Úvod > Aktuality > Zoo Děčín hlásí další odchov: Dvojčata vari červených
Zoo Děčín hlásí další odchov: Dvojčata vari červených
"> "> "> "> ">
Příroda

Zoo Děčín hlásí další odchov: Dvojčata vari červených

  • Vydáno2. dubna 2020
Už tři týdny se ošetřovatelé děčínské zoologické zahrady radují z prvního odchovu kriticky ohrožených lemurů vari červených. Na svět tu 6. března 2020 přišla zdravá dvojčata. Jde o děčínský prvoodchov. Tuto radostnou novinku ovšem z pochopitelných důvodů nějaký čas tajili, dokud si nebyli jistí, že nenastanou poporodní komplikace. Mláďata se nyní mají čile k světu.
lemur variSamice porodila mláďata do budky, kterou mají zvířata k dispozici ve vnitřní expozici děčínské zoo. Vari jsou totiž jedni z mála lemurů, kteří své potomky hned od narození nenosí na těle, v přírodě samice přivádí na svět jedno až dvě mláďata buď v dutině stromu, nebo v hnízdě spleteném z větví a listí v korunách stromů. Pokud je potřeba, matka přenáší mláďata v tlamě za krk až několik dní po narození. Teprve když jsou několik týdnů stará, naučí se šplhat matce po těle. Březost lemuřích samic trvá v rozmezí od 120 do 140 dnů.

Zoo dlouhou dobu chovala dva samce, teprve vloni se konečně podařilo po dialogu s koordinátorem chovu domluvit a byl sestaven chovný pár. Jeden ze samců byl umístěn k soukromému chovateli a na začátku listopadu z polské Wroclawi dovezli šestiletou samici. Zvířata se ihned po spojení intenzivně pářila a tak v zoo s napětím čekali, zda bylo jejich počínání úspěšné. A jsou moc rádi, že úspěšné bylo, zvlášť když se mláďata narodila pouhé čtyři měsíce po příchodu samice do zoo.
 

Lemuři patří k nejhlasitějším zvířatům zoo

lemurVari červený váží asi 3,3 až 3,5 kilogramu a dorůstá délky asi jeden a půl metru, z toho však skoro dvě třetiny měří ocas. Endemicky se vyskytuje na severovýchodě Madagaskaru. Obývá především opadavý tropický les poloostrova Masoala. Živí se převážně ovocem, nektarem a pylem, v období sucha, kdy je potravy málo pojídá i listy a semena. Hraje důležitou úlohu při opylování některých druhů stromů. V přírodě vytváří skupinky o dvou až dvaceti zvířatech. Největším nebezpečím pro tento druh je ničení životního prostředí a pokračující nelegální lov pro maso. Dříve se vari hojně lovil i pro kožešinu. Dříve byl popisován jako jeden z poddruhů lemura vari, dnes je brán jako samostatný druh, přičemž se jeho odborný název ustálil na vari červený.

lemur variUrčitě není bez zajímavosti, že lemuři patří k nejhlasitějším zvířatům Zoo Děčín, při charakteristickém volání, kterým si v přírodě označují teritorium, je lze slyšet opravdu až za hranice zoo. Ne nadarmo vzniklo jméno lemur ze starořímského označení pro duchy „lemures“. Jméno jim dali Francouzi, kteří na Madagaskaru přistáli a uslyšeli jejich naříkavé plačtivé hlasy. Přírodovědec Carl Linné později tento název kodifikoval a označení pro tato zvířata se vžila ve většině světových jazyků.
Zoo Děčín – jedna z nejkrásnějších zoologických zahrad u nás

Zoo Děčín – jedna z nejkrásnějších zoologických zahrad u nás

Zoologická zahrada v Děčíně chová přibližně 450 kusů zvířat ve více než 150 druzích. Hlavním záměrem je chov vzácných a málo známých druhů zvířat, se kterými se v naší zemi jinde nesetkáme. ZOO patří k menším, ale díky svému umístění v lesním prostředí také k nejkrásnějším zoologickým zahradám v ČR.