Úvod > Aktuality > Svišti hlásí v Praze příchod jara!
Svišti hlásí v Praze příchod jara!
"> "> ">
Příroda

Svišti hlásí v Praze příchod jara!

  • Vydáno16. března 2021
V pražské zoo se po zimním spánku pomalu probouzí svišti i sysli, aby tak ohlásili příchod jara. Oba tyto druhy zvířat patří mezi takzvané pravé zimní spáče, kteří se v průběhu zimy neprobouzejí. Samec sviště lesního v Zoo Praha si podle chovatelů dal letos pořádně na čas a poprvé ho po zimním spánku ve venkovní expozici viděli až včera ráno.
SyselNa podzim začínají svišti a sysli konzumovat veliké množství potravy, a až když jsou dostatečně vykrmení (jejich tělesná hmotnost naroste oproti létu i o polovinu), uloží se k zimnímu spánku ve vystlaných norách. V průběhu zimního období spí hlubokým spánkem, při kterém se jim zpomalí metabolismus, klesne tělesná teplota a zpomalí srdeční tep. Na jaře se probouzejí, až když se teploty zvýší a trvale ustálí na vyšších hodnotách. Po probuzení se svišti i sysli jdou nejprve napít a teprve potom se věnují krmení.

Svišti se ze zimního spánku probouzejí až při ustálených vyšších teplotách. Obvykle v prvních březnových dnech, výjimečně i na konci února. Letos už to bylo opravdu i na samce z pražské zoo dlouhé. V prvních dnech po probuzení se obvykle svišti i sysli nad zemí zdržují jen málo, ale po několika dnech se začínají slunit a pást se. Samec sviště lesního, který dnes žije v Zoo Praha, přišel do zoologické zahrady už jako dospělý v roce 2012. Protože se ale v lidské péči dožívají obvykle deseti let, jde podle chovatelů už o opravdového veterána.
Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.