Úvod > Aktuality > Technické muzeum Brno slaví 60. narozeniny: expozice, unikátní exponáty a výstavy
Kultura

Technické muzeum Brno slaví 60. narozeniny: expozice, unikátní exponáty a výstavy

  • Vydáno6. února 2021
Ráj pro milovníky techniky, sedmnáct expozic, řada kouzelných vychytávek a skvělá technická herna: to všechno nabízí Technické muzeum v Brně, instituce, která letos slaví 60. narozeniny. Míst, kam se s portálem Kudy z nudy můžete vypravit na narozeninové výlety, je ale mnohem víc: prozradíme vám, jaké akce muzeum k oslavám chystá, jak se do nich můžete zapojit a představíme vám i další technické památky, o které muzeum pečuje.
Stačilo málo a Technické muzeumBrně mohlo slavit 200 let od svého vzniku: to kdyby se stalo pobočkou Moravského zemského muzea, založeného už v roce 1817. Jenže to se zaměřilo na přírodovědné a společenskovědné obory, a techniku ze svých sbírek postupně vyloučilo. Další pokus se odehrál v roce 1873, kdy vzniklo Moravské průmyslové muzeum, dnešní Moravská galerie. Přestože i v ní bývalo samostatné technologické oddělení a stálá výstava nářadí, strojů, nových konstrukcí a také poradenská služba pro drobné podnikání, postupně se do popředí dostalo umění a technika opět dostala košem. Naprázdno vyzněly i další snahy za první republiky, a tak se předchůdce dnešního muzea objevil až krátce před druhou světovou válkou. Jmenoval se Archiv pro dějiny průmyslu, obchodu a technické práce, ale první expozice vznikla až v šedesátých letech v barokní budově kláštera řádu sv. Voršily na rohu Orlí a Josefské ulice v centru města. Jako samostatné Technické muzeum funguje letos právě šedesát let, od roku 1961.
 

Sedmnáct expozic, technická herna a hodinky Prim



Dobu, kdy Technické muzeum sídlilo v bývalém klášteře v centru Brna, si pamatuje kdekdo, i když už dávno je všechno jinak. O hlavní objekt muzeum přišlo kvůli zákonu z roku 1991 o vracení církevního majetku, a tak se znovu stěhovalo. Na nové adrese v Brně – Králově Poli dnes najdete moderní a velkoryse pojaté expozice historické dopravy, letectví, nožířství, kovolitectví, železářství, sdělovací techniky, vodních a parních motorů, památník Viktora Kaplana, salon mechanické hudby a kultury nevidomých. Můžete se projít uličkou řemeslníků s dílnami hodináře, knihaře, zámečníka, krejčího, ševce a holiče, s koloniálem či zubařskou ordinací, a v technické herně se zábavnou formou seznámit s různými fyzikálními zákony a jejich využitím.

I když je nyní Technické muzeum zavřené kvůli epidemii, o oslavy šedesátin nepřijdete. Koncem srpna se v areálu muzea chystá celodenní akce, v září se otevře velká výstava hodinek značky Prim.
 

Vzpomínáte na návštěvu muzea? Napište to!

Muzeum také zveřejnilo výzvu pro všechny pamětníky: pokud máte nějaké zajímavé vzpomínky na návštěvu Technického muzea třeba ze samých začátků jeho samostatné existence, podělte se o ně! Fotografie s popiskami či své postřehy lze poslat na adresu, uvedenou na webu muzea. Autor nejstarší vzpomínky dostane upomínkový dárek, nejzajímavější příspěvky se objeví v tištěné brožurce. Žádná ze vzpomínek ale nepřijde nazmar: své místo najdou v archivu Technického muzea v Brně pro příští generace. Výzva platí do 28. srpna 2021.
 

Kam na výlet? Huť, kovárna, vodní i větrné mlýny a nové muzeum

Brněnské Technické muzeum také pečuje o několik památek na jižní Moravě a Vysočině, které jsou vesměs přístupné jen v hlavní sezoně, zpravidla od dubna do října. Patří k nim například Větrný mlýn s expozicí větrného mlynářství v Kuželově, který po nedávné rekonstrukci získal cenu Nejlépe opravená kulturní památka Jihomoravského kraje 2020 a Cenu Patria Nostra. Práce se tu nezastavily, chystá se ještě oprava historické stodoly, která se promění v zázemí pro návštěvníky i pro správce objektu, vznikne tu i nabíjecí stanice pro elektrokola.

Na výlet spojený s poznáváním historie, řemesel, průmyslu či architektury se můžete vydat také do Staré huti v Josefovském údolí s expozicí železářství, do Kovárny v Těšanech s expozicí kovářství a kolářství, do Vodního mlýna ve Slupi s expozicí mlynářské techniky anebo do Šlakhamru v Hamrech nad Sázavou, kde expozice v prostorách bývalého vodního mlýna mapuje bohatou železářskou tradici žďárského regionu. Pro milovníky vojenských památek jsou oblíbeným cílem pěchotní sruby MJ-S 3 Zahrada a MJ-S 2 Úvoz v Areálu československého opevněníŠatově, slibně zní i chystaná novinka: v objektu bývalé celnice v Hatích vznikne Muzeum celnictví a ochrany hranic.
 

Největší, nejstarší a jedinečné exponáty

  • Zajímavou kuriozitou je historická stereovize, někdejší oblíbená atrakce a předchůdkyně biografů. Prohlížecí přístroj může používat až pětadvacet diváků současně, u stereodiapozitivů máte díky optickým zákonům dojem, že obrázek vidíte ve 3D. Přístroj je jedním z mála doposud provozuschopných originálů ve střední Evropě, každý měsíc je k vidění jiný program, navíc expozici lze navštívit samostatně, bez návštěvy zbytku muzea. Základní vstupné stojí 30 Kč, zlevněné 15.
  • Technické muzeum v Brně rovněž pečuje o cennou sbírku historických tramvají, autobusů a trolejbusů. Návštěva depozitáře je možná jen pro skupiny nejméně 15 osob objednaných s velkým předstihem, proto je jednodušší si vozidla prohlédnout při pravidelných akcích, například Brněnské muzejní noci či festivalu Brno – město uprostřed Evropy. K nejstarším kouskům patří parní tramvajová lokomotiva Caroline, vyrobená roku 1889 v Linci. Do muzea se přestěhovala v roce 1952, kdy dosloužila na železniční vlečce v továrně Zbrojovka Brno. Vzácný je i vlečný vůz z roku 1890: ten byl jen zázrakem zachráněn před úplnou zkázou, když sloužil jako polní bouda v JZD Žerůtky.
  • Raritou je rovněž parní auto Škoda Sentinel z období první republiky anebo vládní letoun Jak-40, který více než čtyřicet let zajišťoval přepravu prezidentů a velvyslanců. Letoun se salonní úpravou pro 18 cestujících se do Československa dostal v roce 1979 a vystavený bude v prostorách Leteckého muzea v Kunovicích.
Slavnosti chleba ve Slupi 2024

7. 9.
Slavnosti chleba ve Slupi 2024

V sobotu 7. září 2024 se na návsi u Vodního mlýna ve Slupi koná další ročník Slavností chleba. Návštěvníci se mohou opět těšit na čerstvě upečený chleba z vojenské polní pekárny, spanilou jízdu zemědělské techniky, řemeslný jarmark a vystoupení celé řady folklorních souborů.

Areál čs. opevnění a železné opony v Šatově

Areál čs. opevnění a železné opony v Šatově

Na jihomoravské hranici v Šatově vznikalo po německém záboru Rakouska v březnu 1938 těžké opevnění, ze kterého si dnes můžete prohlédnout pěchotní sruby MJ-S 3 Zahrada a MJ-S 2 Úvoz. Areál spravuje Technické muzeum v Brně.

Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou – Brdičkův mlýn

Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou – Brdičkův mlýn

Expozice v prostorách bývalého Brdičkova vodního mlýna odkazují na bohatou železářskou tradici žďárského regionu. Připomínají historii hamru zvaného Šlakhamr, jehož existenci dokládají prameny z počátku 15. století.

Muzeum průmyslových železnic a úzkokolejka ve Zbýšově

Muzeum průmyslových železnic a úzkokolejka ve Zbýšově

Muzeum průmyslových železnic působí ve Zbýšově (jihozápadně od Brna), kde přestavuje bývalou uhelnou vlečku z normálního (1435 mm) na úzký (600 mm) rozchod, což je samo o sobě v ČR unikátní. Všechny práce vykonávají členové zdarma ve svém volném čase.

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Technická herna v Technickém muzeu v Brně – experimentárium pro každého

Technická herna v Technickém muzeu v Brně – experimentárium pro každého

Technická herna není expozicí v obvyklém slova smyslu. Je to zařízení, které návštěvníkovi umožňuje seznamovat se zábavnou formou s různými zákony fyziky a jejich technickými aplikacemi.

Kovárna v Těšanech

Kovárna v Těšanech

Ojediněle zachovalý objekt řemeslnické dílny, kovárnu s hospodářským a obytným stavením, najdete v Těšanech. Kovárna byla součástí vrchnostenského dvora, který je připomínán již v roce 1377. Současnou podobu vtiskla kovárně přestavba z roku 1700. Dnes je ve správě Technického muzea v Brně.

Divadlo Radost v Brně

Divadlo Radost v Brně

Divadlo Radost má v repertoáru hry pro děti a mládež, představení loutková i s živými herci. Pořádá také představení pro mateřské a základní školy.

Areál MHD v Brně-Líšni

Areál MHD v Brně-Líšni

Veřejně přístupný depozitář městské hromadné dopravy (MHD) pod správou Technického muzea v Brně se nachází v městské části Brno-Líšeň, východně od centra Brna, v prostoru bývalého nádraží místní dráhy.

Další aktuality

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl