Úvod > Aktuality > Světový den želv, akce v zoo a tipy na želví výlety

Světový den želv, akce v zoo a tipy na želví výlety

Vydáno 22. května 2018 Příroda
Ve středu 23. května mají svátek všechny želvy na celém světě: je totiž Světový den želv. Ve společnosti starobylých plazů můžete slavit v našich zoologických zahradách a na dalších místech, leckde také připravili speciální akce: třeba v Děčíně, Hodoníně anebo v Praze.
zoologické zahradě v Praze jste želvy mohli dosud vidět jen ve vnitřní expozici. Právě nyní koncem května se želvy sloní a želvy obrovské vrací do venkovního výběhu. Když jim přeje počasí, užívají si vyhřívání na sluníčku a pastvu na čerstvé trávě ze zavlažovaného trávníku.
 

Pražské želvy se nastěhovaly pod širé nebe

Podle vrchní chovatelky velkých želv Nataši Velenské pražské želvy pobyt venku vyloženě těší; jedním z hlavních důvodů je samozřejmě slunce a UVB paprsky, které pomáhají správnému vývoji krunýře. Když navíc u výběhu strávíte dostatek času, zjistíte, že želvy jsou přátelské, takže když vyjde ven jedna, často se k ní připojí druhá, celý den se pohybují synchronně vedle sebe a mají radost ze vzájemné přítomnosti.

Nemáte tolik času, abyste celý den pozorovali želví přátelství v pražské zoo? Nevadí, vypravte se na některou z akcí. Světový den želv budou slavit například v Děčíně, kde se už od soboty 19. května můžete zúčastnit stanovištní soutěže na želví téma; vítězové budou vylosováni ve středu 23. května v 17 hodin v Městské knihovně Děčín na přednášce Ochranářem nejen na Borneu. Navíc ve středu 23. května bude v zoo na Pastýřské stěně nachystán informační stánek o želvách a do expozice Rajské ostrovy se celý den podíváte se slevou 20 %.
 

Za želvami do Hodonína

Speciální akci nachystali v Hodoníně, kde se v neděli 27. květnaareálu Zoologické zahrady bude současně slavit Den dětí a Den pro želvy. Od 13.30 do 17 hodin vás čekají hry, soutěže a výtvarné workshopy s želví tematikou, slavnostní otevření výstavy věnované ochraně mořských želv, přednáška a také hudební vystoupení.
 

Tipy, kde se vyfotíte s želvou

  • Chcete pěkný selfie snímek s želvou? Za želvami do výběhu vlézt nemůžete, ale máme pro vás pár zajímavých cestovatelských tipů. Želvy totiž inspirují architekturu, a to od pavilonů, které tvarem střechy připomínají krunýře, až po drobné stavební hříčky. Veliké bronzové sochy želv jsou například součástí moderní Ariónovy kašny v centru Olomouce. Stojí přímo před vchodem radnice nedaleko sloupu Nejsvětější Trojice, autorem je sochař a olomoucký rodák Ivan Theimer.
  • Další sochu želvy, tentokrát od Michala Olšiaka, si prohlédnete v parku v Obyčtově u Žďáru nad Sázavou. Zdejší kostel Navštívení Panny Marie totiž jeho autor, slavný architekt Jan Blažej Santini, navrhl s půdorysem ve tvaru želvy; želvu má obec i ve znaku.
  • Nejenom pro Santiniho byla želva symbolem stálosti ve víře, věrnosti a trpělivosti. Díky dlouhému životu je rovněž symbolem houževnatosti, vytrvalé snahy a šťastného vnitřního růstu. Ostatně želvy žijí na Zemi už 110 milionů let a přežily dokonce i dinosaury.
  • Želva jménem Jonathan je nejstarší známé žijící suchozemské zvíře na světě. Z vajíčka se vylíhnul údajně roku 1832 na Seychelách, které jsou domovem želv obrovských. V roce 1882 dorazil na ostrov Svatá Helena v jižním Atlantiku, kde dodnes žije v zahradách rezidence britského guvernéra.
Akvárium Orlík nad Vltavou

Akvárium Orlík nad Vltavou

Výstavní expozice v areálu zámku Orlík zahrnuje soubor 18 akvárií o celkovém obsahu 25 000 litrů vody se živými sladkovodními rybami našich vod. Uvidíte například sumce, kapry, štiky, líny a mnoho dalších zajímavých ryb.

Chovatelem v Zoo Praha na jeden den - splňte si svůj dětský sen

Chovatelem v Zoo Praha na jeden den - splňte si svůj dětský sen

Speciální program v Zoo Praha je určen pro všechny milovníky zvířat, kteří v dětství chtěli krmit lvy, pečovat o slony, hledět do očí žirafě či chovat anakondu, ale profesní život je pak zavál jinam.

Ošetřovatelem v zoo Liberec - zažijte ojedinělý pohled do zákulisí zoologické zahrady

Ošetřovatelem v zoo Liberec - zažijte ojedinělý pohled do zákulisí zoologické zahrady

Zážitkový vzdělávací program Ošetřovatelem v zoo nabízí ZOO Liberec od začátku hlavní sezóny 2010. V rámci speciálního programu tak může každý laik starší 18 let na vlastní kůži poznat, jak vypadá jeden pracovní den ošetřovatele.

Terárium Modrá – džungle na dosah

Terárium Modrá – džungle na dosah

Největší terárium na Moravě, najdete v Modré, v těsné blízkosti Archeoskanzenu. Terárium ukazuje především ještěrky, hady, pavouky, želvy, žáby, štíry, ale také kajmana. Někteří živočichové žijí v pralesním prostředí, jiní pocházejí z pouští a polopouští.

Terrabazar - výstavní a prodejní teraristická burza v Praze (1)

Terrabazar - výstavní a prodejní teraristická burza v Praze

Nejstarší teraristická burza v Praze založená Teraristickým spolkem Praha, která se koná pravidelně jednou za měsíc v První jazykové základní škole.

Zoo Děčín - unikátní expozice Rajské ostrovy

Zoo Děčín - unikátní expozice Rajské ostrovy

Unikátní expozice s velkým akváriem, která nemá v našich končinách obdoby. Celkem 4 patra nové zrekonstruované budovy nabízí návštěvníkům pohled na vybrané světové oblasti, jejich faunu i floru. Představuje ohrožené druhy plazů, obojživelníků, ryb a bezobratlých.

Živá voda - prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

Živá voda - prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

V Modré u Velehradu se můžete projít proskleným tunelem, který vás povede pod hladinou rybníka. Kolem sebe tak prosklenou stěnu uvidíte život v potoce, ve velké tůni s chladnomilnými rybami nebo pod hladinu mokřadu.

3D bludiště v korunách dubů v Hodoníně

3D bludiště v korunách dubů v Hodoníně

Na stromech před hodonínskou zoologickou zahradou vzniká 3D bludiště. Adrenalinová zábava vede v korunách dubů starých několik desítek let. Zájemcům se otevře 1. června 2018.

Jeden den ošetřovatelem v Zoo Hodonín

Jeden den ošetřovatelem v Zoo Hodonín

Prožijte každodenní radosti a strasti ošetřovatele zoo. Můžete se sami rozhodnout, zda si vyzkoušíte roli ošetřovatele papoušků, obyvatel sladkovodních i slaných akvárií či terárií, opic, kočkovitých šelem, velkých přežvýkavců nebo antilop.

Terárium Praha Dubeč

Terárium Praha Dubeč

Největší sbírku jedovatých hadů v ČR uvidíte v Muzeu teraristiky v Praze. K vidění tu nejsou pouze hadi, ale i různé druhy ještěrů. Pro spestření je k vidění i mladý Ara ararauna a tři druhy drápkatých opiček. Prohlídky je možné uspořádat i pro větší skupiny vedené průvodcem.

Zoologická zahrada Hodonín

Zoologická zahrada Hodonín

Zoologická zahrada Hodonín se nachází v severozápadní části města. Rozkládá se na sedmi a půl hektaru rovinné plochy, což předznamenává příjemnou a pohodlnou procházku. Zoologická zahrada v Hodoníně má chovný pár vzácných lvů jihoafrických, kterým se pro jejich srst přezdívá bílí.

Zoologická zahrada Ostrava - příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava - příroda na dosah

Rozsáhlá Zoo leží v lesoparku v městské části Stromovka. Nejcennějšími chovanými zvířaty jsou vzácné druhy lemurů, např. lemuři Sclaterovy nebo lemuři rudobřiší. Ostravská Zoo je jedinou zahradou v ČR, která je chová. Mezi populární expozice patří Safari asijských kopytníků, Amazonie nebo Mokřady.

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Další aktuality

15.12.
2018
Jeskyně hlásí: otevřeno máme i v zimě!

Jeskyně hlásí: otevřeno máme i v zimě!

Jižní Morava | Příroda
18.11.
2018
Nejen Punkevní jeskyně jsou přes zimu otevřeny

Nejen Punkevní jeskyně jsou přes zimu otevřeny

Jižní Morava | Příroda
3.11.
2018
Zoo Brno oslaví týden ledních medvědů

Zoo Brno oslaví týden ledních medvědů

Jižní Morava | Příroda