Úvod > Aktuality > Taneční sál hradu Buchlova bude po 25 letech opět otevřen návštěvníkům
Taneční sál hradu Buchlova bude po 25 letech opět otevřen návštěvníkům
">
Památky

Taneční sál hradu Buchlova bude po 25 letech opět otevřen návštěvníkům

  • Vydáno8. září 2016
V pátek 16. září 2016 ve 14 hodin bude na hradě Buchlově znovuotevřen Taneční sál. Sál byl od roku 1991 pro návštěvníky z technických důvodů uzavřen. Jeho opětovné zařazení do prohlídkové trasy po 25 leté pauze bude pro návštěvníky jejím vítaným rozšířením.
Dům s Tanečním sálem tvoří dominantu severovýchodní strany 2. nádvoří hradu Buchlova. Jedná se o poměrně složitou, třípatrovou stavbu a z jeho přízemí byla patrně vedena hlavní přístupová trasa do hradního jádra.

Stavba sálu byla dokončena v roce 1602 pro svatbu Jiřího Zikmunda Prakšického ze Zástřizl s Alžbětou Gedeonkou Kotvrdovskou z Olešničky.
 
Sál je přístupný z terasy před hodinovou věží, kvalitně provedeným portálem se znakem stavebníka a výše uvedenou datací. Je prosvětlený sedmi okny a je opatřen velmi zajímavým dřevěným stropem, který je konstrukčně propojen s krovem stavby. Obnovená konstrukce krovu pochází z počátku 19. století, ale obsahuje i některé starší prvky. V interiéru nově upraveného prostoru Tanečního sálu dnes téměř nevnímáme stopy stavebního vývoje, který předcházel jeho vzniku. Nejvýraznějším dokladem takovýchto konstrukcí je vystupující nároží nalevo od vstupu – to pochází ještě ze 14. století a je součástí jihozápadní části starého hradního jádra. Pod omítkami sálu jsou ukryty další stopy staršího stavebního vývoje.
 
V prohlídkové trase hradu byl Taneční sál zahrnut již od poloviny 19. století. Vybavení sálu v dnešní době představuje 14 restaurovaných obrazů rodových portrétů a heraldiky tvořící jeden celek. Jednotlivé portréty vznikaly postupně v období od 17. do 18. století a sjednoceny do jednoho souboru byly až v průběhu 19. století, kdy byl doplněn nestejný formát pláten a obrazy byly osazeny do nových rámů, podle dvou původních barokních vzorů. Na hrad Buchlov se rodové portréty dostaly přes rod Wratislavských z Mitrovic.

Působivou atmosféru sálu dotvářejí dvě malované dřevěné lavice datované do období manýrismu až raného baroka. Alegorie malby lavic představují poměrně složitou symboliku, na opěradle větší lavice pravděpodobně pak oslavu přírodních sil s jemně erotickým nádechem a také s odkazem početí nového života, který může představovat mladý štěp v květináči v dolní kartuši. Lavice byly evidentně zhotoveny k vysoce slavnostní příležitosti, vzhledem k obsahové tématice kresby tak mohlo jít o slavnou šlechtickou svatbu, kdy ženich s nevěstou a nejvzácnější hosté seděli při hostině na těchto lavicích.
Naučná stezka Okolo Buchlova

Naučná stezka Okolo Buchlova

Naučná stezka Okolo Buchlova zavede výletníky kolem známého hradu Buchlova u obce Buchlovice, v okrese Uherské Hradiště, ve Zlínském kraji. Jedenáct informačních tabulí seznámí výletníky s místní lesnickou činností a historií.

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.

Další aktuality