Úvod > Aktuality > Vyzkoušejte novou expozici Inženýr v plzeňské Techmanii
Vyzkoušejte novou expozici Inženýr v plzeňské Techmanii
"> "> "> "> ">
Zážitky

Vyzkoušejte novou expozici Inženýr v plzeňské Techmanii

  • Vydáno8. července 2019
V plzeňském science centru Techmania se od července 2019 otevírá zvídavým dětem nová expozice s názvem Inženýr. Ta má celkem dvacet stanovišť, na kterých si návštěvníci vyzkouší mechaniku, elektroinženýrství, stavebnictví a chemické inženýrství. Budou muset přijít na to, jak fungují různé typy motorů, mohou si postavit co nejrychlejší autíčko na závodní dráhu, otestovat různé stavební materiály, zkusit postavit mrakodrap odolný vůči zemětřesení, prozkoumat mostní konstrukce nebo hledat lék na smrtící nákazu.
děti v science centruRozhlédněte se kolem sebe. Co vidíte? Najdete věci, které nevytvořil člověk? Mnoho jich asi nebude, že? Člověk je od přírody velmi přizpůsobivý, přičinlivý, ale hlavně líný. Téměř vše, co vytváří, dělá proto, aby si ulehčil práci, byl efektivnější v nakládání se zdroji surovin anebo aby se prostě bavil. K tomu, abyste si mohli napustit vodu do vany nebo zavolat někomu přes oceán, bylo potřeba vymyslet a zkonstruovat nespočet zařízení a vyřešit spoustu problémů. Například z jakého materiálu to či ono vyrobit, jak udělat, aby vše celé spolu fungovalo a nakonec, aby to lidé uměli efektivně používat a pomohlo jim to v běžném životě. Za tím vším dnes stojí hlavně inženýři!

Expozice InženýrNová expozice doslova nutí návštěvníky do akce. Děti tu naleznou například spalovací motor, ve kterém budou muset vlastní vynalézavostí rozhýbat válce a udržet je v chodu ve správném pořadí, oblíbeným modelem je fragment traktoru Zetor, kde se lze vyzkoušet řazení, na stanovišti věnovaném aerodynamice najdou odpověď na otázku, které autíčko klade největší odpor vzduchu.

děti v science centruAutíčka jsou hlavním tahákem na stanovišti Pohár konstruktérů, kde najdete asi osm metrů dlouhou dráhu a úkolem je postavit autíčko tak, aby bylo nejrychlejší a na dráze porazilo ostatní. Na digitálním hřišti děti míčkem sestřelují postavičky nebo rozbíjejí okna promítaná na stěnu. Výzva pak čeká v chemické laboratoři - tam je třeba najít vakcínu na smrtící chorobu, a to ve velmi krátkém čase. Mimo to si lze v expozici Inženýr sestavit také hodinový stroj anebo postavit co nejvyšší mrakodrap a testovat, jak moc je odolný proti zemětřesení.

Techmania je o prázdninách otevřena denně od 10:00 do 18:00, vstupné stojí 240 korun za osobu.
Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

Co je lepší než dva rozměry? Přece rozměry tři! V Techmanii Science Centra v Plzni můžete zavítat do supermoderního 3D planetária, prvního svého druhu v České republice, které nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu a mnoho dalšího. Poznejte nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu.