Úvod > Aktuality > Táborská zoo vypustí letos do přírodních rezervací trojici zubrů
Táborská zoo vypustí letos do přírodních rezervací trojici zubrů
">
Příroda

Táborská zoo vypustí letos do přírodních rezervací trojici zubrů

Vydáno 17. února 2021
Program reintrodukce, tedy zpětného návratu, zubra evropského do české přírody je jedním z klíčových programů zoologické zahrady Tábor, jejímž hlavním posláním je ochrana ohrožených druhů zvířat. K dnešnímu dni v Zoo Tábor už odchovali celkem šest mláďat,
První narozené mládě, samec Tábor pojmenovaný na počest města, ve kterém zoologická zahrada sídlí, opustil stádo loni na jaře. Zamířil do nově zřízené přírodní rezervace u Rokycan, kde se má stát zakladatelem nového stáda. Další zvířata by měla z Tábora odjet také letos.

Zubřice Tara a Norisa rozšíří stádo v přírodní rezervaci u středočeských Milovic. To samice Karla zamíří dále. Nový domov nalezne buď ve španělské rezervaci Valle del Bisonte, nebo v srbské rezervaci Stara Planina. O definitivním místu jejího nového domova se rozhodne, po konzultaci s vedením organizace, která rezervace koordinuje, v nejbližších týdnech.

Pomoci zachránit v přírodě vyhubený živočišný druh může opravdu každý, ani při tom nemusí cestovat někam na druhý konec světa. Programy návratu v přírodě vyhubených druhů zvířat se odehrávají i u nás v Česku. Jedním z nejvýznamnějších je reintrodukce zubra evropského, který býval po staletí přirozeným obyvatelem českých lesů. Jeho návrat do vybraných velkoplošných přírodních rezervací je stěžejním záchranným programem táborské zoologické zahrady.

Zubr evropský, největší zvíře, které kdy žilo na našem území, pokud neuvažujeme vyhynulého mamuta. Zubr je o něco menším příbuzným severoamerického bizona a býval po staletí přirozeným vládcem lesů na území českých zemí, dokud ho v raném novověku člověk nevyhubil. Jen díky systematické mezinárodní spolupráci soukromých chovatelů a zoologických zahrad se podařilo největší suchozemské obratlovce Evropy zachránit. Na přítomnost zubrů na našem území dodnes upomínají i místní názvy některých českých obcí i erby šlechtických rodů.
 
Zoo Tábor

Zoo Tábor

Jsme největší zoologická zahrada na jihu Čech se zaměřením na ochranu ohrožených druhů u nás i ve světě. Podílíme se na návratu zubra do české přírody a naleznete u nás jedinečné druhy, jako je tygr ussurijský či vlk arktický.

Rezervace divokých koní a zubrů na bývalém vojenském cvičišti v Rokycanech

Rezervace divokých koní a zubrů na bývalém vojenském cvičišti v Rokycanech

Na jižním okraji Rokycan v místech bývalého vojenského cvičiště vznikla obora s divokými koňmi a zubry, kteří pomáhají navrátit zdejší krajinu opět do rovnováhy. Jde o jedno z nejbohatších míst z hlediska obojživelníků ve východní části Plzeňského kraje.

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích

V bývalém vojenském prostoru Milovice-Mladá vzniká nestátní rezervace divokých koní, zubrů a praturů, kteří zde spásáním vzácných stepí a zbytků bohatých luk pomohou zachovat křehkou biodiverzitu a zabrání tak zarůstání biologicky cenných lokalit.