Bílý lev je extrémně vzácný, ve volné přírodě jich podle organizace Global White Lion Protection Trust aktuálně
žije méně než 13 jedinců. Vyskytují se na jediném místě planety – v oblasti Timbavati sousedící s Krugerovým národním parkem v Jihoafrické republice. O něco větší počet bílých lvů žije v zoologických zahradách po celém světě.
Bílé zbarvení Gandalfa není způsobeno albinismem, ale extrémně vzácnou genetickou mutací zvanou
leucismus. Africké domorodé kmeny bílé lvy po staletí považují za
hvězdné bytosti, které jsou darem od bohů. Věří, že jim mají zajistit mír a prosperitu. Vědci v jejich skutečnou existenci dlouho nevěřili a považovali je jen za součást legend afrických domorodců.
První popsané pozorování bílého lva pochází až z roku 1938, dlouho však bylo zpochybňováno. Poprvé vyfocen byl dokonce až v sedmdesátých letech minulého století.
Kvůli jejich výjimečnosti se na ně zaměřili pytláci toužící po mimořádné trofeji. Od roku 1994 tak nebyl ve volné přírodě spatřen ani jeden bílý lev a
byli tak považováni za ve volné přírodě vyhynulé. To se změnilo až po
zahájení jejich návratu do přírody v roce 2004, první bílá lvíčata se díky tomu v rezervaci Timbavati narodila už o dva roky později. V roce 2014 se poprvé objevila také v sousedním Krugerově národním parku. Přesto stále žije více bílých lvů v zoologických zahradách než ve volné přírodě.
Společně se samcem Gandalfem do táborské zoologické zahrady přicestovala také sedmiletá samice Aisha, jejíž zbarvení je standardní. Oba lvi jsou zástupci lvů pustinných, v táborské zoologické zahradě tak žijí už dva páry těchto majestátních zvířat. Zvířata byla předtím v soukromém chovu, který úřady zakázaly.
Zoo Tábor má vyjímku na chov mývalů severních
Od neděle mají v zoo i další přírůstek. Je jím samice mývala severního. Jejich chov je sice na celém území EU zakázan, ale táborská zoo má vyjímku. Mývala odchytil soukromník, protože mu chodila na slepice.
Aktuálně v Zoo Tábor žije přes 535 zvířat, která patří k 81 živočišným druhům. Více než polovina z chovaných druhů patří mezi ohrožené. Vstupné stojí 180 Kč dospělí, 100 Kč děti od 3 do 15 let a 480 Kč rodinné. V listopadu je otevřeno o víkendech od 9 do 16 hodin.
V Zoo Tábor se nachází bílý lev, což je extrémně vzácný druh.
Ve volné přírodě aktuálně žije méně než 13 jedinců bílých lvů.
Bílý lev v Zoo Tábor se jmenuje Gandalf.
Bílý lev Gandalf má své zbarvení kvůli genetické mutaci zvané leucismus.
Společně s Gandalfem přicestovala samice Aisha s typickým zbarvením.
Zoo Tábor má výjimku na chov mývalů severních, což je obecně v EU zakázáno.
V Zoo Tábor žije více než 535 zvířat z 81 živočišných druhů, včetně ohrožených druhů.
V listopadu je Zoo Tábor otevřena každý víkend od 9 do 16 hodin.
Vstupné do Zoo Tábor je 180 Kč pro dospělé, 100 Kč pro děti od 3 do 15 let a 480 Kč za rodinné vstupné.
Zoo Tábor se zaměřuje na ochranu ohrožených druhů a účastní se programu na reintrodukci zubra do české přírody.