Úvod > Aktuality > Svezte se historickým motorovým vláčkem Věžák!
Svezte se historickým motorovým vláčkem Věžák!
">
Zážitky

Svezte se historickým motorovým vláčkem Věžák!

  • Vydáno31. srpna 2016
V sobotu 3. září mají milovníci vlaků unikátní příležitost svézt se historickým motorovým vozem M120.417 (Věžák) ze Šumperka do Libiny a zpět. Vystaven bude také další oblíbený veterán M131.101 (Hurvínek). Věžák je nejstarší pojízdný motorový vůz v České republice, který letos slaví 85. výročí uvedení do provozu.
Vlak VěžákV září uplyne 85 let od výroby motorového vozu M120.417 s nevšední kabinkou pro řidiče umístěnou na střeše, podle níž získal své jméno – Věžák. Letos je tomu také 25 let, kdy se po náročné renovaci znovu rozjel. Jeho domovem bylo po dlouhá léta depo v Šumperku, odkud se svým kolegou Hurvínkem M131.101 občas vyrážel na spanilé jízdy po českých zemích i za hranice.

V sobotu 3. září můžete okusit jízdu ve vozidle po všech stránkách netradičním – nejen věžovou kabinou, ale i reverzačním motorem (který se točí podle určeného směru jízdy), planetovou převodovkou bez spojky nebo typickým lodním telefonem mezi průvodčím a strojvůdcem.

Dva páry vlaků budou vypraveny ze Šumperka v 9:50 a 13:50 hodin do Libiny a zpět s příjezdy do Šumperka v 11:50 a 15:50 h. Ve stanici si můžete prohlédnout také druhého veterána – prvního Hurvínka na kolejích M131.101. Vlaky jsou vzhledem k malé kapacitě povinně místenkové, jízdenky s místenkou si můžete koupit v předprodeji v osobních pokladnách v Šumperku a Olomouci. Jízdné z Šumperka do Libina a zpět stojí 100 Kč, děti zaplatí polovic. Přeprava kočárků a jízdních kol je bohužel vyloučena.