Úvod > Aktuality > Technické muzeum v Brně poodhalí práci vědců a oslaví 100 let české vědy
Technické muzeum v Brne poodhalí práci vedcu
"> Technické muzeum v Brne poodhalí práci vedcu "> Vstup na celou akci pro všechny zdarma "> Na všechny fanoušky vedy ceká v muzeu dále pestrý program
Kultura

Technické muzeum v Brně poodhalí práci vědců a oslaví 100 let české vědy

  • Vydáno4. října 2018
V pátek 5. 10. 2018 od 18.00 do 24.00 mohou všichni nadšenci a milovníci vědy zdarma navštívit Technické muzeum v Brně, kde bude připraven zajímavý program. Letošní motto Noci vědců zní: "100 let české vědy". Vedle muzejních expozic bude k vidění řada zajímavých praktických ukázek a přednášek.
Noc vědců BrnoNa přípravě Noci vědců, která si klade za cíl popularizovat výzkum a vědu, spolupracuje Technické muzeum v Brně s Fakultou elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně a s Metodickým centrem konzervace, které je také součástí muzea a které působí jako odborné a výzkumné pracoviště pro konzervaci a restaurování památek. Po oficiálním zahájení programu v 18:00 hodin se můžete těšit na bohatý program.

Zajímavé budou například prohlídky vybraných expozic. V expozici Optiky, sekci elektronových mikroskopů se návštěvníci mohou setkat se zástupci firem Thermo Fisher Scientific (FEI) a TESCAN, dvou významných výrobců elektronových mikroskopů, a nejen se dozvědět více o těchto mikroskopech, ale také si je přímo vyzkoušet.
 

Co udělá vakuum s indiánkem?

IndiánekFirma Thermo Fisher Scientific si do programu na Noci vědců přizvala ÚDiF (Úžasné divadlo fyziky), které předvede působivou show na téma vakuum. A jakou spojitost má vakuum a elektronový mikroskop?

Nechte si vše názorně ukázat divadlem ÚDiF a pak ověřit přímo u specialistů na elektronové mikroskopy. Zjistíte například, co takové vakuum udělá s vaším cukrovým indiánkem.

 

Centrum konzervace odhalí nejedno tajemství

VědkyněNoc vědců vám přiblíží činnosti Metodického centra konzervace TMB. Šíře záběru tohoto centra je rozmanitá. Jeho odborní pracovníci se věnují analýzám (z konkrétních případů např. analyzovali pigmenty na husitské přilbě objevené v prostoru bitvy u Sudoměře; analyzovali chemické složení střepiny vyjmuté z lebky německého tankového esa Kurta Kniespela z  jara 1945), zjišťují složení  (např. chemické složení povrchové úpravy kožených tapet ze salónu ČernínůHluboké nad Vltavou), provádějí odborné posouzení prací (jako v případě posouzení ošetření identifikačních známek z hrobů německých vojáků), provádějí konzervace a restaurování historických předmětů (např. zbraně, sošky, přílby, štíty…).
 

100. výročí republiky – víte, co všechno má původ v českých zemích?

Kaplanova turbínaZábavné stanoviště ke 100. výročí republiky připomene formou kvízů a různých doplňovaček jména slavných českých vědců, vynálezců i dalších osobností. Sami budete překvapeni, co všechno má původ v českých zemích.

Ve 20:00 hodin proběhne přednáška „Viktor Kaplan a jeho turbína“, kterou povede doc. Pavel Rudolf z Energetického ústavu FSI VUT. Viktor Kaplan je nejznámějším a nejvýznamnějším vynálezcem spojeným s Brnem. Strávil zde podstatnou část svého pracovního života a vytvořil zde svůj hlavní vynález – rychloběžnou vodní turbínu nesoucí jeho jméno. Přijďte se o jeho osobě i vynálezu dozvědět zajímavé podrobnosti!

Celý pestrý program si mohou návštěvníci vychutnat až do půlnoci. Vedle vzácné příležitosti navštívit muzeum v nočních hodinách je významnou předností také to, že je vstup na celou akci pro všechny zdarma.
Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura