Úvod > Aktuality > Symfonie kabelek se rozezní naposledy na Silvestra
Symfonie kabelek brnenském Špilberku
Památky

Symfonie kabelek se rozezní naposledy na Silvestra

  • Vydáno27. prosince 2013
Až do Silvestra můžete vidět výstavu Symfonie kabelek na brněnském hradě Špilberk. Kabelky, tašky a taštičky v podobě jaké je známe dnes, jsou fenoménem až ve 20. století. Dámy, nechte se okouzlit mezi svátky různými kabelkami.
Symfonie kabelek se rozezní na brněnském ŠpilberkuKabelky byly užívány od okamžiku, kdy měli lidé potřebu přenášet různé cennosti. První dochované zobrazení předmětu připomínajícího kabelku je ze starého Egypta. Rozvoj váčků podobných kabelkám byl zaznamenán ve 14. a 15. století, kdy ještě nebyly známé kapsy a na opasky se věšely právě různé zdobené měšce na předměty denní potřeby. Ve středověku se začaly váčky zdobit různými šperky a výšivkami. Nejdříve koncem 18. století, a hlavně pak v období empíru, se staly módními taštičky „ reticuly“. Byly malé, dekorativní, mnohdy háčkované, často zdobené korálky a nosily se převážně v ruce. Kabelka se stala postupem času důležitým faktorem módního průmyslu, který ovlivňovaly kulturní události a sociologické změny. Příchod železniční dopravy přispěl k velkému nárůstu ručních tašek.

Teprve od roku 1890 se vyráběly kožené kabely s držadlem do ruky. Kabelky coby vyloženě módní doplňky vznikly až koncem 19. století. Na začátku dvacátých let 20. století se kabelky začaly nosit i pod ramenem. Rozkvět nastal ve třicátých a čtyřicátých letech 20. století. Postupně byl kladen stále větší důraz na souhru barevnosti – tento trend vyvrcholil v padesátých letech 20. století. Uplatňoval se požadavek na sladění s obuví, rukavicemi, kloboukem. V šedesátých letech se vyráběly hranaté kabelky s jedním nebo dvěma držadly. Ač zpravidla do popředí vstupovala funkce praktická a společenská, nelze opomenout, že kabelka představovala i výtvor fantazie. Přítomnost ukazuje, že se tyto módní artefakty neustále vyvíjejí a přizpůsobují potřebám žen a staly se nepostradatelnou součástí dámského šatníku. 

My, ženy máme některé kabelky za talismany a ne vždy hledíme na praktickou stránku věci. Obdivujeme jejich téměř ženskou krásu, „barvu pleti“, střih, zdobení, materiál. Ale ty večerní kabelky, ty jsou často šperkem samy o sobě. Po Vánocích si můžete výstavu Symfonie kabelek užít od 27. do 30. prosince vždy od 9 do 17 hodin. Na Silvestra bude výstava otevřena od 9 do 15 hodin. 8. ledna je pak připraven výměnný bazar kabelek. Od 16 do 18 hodin můžete svoji "okoukanou" kabelku vyměnit za jinou. 
Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Další aktuality

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Kalendář akcí 2024: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc! Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Arnoldova vila v Brně zve na prohlídku: poprvé se otevírá veřejnosti v pravidelném provozu

Jedním z nejočekávanějších lákadel Muzea města Brna na sezónu 2024 bylo zahájení pravidelného provozu Arnoldovy vily. Milovníkům architektury se dveře vily otevírají od 5. dubna, přijít na prohlídku je možné vždy od pátku do neděle v čase od 10:00 do 18:00 hodin. Od 16. května bude otevírací doba prodloužena od úterý do neděle. Nově zrekonstruovaná sousedka vily Tugendhat má návštěvníkům co nabídnout – prohlídky vily s průvodcem i bez něj, propojení zahrad s okolními vilami, nový provoz kavárny, a především nejrůznější kulturní a vzdělávací akce.
Jihomoravský kraj | Památky

Okoštujte oskorušu ve všech jejích podobách ve Tvarožné Lhotě

Romantici sází růže, správní chlapi oskoruše! To je motto již 20. ročníku Slavnosti oskeruší, která proběhne v sobotu 6. dubna 2024 tradičně v sále obecního domu ve Tvarožné Lhotě. Těšit se můžete na oskoruši v tekutém i pevném skupenství a samozřejmě také cimbálovou muziku! Dozvíte se, co je dřínka, moruše, mišpule, jak šmakuje Karpatský verbuň, Vojšická duha nebo Oskorušový sen.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Lužní lesy na jihu Moravy se naplnily vodou

Lužní lesy v Kančí oboře na Břeclavsku od 15. do 31. března 2024 záměrně zaplavila voda ze Staré Dyje. To vysychajícím luhům svědčí. Lesy ČR proto dělají podobná opatření v oblasti i několikrát ročně v rámci programu Vracíme vodu lesu. Voda ve vyprahlé půdě nemizí, naopak se zaplňují i zaniklé tůně. Nyní se již situace vrací do normálu a oblast je přístupná.
Jihomoravský kraj | Příroda