Úvod > Aktuality > Tajemní ochránci našich měst: Rolandové, obři, draci a Černý Janek
Památky

Tajemní ochránci našich měst: Rolandové, obři, draci a Černý Janek

Podobně jako mají Krkonoše Krakonoše, Jeseníky Praděda a Krušné hory Marzebillu, své nadpřirozené ochránce má také řada českých, moravských a slezských měst. Z koho jde největší strach, kde stojí skutečně obří obři a nad kterými městy drží svou ochrannou ruku ušlechtilý rytíř Roland?
Nejproslulejší Roland, který se dočkal zápisu do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se tyčí před radnicí v severoněmeckých Brémách
Na rozdíl od německé sochy je Roland z Chebu již zralý muž, zocelený řadou bitevních šarvátek
Původ udatného rytíře Rolanda, který putoval světem se svým nezlomitelným mečem Durandalem a loveckým rohem Olifantem, sice musíme hledat v západní Evropě, ovšem ideál středověkého rytířství si přivlastnila celá řada měst. Jeho sochy najdete nejenom v Brémách, Halle a dalších německých městech, ale také v chorvatském Dubrovníku, kde prý Roland pod jménem Orlando bděl nad bezpečím obchodních korábů, anebo v Bratislavě. U našich slovenských sousedů se vypráví, že Roland město několikrát navštívil, ubránil je proti nepřátelům a troubením na kouzelný lovecký roh uspával malé děti. Socha dobrosrdečného rytíře stojí na kašně na Hlavním náměstí a každý rok na Silvestra po půlnoci se prý otočí kolem své osy a pokloní směrem k Zelené ulici, kde kdysi stála první radnice. Tak vzdává hold pánům radním, kteří v boji za osvobození města padli.
 

Rolandové u nás

Cestou do Bratislavy možná legendární Roland navštívil některá města u nás, protože sochy udatného rytíře zdobí například kašnu na náměstí Krále Jiřího z PoděbradChebu , kašnu na Žižkově náměstíTáboře anebo kašnu na Žižkově náměstí ve Vlašimi; městu ji roku 1886 věnoval vlašimský rodák, architekt a podnikatel František Šebek. Rytíře tady mají v mimořádné oblibě: kolem se rozkládá Kraj blanických rytířů a v informačním centru připravili zábavný questing, hledací hru nazvanou Putování za pokladem s rytířem Rolandem. Statečný rytíř Roland, ochránce městských práv a svobod, vás provede Vlašimí včetně zámeckého parku s Čínským pavilonem a nakonec vás zavede k pokladu.

Další Roland zdobí radnici na Karlově náměstí v Kolíně, jeho autorem je sochař Vilém Amort. Kolínský Roland měl rozhodně větší štěstí než Roland z Liberce: socha, která krášlí vrcholek věže liberecké radnice na náměstí Dr. Edvarda Beneše, chránila město 60 let, než ji v roce 1952 nahradila pěticípá hvězda. Po revoluci se Roland nevrátil, českého lva z roku 1990 nahradila kopie původní sochy až roku 2005. Také v Liberci je pro rodiny s dětmi nachystaná hravá trasa Pátrání libereckého rytíře Rolanda. Za správné řešení děti čeká v Městském informačním centru Liberec malá odměna.
 

Obři z Hostinného

Pro města byly sochy Rolandů symboly městských práv, nezávislosti, svobody a prosperity. Pokud by někdo odmítl městská práva respektovat, Rolandova římská zbroj a obnažený meč s ostrou čepelí prozrazovaly, že s provinilci se místní spravedlnost rychle vypořádá.

Svou výzbrojí tak mezi Rolandy patří i dva obři, střežící renesanční radniciHostinném. Jiná pověst ale říká, že sem přišli z nedalekých Krkonoš, které podle nich nakonec získaly dnešní jméno (německy Riesengebirge; Riesen – obři, Gebirge – hory, Riesengebirge – hory obrů). Podobizny na radnici jsou tak jen malou vzpomínkou na dávné časy.
 

Černý Janek z Uherského Brodu

Zvláštní původ má Černý Janek, symbol Uherského Brodu. Přibližně 115 centimetrů vysoká soška stojí ve výklenku městské radnice a vždy minutu před celou, než se rozezní kostelní zvony, tahá za provaz. Jméno dostala podle začerněné tváře, jak dlouho ale na radnici stojí se přesně neví. Podle historiků z brodského Muzea Jana Amose Komenského byl Černý Janek „módním“ doplňkem věžních hodin, které v 18. století zhotovil švýcarský hodinář František Lang.

Soška zvoníka s černou pletí anebo začerněnou tváří je součástí bohaté historie města, dá se koupit na památku jako suvenýr a koluje o ní několik pověstí.
 

Dračí města

Rytíř Roland vzbuzuje jistý respekt, Černý Janek spíš zvědavost. Jak by se ale nepřátelé vypořádali s draky? Ty si za své symboly zvolilo několik evropských měst v čele s polským Krakovem, naším Brnem a Trutnovem.
Příběhy jsou podobné: u měst se usadil drak, jehož se místní báli. Nakonec se našel nějaký hrdina, který se rozhodl zakročit. V Polsku to byl princ Krak, který drakovi před jeskyni naservíroval vlčí kůži nacpanou sírou. Drak ji sežral a šel se napít do řeky, a protože měl žízeň, pil a pil, dokud nepraskl. U hradu Wawel dnes stojí dračí socha, který v pravidelných intervalech chrlí oheň. Stačí poslat SMS a uspořádá ohnivé představení i pro vás.

V Trutnově se drak dokonce dostal do městského znaku, mají tu Galerii draka a Dračí uličku s kašnou, a také každý rok pořádají dvě dračí slavnosti. Vždy začátkem května při městských slavnostech draka za svitu loučí a víření bubnů vytáhnou na věž Staré radnice. Visí na ní až do září, kdy věž opouští při slavnosti Sundání draka.

Proti polské nestvůře vypadá brněnský drak docela krotce: s vyceněnými zuby spočívá staletí v průchodu věže Staré radnice v historickém centru města. Zajímavosti z historie Brna vám představí v nové expozici ve Sklepě pod Novou radnicí. Přibližuje návštěvníkům několik brněnských legend, v animacích ožívají nejen legendy o brněnském drakovi, o pánu Šemberovi, ale také důležité historické okamžiky.
 

Víte, že…?

  • Menší Roland střeží vstup do kulturního domu ve Stonařově na Jihlavsku; je z pískovce, ale třímá železný meč. Další Roland je k vidění ve Štokách; vzácná středověká socha rytíře v brnění je zazděná ve zdi domu nedaleko kostela.
  • Svého Rolanda mívala i Praha, ale byl zničen za třicetileté války. Dnes na jeho místě u Karlova mostu stojí Bruncvík, neméně legendární český rytíř. Podle pověsti se vydal do světa, aby našel živého lva pro svůj erb.
Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Soubor kašen v Olomouci

Soubor kašen v Olomouci

V historickém centrum města Olomouc najdete soubor sedmi kašen, šest starších a jednu novodobou na venkovní části olomoucké radnice. Inspirací pro tyto kašeny se staly příběhy antické mytologie.

Barokní most v Náměšti nad Oslavou –  jeden z nejstarších mostů na Moravě

Barokní most v Náměšti nad Oslavou – jeden z nejstarších mostů na Moravě

Náměšťský barokní kamenný most bývá nazýván "malý moravský Karlův". Po Karlově mostě jde totiž o největší most v ČR s nejbohatší sochařskou výzdobou. Na Moravě není most, který by se mu bohatostí výzdoby rovnal.

Galerie draka Trutnov – magická atmosféra dávných bájí

Galerie draka Trutnov – magická atmosféra dávných bájí

Unikátní galerie zasvěcená tvorovi z pověstí o založení města Trutnova netradičním způsobem vtáhne návštěvníka do magické atmosféry dávných bájí.

Františkánský klášter v Hostinném

Františkánský klášter v Hostinném

V areálu barokního Františkánského kláštera v Hostinném najdete Městské muzeum věnované historii františkánů, rodákům a významným osobnostem města. Jedná se o jedinou dochovanou památku Wolfganga Dienzenhofera, jednoho z nejvýznamnějších architektů evropského baroka.

Prohlídkové okruhy městem Litoměřice

Prohlídkové okruhy městem Litoměřice

Rádi cestujete a chcete se dozvědět co nejvíce? Preferujete prohlídku města s průvodcem? Pak právě pro vás existují v Litoměřicích celkem čtyři prohlídkové okruhy.

Bystřická zastavení – stezka u Bystřice nad Pernštejnem

Bystřická zastavení – stezka u Bystřice nad Pernštejnem

Svratecká vodohospodářská naučná stezka má pokračování v Bystřických zastaveních, která začínají dovybavením lesní účelové komunikace Přehradní, vedoucí podél nádrže Vír I lavičkami, stoly, minisportovišti, podchycením pramenů apod. a vedou dál Jánským údolím k Bystřici nad Pernštejnem.

Památková zóna ve Velkém Meziříčí

Památková zóna ve Velkém Meziříčí

Historické jádro města s náměstím, bylo 20. listopadu 1990 prohlášeno památnou zónou. S nadmořskou výškou 425 m je zhruba nejnižším místem ve městě.

Chebský Špalíček – symbol chebské architektury

Chebský Špalíček – symbol chebské architektury

Unikátní komplex jedenácti středověkých kupeckých domů zvaný Špalíček se nachází v severní části chebského náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Seskupení domů, které vyrůstalo od 13. století na místě kramářských bud a masných krámů, rozděluje Kramářská ulička široká pouhých 160 cm.

Renesanční most ve Stříbře – most s věží

Renesanční most ve Stříbře – most s věží

V Česku existují pouze dva mosty s mostními branami: Karlův v Praze a kamenný renesanční most ve Stříbře. Je 60 m dlouhý a z pískovcových kvádrů jej kolem roku 1555 vybudoval stavitel Benedikt Volch.

Mrákov – původní lidová architektura

Mrákov – původní lidová architektura

Mrákov patřil mezi 11 nejstarších chodských vesnic rozložených na jihozápadním pomezí Čech. Jejich obyvatelé vykonávali strážní službu k ochraně zemské hranice a obchodních stezek vedoucích do města Domažlice. Potvrzuje to listina krále Jana Lucemburského z r. 1325.

Galerie antických soch – prohlídka antických unikátů v Krkonoších

Galerie antických soch – prohlídka antických unikátů v Krkonoších

V prostorách Františkánského kláštera v Hostinném je vystavena jedinečná sbírka sádrových odlitků antických soch pocházejících z roku 1912. Vystavená kolekce dává, kromě uměleckého zážitku, kompletní obraz vývoje antické plastiky od konce 7. století před Kristem do 2. století po Kristu.

Pravoslavný chrám sv. Mikuláše v Mikulově

Pravoslavný chrám sv. Mikuláše v Mikulově

Původně evangelický kostel sv. Mikuláše byl vystavěn v novogotickém slohu roku 1903 a ve druhé polovině 90. let 20. století byl přeměněn na funkční pravoslavný kostel.

Sloup zvaný Po fajrumtu v Novém Boru

Sloup zvaný Po fajrumtu v Novém Boru

Socha nebo sloup ze dřeva, kovu a skla nazvaný Po fajrumtu odkazuje na prastaré zvolání sklářů. Umělecké dílo na náměstí v Novém Boru symbolizuje historii města spojenou se sklářstvím.

Kašna se sochou permoníka v Oslavanech

Kašna se sochou permoníka v Oslavanech

Postava permoníka patří mezi symboly města Oslavany. V současné době zdobí socha permoníka také kašnu na náměstí. Kašna byla zhotovena z pískovců z okolí města a voda, která do nı́ vede, vyvěrá z mı́stnı́ch dolů.

Turecká líska v Ronově nad Doubravou

Turecká líska v Ronově nad Doubravou

Uprostřed náměstí v Ronově nad Doubravou stávalo torzo starobylého stromu. Jednalo se o tureckou lísku, kterou místní považovali za ochránkyni města. Během času však musela být bohužel pokácena.

Renesanční radnice s vyhlídkovou věží v Hostinném

Renesanční radnice s vyhlídkovou věží v Hostinném

Budova renesanční radnice nacházející se na západní straně náměstí byla postavena na základech dvou gotických domů.

Dračí ulička – obnovená cesta s pomníkem trutnovské sani

Dračí ulička – obnovená cesta s pomníkem trutnovské sani

Pověstmi opředené místo v těsné blízkosti hradebního obvodu a někdejší Dolní brány inspirovalo v roce 2004 město Trutnov k symbolickému obnovení Dračí uličky a vybudování pomníku legendární trutnovské sani.

Stará radnice v Litoměřicích

Stará radnice v Litoměřicích

Památkově chráněná budova staré radnice. Původní radnice, která vznikla na základech dvou gotických domů, byla zbudována ve 14. století. Dům svou renesanční podobu získal v průběhu rozsáhlých oprav v první polovině 16. století.

Brněnský drak – symbol města Brna

Brněnský drak – symbol města Brna

Povídá se, že brněnského draka, kterého najdete zavěšeného u Staré radnice, dovezli ze svých výprav křižáci, anebo že ho pánům na radnici daroval turecký sultán. Samotní Brňané jsou přesvědčeni, že draka nikdo nepřivezl, ale že kdysi žil u řeky Svratky, kde měl svoji jeskyni.

Mydlářovský dům v Chrudimi

Mydlářovský dům v Chrudimi

Mydlářovský dům je nejvýznamnější stavbou občanského domu ve městě, charakteristický je jak svým vzhledem z ulice tak i svou "hvězdárnou" charakterizující město z dálky.

Bartolomějské návrší v Kolíně

Bartolomějské návrší v Kolíně

Bartolomějské návrší tvoří unikátní areál, který se rozprostírá kolem chrámu sv. Bartoloměje. Nenechte si ujít kostnici s bohatou ornamentální výzdobou či budovu bývalé farní školy s interaktivní expozicí, vyhlídku ze zvonice a zelené parkány.

Socha Bruncvíka na Karlově mostě

Socha Bruncvíka na Karlově mostě

Na ohlaví mostního pilíře pod sousoším sv. Vincence Ferrerského se sv. Prokopem se nachází malebná socha Bruncvíka, legendárního českého rytíře který se podle pověsti vydal do světa, aby našel živého lva pro svůj erb.

Zdař Bůh, světové dědictví! – symbolická socha na Božím Daru

Zdař Bůh, světové dědictví! – symbolická socha na Božím Daru

Ze všech stran dobře patrná je symbolická skulptura na Božím Daru, která návštěvníky přijíždějící z Čech i Saska upozorňuje, že vstupují na území památky světového dědictví UNESCO Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří.

Mariánský sloup – v centru Královského města Velvary

Mariánský sloup – v centru Královského města Velvary

Barokní Mariánský sloup tvoří střed historického jádra Královského města Velvary na Náměstí Krále Vladislava. Mariánský sloup je jedním z mála monumentálních morových sloupů v kraji.

Pátrání libereckého rytíře Rolanda

Pátrání libereckého rytíře Rolanda

Rodinná hra a výlet za poznáním v centru Liberce. Pomozte vypátrat rytířovi Rolandovi, kam se podělo jeho brnění. Za správné zodpovězení tajenky na vás čeká v Městském informačním centru Liberec malá odměna.

#světovéČesko a radnice v Liberci: kde na světě mají podobnou?

#světovéČesko a radnice v Liberci: kde na světě mají podobnou?

Zamilovali jste si adventní trhy a jiné akce před vídeňskou radnicí? Kouzelnou atmosféru plnou vůní, zářících světel a dobrot si zrovna tak užijete na trzích před radnicí v Liberci. Té vídeňské se hodně podobá, a rozhodně nejde o náhodu.

Dřevěná zvonice v Rovensku pod Troskami

Dřevěná zvonice v Rovensku pod Troskami

Dřevěná zvonice v Rovensku pod Troskami, jejíž zvony jsou obráceny srdci vzhůru a do pohybu se uvádějí šlapáním, je patrně jediná svého druhu na světě.

Pomník krále Jiřího v Poděbradech

Pomník krále Jiřího v Poděbradech

Jezdecká socha krále Jiřího byla zhotovena v letech 1890-1896 podle návrhu Bohuslava Schnircha. Socha ve dvojnásobku životní velikosti je vytvořena originální metodou – tepané měděné části jsou našroubovány na železnou kostru.

Litomyšlská brána ve Vysokém Mýtě

Litomyšlská brána ve Vysokém Mýtě

Jedna ze tří městských bran Vysokého Mýta je pozůstatkem městského opevnění. Skládá se a z velké věže a malé věžičky, mezi kterými je umístěna vlastní brána.

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Další aktuality

Tipy na výlet, kde na vás dýchnou vzpomínky na secesi

Začátek nového století, optimismu, prosperity. Dodnes nás fascinuje krásná ornamentální, květinová výzdoba městských budov. Takové bylo období secese, ukončené první světovou válkou. Podívejte se na památky, které nám po sobě zanechala, a jejichž krásu můžeme obdivovat.
Památky

10 staveb světoznámé architektky Evy Jiřičné

Eva Jiřičná (3.3.1939) – architektka českého původu, již více než 50 let žije a pracuje v Londýně, Profesní kariéru zahájila v Ateliéru Louis de Soisson, kde projektovala přístav v Brightonu. V roce 1986 založila vlastní architektonické studio Eva Jiricna Architects, ale její práce byla v tehdejším Československu neznámá. Do Čech se vrátila až v roce 1990, roku 1996 se stala profesorkou a vedoucí ateliéru architektury na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, o tři roky později otevřela v Praze vlastní studio AI Design Praha. Byla rovněž členkou poroty, která v roce 2007 vybírala nejlepší návrh pro novou Národní knihovnu. Za svou práci získala Řád britského impéria, je členkou několika Královských akademií a byla uvedena do Americké síně slávy. Přezdívají jí královna kovu a skla. Časopis Evening Standard ji zařadil mezi stovku nejvlivnějších žen Londýna.
Památky

30 tipů, kam na výlety na hrady a zámky po celý rok

Téměř každý ví, že hrad či zámek otevřený po celý rok, je Pražský hrad, Hluboká nebo Špilberk. Ale zajímavé tipy na výlet najdete i jinde! Podívejte se na naši nabídku celoročně otevřených hradů a zámků a udělejte si s celou rodinou pěkný výlet! Vždyť objevovat honosné interiéry zámků a pohádkové hradní paláce můžete po celý rok! A jaké památky mají dveře dokořán? Portál Kudy z nudy vám poradí!
Památky

Rondokubismus: znáte stavby postavené v tomto českém architektonickém stylu?

České art deco, obloučkový kubismus či národní dekorativismus… všechny tyto názvy označují jeden a ten samý architektonický styl, a to rondokubismus. Zrodil se v první polovině dvacátých let 20. století jako svébytná ryze česká odrůda kubismu. Jako v jediné zemi na světě se v tehdejším Československu uplatnil tento styl v architektuře. A jaké stavby do rondokubismu patří? To vám prozradí Kudy z nudy.
Památky

10 míst, kde můžete obdivovat sala terreny

Patříte k milovníkům barokní architektury? Pak by vás mohly zajímat drobné stavbičky, které bývají umístěny v zahradách barokních paláců. Jedná se o takzvané sala terreny, zahradní pavilonky, kde šlechta relaxovala, poslouchala hudbu a dopřávala si čaj o páté. Některé stavby jsou navíc bohatě dekorované fontánkami a kašnami.
Památky

Česko ve filmu: zachránci Schindler, Winton a Kalina a jejich filmové příběhy

Druhá světová válka dala vzniknout řadě fascinujících příběhů. Oskar Schindler, Nicholas Winton a Antonín Kalina se nebáli podat dětem i dospělým pomocnou ruku, přestože svými činy ohrozili sami sebe. Statečné zachránce, kteří se postavili mrazivé skutečnosti a nepředstavitelným hrůzám, dnes je kromě památníků a muzeí připomínají i dojemné filmy. Pojďte se na ně podívat s Kudy z nudy!
Památky

20 tipů na předjarní výlety na hrady a zříceniny

Když zasvítí sluníčko a jeho paprsky alespoň na chvíli začnou příjemně hřát, je ten pravý čas vyrazit na první téměř jarní výlety! V našich předjarních tipech najdete hrady, které již otevřely své brány prvním turistům, ale i pěkné hradní zříceniny, které jsou volně přístupné. Z některých míst bude touto dobou jedinečný výhled díky dosud bezlistým stromům. Užijte si předjaří pěkným výletem!
Památky

Kalendář 2024: Traktory – muzea a traktoriády, kde si je vyzkoušíte a svezete se

Nestačí vám se na starobylé i moderní traktory jen dívat v muzeích? Rádi byste si na ně nebo do nich sedli a vyzkoušeli si, jak fungují? Pak vás potěší malý přehled muzeí, kde si traktory můžete prolézt ze všech stran, a také tipy, kam se letos vypravit na traktoriády, závody zručnosti a spanilé jízdy.
Památky