vydáno4. října 2018
V pátek 5. 10. 2018 od 18.00 do 24.00 mohou všichni nadšenci a milovníci vědy zdarma navštívit Technické muzeum v Brně, kde bude připraven zajímavý program. Letošní motto Noci vědců zní: "100 let české vědy". Vedle muzejních expozic bude k vidění řada zajímavých praktických ukázek a přednášek.
Noc vědců BrnoNa přípravě Noci vědců, která si klade za cíl popularizovat výzkum a vědu, spolupracuje Technické muzeum v Brně s Fakultou elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně a s Metodickým centrem konzervace, které je také součástí muzea a které působí jako odborné a výzkumné pracoviště pro konzervaci a restaurování památek. Po oficiálním zahájení programu v 18:00 hodin se můžete těšit na bohatý program.

Zajímavé budou například prohlídky vybraných expozic. V expozici Optiky, sekci elektronových mikroskopů se návštěvníci mohou setkat se zástupci firem Thermo Fisher Scientific (FEI) a TESCAN, dvou významných výrobců elektronových mikroskopů, a nejen se dozvědět více o těchto mikroskopech, ale také si je přímo vyzkoušet.
 

Co udělá vakuum s indiánkem?

IndiánekFirma Thermo Fisher Scientific si do programu na Noci vědců přizvala ÚDiF (Úžasné divadlo fyziky), které předvede působivou show na téma vakuum. A jakou spojitost má vakuum a elektronový mikroskop?

Nechte si vše názorně ukázat divadlem ÚDiF a pak ověřit přímo u specialistů na elektronové mikroskopy. Zjistíte například, co takové vakuum udělá s vaším cukrovým indiánkem.

 

Centrum konzervace odhalí nejedno tajemství

VědkyněNoc vědců vám přiblíží činnosti Metodického centra konzervace TMB. Šíře záběru tohoto centra je rozmanitá. Jeho odborní pracovníci se věnují analýzám (z konkrétních případů např. analyzovali pigmenty na husitské přilbě objevené v prostoru bitvy u Sudoměře; analyzovali chemické složení střepiny vyjmuté z lebky německého tankového esa Kurta Kniespela z  jara 1945), zjišťují složení  (např. chemické složení povrchové úpravy kožených tapet ze salónu ČernínůHluboké nad Vltavou), provádějí odborné posouzení prací (jako v případě posouzení ošetření identifikačních známek z hrobů německých vojáků), provádějí konzervace a restaurování historických předmětů (např. zbraně, sošky, přílby, štíty…).
 

100. výročí republiky – víte, co všechno má původ v českých zemích?

Kaplanova turbínaZábavné stanoviště ke 100. výročí republiky připomene formou kvízů a různých doplňovaček jména slavných českých vědců, vynálezců i dalších osobností. Sami budete překvapeni, co všechno má původ v českých zemích.

Ve 20:00 hodin proběhne přednáška „Viktor Kaplan a jeho turbína“, kterou povede doc. Pavel Rudolf z Energetického ústavu FSI VUT. Viktor Kaplan je nejznámějším a nejvýznamnějším vynálezcem spojeným s Brnem. Strávil zde podstatnou část svého pracovního života a vytvořil zde svůj hlavní vynález – rychloběžnou vodní turbínu nesoucí jeho jméno. Přijďte se o jeho osobě i vynálezu dozvědět zajímavé podrobnosti!

Celý pestrý program si mohou návštěvníci vychutnat až do půlnoci. Vedle vzácné příležitosti navštívit muzeum v nočních hodinách je významnou předností také to, že je vstup na celou akci pro všechny zdarma.
Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Další aktuality

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Kalendář akcí 2024: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc! Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Arnoldova vila v Brně zve na prohlídku: poprvé se otevírá veřejnosti v pravidelném provozu

Jedním z nejočekávanějších lákadel Muzea města Brna na sezónu 2024 bylo zahájení pravidelného provozu Arnoldovy vily. Milovníkům architektury se dveře vily otevírají od 5. dubna, přijít na prohlídku je možné vždy od pátku do neděle v čase od 10:00 do 18:00 hodin. Od 16. května bude otevírací doba prodloužena od úterý do neděle. Nově zrekonstruovaná sousedka vily Tugendhat má návštěvníkům co nabídnout – prohlídky vily s průvodcem i bez něj, propojení zahrad s okolními vilami, nový provoz kavárny, a především nejrůznější kulturní a vzdělávací akce.
Jihomoravský kraj | Památky

Okoštujte oskorušu ve všech jejích podobách ve Tvarožné Lhotě

Romantici sází růže, správní chlapi oskoruše! To je motto již 20. ročníku Slavnosti oskeruší, která proběhne v sobotu 6. dubna 2024 tradičně v sále obecního domu ve Tvarožné Lhotě. Těšit se můžete na oskoruši v tekutém i pevném skupenství a samozřejmě také cimbálovou muziku! Dozvíte se, co je dřínka, moruše, mišpule, jak šmakuje Karpatský verbuň, Vojšická duha nebo Oskorušový sen.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Lužní lesy na jihu Moravy se naplnily vodou

Lužní lesy v Kančí oboře na Břeclavsku od 15. do 31. března 2024 záměrně zaplavila voda ze Staré Dyje. To vysychajícím luhům svědčí. Lesy ČR proto dělají podobná opatření v oblasti i několikrát ročně v rámci programu Vracíme vodu lesu. Voda ve vyprahlé půdě nemizí, naopak se zaplňují i zaniklé tůně. Nyní se již situace vrací do normálu a oblast je přístupná.
Jihomoravský kraj | Příroda