Úvod > Aktuality > Symfonie kabelek se rozezní naposledy na Silvestra
Symfonie kabelek brnenském Špilberku
"> Symfonie kabelek brnenském Špilberku "> Kabelky a tašticky uvidíte v Brne "> Symfonie kabelek se rozezní na brnenském Špilberku
Památky

Symfonie kabelek se rozezní naposledy na Silvestra

  • Vydáno27. prosince 2013
Až do Silvestra můžete vidět výstavu Symfonie kabelek na brněnském hradě Špilberk. Kabelky, tašky a taštičky v podobě jaké je známe dnes, jsou fenoménem až ve 20. století. Dámy, nechte se okouzlit mezi svátky různými kabelkami.
Symfonie kabelek se rozezní na brněnském ŠpilberkuKabelky byly užívány od okamžiku, kdy měli lidé potřebu přenášet různé cennosti. První dochované zobrazení předmětu připomínajícího kabelku je ze starého Egypta. Rozvoj váčků podobných kabelkám byl zaznamenán ve 14. a 15. století, kdy ještě nebyly známé kapsy a na opasky se věšely právě různé zdobené měšce na předměty denní potřeby. Ve středověku se začaly váčky zdobit různými šperky a výšivkami. Nejdříve koncem 18. století, a hlavně pak v období empíru, se staly módními taštičky „ reticuly“. Byly malé, dekorativní, mnohdy háčkované, často zdobené korálky a nosily se převážně v ruce. Kabelka se stala postupem času důležitým faktorem módního průmyslu, který ovlivňovaly kulturní události a sociologické změny. Příchod železniční dopravy přispěl k velkému nárůstu ručních tašek.

Teprve od roku 1890 se vyráběly kožené kabely s držadlem do ruky. Kabelky coby vyloženě módní doplňky vznikly až koncem 19. století. Na začátku dvacátých let 20. století se kabelky začaly nosit i pod ramenem. Rozkvět nastal ve třicátých a čtyřicátých letech 20. století. Postupně byl kladen stále větší důraz na souhru barevnosti – tento trend vyvrcholil v padesátých letech 20. století. Uplatňoval se požadavek na sladění s obuví, rukavicemi, kloboukem. V šedesátých letech se vyráběly hranaté kabelky s jedním nebo dvěma držadly. Ač zpravidla do popředí vstupovala funkce praktická a společenská, nelze opomenout, že kabelka představovala i výtvor fantazie. Přítomnost ukazuje, že se tyto módní artefakty neustále vyvíjejí a přizpůsobují potřebám žen a staly se nepostradatelnou součástí dámského šatníku. 

My, ženy máme některé kabelky za talismany a ne vždy hledíme na praktickou stránku věci. Obdivujeme jejich téměř ženskou krásu, „barvu pleti“, střih, zdobení, materiál. Ale ty večerní kabelky, ty jsou často šperkem samy o sobě. Po Vánocích si můžete výstavu Symfonie kabelek užít od 27. do 30. prosince vždy od 9 do 17 hodin. Na Silvestra bude výstava otevřena od 9 do 15 hodin. 8. ledna je pak připraven výměnný bazar kabelek. Od 16 do 18 hodin můžete svoji "okoukanou" kabelku vyměnit za jinou. 
Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Další aktuality

4.10.
2022
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Jihomoravský kraj | Příroda
29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika