Úvod > Aktuality > Tábor ožil časem, kdy vládl Jan Žižka z Trocnova
Tábor ožil časem, kdy vládl Jan Žižka z Trocnova
"> "> ">
Zážitky

Tábor ožil časem, kdy vládl Jan Žižka z Trocnova

  • Vydáno16. září 2017
Jihočeský Tábor ožije o třetím zářijovém víkendu 26. ročníkem Táborských setkání. Třídenní program láká na historické noční i denní průvody, bitvy, koncerty všech žánrů i hodování pod širým nebem. Letošní Táborská setkání jsou věnovaná výročí povýšení města Tábora na město královské, od kterého letos uplynulo 580 let!

Táborská setkání se letos konají od 15. do 17. září 2017. Po slavnostním zahájení a ohňostroji si už stačí vybrat, zda zavítáte ke stánku s medovinou a chlebem se škvarky, nebo dáte přednost vybraným středověkým lahůdkám v některé z útulných taveren.

Programový „jídelníček“ je také nepřeberný – průvody v historických kostýmech, koncerty duchovní, středověké, ale i současné hudby, divadla pod širým nebem, výstavy, hry a soutěže pro děti.

Unikátní prostředí táborského historického centra umožňuje současně pořádat mnoho akcí najednou. A tak zatímco na jednom náměstí se otevře jarmark se staročeskými výrobky a flašinetáři, na dalším se za doprovodu středověké hudby můžete bavit na středověkém tržišti uměním žonglérů, fakírů nebo obdivovat řemeslný fortel při výrobě zbraní, brnění nebo šperků a keramiky. V uličkách zahrají domácí i zahraniční kapely nejrůznějších žánrů, fanfárové a bubenické soubory i potulní muzikanti. Všude se přitom vznáší vůně pečeného masa, placek, medoviny a mnoha dalších pochoutek.

K tradičním vrcholům sobotního programu patří kostýmovaný průvod městem s Janem Žižkou. Stovky účastníků v dobovém oblečení doprovázejí jezdci na koních, husitské vozy a hudební spolky. V denním průvodu kromě husitů vedených hejtmanem Mikolášem z Husi spatříte kupříkladu zajaté křižáky, ale také dobyvatele Tábora z období konce 30-ti leté války. Průvod vychází ve 13 hodin z Husova náměstí po trase 9. května, Křižíkovo náměstí, Palackého ulice a Pražská ulice.

K velmi oblíbeným akcím patří rytířský turnaj na koních v malebném údolí pod městskými hradbami. Po celé tři dny až do neděle 17. září se do programu se zapojí také zážitkový skanzen Housův mlýn s originální filmovou zbrojnicí a neméně originální středověkou žranicí v Husitské krčmě, programy pro děti chystá Husitské muzeum, Divadlo Oskara Nedbala, Zoologická zahrada Tábor-Větrovy a další místa.
 

Neděle nabídne den otevřených památek

Nedělní program nabídne jako každoročně zdarma zpřístupněné památky. V rámci Dnů evropského kulturního dědictví mohou lidé navštívit i několik historických domů nebo expozici Táborský poklad.  Nebudou také chybět vycházky s výkladem.
 

Kde koupit vstupenky na festival a zaparkovat?

Vstupenky lze pořídít na prodejních stanovištích – budou na Náměstí Fr. Křižíka, v Žižkově ulici, na Tržním náměstí a v Klokotské ulici.  U vstupů do historického centra Tábora bude probíhat pouze kontrola vstupenek. Cílem prodejních míst je pohodlnější prodej vstupenek návštěvníkům a jejich plynulejší průchod do placeného prostoru.

Návštěvníci festivalu by měli k parkování využít záchytná parkoviště, například u plaveckého stadionu, kde mohou nechat své auto zdarma. Všechna parkoviště jsou uvedena v programové skládačce nebo na webových stránkách festivalu. Zájemci o účast v kostýmovaných průvodech si mohou kostýmy předem zapůjčit přímo na radnici nebo přijít ve vlastním kostýmu.

Vstupenky na akci stojí v předprodeji všechny od 13 do 59 let 180 Kč, na místě 250 Kč.

Jordán – nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě

Jordán – nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě

Vodní nádrž v Táboře o ploše přes 50 ha. Vznikla roku 1492 přehrazením Košínského potoka a je nejstarší údolní přehradní nádrží ve střední Evropě. Nádrž byla vybudována jako zásobárna pitné vody pro město, dnes je mimo to hojně využíván k rekreaci.

Do Tábora za husity

Do Tábora za husity

Historie města je neodmyslitelně spjata s významnou kapitolou evropských dějin – husitstvím. V roce 1420 zde husité pod vedením Jana Žižky založili opevněné vojenské ležení, odkud podnikali své válečné výpravy.

Husitské muzeum – za Husity do Tábora

Husitské muzeum – za Husity do Tábora

Jednou z nejvýznamnějších památek pozdní gotiky v českých městech je radnice v jihočeském Táboře. Sály radnice dnes slouží Husitskému muzeu, které zde nabízí prohlídku stálých expozic týkajících se husitství, v přízemí budovy je vstup do sítě podzemních chodeb.