Úvod > Aktuality > Svezte se o víkendu mimořádně důlním vláčkem v rezervaci Soos
Svezte se o víkendu mimořádně důlním vláčkem v rezervaci Soos
"> "> "> "> "> ">
Zážitky

Svezte se o víkendu mimořádně důlním vláčkem v rezervaci Soos

  • Vydáno14. srpna 2021
Pokud tento víkend vyrazíte do rezervace Soos u Františkových Lázní, můžete se svézt důlním vláčkem. Vozit návštěvníky bude po zbývající srpnové víkendy 14. a 15., 21. a 22. srpna i 28. a 29. srpna. Poté je ještě šance svézt se dva víkendy v září. Vězte, že jde o opravdový unikát. Dráha o rozchodu 600 milimetrů je jedním z mála dochovaných systémů na našem území. Její vznik sahá o sto let zpátky, kdy se v okolí města Skalná ve velkém těžil jíl a hlíny a takových úzkokolejek bylo zapotřebí.
soosKromě projížďky vláčkem můžete obdivovat rozsáhlé rašeliniště a slatiniště SOOS, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. Mofetách - bahenních sopkách.

V rezervaci žije řada chráněných živočichů a roste zde množství mokřadních a slanomilných rostlin. Rezervace byla vyhlášena v r. 1964 na ploše 221 ha, přístupná je jen část a to 1,2 km dlouhou podlážkovou naučnou stezkou, která vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu. Dnes zde najdete evropskou raritu - tzv. křemelinový štít - nahromaděnou křemelinu ze schránek jezerních řas rozsivek usazených na dně jezera. Je to "měsíční" krajina rozbrázděná erozí a pokrytá žlutou a bulou vrstvou vysrážených minerálních solí.

soos kateřinaBěhem víkendu vás tu čeká jízda důlní úzkorozchodnou dráhou Kateřina. Vagony, které dřív vozily vytěžený jíl, dnes slouží jako turistická atrakce. Návštěvníci se mohou povozit na úseku mezi stanicemi SOOS a Kateřina, který měří necelé dva kilometry. Na úseku je možné najít i výhybnu Rampa. Cena jízdného je pro dospělé za 80 Kč, děti a důchodci pojedou za 40 Kč.
Úzkorozchodná dráha Kateřina v rezervaci Soos

Úzkorozchodná dráha Kateřina v rezervaci Soos

Patříte-li k milovníkům vláčků, přijdete si na své v Národní přírodní rezervaci Soos nedaleko Františkových Lázní. Čeká tu na vás jízda důlní úzkorozchodnou dráhou Kateřina. Vagony, které dřív vozily vytěžený jíl, dnes slouží turistům.

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt – Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.