Úvod > Aktuality > Tančící dům letos slaví 25 let! Připravil novou prohlídkovou trasu a zelené nasvícení
Památky

Tančící dům letos slaví 25 let! Připravil novou prohlídkovou trasu a zelené nasvícení

  • Vydáno20. června 2021
Tančící dům slaví 25 let! Dne 20. 6. 1996 byl zahájen zkušební provoz této originální budovy na Rašínově nábřeží. Návrh a stavbu Tančícího domu měli na starosti chorvatský architekt Vlado Milunić spolu s americkým kolegou Frankem O. Gehrym. V budově je dnes galerie, luxusní kavárna a restaurace s vyhlídkou i kanceláře.
Tančící důmNa nároží Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí bylo od roku 1945 volné místo. Dům, který tu stál zničily 14. 2. 1945 (stejně jako Emauzy) bomby amerických letadel, když si Američané údajně spletli Prahu s Drážďany. Po definitivním odklizení trosek v roce 1960 se po celých 30 let za bývalého režimu dohadovalo co zde bude. Základní kámen byl pak položen v září 1994, do provozu byla stavba uvedena 20. června 1996.
 
Tančící dům navrhl chorvatský architekt Vlado Milunić spolu s Frankem O. Gehrym. V budově jsou kanceláře, luxusní kavárna a restaurace. Své pojmenování stavba získala díky svým věžím, které připomínají postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira.

Tančící důmTanečníka představuje věž kamenná a jeho partnerku věž skleněná. Na vrcholu věže symbolizujícího tanečníka je kupole s konstrukcí z kovových trubek potažená nerez síťovinou s oky, zahalená do pomyslných vlasů a představuje hlavu medúzy. Tančící dům se protančil ke svému otevření v roce 1996 a ještě téhož roku získal prestižní ocenění amerického časopisu Time v kategorii design roku. Interiéry kanceláří investora byly z části svěřeny architektce Evě Jiřičné.
 
V roce 2021 byl Tančící dům vyhodnocen analytickým softwarem společnosti Roofing Megastore, který porovnával parametry padesáti nejslavnějších architektonických děl s číselným poměrem známým jako zlatý řez, jako 9. nejkrásnější stavba světa.
 

Oslavy výročí zahrnou zvláštní prohlídku i mimořádné nasvícení

technické zázemí tančící důmV neděli 20. června se bude v rámci 25. výročí otevření budovy konat první z letošních nových prohlídek technického zázemí a dalších nepřístupných prostor domu. Prostory budou otevřeny každý den od 20. 6. do 3. 10. 2021.
 
Nově otevřené prostory budou přístupny přes Galerii Tančící dům. Technický okruh je doplněn fotografiemi a informacemi z archivu a od rodiny Vlada Miluniće. Vstupné na technický okruh činí symbolických 25 Kč a lze jej přikoupit ke vstupence na výstavu Praha Dekadentní. Technický okruh je otevřen denně od 10:00 do 19:00 hodin. V minus druhém patře uvidí zájemci přečerpávací stanici, kotle, rozvodný systém nebo vzduchotechniku, která napájí celý Tančící dům. Ten totiž nemá samostatný topný systém. V minus prvním patře uvidí příchozí vnitroblok a pohled na vnitřní část budovy Tančícího domu, která nikdy nebyla otevřená. Prohlédnou si, jak se vlastně dům stavěl, že byl rozložen na 99 samostatných betonových panelů.

Po celých 25 dnů bude zároveň Tančící dům symbolicky nasvícen zelenou barvou. Za návštěvu určitě stojí i samotná restaurace a bar s vyhlídkovou terasou, odkud můžete obdivovat Prahu „očima ptáků“ s 360° výhledem.
Dancing House – hotel Tančící dům

Dancing House – hotel Tančící dům

Hotel v Tančícím domě se nachází v centru Prahy, přímo na nábřeží řeky Vltavy. Nabízí celkem 40 luxusních pokojů s nezapomenutelným výhledem na Pražský hrad, za návštěvu určitě stojí kavárna v nejvyšším patře restaurace.

Tančící dům v Praze

Tančící dům v Praze

Tančící dům je nepřehlédnutelná a skvostná stavba, která se stala nedílnou součástí Prahy. Své pojmenování stavba získala díky svým věžím, které připomínají postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira.

Galerie Tančící dům

Galerie Tančící dům

Cílem Galerie Tančící dům je zprostředkovat návštěvníkům pestrý program se zaměřením na prezentaci a prodej toho nejlepšího současného umění. Od roku 2016 změnila původní galerie Art Salon S koncepci i jméno. Zaměřuje se na výstavy významných českých i zahraničních umělců a tematické expozice.

Ginger & Fred restaurant v Tančícím domě

Ginger & Fred restaurant v Tančícím domě

V 7. patře Tančícího domu s úchvatným výhledem na Pražský hrad a Malou stranu se od konce dubna 2014 v prostorách bývalé restaurace Céleste nachází příjemná restaurace Ginger & Fred.

Další aktuality

Velikonoce: tipy na velikonoční pečení, zdobení vajíček a tradiční zvyky

Velikonoce jsou za dveřmi a s nimi i náš přehled nejznámějších tradic pašijového týdne, hospodyňky ocení pár velikonočních receptů a jestliže plánujete nazdobit vajíčka, mohl by vám pomoci náš návod na jejich barvení přírodními barvami anebo různé styly zdobení kraslic. Užijte si krásné svátky jara!
Praha | Zážitky

50 tipů, kam jít se psem v Praze na procházku

Jaro je tady, květiny a keře začínají kvést... a také krásně vonět. Udělejte si procházku spolu se svým čtyřnohým kamarádem, který bude mít radost z nových vůní, zatímco vy se potěšíte pohledem na kvetoucí rostliny. Kam spolu s vaším pejskem v Praze vyrazit na příjemnou procházku vám poradí Kudy z nudy.
Praha | Životní styl

Na Vltavě v Praze opět fungují všechny přívozy

Od 25. 3. 2023 je opět možné využít v Praze všechny sezonní přívozy. Oblíbené lodní spoje jsou začleněny do systému Pražské integrované dopravy, takže cestujícím stačí jízdenka na MHD. K tradičně nejoblíbenějším patří přívozy v Sedlci či Podbabě, které zpestřují zejména cyklistům výlety v blízkém okolí Prahy. Za zkoušku však stojí také přívozy, které fungují v centru a spojují například Císařskou louku a Smíchov nebo Modřany a Lahovičky. Holešovicko-karlínský přívoz P7 vypluje i letos, ale v provozu bude jen do termínu otevření nové lávky HolKa, které se očekává cca v červenci 2023. Naopak od data ukončení provozu přívozu P7 bude obnoven provoz nejnovějšího pražského přívozu P4 mezi Velkou Chuchlí (Dostihová) a Hodkovičkami (Belárie). Na ostatních sezonních lodních linkách nedochází k žádným změnám oproti loňské sezoně.
Praha | Zážitky

Velikonoční trhy v centru Prahy začnou už tuto sobotu!

Centrum Prahy se opět ponoří do velikonoční atmosféry. Již tuto sobotu 25. března začnou tradiční Velikonoční trhy, které otevřou své brány na Staroměstském i Václavském náměstí a náměstí Republiky. V desítkách prodejních domků nabídnou prodejci typické velikonoční i jarní zboží a pochutiny. Centrem velikonočních oslav bude Staroměstské náměstí, kde se přímo u bohatě nazdobené břízy odehraje každý den pestrý folklórní program. Chybět nebudou oblíbené dětské tvořivé dílny. Novinkou bude zelené pivo. Návštěvníky čeká také kuriozita – největší zajíc s vajíčkem v České republice. Velikonoční trhy potrvají až do 16. dubna 2023.
Praha | Zážitky

Pražská Zoo vstoupí v sobotu už do 92. návštěvnické sezóny

V sobotu 25. března 2023 se od 11 hodin uskuteční slavnostní zahájení 92. sezony Zoo Praha. Stěžejním tématem se stane představení plánů nadcházející sezony. Zástupci zoologické zahrady seznámí veřejnost s vybranými zvířecími osobnostmi a spustí tak novou kampaň Seznamte se! Písničkář Pokáč následně zahraje v živé premiéře svůj nový „zoosong“. Vrcholem dopoledne pak budou křtiny mláděte luskouna.
Praha | Příroda

Speciální vlak Cyklohráček upravený pro děti vyjede v sobotu letos poprvé

Speciální vlakové soupravy přestavěné na pojízdné hřiště pro děti vyjedou letos opět v sobotu 25. března na Okoř a dále do Slaného. Cyklohráček má tři vozy – jeden pro nejmenší děti s dětským koutkem, jeden pro cyklisty a vagón plný překvapení pro větší děti. Ve vlaku se o cestující starají hrajvedoucí, kteří mají pro děti připraveny dárky a půjčují jim hry, které je budou bavit. Motorový vlak nazvaný Cyklohráček uzpůsobily České dráhy tak, aby jej mohli využívat děti i cyklisté. Jízdné se nebude nijak lišit od běžného tarifu.
Praha | Letní sporty

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním o víkendu 25. a 26. března 2023.
Praha | Zážitky

Církevní řády: Benediktini a přístupné i zaniklé kláštery

Benediktinští mniši působili jako věrozvěstové v českých zemích dříve, než tu vznikly první kláštery. Právě řádu svatého Benedikta, nejstaršímu mnišskému řádu západního křesťanství, také náležel náš nejstarší klášter: ženský klášter svatého Jiří na Pražském hradě.
Praha | Památky