Úvod > Aktuality > Tajemné a přístupné jen v suchých letech: vesnice na dnech přehrad
Tajemné a přístupné jen v suchých letech: vesnice na dnech přehrad
">
Příroda

Tajemné a přístupné jen v suchých letech: vesnice na dnech přehrad

  • Vydáno31. října 2017
Je-li léto bez vody, budou drobný brambory, tvrdí lidové pořekadlo. Na Znojemsku by navíc mohli dodat, že suché léto znamená, že turisté na podzim budou mít novou atrakci: klesající hladina Vranovské přehrady totiž pravidelně odkrývá základy více než osmdesát let zbořené vesnice Bítov.
Vodohospodářům ze Znojemska dělají sucha starosti pravidelně a unikátní pohledy na dno Vranovské přehrady se tak v posledních letech nabízejí častěji než dřív. Základy zatopené vesnice Bítov, z níž se několik stovek lidí přestěhovalo do nově postavené vesnice Bítov nad přehradou, se ale beztak objevují s železnou pravidelností přibližně jednou za deset let.
 

Starý Bítov: turistická atrakce suchých let

Přehrada na řece Dyji poblíž Vranova nad Dyjí je dlouhá asi 30 km a zasahuje až do údolí Želetavky. Právě tam stávala vesnice Bítov, jejíž základy bývají vidět z hradu Bítova anebo z mostu přes přehradu, za nímž silnice šplhá ke zřícenině hradu Cornštejn. Ačkoli se leckde píše, že jedinou stavbou, která nebyla zbouraná před zatopením vesnice, byl zdejší kostel sv. Václava, není to pravda.

Na starých fotografiích je vedle něj zachyceno i několik zatopených domů, na jednom snímku kolem nich dokonce proplouvá výletní loď. Kostel se ale stal oblíbenou atrakcí a jeho věž nakonec musela z bezpečnostních důvodů odstřelit armáda. Pokud chcete odhalené základy staré vsi vidět na vlastní oči, výlet klidně můžete odložit na zimu, kvůli minimu dešťů a malému přítoku zřejmě starý Bítov zůstane atrakcí pár dalších měsíců až do jarního tání.
 

Lipno: řeka se vrací k původnímu toku

Letní sucho poznamenává i proslulé jihočeské moře; v horních partiích přehrady Lipno v okolí Nové Pece je tak málo vody, že v některých místech proudí jen původním korytem Vltavy. Tak je tomu i letos, a tak vám podzimní výlet na Šumavu alespoň symbolicky připomene několik desítek vesnic, samot, osad, mlýnů a dalších objektů, které zůstaly stát na dně přehrady. Ano, zůstaly stát – před napouštěním vody sice bývalo zvykem pevné stavby na dnech budoucích přehrad zbořit, ale Vltava a tající sníh na Šumavě udělaly plánovanému napouštění rázný škrt přes rozpočet. Jezero se tehdy naplnilo během několika dní, kdy v zátopovém území ještě hodně domů a mostů pevně stálo na svých základech. Co nestačili zbořit lidé, to se dodnes rozpadá na dně. Kdyby voda ustoupila ještě víc, možná byste v údolí pod osadou Pihlov zahlédli i Srdce Vltavy, půvabnou hříčku přírody, kterou meandrující Vltava vykreslila uprostřed luk.
 

Novomlýnské nádrže: vesnici připomíná jen kostel na ostrově

Nejviditelnějším kouskem zatopených vesnic v našich přehradách je kostel sv. Linharta na ostrově ve střední nádrži Novomlýnských jezer. Dnešní výletníci je znají jako ráj jachtařů, surfařů, milovníků vína a vodních radovánek pod Pálavou, méně se však mluví o tom, že v osmdesátých letech 20. století pod jejich hladinou zmizely jedinečné a nesmírně rozsáhlé lužní lesy, protkané spoustou kanálů, slepými rameny a tůňkami. Většina starousedlíků ze zatopené obce Mušov odešla do nedalekých Pasohlávek, Pohořelic nebo Mikulova. Zůstal stát jen románsko-gotický kostelík z přelomu 12. a 13. století. Už dlouho se mluví o jeho zpřístupnění, ale zatím se nic neděje. Škoda, podobné atrakce, jako jsou kostel na Slanickém ostrově na Oravské přehradě na Slovensku nebo kostel uprostřed jezera ve slovinském Bledu jsou volně přístupné a zájem o ně je obrovský.
 

Další vesnice na dnech přehrad

  • Pod hladinou Brněnské přehrady zmizela vesnice Kníničky; voda se nad ní zavřela v roce 1939, nedaleko vyrostly nové Kníničky, dnes městská čtvrť Brna. Když klesne voda, bývají na svazích dodnes vidět nízké kamenné zídky a zbytky zdí.
  • Pod hladinou přehrady Hracholusky na Plzeňsku se ukrývají ruiny zaniklých obcí Těchoděly a Dolany, podíváte se k nim ale jedině s potápěčskou výstrojí. Na dně asi v patnáctimetrové hloubce dodnes stojí zbytky bývalých stavení i s torzy starých zemědělských strojů.
  • Jedním z nejoblíbenějších míst ponorů na Orlické přehradě je kostel sv. Štěpána v bývalých Těchnicích. Poslední bohoslužba se tu prý konala koncem roku 1957, pak kostel na několik desítek let zmizel. Potápěči jej znovu objevili asi 50–60 metrů pod hladinou díky starým katastrálním mapám a moderním geodetickým přístrojům v roce 2000.
  • Hluboké kaňonovité údolí Vltavy mezi obcemi Štěchovice a Slapy patřilo k nejkrásnějším místům v Česku. Na voraře a posléze vodáky, kteří zdolávali zrádné peřeje, tu dohlížela socha svatého Jana Nepomuckého. Podle ní se místu začalo říkat Svatojánské proudy, v polovině 20. století ovšem zmizely pod hladinou Štěchovické přehrady. Na stejném místě, kde svatý Jan stával do roku 1954, dnes objevíte sochu Setkání Sv. Jana s andělem od sochaře Petra Váni. Jediný háček spočívá v tom, že se musíte ponořit zhruba čtyřicet metrů pod hladinu.
Vodní nádrž Rozkoš – osmá největší přehrada v České republice

Vodní nádrž Rozkoš – osmá největší přehrada v České republice

Vodní nádrž Rozkoš bývá někdy přezdívaná Východočeské moře. Účelem vodního díla je protipovodňová ochrana, rekreace, vodní sporty a chov ryb pro sportovní i komerční využití. Přehrada byla dostavěna roku 1969. Má rozlohu 800 hektarů a průměrnou hloubku 10 m.

Vírská přehrada – vír v údolí Svratky

Vírská přehrada – vír v údolí Svratky

Vírská údolní nádrž přehradila svojí mohutnou hrází tok řeky Svratky v jednom z nejužších míst údolí, a obě její krajní stěny jsou pevně ukotveny ve skalních stěnách. Se stavbou se započalo roku 1947 a roku 1958 byla uvedena do plného chodu.

Vranovská přehrada – Moravský Jadran nedaleko Vranova nad Dyjí

Vranovská přehrada – Moravský Jadran nedaleko Vranova nad Dyjí

Třicet km dlouhá jihomoravská nádrž s čistou a teplou vodou se nachází v překrásném údolí pod hrdým barokním zámkem Vranovem nad Dyjí poskytuje výborné podmínky pro koupání a vodní sporty. Kvalita vody ve Vranovské přehradě patří k těm nejlepším v České republice.

Přehrada Slapy – užijte si koupání i vodní sporty

Přehrada Slapy – užijte si koupání i vodní sporty

Doposud pátou největší přehradou v České republice je přehrada Slapy postavená roku 1950. Kromě vodních sportů jako je např. jachtaření, vodní lyžování, windsurfing, ale také koupání je přehrada využívána lodní dopravou.

Labská přehrada ve Špindlerově Mlýně

Labská přehrada ve Špindlerově Mlýně

Při jižním okraji Špindlerova Mlýna nemůžete přehlédnout elegantní přehradu na horním toku Labe. Jedná se o první přehradu na řece Labi. Byla vybudovaná jako ochrana před ničivými povodněmi a již od roku 1916 zachytává převážnou část sněhových vod ve střední části Krkonoš.

Přehrada Les Království na Labi nad Dvorem Králové nad Labem

Přehrada Les Království na Labi nad Dvorem Králové nad Labem

Díky své poloze v zalesněném údolí řeky Labe a svým architektonickým ztvárněním je přehrada jednou z nejkrásnějších v celé České republice a snad i proto byla v roce 1964 prohlášena národní technickou památkou.

Přehrada Mšeno v Jablonci nad Nisou

Přehrada Mšeno v Jablonci nad Nisou

Údolní nádrž Mšeno obecně nazývaná Jablonecká přehrada je největší přehradou v povodí Lužické Nisy. Proti její výstavbě, roku 1906, místní občané nejdříve bojovali, ale dnes jsou rádi, že zde je a že si zde mohou užívat v letních obdobích koupání, sportování a relaxaci, v zimě zase bruslení.

Přehrada Souš v Jizerských horách

Přehrada Souš v Jizerských horách

Vodní nádrž Souš (Soušská přehrada) postavená v letech 1911–1915 na Černé Desné leží nad městem Desná v Jizerských horách. Podél přehrady vede cesta na Smědavu, která spojuje Tanvaldsko s Frýdlanstkem, otevřená je však pouze v letních měsících.

Dalešická přehrada – lodní doprava, romantika a množství cyklotras

Dalešická přehrada – lodní doprava, romantika a množství cyklotras

Víte, že u nás máme hrad, který stojí na nepřístupném ostrově uprostřed jezera? Pokud jste trochu dobrodružné povahy, podnikněte výlet na Vysočinu k přehradě Dalešice. Budete-li mít štěstí, podaří se vám na tento hrad dostat suchou nohou...

Vodní dílo Švihov (Želivka) – největší vodárenská nádrž v České republice

Vodní dílo Švihov (Želivka) – největší vodárenská nádrž v České republice

Vodní nádrž Švihov (známá spíše pod názvem vodní nádrž Želivka) je vodárenskou nádrží na řece Želivce, která slouží jako zdroj pitné vody pro středočeskou oblast včetně Prahy. Jedná se o největší vodárenskou nádrž nejen v České republice, ale také ve střední Evropě.

Plumlovská přehrada

Plumlovská přehrada

Plumlovská přehrada byla vybudována na řece Hloučele z důvodu zamezení povodňových průtoků na dolním toku. Od středověku povodněmi trpěly převážně Stichovice s Mostkovicemi, ale i samotné město Prostějov, díky pravému ramenu Hloučely.

Nechranická přehrada u Kadaně

Nechranická přehrada u Kadaně

Optimální lokalita pro vodní sporty a relax! Nechranická přehrada leží na řece Ohři mezi Kadaní a Žatcem, jižně od Chomutova. Má nejdelší sypanou hráz ve střední Evropě, jejíž délka je 3280 m.

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku

Údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici nabízí řadu možností, jak aktivně strávit především letní turistickou sezónu. Vyzkoušet můžete nejen koupání, ale i vyjížďky na loďkách, rybaření, jachting a windsurfing.

Přehrada Černá Nisa Bedřichov – nejvýše položená přehrada v Čechách

Přehrada Černá Nisa Bedřichov – nejvýše položená přehrada v Čechách

Vodní nádrž na Černé Nise 3 km severně od Bedřichova splynula za sto let své existence s okolní horskou přírodou. Čisté, patnáct metrů hluboké vody jsou v létě vyhledávány jako přírodní koupaliště, mimo jiné i naturisty.

Brněnská přehrada – Prýgl

Brněnská přehrada – Prýgl

Jednou z nejvýznamnějších rekreačních oblastí v bezprostřední blízkosti moravské metropole je Brněnská přehrada. Přehradní nádrž s rozlohou 252 ha byla vybudována na řece Svratce v letech 1936-1940. Dnes je přehrada oblíbenou rekreační oblastí s pravidelnou lodní dopravou.

Přehrada Seč u Chrudimi

Přehrada Seč u Chrudimi

Sečská přehrada a její okolí je největší a nejvyhledávanější rekreační oblastí v Pardubickém kraji. Koupání a mnoho dalších sportovních aktivit nabízí autokemp Seč Pláž. V Seči a nedalekém okolí je mnoho historických památek, hradů a zámků, rozhledny, skanzen a mnoho sportovních zařízení.

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Přehrada Fláje u Českého Jiřetína

Přehrada Fláje u Českého Jiřetína

Vodní nádrž vznikla na Flájském potoce v roce 1963 za účelem zásobení vodou podkrušnohorské oblasti. Přehradní hráz je betonová, pilířová (tedy uvnitř dutá), jediná svého druhu v České republice.